Returnal

Problémy, zážitky, rady či pořádání LAN party

Moderátor: Baneshee

ArgCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2010

Returnal

Příspěvek od ArgCZ »

Obrázek

story trailer
https://www.youtube.com/watch?v=IqIG8o1tgE8
Po všech stranách vynikající záležitost, která dělá PS5 parádu. Tajemný svět, dokonale zvládnutá akce a příběh, který táhne kupředu. Hra, která umí rozbušit srdce a krev ve spáncích. A nic pro slabé nátury!
Games 9/10
https://games.tiscali.cz/recenze/return ... oku-510042


Metacritic potvrzuje že jde o pecku
https://www.metacritic.com/game/playstation-5/returnal


zajámavá je i po tech. stránce
Returnal je v zásadě druhou skutečně next-gen hrou pro PlayStation 5 po Demon’s Souls (pokud tedy nepočítám Astro’s Playroom) a s radostí mohu oznámit, že jako takový dokáže obstát ve všech aspektech očekávání. Hra běží ve 4K a 60 FPS s ray-tracingem naprosto čistě, drobného zadrhnutí jsem si všiml jen občas těsně po teleportaci, což ovšem nemá na hratelnost žádný vliv. Během akčních scén, kdy se kolem Selene mnohdy rozpoutá opravdové peklo, hra drží naprosto stabilně.

Prostředí je plné detailů, nedosahuje sice úrovně zmíněných Demon’s Souls, ale nabízí vlastní monumentální výjevy a hlavně přehršel efektů, které ve frenetické akci burcují adrenalin na maximum. Chapadlovití nepřátelé mají krásně plynulé animace, podivná lokální fauna oplývá velmi originálním designem a zejména v prvních hodinách mi až oči přecházely z toho, co všechno se na obrazovce může dít. A hra svou vlastní nastavenou laťku postupem času ještě překonává.

Není to ale jen grafika a plynulost, co tvoří celkový „next-gen dojem“. Returnal totiž plně využívá 3D zvuku a také schopností ovladače DualSense. Opět jsem si musel vzpomenout na slova Marka Cernyho o tom, že posun herních zážitků v této generaci se nebude omezovat jen na vizuální vjemy, u Returnalu to platí na sto procent.
Čekal jsem na recenze, nechtěl jsem jít do neznámé značky navíc od studia které velkou hru ještě nevydalo ale dnes jsem zakoupil, hra teda nemá českou lokalizaci ale má polský dabing takže u mě spokojenost.
PS5, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
fmx rider
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2006

Re: Returnal

Příspěvek od fmx rider »

Hra vypadá skvěle, recenze super, ale sakra to musí být všechny hry dneska na 50+ hodin? :evil:
heroik
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 28. říj 2009

Re: Returnal

Příspěvek od heroik »

Překvapivě mi krabicovka přišla a mohl jsem i hrát už včera, mám zatím odehráno 3 hodky a baví mě to, žádná srdcovka to ale asi nebude. Jen je to dost těžké, aspoň pro mě jako začátečníka na gamepadu. Je to taková doomovka s tím že pokaždé když zemřete jdete zase od začátku (ten svět se mění, ale né zas tak moc jak jsem si představoval) a hrajete dokud se postupně nedostáváte dál a tam vás zase něco sejme. Dobře o tom mluvili dnes na vortexu: https://www.youtube.com/watch?v=cfHu7w7oRmw&t=656s , nedá se to "ojebat" a procházet to rychle protože vždy potřebujete nasbírat všechno vybavení, zbraně atd - jinak nemá smysl snažit se dostat dál protože vás tam zase sejmou. Určitě zajímavá hra ale rozhodně to nebude pro každého. Grafika je nic moc, přinejlepším průměr.

Mimochodem první hra co pořádně využívá DualSense, podobně jako Astro.
Sobo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2007
Bydliště: Bolatice

Re: Returnal

Příspěvek od Sobo »

DF: https://www.youtube.com/watch?v=8gXNem1Vyz4

Za zminku stoji asi dva podstatne body:

- 4K je ve skutecnosti 1080p, to je pak skrze TAA upscale hozene do 1440p, kde je pak checkerboarding na 4K.
- Zadny RT tam vubec neni, teda ne nic, co by melo nejaky impact na vizual. Vypada to, ze tam strileji hrsku paprsku pro akceleraci nejakych vypoctu pro GI, nic vic. To je dobrej joke :lol:

Takze ve vysledku z toho leze zablurovana sracka s hromadou artefaktu a shimmeringu. 4K alias 2160p je tak akorat na papire, ale ten snese hodne. No a i tak tam jsou FPS dropy pod 60 v prestrelkach - ve hre, kde smrt znamena restart od zacatku, no neber to.

Jinak hratelnost vypada v pohode, takze treba v nejake sleve by to asi mohl byt slusny kauf na zabiti casu. Tady si ale vylozene nasrali do hnizda, ze to nedali na PC od zacatku - kombinace rychle 3rd person akce a challenging gameplay k tomu primo vyzyva + podstatne lepsi vizual i framerate na mysi + klavesnici da podstatne lepsi zazitek. Ale kdo vi, kdyz uz tam dali HZD, Detroit, Death Strading, Days Gone, Crash Badicoot 4 a prezident Sony potrvdil, ze se chystaji dalsi hry, treba tohle uvolni taky, uvidime.
So, Lone Star, now you see that the Evil will always triumph, because Good is dumb! - Lord Dark Helmet @ Spaceballs
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Returnal

Příspěvek od Ache »

Sobo píše:DF: https://www.youtube.com/watch?v=8gXNem1Vyz4

Za zminku stoji asi dva podstatne body:

- 4K je ve skutecnosti 1080p, to je pak skrze TAA upscale hozene do 1440p, kde je pak checkerboarding na 4K.
- Zadny RT tam vubec neni, teda ne nic, co by melo nejaky impact na vizual. Vypada to, ze tam strileji hrsku paprsku pro akceleraci nejakych vypoctu pro GI, nic vic. To je dobrej joke :lol:
Next gen kvalita. :-D
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
ArgCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2010

Re: Returnal

Příspěvek od ArgCZ »

hra vypadá v pohybu fajn, graficky to není kdovíjaká nirvána ale určitě neurazí a prostředí samotný zatím táhne, naopak gameplayem a ovládáním mě ihned nadchla, uvidíme za pár dní ale první dojem pozitivní, dnes se tomu pověnuji více
PS5, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
Paul
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. srp 2004
Kontaktovat uživatele:

Re: Returnal

Příspěvek od Paul »

WTF? Jak se kasali 4K@60 tak jsem (uznávám naivně) myslel že to jede v nativu, vzhledem k tomu jak průměrně ta hra na videích vypadá (i blbej Infamous z roku 2014 mi přijde hezčí, ikdyž to samozřejmě dělá i to zajímavější prostředí Seattlu).
Ryzen 5800X3D, Gigabyte Aorus X470 Gaming, 2*8GB FlareX@3200, nVidia RTX 3080Ti, 500GB SSD Evo 970, 2TB Crucial MX500, 120GB M4 SSD, 2 * Samsung F1 1TB SATAII, A4-Tech A7, Panasonic ST50 55" Plasma, NEC 24WMGX3 24", Win10 64bit Home, Steam Deck

If you have been voting for politicians who promise to give you goodies at someone else's expense, then you have no right to complain when they take your money and give it to someone else, including themselves.
ArgCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2010

Re: Returnal

Příspěvek od ArgCZ »

tak to je hodně naivní, v nativu nejede téměř nic, většinou cherkerboard, pravda je že God of War z 2018 vypadá na PS5 lépe

infamous určitě hezčí není :wink:
PS5, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
heroik
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 28. říj 2009

Re: Returnal

Příspěvek od heroik »

Že to nepojede v nativním 4K bylo známo už dlouho před vydáním. Nevím kde jsem to četl, ale vím to už nějakou dobu. Nicméně next-gen vizual si všichni představujeme asi jinak, v tom se shodneme.
Tady si ale vylozene nasrali do hnizda, ze to nedali na PC od zacatku - kombinace rychle 3rd person akce a challenging gameplay k tomu primo vyzyva + podstatne lepsi vizual i framerate na mysi + klavesnici da podstatne lepsi zazitek. Ale kdo vi, kdyz uz tam dali HZD, Detroit, Death Strading, Days Gone, Crash Badicoot 4 a prezident Sony potrvdil, ze se chystaji dalsi hry, treba tohle uvolni taky, uvidime.
Nevím proč by Returnal měli dávát na PC od začátku, vydali pár excluzivek na PC aby lidi nalákali na koupi PS, žádnou PS5 hru bych na PC rozhodně nečekal dřív než před příchodem PS6. Je to jejich jediná konkurenční výhoda proti xboxu, fakt si nemyslím že by to teď začali pouštět na PC ve velkém co se týče nových her. Staré kraviny co PSkaři mají 5x dohrané možná.
ArgCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2010

Re: Returnal

Příspěvek od ArgCZ »

tak po pěti hodinách jsem se už ve hře celkem zorientoval a jsem velmi velmi spokojený, graficky dokáže i překvapit, u mě to asi hodně zachraňuje OLED a HDR na něm protože první lokaci bych klidně nazval padesát odstínů temnoty, tolik různých podání černý se jen tak nevidí, do toho moc hezká práce se světly od autorů kdy všude rostou všelijaký svtělkujcí "houbičky" a obecně světélkujcí fauna a flora, co mě vyloženě nadchlo je zpracování přízemních mlh, potom to jak probíhá cestování mezi portály a někteří nepřátelé a předměty když je rozstřelíte tak se rozpadnou neuvěřitelným způsobem, to je jako pastvička pro oči, ale vše není jen výborný, občas naleznete textury který jsou jak z 10let starý hry, obecně je to ale hodně koukatelný, plynulost je v pohodě, pokud tam jsou nějaký propady tak je nevnímám a rozhodně nezapřičiní vaši smrt.

Kapitola sama pro sebe je ovládání a využívání ovladače s haptickou odezvou, to je gamechanger, třeba na začátku padáte s lodí a přesně víte kam dostáváte zásah, kde v lodi máte poškození, těžko se to popisuje ale neuvěřitelně vás to propojí s herním světem, když chodíte po světě tak cítíte kapky vody jak vám bubnujou do skafandru, to je fakt super, další kouzla umí hra se spouštěma, každá zbraň má jinou odezvu, a jinou zpětnou vazbu a perfektně je zvládnutý dvojí zaměřování na jedný spoušti.

Poslední je audio stránka hry a tam se nebojím označit to za masterpiece, hudba je neuvěřitelná a zpracování 3D zvuku, to musíte slyšet, prostředí je hodně atmosférický díky tomu jak je hra ozvučená.

Gameplay jako takovej je hodně chytlavý, prostředí výborně zpracovaný a občas se prostě zastavím a koukám na ty výjevy, nedávno jsem kupoval na Apple TV prequely k Alienovi(prometheus, covenant) protože to mám moc rád a tohle je jak splněný sen fanoušků téhle série. Celkově vás hra nutí jít dopředu a nedá vám pokoj a tak to má být, hratelnost bych označil slovem "návyková".

Známky budou zdá se zasloužený, zamrzí snad jen cena, dva litry je prostě hodně ale s tím už nic asi nenaděláme, za mě ale lepší jedna super hra za dvojkou než dvě průměrný nebo při vydání rozbitý za dvanáct stovek

btw:
Obrázek
PS5, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
durod
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2005

Re: Returnal

Příspěvek od durod »

s kodem RETURNALD1 lze ziskat na mironetu slevu a koupit za 1499.-
i5 2500K, 16GB RAM, HD7750
heroik
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 28. říj 2009

Re: Returnal

Příspěvek od heroik »

ta obtiznost je teda fakt extrem. musim asi kouknout na youtube jak si co vylepsovat atd, nemuzu se dostat pres toho prvniho bosse a vubec nevim co tam mam delat, kolikrat chcipnu jeste nez k nemu dojdu...
Riku
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 01. zář 2005

Re: Returnal

Příspěvek od Riku »

Na OLED CX to vypadá pěkně, využití dualsense parádní a to 3D audio je pěkný (nejlepší mi zatím stejně přijde ale u RE2 remake). Hratelnost není úplně můj šálek kávy, ale v tom herních suchu lepší než nic.
PS5 | LG OLED CX55
ArgCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2010

Re: Returnal

Příspěvek od ArgCZ »

první boss dole, chce to držet adrenalin na pětce a celou lokaci vyčistit základní zbraní(neotvírat truhly se zbraněma), tím jak nedostáváte dmg tak si vylepšujete těma zelenýma kamenama integritu místo doléčení, pak zaběhnout truhly protože v tu dobu máte weapon proficiency 3-4 a potom vybrat co se vám hodí protože díky tomu máte velkou šanci na 4-6lvl zbraně, bosse jsem byl 3x omrknout co dělá, neschytat tam dmg je asi nemožný, ale když máte slušnou integritu a vyhýbáte se meele útokům tak ty tři fáze dáte nebo jako já spíš přežijete :lol:

Zatím jsem lama na to přebíjení, nestíhám to sledovat navíc různý zbraně maj různý okno na to přebití tak se to těžko automatizuje, v druhým biomu je to ale zas učení nepřátel od začátku a jsou teda těžší protože střílej rychleji a některý vydržej nesmysl.
PS5, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
durod
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2005

Re: Returnal

Příspěvek od durod »

3D zvuk, v cem to hodnotite?
i5 2500K, 16GB RAM, HD7750
heroik
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 28. říj 2009

Re: Returnal

Příspěvek od heroik »

Me ten 3D zvuk teda moc neuchvatil, ale to ani v jinych hrach. Funguje, ale ze bych si z toho sednul na zadek...spis to ani nevnimam. Mam Razer Blackshark V2 Pro
Riku
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 01. zář 2005

Re: Returnal

Příspěvek od Riku »

No na zadek jsem si z toho taky nesednul, jak říkám, v RE2 remaku mi to přišlo daleko lepší, ale poznat to celkem je.
PS5 | LG OLED CX55
ArgCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2010

Re: Returnal

Příspěvek od ArgCZ »

HyperX Cloud Flight - za mě teda v tý obrovský vřavě co tam často vzniká jsem schopen nejen reagovat a otáčet se podle toho kde jsou ale naprosto přesně vím jak daleko, zda nademnou či podemnou a kam se pohybujou střely, hodně to pomáhá a sluchově se orintovat v boji se mě moc ve hrách nedaří krom teda toho že vím zhruba odkud po mě jdou, nedávno jsem hrál Fallen Order nebo God of War a tohle je o dost lepší a čitelnější, ale obecně je audio v Returnal na tom asi hodně dobře protože umí i soundbar v týhle hře celkem dát nějakou informaci o prostoru
PS5, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
heroik
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 28. říj 2009

Re: Returnal

Příspěvek od heroik »

To se posrali s tou obtížností ne? Nemůžu se dostat přes toho prvního bosse ani po 13 hodinách, 27 smrtí..Nejhorší je že pokaždé dám jeden run, on mě zas killne a já už to v nervách nemůžu hrát dál, tak to nechám chvíli odležet, jenže pak si zas přesně nepamatuju jak mám uskakovat a než to dostanu do ruk tak mě zase sejme. super :D
ArgCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2010

Re: Returnal

Příspěvek od ArgCZ »

a uhýbáš se těm meele útokům? Dělá je od druhý fáze a udělá ho vždy po tom co praští do země a vyšle ten kruh, jakmile to dokončuje už uskakuj, musíš to udělat dopředu protože je ten zmetek rychlej, pak se je potřeba vyhýbat tomu paprsku co cástí rovně před sebe ale ten je taky poznat a dělá ho celkem dlouho a taky než to dodělá tak uskočíš, tyhle dvě věci prostě nesmíš schytat protože z toho všeho bordelu co dělá občas něco chytíš a pak tě tyhle dvě věci klidně zabijou

nezapomeň že integritu musíš mít vylepšenou abys vydržel, dá se koupit za tu zlatou měnu tuším za 400 v takový místnsti kde toho kupuješ víc, na vše ostatní se vyprdni a chce to tu zbraň alespoň lvl 3 nebo 4, neotvírej truhly se zbraněma dokud nemáš proficiency na dvojce nebo trojce minimálně, pak si je oběhni a vyber co ti vyhovuje, se základní zbraní když držíš adrenalin vysoko můžeš bezproblémů fungovat téměř celý první biom, jo a vyprdni se na bránu s hvězdičkou, tam nelez zbytečně tě tam zraněj ale nic moc z toho nebude
PS5, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
Odpovědět

Zpět na „Hry a zábava“