Padání her

Problémy, zážitky, rady či pořádání LAN party

Moderátor: Baneshee

Flea147
Nováček
Nováček
Registrován: 14. říj 2023

Padání her

Příspěvek od Flea147 »

Ahoj,

Jsem tady prvně a možná se to tady již řešilo, ovšem téma jsem nikde nenašel. Tak trošku jsem vypad po letech z PC herního světa, ale nedávno jsem si nechal skládat PC na práci a hry. Mělo vše běhat bez problémů, ale opak je pravdou. Práce na PC super, ale hry neustále padají. Už si nevím rady. Vše jsem prolezl, upgradoval, otestoval a nikde jsem nic co by mělo pády zapřičiňovat nenašel.

Hry, které mi padají neustále:
Fallout 4
Baldurs Gate 3
Age Of Empires (poslední verze)

Sestava PC:
CPU: AMD Ryzen 9 5900X
Chladič: Noctua NH-D15 chromax.black
Zdroj: Corsair RM850x (2021)
GPU: GIGABYTE GeForce RTX 3060 Ti VISION OC 8G (rev. 2.0)
RAM: 64GB - 2x Kit - Kingston FURY 32GB KIT DDR4 3600MHz CL18 Beast Black
Základní deska: GIGABYTE X570S AERO G
SSD Jen pro operační systém a programy pro práci: Kingston FURY Renegade NVMe 2TB
HDD pro hry: Seagate IronWolf 4TB CMR

Win 11 PRO

Jsem už zoufalý. Vše by na tom mělo švihat v pohodě. Jakmile rozjedu Baldurs Gate 3, tak po 10min mi hra spadne, na základní desce bliká červená LEDka a restartuje se mi PC.

Teplota:
CPU je kolem 68 °C
GPU je kolem 74 °C
Nechápu proč to tak topí!!!

Poradíte prosím kdokoli co by mohlo pomoct? Dopředu podotýkám, že GPU ovladače jsou aktuální. Prada do BIOS jsem se nedíval jestli jsou aktualizace v pořádku.

Děkuji všem za rady a pomoc.

Marek L
Naposledy upravil(a) Flea147 dne sob 14. říj 2023, 22:58, celkem upraveno 1 x.
TomasX
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. říj 2022

Re: Padání her

Příspěvek od TomasX »

Hledej co je v event vieweru - to by mohlo nasměrovat kde je problém.

Jinak bych zkoušel různé testy stability RAM, CPU, GPU apod - nejlépe samostatně.
Leveler
Začátečník
Začátečník
Registrován: 26. dub 2013
Bydliště: Brno

Re: Padání her

Příspěvek od Leveler »

Podle mě ramky.. Vyndej jeden modul.. Nech tam jen 1x32. Máš to ve slotech 2 a 4?
Flea147
Nováček
Nováček
Registrován: 14. říj 2023

Re: Padání her

Příspěvek od Flea147 »

Leveler píše: sob 14. říj 2023, 19:46 Podle mě ramky.. Vyndej jeden modul.. Nech tam jen 1x32. Máš to ve slotech 2 a 4?
RAMky jsou po 16 GB je tam 4x 16 GB
Flea147
Nováček
Nováček
Registrován: 14. říj 2023

Re: Padání her

Příspěvek od Flea147 »

TomasX píše: sob 14. říj 2023, 19:38 Hledej co je v event vieweru - to by mohlo nasměrovat kde je problém.

Jinak bych zkoušel různé testy stability RAM, CPU, GPU apod - nejlépe samostatně.
Asi jsem na to přišel. Přehřívá se podle všeho grafika cca 74 stupňu a více a Procák není taky zrovna chladný kolem 64 - 68 stupňů. Vše ostatní jede standardně.
Thellwin
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar
Registrován: 19. čer 2003
Bydliště: Satan City

Re: Padání her

Příspěvek od Thellwin »

To nejsou teploty, který by tě měly znepokojovat, ale úplně normální teploty.

Spíš bych zkusil povyndavat a otestovat ty RAM moduly.
Goldnoob team proud member!
Flea147
Nováček
Nováček
Registrován: 14. říj 2023

Re: Padání her

Příspěvek od Flea147 »

Thellwin píše: sob 14. říj 2023, 23:14 To nejsou teploty, který by tě měly znepokojovat, ale úplně normální teploty.

Spíš bych zkusil povyndavat a otestovat ty RAM moduly.
Namůže být jen blbé nastavení RAM v BIOSu???
Alfajk
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. kvě 2009

Re: Padání her

Příspěvek od Alfajk »

loadni default bios, vyndej vsechny ostatni a nech jen jeden modul a zkus to znovu. muzes se podivat i po updatu biosu, treba bude novejsi
CPU: AMD Ryzen 5 7600X@5,5GHz | GPU: ASUS TUF RTX 3070 GAMING 8GB@2000MHz | MB: ASUS PRIME X670-P WIFI | RAM: 32GB DDR5 6000MHz CL36 FURY EXPO | SSD: WD Black SN770 NVMe 2TB | PSU: Seasonic Focus GM-850 Gold | CPU Cooler: Noctua NH-D15 | Case: be quiet! Pure Base 500DX Black | OS: Win 10 Professional | Monitor: ASUS TUF Gaming VG27AQL1A
Flea147
Nováček
Nováček
Registrován: 14. říj 2023

Re: Padání her

Příspěvek od Flea147 »

Thellwin píše: sob 14. říj 2023, 23:14 To nejsou teploty, který by tě měly znepokojovat, ale úplně normální teploty.

Spíš bych zkusil povyndavat a otestovat ty RAM moduly.
Tak je to vyzkoušeno. Nainstaloval jsem GIGABYTE CONTROL CENTER, kde jsem si nastavil větráky na 100% výkonu a ani jedna hrami zatím nespadla. Teplota CPU stabilně do 68 stupňů a GPU do 74 stupňů. Všechny hry na Ultra detaily.

RAM ky vyzkoušené vytáhnout a zandat po jedné, každou i zvláště zapojenou a pořád vše padalo. Jakmile jsem nainstaloval GIG CC, tak to frčí v pohodě.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Padání her

Příspěvek od Jey »

Teploty jsou normální, na to že jde o 12 jádro a 3060. První bych se zaměřil, jak ti tady píšou, na paměti. Může jít o nekompatibilitu, špatné nastavení, nebo nekompatiblitu, protože výrobce vylepšil BIOS novou verzí a třeba už nepodporuje 4 moduly, ale jen 2. Tudíž první OCCT test stability. Pak asi MEMTEST. Pak různě otestovat s menším množstvím modulů ve správných slotech. Ale hádám, že GPU, ani CPU to nebude. GPU by pak házela "Ovladač GPU způsoboval problémy a byl restartován" nebo by se zasekl obraz a výtuh, třeba i se zaseknutým zvukem. CPU by házelo reset, spíše než pád do windows (což by odpovídalo, teoreticky pokud jde o nové PC, může být vadný, nebo špatně instalovaný procesor, případně chladič).
LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Padání her

Příspěvek od LukášST »

Zajimalo by me, proc jsi se zde registroval a zakladal tohle tema.
4lidi Ti tu napisou co mas udelat a co mas otestovat.
Problem si “vyresis” sam stazenim utility ve ktere zapnes vetraky na plno. Pak Ti dalsi clovek vysvetli co a jak.

Predpokladam, ze uz sem jentak neprijdes, treba do tematu aby ses pochlubil jak vypada tvoje skrin uvnitr. Pokud ano, tak jedine az s problemem, ze to zase pada. A uz nezabira reseni a budou/budeme Ti tu radit znovu to stejne :)

Zkousel jsi teda nejake ty testy na stabilitu ram?
OCCT nebo memtest?
Alfajk
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. kvě 2009

Re: Padání her

Příspěvek od Alfajk »

dost mozna to bude nejaky sofistikovanejsi robot :?
CPU: AMD Ryzen 5 7600X@5,5GHz | GPU: ASUS TUF RTX 3070 GAMING 8GB@2000MHz | MB: ASUS PRIME X670-P WIFI | RAM: 32GB DDR5 6000MHz CL36 FURY EXPO | SSD: WD Black SN770 NVMe 2TB | PSU: Seasonic Focus GM-850 Gold | CPU Cooler: Noctua NH-D15 | Case: be quiet! Pure Base 500DX Black | OS: Win 10 Professional | Monitor: ASUS TUF Gaming VG27AQL1A
Flea147
Nováček
Nováček
Registrován: 14. říj 2023

Re: Padání her

Příspěvek od Flea147 »

Jey píše: ned 15. říj 2023, 00:49 Teploty jsou normální, na to že jde o 12 jádro a 3060. První bych se zaměřil, jak ti tady píšou, na paměti. Může jít o nekompatibilitu, špatné nastavení, nebo nekompatiblitu, protože výrobce vylepšil BIOS novou verzí a třeba už nepodporuje 4 moduly, ale jen 2. Tudíž první OCCT test stability. Pak asi MEMTEST. Pak různě otestovat s menším množstvím modulů ve správných slotech. Ale hádám, že GPU, ani CPU to nebude. GPU by pak házela "Ovladač GPU způsoboval problémy a byl restartován" nebo by se zasekl obraz a výtuh, třeba i se zaseknutým zvukem. CPU by házelo reset, spíše než pád do windows (což by odpovídalo, teoreticky pokud jde o nové PC, může být vadný, nebo špatně instalovaný procesor, případně chladič).
Díky moc za tipy. No vytáhl jsem RAMky všechny. Pak jsem vždy nasadil jednu 16 ctku do slotu a zkoušel jestli mi spadne hra po určité době. Vždy spadla do 10 min. Pak jsem přidával RAMky postupně a padalo to neustále.

Takže jsem tam nandal zpět všechny RAMky, jak byly původně. Nainstaloval jsem GIGABYTE CC, stáhhnul a nainstaloval všechny nové drivery AMD co mi to nabízelo a dal jsem permanentní 100% výkon větráku a nic mi už od té doby nespadlo. Takže asi drivery.

Uvidíme co a jak. Ač se to nezdá, tak mi tady všichni pomohli a moc děkuji.
Flea147
Nováček
Nováček
Registrován: 14. říj 2023

Re: Padání her

Příspěvek od Flea147 »

LukášST píše: ned 15. říj 2023, 08:55 Zajimalo by me, proc jsi se zde registroval a zakladal tohle tema.
4lidi Ti tu napisou co mas udelat a co mas otestovat.
Problem si “vyresis” sam stazenim utility ve ktere zapnes vetraky na plno. Pak Ti dalsi clovek vysvetli co a jak.

Predpokladam, ze uz sem jentak neprijdes, treba do tematu aby ses pochlubil jak vypada tvoje skrin uvnitr. Pokud ano, tak jedine az s problemem, ze to zase pada. A uz nezabira reseni a budou/budeme Ti tu radit znovu to stejne :)

Zkousel jsi teda nejake ty testy na stabilitu ram?
OCCT nebo memtest?
Neboj vyzkoušel jsem vše co mi tady radili a RAMky to nebyly. Po nainstalování Driverů AMD co mi nabízel Gigabyte CC se vše stabilizovalo. Teploty CPU do 68 stupňů a GPU do 74 stupňů stále.

Nevím proč bych se měl jak nějaký dement chlubit, jak vypadá skříň. To je snad moje věc co mi bliká nebo nebliká pod větrákama.
Flea147
Nováček
Nováček
Registrován: 14. říj 2023

Re: Padání her

Příspěvek od Flea147 »

:worship:
Alfajk píše: ned 15. říj 2023, 11:12 dost mozna to bude nejaky sofistikovanejsi robot :?
Nejlepší koment dne :-D
Flea147
Nováček
Nováček
Registrován: 14. říj 2023

Re: Padání her

Příspěvek od Flea147 »

Děkuji všem za čas i rady. Některému za méně relevantní komentář.

Přeji hezkou neděli
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Padání her

Příspěvek od Jey »

Tak hlavně, že všichni vědí, jak jsi problém vyřešil. A každý kdo sem přijde v budoucnosti, ti bude vděčný za radu.
Mně tohle téma přijde jako vtip. Teploty si vylepšil z 68/74 na 68/74 prostým přidáním větráků z PWM na 100% ?
SW, ať už od ASUS, GIGABYTE, MSI, které vyžadují instalaci 1GB+ balíčků a ovládají vše (nic), mi přijdou k ničemu.

Ty nemáš uši (nebo používáš sluchátka)? Foto skříně třeba kvůli airflow? Jde o nějakou reklamu na GCC? Zajímalo by mě, jaké ovladače si aktualizoval, čipset?
Lojza
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 28. led 2006
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: Padání her

Příspěvek od Lojza »

Teploty jsou příšerný, to snad ani nechladí? Dále, proč proboha 4 moduly RAM? To je další průser. A proč dáváš nVidia grafiku k AMD střevům? To nechápu. Když to splácám jak Ty dohromady, tak bych se divil, kdyby to nepadalo. A nějakou utilitou od Gigabyte se neutěšuj, to nic nevyřeší, dříve nebo později to začne znovu padat.
Still.Lord
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. črc 2007
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Padání her

Příspěvek od Still.Lord »

Taky mám kombinaci AMD a nVidia, a co jako?
djstudio
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. čer 2003
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Padání her

Příspěvek od djstudio »

jestli to chapu dobře tak si hry instalujes na ten pomalej - Seagate - Pevný disk 3.5", SATA III, maximální rychlost přenosu 202 MB/s, cache 256 MB, 5400 ot/min ale operacni system mas na rychlem NVMe PCIe 4.0 tak bych zkusil mit hru na NVMe disku.
MB: ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING Bios 2214 CPU: AMD RYZEN 9 7900X + CORSAIR iCUE LINK H170i 420mm GPU: ASRock AMD Radeon RX 7900 XTX Phantom Gaming 24GB OC RAM: 2x16GB - 32GB G.SKILL Trident Z5 NEO DDR5 6000MHz CL30 SSD SYSTEM: SAMSUNG 990 PRO Gen 4 NVMe 2TB SSD DATA A TESTY: KINGSTON RENEGADE, GIGABYTE AORUS Gen 4 NVMe SSD 1TB ZDROJ: FRACTAL DESIGN ION+ 860W PLATINUM Modular CASE: CORSAIR 7000D AIRFLOW Black Bigtower MONITOR: MSI 28" OPTIX IPS FreeSync 4ms - 4K NET: VODAFONE Kabel 500 Mb/s - 30Mb/s SYSTEM: Windows 11 PRO 64BIT Build 23H2 FOTO PC: https://cz.pcpartpicker.com/b/pdvfrH
Odpovědět

Zpět na „Hry a zábava“