Registrace  •  FAQ  •  Pravidla fóra  •  Uživatelské blogy  •  PCTuning.cz  •  Hledat  • Přihlášení
 • Funkce report, slouží pro upozornění na porušení pravidel, ne vzkazy moderátorům.

Právě je út 19. leden 2021, 06:41

Zobrazit příspěvky bez odpovědiZobrazit aktivní témata

Čas je uváděn v UTC + 1 hodina

Odpovědět na téma  [ 7 příspěvků ] 
Autor Zpráva
 Předmět: PC je nestabilní-jaký test doporučíte
PříspěvekZaslal v: st 13. září 2006, 10:47 
Nováček
Nováček

Ahoj. Prosim o nápovědu či postup.
1) jak otestovat 512MB DDR PC400 (PC3200) CL3.0 zda parametry odpovídají napsanému
2) jak odestovat stabilitu PC a udělat HW diagnostiku oblasti - CPU, RAM, IDE

Mam Epox 8kra2 matherboard, procesor AthlonXP2500+ 1,83GH-333MHz. Nejspíš stářím došlo k posunu parametrů dílů a nebo nějakým nastavením a PC se stalo nestabilním, což se projevuje při verifikaci vypáleného na DVD. Prošel jsem kde co a bohužel většina odkazů je již nefunkčích vzhledem k tomu, že matherboard byl na vrcholu v 2003. Připadně pokud s touto deskou máte nějaké zkušensti tak se prosím ozvěte.

Předmět: Re: PC je nestabilní-jaký test doporučíte
PříspěvekZaslal v: st 13. září 2006, 13:49 
Začátečník
Začátečník
Obrázek uživatele

radekra napsal:
Ahoj. Prosim o nápovědu či postup.
1) jak otestovat 512MB DDR PC400 (PC3200) CL3.0 zda parametry odpovídají napsanému
2) jak odestovat stabilitu PC a udělat HW diagnostiku oblasti - CPU, RAM, IDE

Mam Epox 8kra2 matherboard, procesor AthlonXP2500+ 1,83GH-333MHz. Nejspíš stářím došlo k posunu parametrů dílů a nebo nějakým nastavením a PC se stalo nestabilním, což se projevuje při verifikaci vypáleného na DVD. Prošel jsem kde co a bohužel většina odkazů je již nefunkčích vzhledem k tomu, že matherboard byl na vrcholu v 2003. Připadně pokud s touto deskou máte nějaké zkušensti tak se prosím ozvěte.

Cus, na otestovani stability je cela rada programu... Uvedu ty s kterejma mam vlastni zkusenosti. Takze je tu SiSoft sandra. Je to program jak testovaci tak informacni, to znamena ze ti vypise o tvam pc co mozna nejvice. Ve verzi light nejsou pristupne vsechy polozky ale i tak doporucuji stahnout. 3D Mark, to je zas prgram zamerenej spis na graficke karty, ale ver ze tvuj pc dokaze poradne vytizit jako celek, takze na otestovani stability lze jen dopporucit (potrebujes mit DirctX9, popr 8 jestli stahnes starsi verzi). A na test tech pameti bych pouzil PCMark. Ja mam 2002, ptz sem na ni zvyklej ale klidne sosni novejsi... Velmi jednoduchy program kterej otestuje pc a vyhodi 3 cisla. Aplikacni vykon procesoru, propustnost pametoveho systemu a rychlost prace s diskem. Bohuzel ale neznas jakych vysledku dosahovaly komponenty predtim, takze ti cisla moc nereknou ale na netu zjistis kolik tak mohou tve pameti v prumeru dosahnout, tak to muzes skusit porovnat. :D

Předmět:
PříspěvekZaslal v: st 13. září 2006, 13:56 
Nováček
Nováček

Díky za nasměrování. Na tu Sandru se musím hlouběji podívat. Již dlouho o ní vím, ale když jsem se na ní koukal tak mi to připadalo, že říká to samé co najdu i ve Windos toolsech a tak jsem jí odložil. Nevíš, info o paměti si bere z toho jak je uložené v BIOSu a nebo umí kouknout na pamět a tam si přečíst co je zač?

Předmět:
PříspěvekZaslal v: st 13. září 2006, 13:58 
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Obrázek uživatele

Na testovani pameti jednoznacne memtest.

http://www.memtest86.com/

Intel i7 3770K@4,2GHz(1,3V)+Coolink Corator DS, Asus Maximu​s IV GENE​-Z, ASUS Geforce GTX 1070 Strix 8GB, 16GB RAM Kingston, Samsung SSD 850 EVO 500GB+250GB, Samsung F3 1TB, WD RED 8TB, Fractal Arc Mini, Benq VW2420H, CM Silent Pro M2-720W, Logitech G502 proteus spectrum, Logitech Z-2300, Xbox ONE S gamepad, Logitech G11, Creative Sound Blaster X-Fi HD USB SBX, Lian-Li BZ-H06

Předmět:
PříspěvekZaslal v: st 13. září 2006, 14:05 
Nováček
Nováček

Díky, memtest86+ jsem na paměti pustil. V podstatě celou neděli, 2x7kol a ani jedna chyba. Tak, že by podle něj paměti měly být OK.
Po dlouhém zkoušení jsem zjistil, že pokud se v BIOSu nastaví "spolehlivý provoz" tak se chyby v Neru nevyskytují, ale PC se zpomalilo. A tak hledám proč, neb jsem nemel přetaktováno a jel jsem na standartní nastaven.

Předmět:
PříspěvekZaslal v: st 13. září 2006, 15:06 
Začátečník
Začátečník
Obrázek uživatele

radekra napsal:
Díky, memtest86+ jsem na paměti pustil. V podstatě celou neděli, 2x7kol a ani jedna chyba. Tak, že by podle něj paměti měly být OK.
Po dlouhém zkoušení jsem zjistil, že pokud se v BIOSu nastaví "spolehlivý provoz" tak se chyby v Neru nevyskytují, ale PC se zpomalilo. A tak hledám proč, neb jsem nemel přetaktováno a jel jsem na standartní nastaven.

Problem byl jednoznacne v pameti. V biosu bylo natevene treba jine casovani, nebo byla povolena nejaka funkce ktera z pameti zdimala vic, ale pameti pak meli mensi stabilitu. Jestli si nechal na biosu aby ti nastavil ten "spolehlivy provoz" nejspis vsechny hodnoty srazil na minimum. Zalezi na tom co vsechno se da nastavit zrovna u tve konkretni sestavy, ale rozhodne bych skusil jit opet do biosu a skusil bych hodnoty trochu prizvednout a zvedat dokud se ten sami problem neobjevi. Nekdy se totiz stane ze bios vypne treba funkci pristupovani k vice pametovym modulum soucasne (pochopil sem ze mas jen jeden modul, takze se te to netyka), nebo srazi frekvenci sbernice mezi pametmi a svernim mostem. Na to bacha, tady se vykon degraduje o hodne (ale to spis starsi desky). Nebo tak... Hold pomalejsi pc = vetsi stabilita a opacne... :D :-D :)

Předmět:
PříspěvekZaslal v: čt 14. září 2006, 08:11 
Nováček
Nováček

Díky za odpověd, a tak trochu za potvrzení mé teorie. Prostě si myslím, že jak paměti (či systém) stárne, tak už prostě nezvládne to co dřív a začínají se projevovat chyby. Tim že se šlo hodnotama dolu, tak se to zlepšilo, jen je otázka najak dlouho a za jakou cenu. Právě pro to potřebuji detekovat a hlavně průkazně zalogovat chybu a rychle odcházející díly vyměnit. Procesor i paměti jsou v záruce a o desce by se dalo diskutovat. Jen ted jak natočit logy, neb tvrzení o nestabilním počítači či padajících aplikacích neni moc průkazně.
Do ručního nastavování jsem se zatím moc nepouštěl, neb ho neumim a je to o pomoci od zkušeného či nastudování. Pro představu, popis biosu je na http://www.epox.com.tw/eng/download.php ... dZOVBUMD1D
Popis nastavení je v kapitole "4-7 Advanced Chipset Features" od strany 4-24.
Potřeboval bych nastavit parametry dle definice pamětí, to jest PC400 (PC3200) a CL3.0 a provéct testy a natočit log.
Předpokládám, že dam DRAM Timing - Manual, DRAM CAS Latency-3, a co to ostatní? A pak je ještě nastavení napětí v "4-8 Power BIOS Features" a tam co dát na DRAM CLok a případně napětí?
Zde pokud dám Fail-Safe Defaults, tak je PC stabilní, pro Optimized Defaults je již nestabilní.

Odpovědět na téma  [ 7 příspěvků ] 

Čas je uváděn v UTC + 1 hodina

Přejít do sekce:

Kdo je přihlášený

Uživatelé procházející si tuto sekci: Žádní registrovaní uživatelé a 1 anonymní