Registrace  •  FAQ  •  Pravidla fóra  •  Uživatelské blogy  •  PCTuning.cz  •  Hledat  • Přihlášení
 • Pro přihlášení použijte protokol HTTPS, dosavadní HTTP již nemusí dobře fungovat, viz ZDE.

Právě je st 18. červenec 2018, 06:27

Zobrazit příspěvky bez odpovědiZobrazit aktivní témata

Čas je uváděn v UTC + 1 hodina (letní čas)

Odpovědět na téma  [ 14 příspěvků ] 
Autor Zpráva
 Předmět: Žádost o radu s výběrem RAM a zdroje.
PříspěvekZaslal v: st 13. červen 2018, 19:23 
Nováček
Nováček

Zdravím,

se známým sestavuji od základu celý herní počítač, ale nejsme si moc jistý RAMkami a zdrojem, a tak se obracím na vás. Jde mi hlavně o to, aby to ve výsledku fungovalo co možná nejlépe a celá sestava byla kompatibilní :)

Doma už mám toto:
- grafická karta - MSI Radeon RX 580 Armor 8G OC
- procesor - Intel Core i3-8350K

Plánuju tedy dokoupit:
- základní deska - MSI Z370 GAMING PLUS
- skříň - Sharkoon VG5-W
- chladič na procesor - SilentiumPC Fera 3 HE1224
- disk - Seagate BarraCuda 3TB

S čím potřebuji poradit:
- mám vyhlédnuté dva zdroje: Corsair VS650 a Seasonic S12II-620. Oba by měly být dobré, akorát nevím, který z těch dvou je lepší, všude jsem se dočetl něco jiného. A byť bych to viděl spíše na ten Seasonic, chci se ujistit :)
- RAM plánuji 8 GB s tím, že bych později případně dokoupil a zvýšil na 16. Prozatím mám vyhlídnutou tuhle paměť HyperX 8GB DDR4 2666MHz CL16 Fury Black Series ale moc si s ní nejsem jistý. Momentálně mám zbývající rozpočet na RAM maximálně 3000. Je tato paměť v kombinaci s požadovanou sestavou vhodná (s tím, že v budoucnu by byly dvě) nebo byste mi doporučili nějakou jinou? Např. HyperX 8GB 3000MHz DDR4 CL15 Predator ?

Budu vděčný za každý tip :)

Předmět: Re: Žádost o radu s výběrem RAM a zdroje.
PříspěvekZaslal v: st 13. červen 2018, 20:45 
Začátečník
Začátečník
Obrázek uživatele

Zdravím,
rozeberu, rozepíšu.
Zdroj - ani jediným bych si nebyl jistý (jakýkoli Corsair VS nebrat a S12II je přeci jen v nadsázce z roku raz dva s jistými nevýhodami), je tu totiž EVGA 650 B3 https://www.bscom.cz/pocitacovy-zdroj-e ... v2_d625713 levně je pouze tam a BScom by měl bejt ověřenej. B3 vychází z nejlevnějšího Leadexu tuším Silver...

RAM - zkusil bych se podívat do bazaru po 2x8 GB DDR4 (asi 2666-2800) kitu za 3-3,4K... Nikdy nevíte co může být v dalším 8GB modulu.

Osobní pohled celkově - já bych tam asi barevně výraznější skříň nedával, ňák mi nechutí obecně...
Když už Sharkoon https://www.czc.cz/sharkoon-s25-v-cerna/221828/produkt když nemusí být https://www.czc.cz/silentiumpc-regnum-r ... 48/produkt vím od jistých zdrojů co si nepřejí být jmenováni, že právě Sharkoon a SilentiumPC se nejvíce snaží...

Nevím jestli máte SSD disk, já ho tam nevidím.

PříspěvekZaslal v: st 13. červen 2018, 21:51 
Nováček
Nováček

Díky moc :) Na ten zdroj určitě mrknu. Jinak, mohu se zeptat jaké nevýhody má ten S12II?
A co se těch RAMek týče, do bazarových se mi moc nechce, mám s tím poměrně špatnou zkušenost. Navíc jsem již momentálně limitován rozpočtem na RAM 3000, takže kit dvou 8 GB si momentálně skutečně nemohu dovolit :( Btw. jak to myslíte s tím dalším modulem? :)

Co se skříně týče, to je dost subjektivní, tam jsem volil právě podle stylu a barev a vybral něco, co se mi líbí a zároveň to bude ladit se zbytkem pc (klávesnicí, myší...) :) Ono, teoreticky skříň je zrovna jediná věc, se kterou jsem si na 100 % jistý :D Tam mi stačí, aby se to dovnitř vše vlezlo a pak jsem vybral prostě to, co se mi líbilo :D

A SSD tam skutečně nemám. Nevím, jestli by se mi to vzhledem k cenám těchto disků vyplatilo. Říkal jsem si, že radši si ty peníze přidám do kapacity HDD. Nebo je skutečně lepší mít i to SSD? Je to velký rozdíl?

PříspěvekZaslal v: st 13. červen 2018, 22:36 
Začátečník
Začátečník
Obrázek uživatele

U starších zdrojů obecně (ne těch ještě úplně starých, ty mají prioritizovanou +5V větev, tím myslím zdroje vyráběné tak od 2006-2012), nejde-li o vyložené prémiovky typu Seasonic KM/XM/XP bývá větší zvlnění (>40 mV@12V, >20mV@5V, 3,3V) a ne úplně perfektní regulace (tak 1,5-1,8% odchylka oproti současným 0,5-1%), největší problémy s tím mívala hlavně ACRF topologie, kterou nějakou dobu využíval Fortron (hlavně propady na 3,3V větvi stály za to).

No, vysvětlit to evidentně umím spíš tak aby tomu nerozuměl ani odborník :lol: Jak jsem to myslel? Tak v jednom modulu čipy dejme tomu Samsung a v tom druhým Hynix (v lepším případě - v horším jeden dual rank a druhej single rank). Což se stát může, jelikož výrobce a typ čipů výrobci RAM neuvádějí ani na svých stránkách.

S tou skříní ale máte pravdu - já s podsvícením moc neumím žít a podle toho pak vypadá moje doporučení. Sharkoon není zlej, klidně vemte i ten co jste psal.

Ceny SSD sice stále nejsou rovny HDD a asi dlouho nebudou, ale považoval bych je za velice rozumné. Systém na SSD přeci jen bude svižnější a na HDD si pak můžete dát... no všechno ostatní ;) tak řekněme MX500 250GB + 2/3TB HDD (Barracuda nevím nevím, Seagate moc v oblibě nemám. Toshiba DT01ACA200/DT01ACA300 jestli furt vychází konstrukčně z Hitachi tak rozhodně jde o lepší volbu)...

PříspěvekZaslal v: čt 14. červen 2018, 08:02 
Moderátor
Moderátor
Obrázek uživatele

Ten zdroj EVGA 650 B3 doporučuje Vladimir správně. Je aktuálně velmi výhodný a za 1699 Kč jej nabízí i Alza: https://www.alza.cz/evga-650-b3-d4945773.htm
Pět let záruky, japonské kondenzátory, účinnost skoro Silver a osvědčený výrobce jsou dostatečně silné argumenty.

Počítač bez SSD si v současné době nedovedu představit. Je to komponenta, která zásadním způsobem ovlivní odezvu systému. Namísto pevného disku bych pro začátek koupil nějaké levnější SSD o kapacitě 480 GB (v nouzi alespoň 240 GB) a pevný disk bych doplnil později. Doporučuji například tento SSD disk s MLC čipy: https://pevne-disky.heureka.cz/patriot- ... 0gs25ssdr/

Také bych vyměnil základní desku za rozhodně lepší a cenově srovnatelnou Gigabyte GA-Z370 HD3P: https://zakladni-desky.heureka.cz/gigab ... z370-hd3p/ Porovnej si výbavu obou desek. Osobně preferuji nasrovnatelně lepší audio čip ALC 1220 a přítomnost dvou M.2 slotů u Gigabyte.

Co se týče RAM, tak pokud by se šetřila každá stokoruna, vzal bych 8GB modul Crucial Ballistix Sport LT: https://pameti.heureka.cz/crucial-bls8g4d26bfsbk/
Základní deska s čipovou sadou Z370 umožňuje taktování pamětí a v tomto případě by dobré výsledky mohl přinést modul HyperX Predator, který při výchozím taktu 2666 MHz dosahuje nízké latence CL13: https://pameti.heureka.cz/kingston-hx426c13pb3-8/

MB: ASUS P9X79 PRO, CPU: Intel Core i7-4930K OC 4,4 GHz, FAN: Noctua NH-D15, RAM: Kingston 64GB DDR3 2400MHz CL11 HyperX Series, SSD: 2x Samsung SSD 840 Pro 256 GB, HDD: 2x WD Red 2 TB, GPU: SAPPHIRE R9 290 + ARCTIC Cooling Accelero Xtreme III OC+43% 1270/6680 MHz, PSU: Seasonic Platinum Series 660 W, CASE: FRACTAL Define R4 Arctic White – Window, OS: Windows 10 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: Apple Cinema Display 30" 2560x1600 Alternativně Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 6 Plus

PříspěvekZaslal v: čt 14. červen 2018, 20:20 
Nováček
Nováček

PET5 napsal:
Ten zdroj EVGA 650 B3 doporučuje Vladimir správně. Je aktuálně velmi výhodný a za 1699 Kč jej nabízí i Alza: https://www.alza.cz/evga-650-b3-d4945773.htm
Pět let záruky, japonské kondenzátory, účinnost skoro Silver a osvědčený výrobce jsou dostatečně silné argumenty.

Počítač bez SSD si v současné době nedovedu představit. Je to komponenta, která zásadním způsobem ovlivní odezvu systému. Namísto pevného disku bych pro začátek koupil nějaké levnější SSD o kapacitě 480 GB (v nouzi alespoň 240 GB) a pevný disk bych doplnil později. Doporučuji například tento SSD disk s MLC čipy: https://pevne-disky.heureka.cz/patriot- ... 0gs25ssdr/

Také bych vyměnil základní desku za rozhodně lepší a cenově srovnatelnou Gigabyte GA-Z370 HD3P: https://zakladni-desky.heureka.cz/gigab ... z370-hd3p/ Porovnej si výbavu obou desek. Osobně preferuji nasrovnatelně lepší audio čip ALC 1220 a přítomnost dvou M.2 slotů u Gigabyte.

Co se týče RAM, tak pokud by se šetřila každá stokoruna, vzal bych 8GB modul Crucial Ballistix Sport LT: https://pameti.heureka.cz/crucial-bls8g4d26bfsbk/
Základní deska s čipovou sadou Z370 umožňuje taktování pamětí a v tomto případě by dobré výsledky mohl přinést modul HyperX Predator, který při výchozím taktu 2666 MHz dosahuje nízké latence CL13: https://pameti.heureka.cz/kingston-hx426c13pb3-8/

Paráda, přesně v takovou nějakou odpověď jsem doufal: stručné a srozumitelné, díky moc :)
Zdroj tedy vezmu ten EVGA a mrknu se i na tu základovku :) Co se RAM týče, ten Predator je pořád ještě v mých možnostech, takže asi do něj půjdu :)

A teď to delší povídání: SSD :D Původně jsem právě myslel, že jej oželím a raději zainvestuju do pořádného HHDčka s velkou kapacitou. Mít v PC místo (na hry, filmy, ale i práci) je pro mě větší prioritou, než jeho svižnost a odezva. A pokud možno, potřeboval bych to místo právě už od začátku. No, ale jestli je to SSD skutečně takový rozdíl, mohl byste mi doporučit nějakou levnější variantu, třeba s menší kapacitou, klidně i "jen" na ten systém? :)

PříspěvekZaslal v: čt 14. červen 2018, 20:25 
Nováček
Nováček

Btw. ta RAM HyperX Predator tedy těch CL13 2666 Mhz? Protože se dívám, že je i 3000 Mhz, ale CL15 a další. Co je lepší? :)

PříspěvekZaslal v: čt 14. červen 2018, 21:46 
Začátečník
Začátečník
Obrázek uživatele

Uvidíme, jestli mě místní odborníci neukamenujou, ale jako SSD bych se nebál vzít toto https://www.czc.cz/kingston-now-a400-12 ... 02/produkt . Kapacita na systém a základní programy je dostačující a ten rozdíl v celkový svižnosti systému je oproti HDD opravdu znatelnej..

PříspěvekZaslal v: čt 14. červen 2018, 21:50 
Nováček
Nováček

junglist napsal:
Uvidíme, jestli mě místní odborníci neukamenujou, ale jako SSD bych se nebál vzít toto https://www.czc.cz/kingston-now-a400-12 ... 02/produkt . Kapacita na systém a základní programy je dostačující a ten rozdíl v celkový svižnosti systému je oproti HDD opravdu znatelnej..

No, za tu cenu vypadá dobře, možná do ní nakonec půjdu :)

PříspěvekZaslal v: pá 15. červen 2018, 07:02 
Začátečník
Začátečník
Obrázek uživatele

Co se rychlostí, tak na systém být může, jen upozorním na větu "Na disk lze bez poruchy zapsat nejméně 40 TB dat.", tzn. že TBW (total bytes writen) je pouhých 40TB. Takto na oko se to nezdá, já používám své ssd také na systém a veškeré stahování, hry apod. jde na HDD. Po půl roce jsem se dostal na 17TB.

PříspěvekZaslal v: pá 15. červen 2018, 07:08 
Začátečník
Začátečník
Obrázek uživatele

Ja mám ssd na system, zakladni programy a GTA V a po dvou letech jsem se dostal na 10 TB.

PříspěvekZaslal v: pá 15. červen 2018, 07:34 
Moderátor
Moderátor
Obrázek uživatele

Wedge napsal:
Btw. ta RAM HyperX Predator tedy těch CL13 2666 Mhz? Protože se dívám, že je i 3000 Mhz, ale CL15 a další. Co je lepší? :)

Já bych v případě nutnosti šetření každé stokoruny volil ty 2666MHz moduly. Je velmi pravděpodobné, že půjdou přetaktovat na úroveň těch dražších 3000MHz modulů.

S tím SSD, pokud to jinak nepůjde, tak nevidím zásadní problém s koupí toho nejlevněnšího modelu s kapacitou 120 GB pro systém a pár aplikací. Životnost bude kratší, ale tomu odpovídá ta cena. S blížící se limitem celkově zapsaných dat se dá disk naklonovat na nový.

MB: ASUS P9X79 PRO, CPU: Intel Core i7-4930K OC 4,4 GHz, FAN: Noctua NH-D15, RAM: Kingston 64GB DDR3 2400MHz CL11 HyperX Series, SSD: 2x Samsung SSD 840 Pro 256 GB, HDD: 2x WD Red 2 TB, GPU: SAPPHIRE R9 290 + ARCTIC Cooling Accelero Xtreme III OC+43% 1270/6680 MHz, PSU: Seasonic Platinum Series 660 W, CASE: FRACTAL Define R4 Arctic White – Window, OS: Windows 10 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: Apple Cinema Display 30" 2560x1600 Alternativně Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 6 Plus

PříspěvekZaslal v: pá 15. červen 2018, 07:45 
Nováček
Nováček

PET5 napsal:
Wedge napsal:

Já bych v případě nutnosti šetření každé stokoruny volil ty 2666MHz moduly. Je velmi pravděpodobné, že půjdou přetaktovat na úroveň těch dražších 3000MHz modulů.

S tím SSD, pokud to jinak nepůjde, tak nevidím zásadní problém s koupí toho nejlevněnšího modelu s kapacitou 120 GB pro systém a pár aplikací. Životnost bude kratší, ale tomu odpovídá ta cena. S blížící se limitem celkově zapsaných dat se dá disk naklonovat na nový.

Dobrá, vezmu tedy těch 2666 MHz :) A to SSD, jako na Alza teď mají slevněný výše zmíněné SSD Kingston s kapacitou jak 120, tak 240 GB, takže teoreticky bych nakonec mohl jít i do 240 GB a to už by bylo víc než dostačující k 3 TB HDD, ne? :)

PříspěvekZaslal v: pá 15. červen 2018, 07:52 
Moderátor
Moderátor
Obrázek uživatele

Ano, raději vezmi větší kapacitu SSD, kromě kapacity se ti zdvojnásobí TBW.

Odpovědět na téma  [ 14 příspěvků ] 

Čas je uváděn v UTC + 1 hodina (letní čas)

Přejít do sekce:

Kdo je přihlášený

Uživatelé procházející si tuto sekci: Žádní registrovaní uživatelé a 3 anonymních