Kdy má smysl mít operační paměť větší než 8GB?

Rady při výběru PC sestav i jejich větších částí a odstraňování problémů s nimi.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

Ironfist
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. pro 2004
Bydliště: Sokolov

Kdy má smysl mít operační paměť větší než 8GB?

Příspěvek od Ironfist »

Zdravím, kdy má smysl mít operační paměť větší než 8GB? Platí ještě pravidlo, že 8GB operační paměti je dostačující i na herní PC?
Dell D600
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: Kdy má smysl mít operační paměť větší než 8GB?

Příspěvek od racecar »

V podstate na vsetko okrem kancl pc ma zmysel vacsia ram. 8GB je uz malo. Mozno na nejake nenarocne hry este bude stacit.
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
Butch
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 17. črc 2003
Bydliště: Praha

Re: Kdy má smysl mít operační paměť větší než 8GB?

Příspěvek od Butch »

Muzu potvrdit ze u nejakych her opravdu jiz 8GB RAM nestaci. Vetsine her ale stale ano.
Do noveho herniho PC jiz urcite rovnou 16GB RAM.
Intel i7 3770K@4,2GHz(1,3V)+Coolink Corator DS, Asus Maximu​s IV GENE​-Z, ASUS Geforce GTX 1070 Strix 8GB, 16GB RAM Kingston, Samsung SSD 850 EVO 500GB+250GB, Samsung F3 1TB, WD RED 8TB, Fractal Arc Mini, Benq VW2420H, CM Silent Pro M2-720W, Logitech G502 proteus spectrum, Logitech Z-2300, Xbox ONE S gamepad, Logitech G11, Creative Sound Blaster X-Fi HD USB SBX, Lian-Li BZ-H06
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Kdy má smysl mít operační paměť větší než 8GB?

Příspěvek od Atapi »

Dostačující ano, ale ideál bude už 16 GB, hry co někdy koukám si vezmou často okolo 8 GB, takže s čistě 8 se tam nevejdeš (protože windows, prohlížeč atd.), ale není to nijak tragický, aby to výrazně brzdilo systém. Když někdo potřebuje šetřit, tak je určitě lepší volba dát to např. do grafiky a časem dokoupit druhej 8 GB modul, než naopak.
Obrázek
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Kdy má smysl mít operační paměť větší než 8GB?

Příspěvek od Srandista »

Dnes neni problem pri kupe grafiky usetrit, kedze novu stejne za rozumne peniaze kupis tak max. 1050Ti, a na RAMku tym padom zostane :mrgreen:
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Scythe Mugen 4, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: Kdy má smysl mít operační paměť větší než 8GB?

Příspěvek od racecar »

Pripadne ceny dostupnych kariet su tak prestrelene, ze z budgetu uz vyjde iba 4GB stick. :D
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
_DAVE_
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. říj 2005

Re: Kdy má smysl mít operační paměť větší než 8GB?

Příspěvek od _DAVE_ »

8GB normálně stačí na vše, ale najdou se výjimky ( poslední díly CoD).
Otázka je, co zbytek sestavy. Na hraní stejně nekoupíš grafiku..
Takže asi tak
HTPC: i5-11400f (95W), 32GB RAM, RTX3060 12GB, case Grandia, 3DTV-LG 47", TriDef/VorpX FULL stereoscopic driver.
RPCS3 + Nintendo GC +Wii + WiiU + Switch emulator.
Michal86
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. led 2005
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdy má smysl mít operační paměť větší než 8GB?

Příspěvek od Michal86 »

Cca před týdnem jsem řešil stejnou otázku ohledně RAM do druhého PC. Vzal jsem v potaz aktuální cenu ram a i to, že se jednalo o mITX variantu (tudíž pouze dva sloty). Rozhodl jsem se nakonec pro 2x8GB. Když bych vzal 2x4GB, asi by se s tím také dalo fungovat, ale po čase bych určitě ram prodával a kupoval 2x8. Jde také o to, jestli sháníš DDR4 (drahé) a nebo DDR3 (v bazaru dostupné). Rozhodnutí si pak musí každý zvážit sám, zda-li dávat cca 5k za 16GB 3200mhz DDR4 a nebo cca 2,8k za 8GB 3200mhz DDR4. (pomalejší frekvenci bych pro DDR4 nekupoval)
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdy má smysl mít operační paměť větší než 8GB?

Příspěvek od Zivan »

Variantu vzit 1x8GB a nechat si volny slot na pozdejsi upgrade jsi nezvazoval?
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
sirThomas
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. čer 2017

Re: Kdy má smysl mít operační paměť větší než 8GB?

Příspěvek od sirThomas »

Dneska je pomalu 8GB málo i na kancelářskou práci. Stačí používat kombinaci Chrome + Win10. 16GB je rozumných pokud budeš hrát dnešní hry na dost vysoké detaily například F4 + HD Pack (nejvyšší detaily) + těžce omódované = 7-8 GB na RAM, Rise Of Tomb Rider 5 GB RAM a mohl bych pokračovat. Ale pokud stavíš nový PC tak takovou grafiku neseženeš za rozumné peníze (děkujme těžařům). Tak by to i mohlo stačit + myslet na další upgrade v dohledné době. Ale jsem zvědavý co předvede zítra Kingdom Come jak moc bude vytěžovat RAMky
CPU: i7 7700k + Alphacool Eisbaer 360
RAM: HyperX 32GB DDR4 3200MHz CL16 Predator Series
GPU: MSI GTX 1060 6GB Gaming X
CASE: NZXT Phantom 530
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Kdy má smysl mít operační paměť větší než 8GB?

Příspěvek od AllowedCry »

Z pravidla k 1050Ti 16GB fakt potřeba není, jinak je to ale jen otázka peněz, pokud na to máš, kup si 16GB a paměť nemusíš několik let řešit vůbec.
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ 2.8Ghz/21Ghz -25mV || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
mlrs
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. kvě 2006
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdy má smysl mít operační paměť větší než 8GB?

Příspěvek od mlrs »

Minulý týden zrovna dělal Linus tech tips na toto téma rozbor - vyšlo jim, že na hry krom pár vyjímek zatím stačí 8GB RAM - ale je potřeba před spuštěním hry povypínat chrome a podobné žrouty.
Jinak to dost záleží dle použití - jim to třeba při tvorbě videa spadlo i při 32GB ram a OK to bylo až s 64GB...
Takže pokud jsou peníze, tak 16GB, pokud nejsou, tak 8GB je pořád ještě v pohodě - zvlášť u levnějších sestav (+ vypínat žravé aplikace...) -> pokud někdo ale kupuje i7+1080Ti+8GB ram, tak je idiot...
Ryzen 5 5600 + Wraith Prism RGB, RTX 3070 EAGLE 8G, ASUS PRIME X470-PRO, Patriot Viper 4 32GB DDR4 3000Mhz, 2,25TB SSD, 1TB HDD, Seasonic Focus GX 650, Xigmatek Asgard, Dell U3023E
PC2: Intel NUC 11 Performance Lite, Core i5-1135G7, Iris Xe, 32GB RAM DDR4 3200MHz, 1TB Samsung 970 EVO PLUS + Xbox Series X
Suke001
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 02. říj 2009
Bydliště: Uherské Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdy má smysl mít operační paměť větší než 8GB?

Příspěvek od Suke001 »

Já teda mám v pracovním PC 4gb, pracuju v chrome běžně do 10 oken a nepociťuji žádnou brzdu, PC šlape s SSD jak hodinky.
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Kdy má smysl mít operační paměť větší než 8GB?

Příspěvek od AllowedCry »

Kdyby si neměl SSD, tak to pocítíš mnohem více.
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ 2.8Ghz/21Ghz -25mV || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
Suke001
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 02. říj 2009
Bydliště: Uherské Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdy má smysl mít operační paměť větší než 8GB?

Příspěvek od Suke001 »

a mám W10, běžně mám vytížení kolem 60-70% ram, občas zapnu i Photoshop, potom to už jde skoro na limit, ale zatím mě to nijak neomezuje :-)

Ale na druhém PC, kde je 8GB, často upravuju velké panorama fotky ve Photoshopu s obrovským rozlišením a tam je to na limitu skoro pořád :D
sirThomas
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. čer 2017

Re: Kdy má smysl mít operační paměť větší než 8GB?

Příspěvek od sirThomas »

10 tabů v chromu je nic. Skus si jich zapnout najednou třeba 100 to uvidíš pak jak ti RAMka říká pápá. U Her se bavíme hlavně o tom že 8GB není problém, ale nesmí například během hry přepnout zpět do Win to je pak "hukot". Divím se že ti fakt stačí 4GB RAM to dneska pomalu sežere jenom systém. Já po zapnutí mám plných hned cca 7GB
CPU: i7 7700k + Alphacool Eisbaer 360
RAM: HyperX 32GB DDR4 3200MHz CL16 Predator Series
GPU: MSI GTX 1060 6GB Gaming X
CASE: NZXT Phantom 530
Suke001
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 02. říj 2009
Bydliště: Uherské Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdy má smysl mít operační paměť větší než 8GB?

Příspěvek od Suke001 »

Tak jasné, ale pokud by se mě někdo zeptal jestli stačí 4gb na kancelář, řeknu ano. Nevím kdo pracuje se 100 okny. Prostě to funguje, kdyby to omezovalo, tak to řeším :-)
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Kdy má smysl mít operační paměť větší než 8GB?

Příspěvek od Atapi »

A ty používáš 100 tabů v prohližeči najednou jo? Tak to jo, mně to příjde teda hodně přehnaný že na windows a prohlížeč je 8 GB málo. :D Teď mám 4 taby firefoxu, pár menších aplikací na pozadí a dostupný paměti ještě 4,5 GB.
Možná někomu nestačí u určitějch specifickejch pracích 8 GB, ale na běžnou kancl práci to stačí všem, to je jako říct že na kancl práci potřebuješ šestijádro a 1080 ti, protože se živíš tvorbou obsahu, která ten výkon potřebuje, prostě blbost co platí jen u hodně malýho procenta lidí...
Obrázek
PixleFMixle
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. úno 2018

Re: Kdy má smysl mít operační paměť větší než 8GB?

Příspěvek od PixleFMixle »

DD,
kdy se hodi vic nez 8GB? V podstatate uz nekdy minuly ci predminuly rok. Momentalne jsem zrestartoval svuj kancl stroj a po chvilce pouzivani mam slozeni: 6GB pouzito, 5GB cache, 1GB modified - zustava necelech 5GB. To mam otevrenych dohromady 15 oken v Opere, tri RDP konekce, Outlook a par blbosti "bezne potreby". Kolega mi ukazal jednou rychly (zbezny, zcela nepresny atd) test "kdy je RAMky dost" - staci zamknout na chvili PC a nasledne odemknout, pokud se ceka na prekresleni, nebo znovuvykresleni oken - chce to vic pameti.
Sharp MZ-821 Z-80@6MHz OC Yeah!, 64kB RAM!, 256kB RAMdisk!, 32kB VRAM!, 4 barvy pri 640x400! JapanUberPower!
...mam rad mistni druzici a jeho asijsky kamaradicky...
Airimo
Nováček
Nováček
Registrován: 29. pro 2015

Re: Kdy má smysl mít operační paměť větší než 8GB?

Příspěvek od Airimo »

Do kancelářských PC je 8GB okey, i když máš 20 tabů v prohlížeči, mailovýho klienta, word, excel, nějaký pdfka, k tomu třeba spotify, ty ramky to ještě zvládaj. V plný zátěži mi pc v kanclu nežere víc jak 6giga ramek.
Do herního PC jsem si rozšířil na 16gb už víc jak před rokem, protože některý hry žerou samy o sobě 5giga ramek.
Odpovědět

Zpět na „Počítačové sestavy“