PC tuhne a zamrzá, jak diagnostikovat problém

Rady při výběru PC sestav i jejich větších částí a odstraňování problémů s nimi.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

Odpovědět
Revoluce1
Nováček
Nováček
Registrován: 03. úno 2015

PC tuhne a zamrzá, jak diagnostikovat problém

Příspěvek od Revoluce1 »

Ahoj vespolek,

jsem docela zoufalý a budu rád za jakoukoliv radu. Bude to už skoro pět let, co jsem si dle doporučení zde na fóru postavil sestavu kolem 15 000 Kč. Protože mě pak PC hraní chytlo, postupně jsem si ji upgradoval - grafika, procesor, ramky i SSD disk. Jediné, co zůstalo původní (a tedy skoro pět let staré), je deska GIGABYTE GA-B85M-D2V, kterou zároveň podezírám jako možného původce problémů. Jakých?

Po instalaci čistých Win10 na nový SSD HyperX Savage SSD 480GB vše asi měsíc běželo jak na drátkách. Pak se zničeho nic začal počítač ve Windows zasekávat. Divným způsobem - nejdříve třeba na vteřinu, dvě, třeba i několikát, potom se ještě vzpamatuje, třeba i pár minut funguje. Nakonec ale vždy sekne aktuálně běžící okno (ale kurzorem lze hýbat, třeba ještě můžu stisknout tlačítko start nebo jít do jiného okna), ale většinou to v řádu desítek vteřin končí tím, že jediné, co mohu, je hýbat kurzorem a nic jiného než hard reset nepřipadá v úvahu. Neděje se to v nějakých konkrétních situacích, prostě při běžné kancelářské práci nebo i v případě, že s počítačem nikdo nic nedělá (odejdu a vrátím se a je zatuhlý - monitory svítí, kurzor jezdí, ale nic jiného dělat nejde).

Jeden den počítač nebyl téměř použitelný, jiný den třeba funguje hodinu, dvě bez potíží, a potom se problém vrátí. Občas se chová divně i jinak - např. hraje Spotify, písnička běží, ale přestane se ozývat hudba. Když se to pak snažím vyřešit, tak se zase sekne s běžícím kurzorem. Někdy se objeví BSOD, respektive smutný smajlík Win10, ale to obvykle když počítač třeba proberu po spánku.

Zpočátku jsem myslel, že to je problém systému, ale divné je, že byl v podstatě čistě nainstalovaný a navíc pak už jeden den počítač vůbec nešel nastartovat, po stisknutí tlačítka byl úplně mrtvej (což jsem bral trochu jako vysvobození, že ať už odešlo cokoliv, odešlo to definitivně), bohužel ale počítač za dvě hodiny zase naběhnul jakoby nic a pro změnu celý den fungoval :)

V každém případě problém se neopakuje podle žádného jasného klíče.

Zkoušel jsem to projet antivirem (jen tedy tím Windowsovým), díval jsem se do prohlížeče událostí, ale nic zvláštního jsem tam nenašel. Udělal jsem kontrolu RAMky ve Windows, taky nic. Tak už nevím.

Mám teda popravdě chuť to celé vyhodit, nechat si disk, ramky a zdroj a zbytek nakoupit znovu (včetně grafiky, která zřejmě taky není úplně stoprocentně v pohodě a občas hodila black screen of death, pravděpodobně kvůli paměti, ale během těch čtyř let, co ji mám, se projevovala pořád stejně a jednou za pár dnů jsem to přežil). Na druhou stranu zase na druhou stranu jsem na tom v pohodě rozjel skoro cokoliv, tak je mi to líto.

Máte nějaké nápady? Byl bych za ně velmi vděčný, něco si sám jsem schopen udělat, ale jsem jen v podstatě velmi mírně pokročilý uživatel s postupy, které se naučil někdy na přelomu tisíciletí :)

Sestava je:

Intel Core i5-4670, 3,40 GHz
ASUS Radeon R9 290
RAM 16 GB
SSD disk HyperX Savage SSD 480GB
zdroj seasonic ss 1250xm
Windows 10 Home
Bez_n1ck
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2006
Bydliště: Praha - Vinohrady

Re: PC tuhne a zamrzá, jak diagnostikovat problém

Příspěvek od Bez_n1ck »

Já bych začal kontrolou SMARTu všech disků (i nesystémových) a Memtestem (spouštěným z flashky místo OS, ne tím co běhá pod windows).
Pokud se nic neukáže, tak ve Windows cmd: sfc/scannow a pokud stále nic, tak reinstall windows. Za to člověk zase tak moc nedá, jen je to trochu vopruz.

Pokud i po reinstallu blbý, tak zkusit nějakou bazarovou desku (ta neschopnost startu je podezřelá).
PC: MB: ASUS TUF Z370-PRO GAMING ; CPU: INTEL Core i7-8700K @ 3,7GHz ; CPUcooler: Noctua NH-D14 ; GPU: GIGABYTE GTX2070 WINDFORCE 3X 8GB ; DDR4: 2x16 GB 2666MHz CL16 ; HDD: Samsung 960 EVO M.2 500GB + WD Green 2,5TB + WD Red 4TB + 2xWD Red 8TB ; CASE: Be Quiet! Dark Base 900 ; PSU: Corsair RM650x ; MOUSE: Logitech G700s ; KEYBOARD: Razer Huntsman Elite ; SOUND: Logitech X530 ; MONITOR: 2x Dell U2515H (25" QHD IPS) | Games, that you can play with me | Diablo III - Divina
NOTEBOOK: Dell Precision 7730 ; CPU: Intel Core i7-8750H ; GPU: nVidia Quadro P4200 8GB ; DDR4: 2x16GB 2667MHz ; HDD: Samsung NVMe 256GB + Samsung 980 EVO M.2 1TB ; FullHD
Revoluce1
Nováček
Nováček
Registrován: 03. úno 2015

Re: PC tuhne a zamrzá, jak diagnostikovat problém

Příspěvek od Revoluce1 »

Ahoj, díky moc! Postupně jdu na to. SMART kontrolu jsem udělal přes Crystal Disk a kromě jednoho ze starých datových disků (který mi hlásí 97 přemapovaných sektorů jako jedinou varovnou položku - nevím moc, co to je), tak ostatní hlásí stav dobrý.

Zkusím ten memtest :)
Chief4
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. led 2006
Bydliště: Praha

Re: PC tuhne a zamrzá, jak diagnostikovat problém

Příspěvek od Chief4 »

souhlasím, podezříval bych ram-mb-(cpu), tak memtest a můžeš třeba jeden stick vyndat pokud by byl jeden modul vadný.. pokud bys měl smůlu tak se to na memtestu neprojeví
9900k, 3070ti, wqhd@144 & 4k@60 OLED
Revoluce1
Nováček
Nováček
Registrován: 03. úno 2015

Re: PC tuhne a zamrzá, jak diagnostikovat problém

Příspěvek od Revoluce1 »

Tak ten scannow mi píše "Windows Resource Protection could not perform the requested operation". Spustil jsem jako administrátor.

Což mi připomíná, že když jsem si na začátku myslel, že problém může být update Windows, zkusil jsem nějaký restore point, případně návrat do továrního nastavení a vždycky to selhalo.
ifkopifko
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. říj 2009

Re: PC tuhne a zamrzá, jak diagnostikovat problém

Příspěvek od ifkopifko »

Trochu podobne sa nám v práci chovajú dva nové PC (zatiaľ nezistená príčina), ale ja osobne pochybujem, že je to HW problém. Ak sa rozhodneš pre opätovný reinstall systému, nechce sa ti skúsiť nahodiť Win7, či to bude robiť aj tam? Prípadne ho nahodiť na iný disk ak máš k dispozícii.

P.S.: Predtým by som však určite skúsil či systém bude blbnúť aj keď odpojíš ten "vadný" HDD. Keď má premapované sektory, môže to znamenať, že je na ceste do nebíčka, dúfam máš dáta zálohované. Bez znalosti kedy sa tie premapovania vyskytli sa to s istotou povedať nedá. Niekedy môže disk fungovať s premapovanými sektormi spoľahlivo ešte roky...
CPU: R7 7700 COOLER: Endorfy Fera 5 MB: ASUS B650M-E RAM: 2x16GB DDR5
VGA:
Asus GTX 1060 3GB OC HDD: Samsung 980 Pro 1TB + Crucial MX500 1TB + WD Red 4TB
PSU: Seasonic Focus GM550 CASE: Thermaltake Swing Silver w/o window -trošku modifikovaná (skôr znásilnená) DISPLAY: Asus MX239H
Bez_n1ck
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2006
Bydliště: Praha - Vinohrady

Re: PC tuhne a zamrzá, jak diagnostikovat problém

Příspěvek od Bez_n1ck »

Také se přikláním (mimo ostatního co jsem psal) k pokusu o to, jak to bude fungovat bez toho "umírajícího" disku. Pokud si systém šahá do poškozené oblasti (jako že systém leze furt a všude), může to právě takovéhle zamrzání způsobovat.
PC: MB: ASUS TUF Z370-PRO GAMING ; CPU: INTEL Core i7-8700K @ 3,7GHz ; CPUcooler: Noctua NH-D14 ; GPU: GIGABYTE GTX2070 WINDFORCE 3X 8GB ; DDR4: 2x16 GB 2666MHz CL16 ; HDD: Samsung 960 EVO M.2 500GB + WD Green 2,5TB + WD Red 4TB + 2xWD Red 8TB ; CASE: Be Quiet! Dark Base 900 ; PSU: Corsair RM650x ; MOUSE: Logitech G700s ; KEYBOARD: Razer Huntsman Elite ; SOUND: Logitech X530 ; MONITOR: 2x Dell U2515H (25" QHD IPS) | Games, that you can play with me | Diablo III - Divina
NOTEBOOK: Dell Precision 7730 ; CPU: Intel Core i7-8750H ; GPU: nVidia Quadro P4200 8GB ; DDR4: 2x16GB 2667MHz ; HDD: Samsung NVMe 256GB + Samsung 980 EVO M.2 1TB ; FullHD
Revoluce1
Nováček
Nováček
Registrován: 03. úno 2015

Re: PC tuhne a zamrzá, jak diagnostikovat problém

Příspěvek od Revoluce1 »

Ahoj, díky moc! Umírající disk jsem vyhodil, problém bohužel trvá, memtest z flashky nenašel nic. Takže asi zkusím znovu nainstalovat Windowsy na zformátovaný SSD (když žádnou chybu nevyhazuje a je dva měsíce starý, tak snad by to nemělo být jím?) a pak už holt asi novou desku :)
Hexik21
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 27. led 2011
Bydliště: Praha

Re: PC tuhne a zamrzá, jak diagnostikovat problém

Příspěvek od Hexik21 »

Vzhledem k tomu jak funguje Windows 10 nezkusíš spíš Windows 7 ? :) To je sázka na jistotu ;)
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: PC tuhne a zamrzá, jak diagnostikovat problém

Příspěvek od Zivan »

Pripadne vyhodit i tu grafiku a zkusit nejakou dobu fungovat jen na integrovane.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
Revoluce1
Nováček
Nováček
Registrován: 03. úno 2015

Re: PC tuhne a zamrzá, jak diagnostikovat problém

Příspěvek od Revoluce1 »

S tou grafikou určitě zkusím, to se vlastně vcelku nabízí, díky!

K Windows - no taky by to šlo, ale na druhou stranu, šlapaly mi několik let bez potíží, a byť k nim mám řadu výhrad, v mém případě stabilní byly. To leda že by konfigurace s třetím diskem (SSD) najednou něco způsobila, ale říkám si, že bych musel být smolař :))
Hexik21
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 27. led 2011
Bydliště: Praha

Re: PC tuhne a zamrzá, jak diagnostikovat problém

Příspěvek od Hexik21 »

Nemusíš být smolař, kolikrát ti W10 odinstaluje ovladače a dá tam svoje. Osobně jsem z W10 odešel a jsem na W7, je to čistě jen na test jestli ti to právě nedělá OS klidně se pak můžeš vrátit na W10 když bude chyba na straně HW
Revoluce1
Nováček
Nováček
Registrován: 03. úno 2015

Re: PC tuhne a zamrzá, jak diagnostikovat problém

Příspěvek od Revoluce1 »

OK, zkusím. Jinak vyhodil jsem grafiku, jedu na integrované, problém zůstává :) Reinstall windows asi až přes víkend :))
Revoluce1
Nováček
Nováček
Registrován: 03. úno 2015

Re: PC tuhne a zamrzá, jak diagnostikovat problém

Příspěvek od Revoluce1 »

Tak nakonec to možná směřuje k problému ve Windows, respektive updatovací službě. Zatímco doteď se problém vyskytoval náhodně a někdy třeba i x hodin počítač fungoval, když jsem si začal připravovat ISO pro instalaci Windows, nabídlo mi to manuální aktualizaci. Ani jeden z cca 10 pokusů nevyšel, PC zatuhlo kolem 86 procent, přijde mi, že v návaznosti na snahu o upgrade. Říkám si, jestli tak ten freeze nepůsobí nějaká snaha Windows se na pozadí zaktualizovat a ta nevypočitatelnost souvisela s tím, že někdy Windowsy prostě aktualizaci nespustily nebo ji spustily až po nějaké době.

Tak vyzkouším a dám vědět, jak to dopadlo :) Na druhou stranu, díky tomu laborování jsem si alespoň po dlouhé době vyčistil skříň, vyluxoval pasiv na grafice apod :)
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: PC tuhne a zamrzá, jak diagnostikovat problém

Příspěvek od werygood »

Na jakou verzi jsi to zkoušel aktualizovat?
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: PC tuhne a zamrzá, jak diagnostikovat problém

Příspěvek od Shaquille »

takova blbost, ale mas na systemovem disku dost volneho mista?
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Revoluce1
Nováček
Nováček
Registrován: 03. úno 2015

Re: PC tuhne a zamrzá, jak diagnostikovat problém

Příspěvek od Revoluce1 »

Ahoj, jde o Win 10 a z verze 1803 bych to chtěl upgradovat na Win 1809. Mám asi 500 GB disk jen na systém, tam by to mělo bejt v pohodě, dvě třetiny disku volných, já jsem na to úchylnej :)
Revoluce1
Nováček
Nováček
Registrován: 03. úno 2015

Re: PC tuhne a zamrzá, jak diagnostikovat problém

Příspěvek od Revoluce1 »

Takže aktuálně - formát, čistá instalace, všechno vypadá OK, ale jistotu budu mít až za pár dnů... :) Zatím děkuju všem!
Odpovědět

Zpět na „Počítačové sestavy“