PC na ilustrace v Photoshopu do 30k

Rady při výběru PC sestav i jejich větších částí a odstraňování problémů s nimi.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

Odpovědět
Radagabi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. led 2010
Bydliště: Olomouc

PC na ilustrace v Photoshopu do 30k

Příspěvek od Radagabi »

Zdravím,

mám trošku netradiční prosbu o pomoc s PC sestavou na malování ve Photoshopu pro přítelkyni. Jedná se o tvorbu ilustrací pomocí grafického tabletu, který momentálně obsluhuje starý dvoujádrový notebook. PC bude primárně používán pouze na malování v Photoshopu - kvalitou štětců a věrností podání je mezi podobnými programy špička. Vedle toho bude PC používán k surfování po internetu, sledování youtube, poslech hudby, prý možná i občasné hraní her (odhadem tak dvakrát do roka).

Abych řekl pravdu, četl jsem nějaké specifikace a rady, abych věděl, co Photoshop potřebuje, ale moc moudrý z toho nejsem. Notebook nestačí hlavně při používání velkých štětců ve velkém rozlišení, kdy nejspíš Photoshop kromě přítlaku pera bere v potaz i sklon atd., zkoušel jsem podobnou situaci simulovat u sebe doma na starém čtyřjádrovém Phenom II X4 a správce úloh vypadal nějak takto:

https://ctrlv.cz/shots/2019/01/01/xtni.png

Nutno podotknout, že i když procesor nejede na 100%, tak byly tahy štěstce dost zasekané. Grafika kromě specifických filtrů(které asi stejně použije tak jednou nebo dvakrát za měsíc) nikdy nevyletěla nad 30%. Myslíte, že to trhání může být dáno i něčím jiným než nedostatečně výkonným CPU?

Rozpočet je stanoven do 30 tisíc max. i s periferiemi (monitor, myš, klávesnice)

Níže uvádím moje představy o sestavě:

Rozměry — mělo by jít o drobný PC bílé barvy, něco jako https://www.czc.cz/fractal-design-node- ... 76/produkt

CPU — jestli dobře chápu, tak se jedná o klíčovou komponentu, volil bych i7 nebo i5 (popř. adekvátní AMD), architekturu pochopitelně co nejnovější a frekvenci spíše vyšší.

CPU chladič — nějaká základní náhrada box chladiče aby se tolik nekomulovalo teplo v case nebo není potřeba?

RAM — Photoshop je na paměť velmi extenzivní, DDR4 16GB bych bral jako minimum

Základní deska — mini-ITX? Velkým plusem by byla podpora Wi-Fi, aby nebylo potřeba tahat kabel z internetu

Monitor — přestože notebook měl nekvalitní TN displej, který "stačil", myslím si, že ve výsledku je podání barev při tvorbě ilustrací a grafického designu naprosto klíčové. Uvažoval jsem o nějakém EIZO, ale jsou šíleně drahé. Měl by prý stačit nějaký lepší BenQ mezi 2-3 tisíci, ale mně se kvalita obrazu jeví jako velmi důležitá a sáhl bych např po Dellu UltraSharp LED někde mezi 5-7 tisíci. Velikost úhlopříčky nebo rozlišení není specifikované,ale na monitor se bude dívat poměrně z blízka, tudíž rozměry větší než 27' budou spíše kontraproduktivní.

GPU — tohle je pro mě trochu dilema, zatímco někteří fotografové mi tvrdí, že bez problému bude stačit integrovaná GPU v procesoru, jinde doporučují střední třídu např. GTX 1050Ti.

Úložiště — SSD 250/500GB + HDD 1TB. Má smysl NVME? Někdy se prý používá na Photoshop cache a scratch disk, ale to jsem viděl jen při úpravě RAW fotografií s velkou velikostí. Nejsem si jistý, jestli to má smysl u toho malování.

Zdroj — 400W ?

Myš, klávesnice — obyč bezdát do 1,5k dohromady

Větráčky do skříně

Budu moc vděčný za každou připomínku nebo radu.

Děkuji.
Základní deska:Gigabyte GA-880GA UD3H Procesor:AMD Phenom II X4 925 + GELID Solution Tranquillo Operační paměť:Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz Grafická karta:Sapphire HD 6850 Toxic 1GB GDDR5 Pevný disk:WesternDigital 250GB + Samsung SpinPoint F3 - 1TB Zdroj:Seasonic SS-550ET-F3 500W Bronze Skříň:CoolerMaster Elite 430 + Scythe KM03-BK Kaze Master Pro 5,25" + 3× Fractal Design 120mm Silent Series R2 + Coolermaster BC 120 Blue 120mm Operační systém:Windows 7 64bit
Radagabi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. led 2010
Bydliště: Olomouc

Re: PC na ilustrace v Photoshopu do 30k

Příspěvek od Radagabi »

Základní deska:Gigabyte GA-880GA UD3H Procesor:AMD Phenom II X4 925 + GELID Solution Tranquillo Operační paměť:Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz Grafická karta:Sapphire HD 6850 Toxic 1GB GDDR5 Pevný disk:WesternDigital 250GB + Samsung SpinPoint F3 - 1TB Zdroj:Seasonic SS-550ET-F3 500W Bronze Skříň:CoolerMaster Elite 430 + Scythe KM03-BK Kaze Master Pro 5,25" + 3× Fractal Design 120mm Silent Series R2 + Coolermaster BC 120 Blue 120mm Operační systém:Windows 7 64bit
Chief4
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. led 2006
Bydliště: Praha

Re: PC na ilustrace v Photoshopu do 30k

Příspěvek od Chief4 »

šel bych do ryzenu, asi 5 a vybrat model úměrně k rozpočtu. A ten monitor je zásadní, jestli by nebylo lepší příplatit za vyšší level IPS, protože ten co navrh Radagabi mám v práci ale pořád je to nížší třída levnějších IPS co neumí tolik barev (myslím že A-IPS), ale samozřejmě pokud rozpočet nedovolí tak bude muset stačit.

update tak nakonec je to asi plnohodnotné IPS, spletl jsem si model
9900k, 3070ti, wqhd@144 & 4k@60 OLED
davos8000
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. zář 2018

Re: PC na ilustrace v Photoshopu do 30k

Příspěvek od davos8000 »

Raději jít do AMD Ryzen 7 1700X a 32 GB RAM a GK je OK GTX 1050Ti a zdroj raději 550 W
-Vladimir-
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. bře 2016
Bydliště: SZ od Dačic / jižně od Brna

Re: PC na ilustrace v Photoshopu do 30k

Příspěvek od -Vladimir- »

32 GB RAM ano, Ryzen nevim no... asi jedině tehdy, když Adobe nebude tak okatě stranit Intelu.
ignorelist: Stratos (již trvale)
Odpovědět

Zpět na „Počítačové sestavy“