Zpomalení/snížení výkonu PC

Rady při výběru PC sestav i jejich větších částí a odstraňování problémů s nimi.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

Odpovědět
BlaineMonno
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. srp 2015

Zpomalení/snížení výkonu PC

Příspěvek od BlaineMonno »

Ahoj,

potřeboval bych poradit s rapidním snížením výkonu PC.
-Strašně pomalé načítání webových stránek,
-zapisování do excelovských buňek - cca. 5 sec. to trvá než se to píše do jedné buňky, jindy je to hned,
-když otevřu jakýkoliv office a hýbaní sním po ploše je za trest - strašne okno plave a nejde s tím normálně pohnout,
-dropování fpsek ve hrách,
-pracuji v AutoCadu, ArchicCadu, Scia Engineer - dlouhé načítání, render, přepínání v kartách programů dlouho trvá, zoomování v jejich oknech taky občas blbne(dlouhé načítání při překreslení)

Zkoušel jsem různé testy co jsem vygooglil na grafiku, paměti, disky, procesor a vše mi psalo, že je to v pořádku, což ale určitě není. Nevím jak přijít na to, co je špatně a případně HW vyměnit. Reinstal winu jsem dělal cca. půl roku zpět, ale v podstatě vůbec nepomohl.
Mohl by mi prosím někdo poradit jak přijít na to, co je špatně? Případně co Vám se napostovat, aby jste mi byli schopni poradit? Díky moc za rady.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Zpomalení/snížení výkonu PC

Příspěvek od killerek »

Chtelo by to vypis komplet HW a verzi Win.
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Zpomalení/snížení výkonu PC

Příspěvek od Atapi »

Ahoj, jak je na tom vytížení PC v klidu když se to děje (třeba při tom otevřeném excelu, ale jinak bez aktivity)? Měly by tam skákat samořejmě maximálně jednotky procent vytížení CPU/GPU a disk bejt v klidu naprostou většinu času. Jestli ti tam něco netěží, neběží nějakej test nebo zaseklá aplikace, na pozadí.
Jestli jsi dělal nějaké benchmarky a máš k tomu score (nebo třeba rychlosti u SSD), tak to sem můžeš samozřejmě klidně naházet taky, stejně jako ten zmíněnej HW a smart od disků.
Potom neměnil jsi něco v době kdy to začlo dělat? Klidně i myš (a tím pádem instalace ovladačů navíc) nebo jiné periferie.
Obrázek
BlaineMonno
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. srp 2015

Re: Zpomalení/snížení výkonu PC

Příspěvek od BlaineMonno »

Sestava:
https://www.czc.cz/51nei2n1poj6rbt74243538bv8/seznam
+ obrázek v příloze.
Vytížení taky na obrázku, nechal jsem všechno vyplé, jen chrome zaplý a procák skákal kolem 17-30% (nejvíce žere nějaké chromium, nemám tušení co to je, když to killnu naběhne to znovu), ramky taky do 30% (v klidu to vytěžuje nejvíce chrome) a gpu do 3% disk 0-2%.
Testy jsem zkoušel, ale výsledky nemám žádné, pokud by jste měli nějaký program v čem to udělat, udělám to znovu a hodím to sem - už nevím v čem jsem to přesně dělal.
Neměnil jsem vůbec nic.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Jeltík
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. říj 2004
Bydliště: HK, /edit-promaz!
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpomalení/snížení výkonu PC

Příspěvek od Jeltík »

Našel jsem tohle, strejda google by mohl pomoci, jestli to u tebe nepůjde.
https://www.youtube.com/watch?v=NbHZzfizpco
BlaineMonno
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. srp 2015

Re: Zpomalení/snížení výkonu PC

Příspěvek od BlaineMonno »

Jo je to z toho Autodesku, nicméně to úplně neřeší problém, protože ten PC je zpomalený, ikdyž má malé využití. :-)
BlaineMonno
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. srp 2015

Re: Zpomalení/snížení výkonu PC

Příspěvek od BlaineMonno »

Zkusil jsem udělat test přes Intel processor diagnostic tool:
Benchmark přes Intel Extreme tuning utility mi nejde spustit. Stress Test na cpu a memory v pohodě.
--- IPDT64 - Revision: 4.0.0.29
--- IPDT64 - Start Time: 12.05.2019 18:32:28

--------------------------------------------------------------------
-- Testing
--------------------------------------------------------------------
CPU 1 - SPBC - Pass.
CPU 1 - Genuine Intel - Pass.
CPU 1 - BrandString - Pass.
CPU 1 - Floating Point - Pass.
CPU 1 - Prime Number - Pass.
CPU 1 - Cache - Pass.
CPU 1 - MMXSSE - Pass.
CPU 1 - FMA - Pass.
CPU 1 - AVX - Pass.
CPU 1 - IMC - Pass.
CPU 1 - PCH - Fail.
CPU 1 - IGD - Pass.
CPU 1 - GFX - Pass.
CPU 1 - CPULoad - Pass.
CPU 1 - CPU Frequency - Pass.

IPDT64 Failed
--- IPDT64 - Revision: 4.0.0.29
--- IPDT64 - End Time: 12.05.2019 18:38:03

--------------------------------------------------------------------
FAIL¨

Nevyšel test na PCH. Co jsem googlil, tak něco s připojením přes sata kabel. Ale prd tomu rozumím, tak moc neívm, jak to vyřešit.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Zpomalení/snížení výkonu PC

Příspěvek od killerek »

Zkus vymenit kabel k disku. Jinak by bylo dobre si zmenit nastaveni GOG/Steam klientu, aby se nespousteli po startu Win na pracovnim PC. Muzou ti klidne v nevhodny cas zacit sebe nebo hru aktualizovat. Poustel bych je rucne, když chci hrat.
BlaineMonno
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. srp 2015

Re: Zpomalení/snížení výkonu PC

Příspěvek od BlaineMonno »

Dle googlu jsem se opokusil vyřešit problém tak, že jsem v BIOSU zkontroloval u SATA nastavení na AHCi, což bylo. Pak jsem chtěl nainstalovat Intel storage rapid technology, což se mi nepovedlo, protože mám asi jiný chipset než daná verze podporovala. A nenašel jsem na netu žádnou pro mě funkční verzi.
Někdo nějaký nápad jak to zpomalení vyřešit? :-(
Nové kabely jsem ještě nezkusil, nemohlo by to být špatnými disky? Mohu na to nějakým testem přijít?
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpomalení/snížení výkonu PC

Příspěvek od Natural »

Tak Windows jsi instaloval před rokem. Takže tím bych začal, máš tam neskutecnej bordel.
Osobně si myslím že máš plné SSD nebo ti někdo těží.
Nové kabely jsem ještě nezkusil, nemohlo by to být špatnými disky?
Nestartuje mi obcas auto. Startér jsem neměnil, nemohlo by to být motorem?
BlaineMonno
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. srp 2015

Re: Zpomalení/snížení výkonu PC

Příspěvek od BlaineMonno »

SSD 37 GB volného z 220 GB. Kdyby někdo těžil, tak to poznám na využití ne?
Bordel dle screenu, nebo jsi usoudil bordel za rok? :)
Natural píše:Nestartuje mi obcas auto. Startér jsem neměnil, nemohlo by to být motorem?
To bude spíše baterkou. ;-)
Alfajk
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. kvě 2009

Re: Zpomalení/snížení výkonu PC

Příspěvek od Alfajk »

zkontroluj to nejakym kloudnym antivirem, treba MBAM, mozna ti tam neco zije, v procesech nevidim zadnej antivir... a ten autodesk desktop app taky nejak vyres, mel jsem s nim stejnej problem u 3ds maxu, pomohlo odstraneni celyho toho jejich update center
CPU: AMD Ryzen 5 7600X@5,5GHz | GPU: ASUS TUF RTX 3070 GAMING 8GB@2000MHz | MB: ASUS PRIME X670-P WIFI | RAM: 32GB DDR5 6000MHz CL36 FURY EXPO | SSD: WD Black SN770 NVMe 2TB | PSU: Seasonic Focus GM-850 Gold | CPU Cooler: Noctua NH-D15 | Case: be quiet! Pure Base 500DX Black | OS: Win 10 Professional | Monitor: ASUS TUF Gaming VG27AQL1A
BlaineMonno
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. srp 2015

Re: Zpomalení/snížení výkonu PC

Příspěvek od BlaineMonno »

Mám Avst, ale stáhl jsem zmíněný MBAM a našlo mi to nějaký malware v chromu. To jsem už vyřešil, ale problém přetrvává. K tomu co jsem psal výše, s mi začíná i docela pomalu logovat PC po restartu. Restart proběhne rychle do logovacího okna, ale po zadání hesla trvá třeba minutu, než naběhne do winu.
Barnews
Začátečník
Začátečník
Registrován: 22. říj 2012

Re: Zpomalení/snížení výkonu PC

Příspěvek od Barnews »

Já bych zkusil odinstalovat antivir (avast si psal?) pokud to není nějakej problém jestli se to nezlepší. V poslední době jsem zaznamenal i osobně problémy s novějšími verzemi win 10 a různýma antivirama.

Jelikož si nepsal o znatelným herním propadu FPS (Jen FPS dropy) tak to vypadá spíšei na problém s disky nebo něco takového, což ostatně tu už zaznělo.

Zkoušel bych poodpojovat různý zařízení (tiskárny, gamepady, jiný ovladače, externí disky, atd...) jestli zde není nějakej problém.

Možná to je také jen přirozený dopad systémových spectre & meltdown záplat, což by také problémům odpovídalo protože ty postihují zejména práci s disky atd... a navíc mají vyšší dopad na procesory starších generací, kam myslím tvůj xeon může spadat.

Vyzkoušet nějaký benchmarky by také nemuselo být na škodu (na disk atd...) A zkusit si stáhnout hardware info na monitorování PC a sledovat teploty, frekvence atd...
segestes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2017

Re: Zpomalení/snížení výkonu PC

Příspěvek od segestes »

BlaineMonno píše:Mám Avst, ale stáhl jsem zmíněný MBAM a našlo mi to nějaký malware v chromu. To jsem už vyřešil, ale problém přetrvává. K tomu co jsem psal výše, s mi začíná i docela pomalu logovat PC po restartu. Restart proběhne rychle do logovacího okna, ale po zadání hesla trvá třeba minutu, než naběhne do winu.
Tak jak to popisuješ bych to tipl na problém hw nebo ovladače. Zkus spustit utilitku DPC Latency Checker. Zde je ke stažení a najdeš tam i vysvětlení, jak se používá

https://www.thesycon.de/eng/latency_check.shtml

Podobně funguje i další nástroj LatencyMon, který ti ale navíc i ukáže, který ovladač (případně hw) problémy způsobuje.

https://www.resplendence.com/latencymon
Ryzen 7800X3D | ASUS B650E-I | GB RTX4090 | 64GB DDR5 6000MHz | Samsung 970 2TB, Crucial MX500 4TB | Corsair SF750 | NR200P | Asus ROG Swift PG32UCDM
Odpovědět

Zpět na „Počítačové sestavy“