Upgrade grafické karty

Rady při výběru PC sestav i jejich větších částí a odstraňování problémů s nimi.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

Odpovědět
ketos
Začátečník
Začátečník
Registrován: 26. bře 2010
Bydliště: Bruntál

Upgrade grafické karty

Příspěvek od ketos »

Zdravím,

Moje aktuální sestava je :

i7-7700K + silentiumPC fera 3 HE1224
GTX 1070 gigabyte g1 gaming
zdroj evga supernova 550 g2
Pamět kingston 16Gb DDR4 2400Mht CL15 hyperX.

Mám v plánu vyměnit grafickou kartu a doplatit si na novou.
Přemyšlím nad 5700 XT.2070 S mi ipřijde zbytečně drahá.
Bude zdroj stačit na tuto sestavu ?

Děkuji za rady.Děkuji
coyd
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. led 2010
Bydliště: Ostrava TBC - The Black City

Re: Upgrade grafické karty

Příspěvek od coyd »

Osobně bych volil alespoň 650W, ta karta si vezme až 360W viz.
Grafická karta Sapphire Pulse RX 5700 XT 8G má TDP nastavené na 241 W (max. 362 W) a výrobce k jejímu provozu doporučuje zdroj o výkonu minimálně 650 W
https://www.gpureport.cz/recenze/225-sa ... 225&page=1
CPU: AMD Ryzen 7 5700X@4,5GHz MB: ROG Strix X570-I Gaming GPU: Inno3D GeForce RTX 4070 TiS (1,0V)
RAM: 2x16gb G.Skill Trident Z RGB@3333MHz PSU: Seasonic Focus 650W Case: Metallic Gear NEO Mini V2 Silver
CPU cooler: Corsair H100x Monitor: 27" AOC AG271QG 165Hz 2K G-Sync
mlrs
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. kvě 2006
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Upgrade grafické karty

Příspěvek od mlrs »

karta si vezme max 250W - https://www.techpowerup.com/review/sapp ... se/31.html
Podle me nebude ve zdroji problem - pokud teda neplanujes pretaktovat v PC vse, co pretaktovat jde...
Ryzen 5 5600 + Wraith Prism RGB, RTX 3070 EAGLE 8G, ASUS PRIME X470-PRO, Patriot Viper 4 32GB DDR4 3000Mhz, 2,25TB SSD, 1TB HDD, Seasonic Focus GX 650, Xigmatek Asgard, Dell U3023E
PC2: Intel NUC 11 Performance Lite, Core i5-1135G7, Iris Xe, 32GB RAM DDR4 3200MHz, 1TB Samsung 970 EVO PLUS + Xbox Series X
ketos
Začátečník
Začátečník
Registrován: 26. bře 2010
Bydliště: Bruntál

Re: Upgrade grafické karty

Příspěvek od ketos »

Prozatím nemám v plánu nějak taktovat. A kdyby jo tak bych udělal nějaký upgrade zdroje.
A jakou edici té 5700 XT vzít?
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: Upgrade grafické karty

Příspěvek od ToxicTears »

Jestli můžeš tak Gaming X je topovka a pokud chceš pořádnou cihlu tak Nitro+. Zdroj nemusíš nijak moc hrotit, lidi to hrozně přehání. Kvalitní 550W by stačila.
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
skaven321
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. zář 2014

Re: Upgrade grafické karty

Příspěvek od skaven321 »

kludne ak narazis aj na sapphire pulse, v dobrej skrini je nepocutelna
R7 5800X3D, 32GB DDR4 3200Mhz CL14 G.SKILL FlareX@3600MHz, Sapphire RX 7900 XT GAMING 20GB, ASUS MG279
ketos
Začátečník
Začátečník
Registrován: 26. bře 2010
Bydliště: Bruntál

Re: Upgrade grafické karty

Příspěvek od ketos »

Skříň mám silentiumPC gladius m35.
Dobře rozhodnu se mezi gaming X a sapphire pulse.
Děkuji moc za rady/názory.
Nemá AMD v plánu vydat nějakou obdobu Ray traycingu od nvidie?
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: Upgrade grafické karty

Příspěvek od ToxicTears »

Však RT umí, ale musí být implementováno jako softwarová záležitost. Na Minecraftu to funguje a ještě další hry. Nad RTX bych ale neuvažoval, mě to teda neschází a vše co tam je navíc, by se dalo vyrendit i bez RT, ale to někdo asi nechce a na 144Hz monitoru určitě nepotřebuji klesnout na 60 a být rád.
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
ketos
Začátečník
Začátečník
Registrován: 26. bře 2010
Bydliště: Bruntál

Re: Upgrade grafické karty

Příspěvek od ketos »

Dobře. Jo proto ani nvidiu nechci. Poprvé za život půjdu do AMD tak snad mě ta 5700 XT nezklame.
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: Upgrade grafické karty

Příspěvek od ToxicTears »

Tak já si myslím, že nezklame. jen počítej, že občas je to takový "udělej si doma". Já to mám rád, za posledních 18 let jsem měl jenom rok a půl nVidii a už to nechci. Na mě je to moc uzamčený, na vše musíš mít programy třetích stran, nebo jejich hrozný experience, který akorát otravuje.

U Radeonu můžeš udělat vše a krásně si s tím vyhraješ. V DX12 hrách to lítá lépe, lépe to umí podporovat monitory a různá rozlišení na různých kabelech. Můžeš pomocí základních ovladačů udělat overclock, underclock, vlastní křivky ventilátorů, měnit TDP a to i brutálně a jejich Relive funguje taky dobře.
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
segestes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2017

Re: Upgrade grafické karty

Příspěvek od segestes »

No a já mám přesně opačnou zkušenost. Až do řady 5800 jsem kupoval AMD, když jsem pak zjistil, že 5850 má takovej microstutter a že reálně je daleko lepší GTX 460, tak jsem začal kupovat Nvidie a neměl jsem s žádnou kartou ani s ovladačema problém. Stačilo vybalit z krabice a nainstalovat driver (experience když nechci, tak neinstaluju).

Zato do druhého počítače jsem zkusil dát RX 580 a nestačil se divit. Watttman, co se resetuje s každým restartem, nefunkční overlay. Co na nvidii není problém u připojení k televizi upravit rozlišení plochy, tak na AMD pořádně nejde (můžu si nastavit vlastní rozlišení, pokud je takové, jaké podporuje TV, to se hodí :D ). JE tam sice funkce škálování HDMI, která by se zdála, že problém vyřeší, ale pak se trhá i kurzor myši a na videa se nedá koukat.

Takže super, že u AMD se dá spoustu věcí nastavit bez programů třetích stran, ale jaksi to pak často nefunguje jak má, takže stejně u nich člověk skončí. Nebo si musí počkat, jestli to třeba po půl roce opraví. Někoho to ale baví, tak proč ne.

U 5700 bych se osobně trochu bál problému s padajícími takty, co už tu někdo postoval.

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/d ... /?sort=new

Ale abych byl na závěr pozitivní, tak jsem stavěl počítač s MSI 5700XT gaming X a tam jsem na ten problém nenarazil (zkoušel jsem ale jiné hry).
Karta je to docela povedená, chladič je opravdu masivní. Spotřeba ale taky, protože teploty šly dost vysoko a otáčky byly až na 1700, kdy už je karta celkem slyšet, ale není to nic hrozného.
smht
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. pro 2013

Re: Upgrade grafické karty

Příspěvek od smht »

a oplati sa ti menit GTX 1070 za 5700XT?. podla mna ani moc nie
mlrs
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. kvě 2006
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Upgrade grafické karty

Příspěvek od mlrs »

to je mozna spravna uvaha - zalezi, zda to potrebuje hned - ja si treba rekl, ze ted me to nijak extra nepali a ze si pockam na Geforce 3000 na 7nm popr. na Radeony s RDNA2 - ale jako musim uznat, ze me taky ted svrbelo pri black friday, ze bych neco koupil uz ted, ale odolal jsem :D
Ryzen 5 5600 + Wraith Prism RGB, RTX 3070 EAGLE 8G, ASUS PRIME X470-PRO, Patriot Viper 4 32GB DDR4 3000Mhz, 2,25TB SSD, 1TB HDD, Seasonic Focus GX 650, Xigmatek Asgard, Dell U3023E
PC2: Intel NUC 11 Performance Lite, Core i5-1135G7, Iris Xe, 32GB RAM DDR4 3200MHz, 1TB Samsung 970 EVO PLUS + Xbox Series X
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: Upgrade grafické karty

Příspěvek od ToxicTears »

segestes píše:No a já mám přesně opačnou zkušenost. Až do řady 5800 jsem kupoval AMD, když jsem pak zjistil, že 5850 má takovej microstutter a že reálně je daleko lepší GTX 460, tak jsem začal kupovat Nvidie a neměl jsem s žádnou kartou ani s ovladačema problém. Stačilo vybalit z krabice a nainstalovat driver (experience když nechci, tak neinstaluju).

Zato do druhého počítače jsem zkusil dát RX 580 a nestačil se divit. Watttman, co se resetuje s každým restartem, nefunkční overlay. Co na nvidii není problém u připojení k televizi upravit rozlišení plochy, tak na AMD pořádně nejde (můžu si nastavit vlastní rozlišení, pokud je takové, jaké podporuje TV, to se hodí :D ). JE tam sice funkce škálování HDMI, která by se zdála, že problém vyřeší, ale pak se trhá i kurzor myši a na videa se nedá koukat.

Takže super, že u AMD se dá spoustu věcí nastavit bez programů třetích stran, ale jaksi to pak často nefunguje jak má, takže stejně u nich člověk skončí. Nebo si musí počkat, jestli to třeba po půl roce opraví. Někoho to ale baví, tak proč ne.

U 5700 bych se osobně trochu bál problému s padajícími takty, co už tu někdo postoval.

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/d ... /?sort=new

Ale abych byl na závěr pozitivní, tak jsem stavěl počítač s MSI 5700XT gaming X a tam jsem na ten problém nenarazil (zkoušel jsem ale jiné hry).
Karta je to docela povedená, chladič je opravdu masivní. Spotřeba ale taky, protože teploty šly dost vysoko a otáčky byly až na 1700, kdy už je karta celkem slyšet, ale není to nic hrozného.
Jo to jsou přesně ty životní zkušenosti a pak se flamuje vše kam se podíváš :D Znám spoustu lidí, kteří mají zkušenost jako já a pak spoustu lidí, kteří mají zkušenosti jako ty a pak i obojí a úplně v pohodě.

Musím uznat, že vždycky první ovladače pro nové grafické karty byly občas peklo, ale stačilo chvilku počkat a vše jede jak má. Mě teda vždy jelo všechno pokud budu myslet na ty zásadní věci. Nikdy mi nepadal ovladač nebo tak. Obecně ADM nebo nVidia každý ovladač má v sobě chyby. nVidia u Fermi měla ovladač, který vypínal otáčky a karta se přehřívala bez upozornění na vysokovou teplotu a odcházely. nebo že vpravo dole byla "vysunout" grafickou kartu stejně jako je to u flash disku a ono to fungovalo a systém spadl :D . Radeon zase ten overlay občas je divný, občas wattman, klasika prostě.

PS: Já jsem přecházek z 1080 a jsem velmi spokojený. Barvy má Radeon lepší na monitorech, já si na to potrpím. konektivita je trochu lepší. A vzal jsem referenci za 10,5 a koupil za 2K vodní blok a mám vše vyřešeno. Spotřeba 180W, někdy i menší. Když jsem měl starší monitor a lock na 60FPS a Vsync tak teplota 36°C a spotřeba 60W.
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
smht
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. pro 2013

Re: Upgrade grafické karty

Příspěvek od smht »

PS: Já jsem přecházek z 1080 a jsem velmi spokojený. Barvy má Radeon lepší na monitorech, já si na to potrpím. konektivita je trochu lepší. A vzal jsem referenci za 10,5 a koupil za 2K vodní blok a mám vše vyřešeno. Spotřeba 180W, někdy i menší. Když jsem měl starší monitor a lock na 60FPS a Vsync tak teplota 36°C a spotřeba 60W.[/quote]



Ty si dal prec GTX 1080 kvoli XT5700?
a to sa oplatilo?
ToxicTears
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2009
Bydliště: Cheb
Kontaktovat uživatele:

Re: Upgrade grafické karty

Příspěvek od ToxicTears »

smht píše:PS: Já jsem přecházek z 1080 a jsem velmi spokojený. Barvy má Radeon lepší na monitorech, já si na to potrpím. konektivita je trochu lepší. A vzal jsem referenci za 10,5 a koupil za 2K vodní blok a mám vše vyřešeno. Spotřeba 180W, někdy i menší. Když jsem měl starší monitor a lock na 60FPS a Vsync tak teplota 36°C a spotřeba 60W.


Ty si dal prec GTX 1080 kvoli XT5700?
a to sa oplatilo?[/quote]


jistě. Já měl prově na nVidii problémy. Stuttering jako prase na mém LG 29" Freesync monitoru. Se toho nedalo moc hrát a nVidia má známý problé ms Vsync, takže jsem brutálně trpěl a pak i frametime byl šílený. A 5700XT má výkon jako 1080ti, tak je to upgrade. Starou jsem prodal za 8, novou s vodním blokem za 12,5K, pohoda a jsem spokojený a u mě to blyo hlavně i z psychologického hlediska. Jak jsem psal, za 18 let jsem měl nVidii jenom rok a půl a dobrý (sarkasmus).
discord IT & racing: https://discord.gg/JaGehGp
PC1: PC1: R7 5700X|X470 Taichi|32GFlareX@3200CL14|6900XT Red Devil|6xSSD|1xNVME|CustomLoop EKWB feat Alphacool///NAS: Synology 1515+ a DS513 expanze
smht
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. pro 2013

Re: Upgrade grafické karty

Příspěvek od smht »

ToxicTears píše:
smht píše:PS: Já jsem přecházek z 1080 a jsem velmi spokojený. Barvy má Radeon lepší na monitorech, já si na to potrpím. konektivita je trochu lepší. A vzal jsem referenci za 10,5 a koupil za 2K vodní blok a mám vše vyřešeno. Spotřeba 180W, někdy i menší. Když jsem měl starší monitor a lock na 60FPS a Vsync tak teplota 36°C a spotřeba 60W.

tiez mam LG 29" Freesync monitor

a nejako som nepostrehol problemy.
Ale mozno mam stastie.
Ja som premyslal nad danou kartou ale podla mna tam neni nejaky velky rozdiel.
nemam skusenost
Odpovědět

Zpět na „Počítačové sestavy“