Upgrade, lf help

Rady při výběru PC sestav i jejich větších částí a odstraňování problémů s nimi.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

Odpovědět
thelostdoll
Nováček
Nováček
Registrován: 31. pro 2020

Upgrade, lf help

Příspěvek od thelostdoll »

Čaute šílenci,

přemýšlím v poslední době, že je čas udělat menší upgrade mého comp a potřeboval bych poradit ohledně komponentů. Jelikož jsem už pár let nesledoval dění a změny v hardware, tak je to pro mě velká voda.

Nyní mám i7-7700 s Mortar deskou od MSI, 16GB 2400MHz paměti a o obraz se stará RTX2060Super. Celé to napájí dnes již starý zdroj od Corsair, rok asi 2012/2013 s bronzovou certifikací.
Mám to hozené v bedně od FD - přesněji Define Mini C, tu bych chtěl zachovat, pořád vypadá jako nová, až na prach, právě vybalená z krabice, takže co se týče výběru mobo tak jsem dost omezený, musí být Micro-ATX. Dále bych chtěl minimálně ještě nějaký čas zachovat gk, v budoucnu bych ji možná vyměnil za 3060Ti nebo 3070.

A teď jde na řadu to horší rozhodnutí, nevím jak si vedou v žabomyších válkách v dnešní době Intel proti AMD.
Tzn. díval jsem se, že bych svůj i7-7700 nahradil i5-10600KF nebo nejlépe i7-10700KF, co se týče AMD, tak jsem se díval na Ryzen 5 5600X a Ryzen 7 5800X.

Jde mi hlavně o dobrý poměr cena/výkon s výhledem do budoucnosti, abych za rok nebo 2 nemusel kupovat opět kompletně nová střeva.

Počítač by byl určen k hraní her ve FHD, žádné 2K, 4K, 1000K neplánuji.
Paměti bych asi chtěl zvednout na 32GB, takže jsem si vybral nějaké Fury s taktem 3200MHz, které by byly vhodné pro obě možnosti, buď Intel nebo AMD. Na desky jsem se díval u MSI (vyhovuje mi jejich cenovka vůči supportu), takže nějaké Mortar LGA1200 Z490M nebo AM4 B550M, cena 4-5 tisíc.

Dále co se týče zdroje si nejsem úplně jistý, jestli je potřeba ho už refreshnout a pořídit radši nějaký 650W nebo méně/více se zlatou certifikací, novější, tak aby to v klidu utáhlo celou sestavu, opět s výhledem do budoucnosti, aby to popř. utáhlo i karty RTX3000. Díval jsem se na nějaké Seasonic, EVGA a opět Corsair, ale tápu, všechny jsou pro mě stejné.

Celkový rozpočet přibližně 20 tisíc, může být až 25k. Chtěl bych to chladit vzduchem, asi nějaká Fera3 popř. jestli máte zkušenosti s lepším chladičem?

Takže nějaké nápady, návrhy, budu rád. Předem děkuji za odpověď:) howgh
-Vladimir-
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. bře 2016
Bydliště: SZ od Dačic / jižně od Brna

Re: Upgrade, lf help

Příspěvek od -Vladimir- »

Zdravím,
ve výčtu chybí už asi jenom disky, které máte v současné sestavě. Stačit bude zatím CPU+MB+RAM (příp. + 1TB NVMe SSD) a nový zdroj bych řešil spolu s novou grafikou, nenajde-li se kvalitní dostupný model za super cenu.

Můžete rovnou objednat na TSB/Alfa Fractal Design Ion+ 860 za 3,7K, s tím že má být k dispozici v březnu 2021.

CPU: Ryzen 9 5900X za 14,1K a nějakou dobu ;)
MB: MSI B550M Mortar
RAM: Crucial Ballistix White 2x16 GB DDR4-3600 CL16
Cooler: Noctua NH-D15


//edit Wilik - promaz OT
thelostdoll
Nováček
Nováček
Registrován: 31. pro 2020

Re: Upgrade, lf help

Příspěvek od thelostdoll »

Mám tam SN500 NVMe od WD, jak na systém tak na data, moc tam toho nemám actually.

Takže podle vás rovnou R9 5900X, R7 je za tu cenu mimo mísu a R5 za 3 roky nemusí stačit? Intely ještě používají stále zastaralou technologii 14nm a 11. generace prý bude se zpožděním, hlavně prý jen dotáhne letošní Ryzeny jsem někde četl, takže vyhrává AMD?
Deska je přesně ta, na kterou jsem se díval, paměti vypadají taky dobře, ale cenovka je už o dost vyšší zase, nad tím ještě popřemýšlím.

Chladič nevím, jestli se mi vleze do bedny. Snad by se tu mohl najít někdo, kdo má NH-D15 v Define Mini C a problém s místem nemá?

Btw. díky
Odpovědět

Zpět na „Počítačové sestavy“