Postprodukce + střižna AU, AE, PPro

Rady při výběru PC sestav i jejich větších částí a odstraňování problémů s nimi.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

Buldik
Nováček
Nováček
Registrován: 30. kvě 2021

Postprodukce + střižna AU, AE, PPro

Příspěvek od Buldik »

Dobrý den komunito.

Před čtyřmi lety mi stavěli počítač lidé ze Živě, bohužel odborníci dávno nechodí a celkový útlum člověka donutí poohlédnout se jinde. Potřeboval bych poradit s výběrem pracovní postprodukce a střižny optimalizované pro tvorbu (rendering si pronajímám) v nástrojích Adobe Audition, After Effect a Premiere Pro. S výjimkou nástrojů běžné agendy (Outlook), prohlížeče a drobností, k ničemu jinému pracovní počítač neslouží.

Typickou tvorbu tvoří zakázky na upoutávky a propagace např.: prezentace kolekce šperků (momentálně na takové pracuji), vždy se jedná o profesionální materiály natočené např.: Sony F65 apod. V menší míře i reklamní televizní spoty.

1.Pořizovací cena

Pro mnoho lidí se jedná o nejdůležitější parametr, osobně uvažuji v rozmezí 80 000 – 100 000 bez DPH a nejedná se o nejdůležitější kritérium výběru a s částkou lze hýbat. Částka zahrnuje vlastní počítač s licencí operačního systému Windows 10 Pro v 64bitové verzi, optimálně v angličtině (OEM).

2.Nejdůležitější vlastnosti

Dlouhodobá stabilita a spolehlivost při dlouhodobém vysokém vytížení. Konstantní zápis pracovního „scratch“ disků s rychlostí okolo 650–750 MB/s, optimálně 900 MB/s při uživatelsky adresované kapacitě 500 GB a více. Zdrojový disk (čtení) s kapacitou alespoň 4 TB, exportní disky v režimu zrcadlení v kapacitě alespoň 2 TB (zápis) a 10GbE síťový čip pro připojení síťového kapacitního pole (60 TB).

Přibližně taková rychlost zápisu vychází při plánovaném 16 jádrovém procesoru Ryzen 9 5950X s 64 GB operační paměti a grafickou kartou Quadro RTX 4000 s natočeným materiálem (5 K/8 K RED) při výsledné délce shotu 30 vteřin. Vzájemná vyváženost je důležitější než čistý výkon např.: procesoru. Grafická karta musí být Quadro!

Vždy aktuální verze střihového a postprodukčního software Adobe PPro, AE, AU. Nepočítám-li nezbytnou agendu a komunikaci, k ničemu jinému pracovní počítač neslouží.

3.Skříň

Za kvalitně zpracovanou skříň ze silnostěnných materiálů, dobře navržených prachových filtrů a vynikajícího chlazení rád zaplatím. V zásadě odmítám veškeré podsvícení a podobné hlouposti. Protihluková nehořlavá izolace potěší a zcela jistě oželím průhledné bočnice. Ovládací prvky a moderní rozhraní na ideálně na levém bočním panelu, nebo čelním panelu skříně bez rušivé indikace chodu. Takové se asi nedělají.

4.Návrh

Fractal Define 7
Noctua NF-S12A PWM (6 ks)
Asus ProArt B550-Creator
Ryzen 9 5950X
Noctua NH-U14S
PNY Quadro RTX 4000 8 GB DDR6
Crucial Ballistix 2x 32 GB PC-3200 DDR4
Crucial P5 1 TB M2 2280 (systém a programové vybavení)
Tápu ve výběru zdrojového disku/ů a napájecího zdroje.

Do počítače bude přidáno diskové pole Microsemi vyžadující 8 linek se dvěma osazenými 2TB disky v režimu zrcadlení (raid1) s aktivním chlazením zabírající jeden x16 slot, dále pracovní disk Intel P3700 800 GB s pasivním chlazením, napojený přes 4 linky (optimálně procesor) a zabírající prostor pro 1 slot. Při neustálém přepisování a zápisech zůstává Intel P3700 nepřekonatelný. Nezapočítávat do ceny, protože řadič i disky přehodím do nového.

Monitory Benq PV3200PT (celkem tři) a Sennheiser HDVD800 ještě měnit nebudu. Dále bych měl uvést, že počítač je napájen záložním zdrojem Smart-UPS a nic dalšího nepotřebuji. Vlastně doporučení na nějakou slušnou myš a velkou podložku by se hodilo.

Děkuji za ochotu a každou dobře mířenou radu.

Pokud jsem na něco zapomněl, omlouvám se a rád doplním.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Postprodukce + střižna AU, AE, PPro

Příspěvek od python.p »

Ale na Živě ses neptal. Lidi chodí furt, sice méně, ale odpovědi by se ti dostalo i tam. :)

Ventilátory bych vzal AC P14 Silent. Pokud nebudeš měnit chlazení na GPU, tak to bude zbytečné, ty Noctua myslím.

A co takovou ASUS ROG CROSSHAIR VIII DARK HERO? Top model CPU by si zasloužil TOP model desky. Ale chápu, že 2x Intel je lepší jak 1x Intel + PekloTek.

Jop, když jsem tenkrát říkal jak je tu super disk nikdo mi nevěřil, stejně tak jiní tvrdili, že lepší disky už se moc dělat nebudou.

PSU: Corsair RM750X a nebo HX1000.

Zdrojový disk? SSD nebo HDD ? Pokud HDD tak Toshiby P300 a nebo HGST UltraStar. Pokud SSD, tak snad MP5100 sice je to TLC, ale to by nemuselo vadit na čtení a jinak většina těchto vysokopacitních SSD jsou QLC :angry2:
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Buldik
Nováček
Nováček
Registrován: 30. kvě 2021

Re: Postprodukce + střižna AU, AE, PPro

Příspěvek od Buldik »

Neptal.

Poslední mechanické disky HGST 7K3000 mi doporučoval expert ze Živě i s řadičem a za celých 6 let bez jediného výpadku, nebo chyby v datech. Do počítače už jen SSD.

Nebude QLC diskům vadit natažení několika TB materiálu, postupné odmazávání a doplňování dat, než celý obsah smažu a s další zakázkou celý cyklus zopakuji? Zdrojové raw materiály např.: 8192 x 3456 75fps (2.4:1) hravě překročí několik TB, k aktuální zakázce 21TB. Abych nemusel disk za 10 - 15 tisíc měnit dvakrát do roka doprovázené selháním bez varování. Určitě SSD, ale musí to fungovat jako Intel P3608 1.6TB s vyšší kapacitou.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Postprodukce + střižna AU, AE, PPro

Příspěvek od python.p »

To byl určitě Matysek. :)

No když se podíváš na ceny těch disků, tak moc na výběr není. QLC disky to nedají, TLC možná některé, MLC by byly lepší ale...

Naapdá mě snad jedině DC P4500, nebo pokud 2TB tak Samsung PRO 970.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Tronar
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. srp 2017

Re: Postprodukce + střižna AU, AE, PPro

Příspěvek od Tronar »

ASUS Pro WS X570-ACE ma U.2 rozhrani. A tyto SSD maji udavanou zivotnost uplne nekde jinde.

Nebo pouzit adapter na pripojeni U.2 SSD?
Buldik
Nováček
Nováček
Registrován: 30. kvě 2021

Re: Postprodukce + střižna AU, AE, PPro

Příspěvek od Buldik »

Zeptám se možná hloupě, ale nešlo by to vyřešit dokoupením další karty (Microsemi) a nastrkat tam 2 - 4 disky ve formátu M2 2280?
Tronar
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. srp 2017

Re: Postprodukce + střižna AU, AE, PPro

Příspěvek od Tronar »

Normálně by cenový rozdíl stál za úvahu, ale CHIA tomu dala na frak. Teď 2x 2TB M.2 SSD vyjde na 12-15 tisíc podle toho, co půjde sehnat. U.2 3.84 TB vyjde na 17 tisíc. Adaptér cca 50 euro + doprava z německého eshopu. Nicméně z mé strany jde jen o teoreticky napad, funkčnost ověřenou nemám.
Buldik
Nováček
Nováček
Registrován: 30. kvě 2021

Re: Postprodukce + střižna AU, AE, PPro

Příspěvek od Buldik »

Díky za rady a vím, že Nocuta jsou dražší, ale také kvalitnější a déle vydrží (snad).

Ještě něco změnit, nebo mohu s klidným svědomím objednat?

Fractal Define 7
Noctua NF-S12A PWM (6 ks)
Asus ProArt B550-Creator
Ryzen 9 5950X
Noctua NH-U14S
PNY Quadro RTX 4000 8 GB DDR6

Kingston DC450R 3.84TB SATA3
Kingston KC2500 1TB M2.2280
Kingston 2x 32 GB PC-32000 DDR4 CL22 2RX8 1.2V 288-pin 16Gbit

Corsair HX750 80%+ Platinum 750W
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Postprodukce + střižna AU, AE, PPro

Příspěvek od PET5 »

K dokonalosti bych ještě 120mm ventilátory vyměnil za větší 140mm. Přeci jen i ty standardně dodávané ventilátory jsou velikosti 140 mm.

Také se mně moc nezdají ty RAM moduly "Kingston 2x 32 GB PC-32000 DDR4 CL22 2RX8 1.2V 288-pin 16Gbit". Nevím, co je to konkrétně za moduly (Google mi nic nevyhodil), ale tipuji frekvenci 4000 MHz. Porovnal bych ještě jejich cenu, zda se nedají za podobnou koupit moduly s nižší latencí, například CL18.
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
Tronar
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. srp 2017

Re: Postprodukce + střižna AU, AE, PPro

Příspěvek od Tronar »

Chapu spravne, ze Kingston DC450R 3.84TB SATA3 je urceny jako zdroj (cteni)? Nebude te SATA rozhrani brzdit?
Buldik
Nováček
Nováček
Registrován: 30. kvě 2021

Re: Postprodukce + střižna AU, AE, PPro

Příspěvek od Buldik »

Myslel jsem, že větší počet 120 mm ventilátorů Noctua NF-S12A PWM bude lepší, než menší počet 140 mm a nebude docházet k přetížení konektoru, když dám po dvou kusech na každý rozbočovač. Moc tomu nerozumím, tak si chci nechat poradit, co vlastně bude lepší (optimální).

Našel jsem je ve vyhledávači kompatibility operační paměti Kingston
32GB DDR4 200MHz Non-ECC Unbuffered DIMM CL22 2RX8 1.2V 288-pin 16Gbit (KVR32N22D8/32)
https://www.kingston.com/dataSheets/KVR32N22D8_32.pdf

Zatím používám počítač z roku 2015, navržený na Živě a slouží, jen už ten výkon a kapacita chybí.
Core i7-5930k
Corsair Vengeance LPX 32GB RAM
Asrock X99 Extreme 6
Micron M550 1TB
Micron M550 512GB
Intel P3700 800GB
2x Intel S3500 480GB
4x Hitachi 7K3000 2TB SAS
LSI MegaRaid SAS 800MHz BBU
PNY Quadro K4000
Zdroj je značky Seasonic, ale přes odřený štítek nevyčtu model a fakturu se mi hledat nechce, se skříní Nanoxia Deep Silence 1 v černé barvě a chlazení Noctua (procesor i 5 kusů 120 mm Noctua FLX).

Do konfigurace se sahalo pouze jednou, když se z počítače vyndavala karta raid a 7200 otáčkové disky, které nahradila přídavná karta s chlazením a dvěma disky 2TB M.2 disky. Osobně jsem do toho nezasahoval, najal jsem si na to firmu.

Tronar:
Hardware = španělská vesnice, jen chci, aby všechno bylo spolehlivé, funkční a čekání minimální. Ano, jako zdrojový, ze kterého se bude číst. Nevyznám se v tom, vím kde čekám, umím s tím pracovat, ale abych dokázal optimalizovat vše mezi sebou, to prostě nedokážu, alespoň ne v tom smyslu, abych věděl, že platím zbytečně za procesor, protože např.: Fast Draft, Composition, Layers, Footage, Swap Buffer, Timeline nebude stačit disk, paměť, nebo něco jiného.

Dokážu popsat detaily kde musím čekat např.: v AE, ale nedokážu přesně identifikovat nejslabší článek, protože když se podívám do správce úloh, tak vidím pro příklad: 2 jádra plně zatížená, zápis na pracovní disk 515 MB/s, ostatní disky sotva 1 MB/s, obsazených 2 GB grafické paměti a 28 GB operační paměti, ale grafický čip se zatěžuje jen na 12%. A tak to zůstane třeba dvě i více minut, než se změna kompletně nepřepočítá a neupraví. Při importu mi to zase tolik nevadí čas, protože jako u náhledového renderu jde o desítky minut, ale s tím počítám. Co vadí jsou jakékoliv úpravy (tísíce), než se to vůbec zakázka dokončí a připraví se na render. Jindy se stane, že dojde grafická paměť s správce úloh ukazuje, že zápis na disk klesl na 50 MB/s, procesorová jádra na několik jednotek %. Dochází i k zaplnění operační paměti a pak mi disk zapisuje rychlostí 900MB/s i více. Proto si myslím, že už potřebuji nový počítač s odpovídajícími parametry.
Tronar
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. srp 2017

Re: Postprodukce + střižna AU, AE, PPro

Příspěvek od Tronar »

zápis na pracovní disk 515 MB/s
to odpovida zapisu na SATA SSD. (je to jeden z tech Micron M550?)
Jestli vse ostatni jede skoro na volnobeh, tak uzkym hrdlem je zapis.
Pokud nacitas jednou za uhersky rok, ale casto zapisujes do pracovního „scratch“ disku - a tam cekas minuty nez muzes pokracovat, tak bych zapis resil viz python.p vyse.
EDIT: docela by me zajimalo kolik jsi zapsal dat na jednotlive disky.
Buldik
Nováček
Nováček
Registrován: 30. kvě 2021

Re: Postprodukce + střižna AU, AE, PPro

Příspěvek od Buldik »

Příklad, který se liší. Počet vrstev, efekty, hloubka, rozlišení ... pracovní "scratch" disk je Intel P3700, na který se vše zapisuje a neustále přepisuje.

Disk 0: Total Host Writes 18,45 TB
Disk 1: Total Host Writes 1 048,25 TB
Disk 2: Total Host Writes 4 742,23 TB
Disk 3: Total Host Writes 653,18 TB
Disk 4: Total Host Writes 653,19 TB

Ostatní ukazuje Crystal Disk Info bez hodnoty.
Tronar
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. srp 2017

Re: Postprodukce + střižna AU, AE, PPro

Příspěvek od Tronar »

Buldik píše:Příklad, který se liší. Počet vrstev, efekty, hloubka, rozlišení ... pracovní "scratch" disk je Intel P3700, na který se vše zapisuje a neustále přepisuje.
Prekrocila na nem nekdy rychlost zapisu 600 MB/s?
Spolehlivejsi disk s danym vykonem asi dnes nenajdes.
Disk 0: Total Host Writes 18,45 TB
Disk 1: Total Host Writes 1 048,25 TB
Disk 2: Total Host Writes 4 742,23 TB
Disk 3: Total Host Writes 653,18 TB
Disk 4: Total Host Writes 653,19 TB

Ostatní ukazuje Crystal Disk Info bez hodnoty.
Takze na Disk2 = intel P3700? jsi teprve v 2. petine zivotnosti :)
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Postprodukce + střižna AU, AE, PPro

Příspěvek od PET5 »

Buldik píše:Myslel jsem, že větší počet 120 mm ventilátorů Noctua NF-S12A PWM bude lepší, než menší počet 140 mm a nebude docházet k přetížení konektoru, když dám po dvou kusech na každý rozbočovač. Moc tomu nerozumím, tak si chci nechat poradit, co vlastně bude lepší (optimální).
Já nesdílím názor, že výchozí ventilátory Define 7 je nezbytně nutné něčím nahrazovat. Tahle sestava nebude zřejmě velkým producentem odpadního tepla, takže nebude potřeba ventilátory posílat do vyšších otáček. Při 50% otáčkách je od nich slyšet prakticky jen aerodynamický hluk vzduchu proudícího skrze mřížku, který se nebude příliš lišit při použití sebelepšího ventilátoru. Asi bych tedy sestavu nejprve otestoval ve výchozím stavu a teprve poté bych chlazení doladil.

Pokud by to bylo nutné, tak je třeba se rozhodnout, na co se budou ty ventilátory napojovat. Pokud se využije zabudovaná řídicí jednotka s 3pinovými výstupy s řízením pomocí změny napětí, tak bych volil modely FLX s maximální rychlostí 1200 ot./min., které budou regulovány pomoci pevně dané křivky obdobně jako výchozí ventilátory. Pokud půjdou ventilátory na PWM výstupy základní desky, tak pak budou lepší PWM modely se 4pinem, kterým je možné v biosu stanovit vlastní křivky. Při potřebě připojení více ventilátorů k PWM konektoru základní desky se použije speciální rozdvojka, která snímá otáčky pouze z jedné větve.
V každém případě bych bral 140mm modely, které nemají nijak zásadně vyšší energetické požadavky, než 120mm modely. V praxi protlačí stejně vzduchu pri nižších otáčkách.
Buldik píše:Našel jsem je ve vyhledávači kompatibility operační paměti Kingston
32GB DDR4 200MHz Non-ECC Unbuffered DIMM CL22 2RX8 1.2V 288-pin 16Gbit (KVR32N22D8/32)
https://www.kingston.com/dataSheets/KVR32N22D8_32.pdf
Takže jsi měl v tom seznamu překlep a nejsou to PC-32000 moduly (což by odpovídalo frekvenci 4000 MHz) ale moduly DDR4-3200, což je úplně něco jiného. Při jejich frekvenci 3200 MHz mají příšernou latenci CL22. Pochybuji, že nějaký tuzemský obchod tyto moduly prodává (nehledal jsem), protože by musely být za extrémně nízkou cenu, aby je někdo koupil.

Vím, že správně hledáš vhodné RAM moduly podle seznamu kompatibility výrobce základní desky, ale tohle je u zbrusu nového modelu desky někdy problém. Často tam jsou totiž jen exotické moduly, které používají vývojáři desky, a které se u nás těžko shánějí.

Já bych koupil jakýkoukoliv cenově dostupnou dvojici (kit) 32GB RAM modulů s frekvencí 3200 MHz a latencí CL16. Je velká pravděpodobnost, že budou fungovat zcela bez problému i když nejsou uvedeny v QVL listu (výrobce desky netestuje všechny moduly na trhu). Nakonec lze moduly ve 14denní lhůtě vyměnit za jiné.
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Postprodukce + střižna AU, AE, PPro

Příspěvek od python.p »

U takové PC je Noctua nebo AC O to nejmenší rozhodně se vyplatí. Já zase neslyšel o nikom komu by fractali po roce nezačali chrčet...

Já více až večer nebo zítra.

Ale vidím tam nějaké nuance co je potřeba vyladit. Ale uvidíme co místní odborníci...

PS: ještě že u produkční mašiny má velký vliv na výkon frekvence a časování. ECC bude rozhodně lepší cesta.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Tronar
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. srp 2017

Re: Postprodukce + střižna AU, AE, PPro

Příspěvek od Tronar »

Tak ja je budu mit v cervenci dva roky, a porad nic, zadne provozni zmeny nepozoruju. Skrin mam na stole asi 60cm od hlavy.

(at muzes zrusit slovo "nikoho") 8)
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Postprodukce + střižna AU, AE, PPro

Příspěvek od PET5 »

V mojí pracovní Define R4 běží originální ventilátory (většinou v nizkých otáčkách) od roku 2012 až dosud. Také dosud nezačaly chrčet, ale třeba jsem měl jen štěstí na mimořádně kvalitní kusy :wink:
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
Buldik
Nováček
Nováček
Registrován: 30. kvě 2021

Re: Postprodukce + střižna AU, AE, PPro

Příspěvek od Buldik »

Dovolím si přiložit za angličtiny přeložený email od člověka, který mi stavěl současný počítač:
Těžká rada, jako který šílenec bude řídit blázinec. Souhlasím, že Ryzen 9 5950X vypadá jako ideální kandidát. Bližší průzkum jádra Mercury vnáší na pohled zcela jiné světlo. První chybou je vnitřní plánovač, který bude přehazovat 2 – 4 aktivní vlákna a to je něco, co Mercury nezvládá, protože prostě není schopen pružně synchronizovat vlákna a za druhé, hodně operací stejně provádí výhradně jedno jádro, protože přepočet a časová osa prostě jinak napsat ani nejde. Minimálně 15 let každý argumentuje více vláknovou budoucností, bohužel … zatím na ní nedošlo. Adobe je prostě hodně konzervativní a nenalhávej si, že nejvíce zdržuje import. To fakt ne, jako uživatel víš, že takový pohyb na časové ose, kdy dochází k chronologickému přepočtu celé struktury se stejně nevyhneš. S 5950X budeš mít rychleji nahrané materiály, ale o to více budeš čekat u každé změny. Polož si otázku, co se protiví více … 10 sekund z 10 minutového importu, nebo 2 vteřiny navíc u každé sebemenší změny, nebo pohybu na ose? Osobně bych měl jasno Xeon W1290/1290P a k tomu ECC paměti, budeme-li se bavit v této kategorii s omezeným počtem linek.
Další možností i s pořádnou porcí linek by byl Threadripper Pro 5945W a k němu opět ECC paměti. Na rozdíl od Ryzen nemá na spotřebu orientovaný plánovač a odpadá tak boj plánovače s Mercury a synchronizaci přehazovaných vláken. Rychlost cyklu není tak důležitá, jako latence a synchronizace vláken (Mercury), což u Threadripper prostě odpadá. Testy jsou z poloviny hovadina, na editacích stále vede Intel Xeon W1290/1290P. Kupovat velký Xeon nemá smysl, protože nenabídne nic navíc, než TR Pro 5945W, maximálně výběr desky, ale tím to končí.

Výběr záleží jen na tobě a financích, které do toho chceš vložit.
P3700 je jasná, tam prostě není o čemu mluvit, exportní píšeš x8 NVMe raid Adaptec/Microsemi s vlastní řadičem, takže tam také není o čem diskutovat a disky už máš. Na systém a programy klidně Kingston KC2000, na svou cenu hodně slušný disk, ale ruku na srdce, je to ten nejméně podstatný disky a je vlastně úplně jedno, na čem to poběží. Zdrojový je otázka platformy, pokud to má být 5950X/1290, potom asi DC450R … jako velice rozpočtově oblíbeny disk, ke zvážení DC500R stejné NAND, ale jinak nastavený řadič. Kupovat P4510 nemá smysl, protože na to prostě nemáš linky a když to vezmeš prakticky, tak D450R v R0 (doporučil bych R3) asi ideální volbou, nebo prostě jeden větší. Tak či onak, na Ryzenu a malém Xeonu stejně nejsou linky a nevyužiješ prakticky nic lepšího, protože z PCH budeš tak jako tak omezen.

Nevím kdo, nebo co ti to radilo, ale uvědom si, že vyhazuješ peníze za něco, co nevyužiješ. Jinak by se radilo u TR, nebo velkého Xeonu, kde ty linky/sloty prostě jsou, ale ta Ryzen varianta prostě neumí ani dělit linky, takže tak.

Pakliže zůstaneš na Ryzen 5950X, musíš chtě nechtě změnit desku, minimální můstek pro odraz najdeš v Asrock X570 Creator, nebo si vyber "vybavenější" model. Tak či onak, nevím kdo to navrhoval, ale prostým faktem zůstává, že na tom ProArt B550 to prostě fungovat nebude z prostého omezení slotů a linek.

Přitlač na pamětech, 64GB je dost málo.

Buldik
Nováček
Nováček
Registrován: 30. kvě 2021

Re: Postprodukce + střižna AU, AE, PPro

Příspěvek od Buldik »

Počkám přes víkend a když se nenajde nic lepší, objednám hned v pondělí ráno. Nechci číst, jestli vržou za několik měsíců, nebo ne. Chlazení Noctua a basta, u počítače ze 80 tisíc nevadí.

1ks OEM licence Windows 10 Pro 64bit
1ks Seasonic Prime TX-850 80+ Titanium 850W
6ks Noctua NF-A14 PWM
1ks Noctua NF-S12A PWM
3ks Noctua NA-SYC1
1ks Noctua NH-U14S
1ks Fractal Define 7 Black
1ks PNY Quadro RTX4000 8GB DDR6
1ks Intel Core i9-11900
1ks Gigabyte Z590 Vision-D
2ks Corsair Vengeance LPX Black 2x 32GB 3200MHz CL16
1ks Samsung 980 Pro 1TB M.2 2280

Nechám si to sestavit u svého dodavatele, automaticky se čtyřletou zárukou a servisem nejpozději druhý den (IČO). Celé dopoledne jsem lovil testy, odkazy a rozdíl nepřekračuje 1 - 3% s výjimkou trackingu, kde je Ryzen 9 suverénní, taktovat stejně nechci a nemusím se strachovat o funkčnost, jak jsem byl upozorněn, že s Ryzen budu dělat sám sobě testera. Neposoudím, ale upozorňovali mě na to několikrát během dlouhého hovoru. Škoda, že 11. generace Xeon ještě není na trhu i s deskami, líbila by se mi, ale počítač prostě potřebuji co nejdříve.
Odpovědět

Zpět na „Počítačové sestavy“