Ultra tichá PC sestava - skříň + chladiče

Rady při výběru PC sestav i jejich větších částí a odstraňování problémů s nimi.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

Johny109
Nováček
Nováček
Registrován: 15. čer 2021

Ultra tichá PC sestava - skříň + chladiče

Příspěvek od Johny109 »

Zdravím, je tady nějaký úchyl na ticho, tak jako já? :) Nestavím, nové PC, ale potom co jsem si pořídil RTX 3080 jsem se rozhodnul pro pořádné chlazení a tím co nejpříjemnější ticho.
Ideálně asi vzduchem chlazené CPU, protože co jsem četl, tak ty AIO jsou často i hlučnější a odcházejí. Chtěl bych tedy abych měl co nejlepší Airflow a tichost. Ideálně aby během surfování na internetu nešlo slyšet "nic" a během hraní 4K her to nebylo žádné letiště. Během hraní samozřejmě nějaký ten hluk snesu, ale chtěl bych aby byl opravdu co největší ticho + dobré teploty. RTX 3080 mám undervoltovanou, takže nejde nad 65 stupňů, ale celé PC už je na mě trochu hlučnější.
Máte tedy prosím zkušenost s dobrou skříní + větráčky + CPU chladičem? Díky moc za tipy :)
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Ultra tichá PC sestava - skříň + chladiče

Příspěvek od python.p »

Bláboly, omáčka, žádný info. Ale gratuluji k RTX 3080. (ještě že víme třeba jakej model)

Napiš konkrétní HW na který se to má ladit a třeba taky rozpočet.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Johny109
Nováček
Nováček
Registrován: 15. čer 2021

Re: Ultra tichá PC sestava - skříň + chladiče

Příspěvek od Johny109 »

HW neuvádím, protože vím, že v mém případě je to nerelevantní. Prostě chci to nej (za peníze smrtelníka). CPU mám například jen i5 11th gen a tudíž chladič nepotřebuji asi žádný extra OP, ale vzhledem k tomu, že chci opravdu ticho na dobrých teplotách, tak bych si takový OP rád koupil. Rád bych AOI vodníka, ale nikdy jsem ho neměl a pokud je ještě hlučnější... Co třeba toto? https://www.alza.cz/noctua-nh-d15-chrom ... 697819.htm

Skříň mám https://www.phanteks.com/Eclipse-P400S- ... Glass.html Má dobrý Airflow? stačí už jen dobré větráčky a nebo radši i novou skříň?

3080 mám Eagle od Gigabyte. Ano není nejlepší, ale byla pro smrtelníka nejdostupnější a s undervoltem to není žádné peklo při hraní na 4K. Spíš mi tam hučí větráčky a CPU chladič, který je SilentiumPC Fera 3, ale jak je v te skříni horko tak CPU i na 85 stupňu a pak je hlučný
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Ultra tichá PC sestava - skříň + chladiče

Příspěvek od python.p »

Jsou lepší skříně a s Eaglem na nějaký ULN zapomeň...

Nevím co vymýšlíš, ale do předu víc jak 3x AC P12 nedáš. Do zadu a pak dva nahoru vlastně taky ty stejný.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Ultra tichá PC sestava - skříň + chladiče

Příspěvek od crashPC »

Tak nejtišší s dostatkem chlazení je určitě Scythe Ninja 5. Uchladil jsem na tom neslyšně v klidu "optimalizovaný(směrem k výkonu) " Ryzen 5900X.
Pak je zajmavej Be Quiet dark rock pro (4). Nepatrně líp chladí a asi o tolik je taky hlučnější. Noctua je podle mého hlučná. Dával jsem jí do dvou PC, a do tichejch PC už nepůjde. Chladí o další nepatrnej kousíček líp. Pak potřebuješ skříň typu "řešeto". To asi tak zhruba s kompromisama máš. Pak už jen osadit co největší relativně pomaloběžné ventilátory do 100% pozic a poladit to. Můj PC byl při běžné práci ve windows neslyšný. Občas se probudil když jsem mu dal blbej Java kód, komprimaci souborů, slicování a 3D, jinak byl potichu. Ve hrách se aasi každý PC probudí, a tam to bylo tal "příjemně normálně".
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Ultra tichá PC sestava - skříň + chladiče

Příspěvek od python.p »

Tady jsou 2 otázky. Jedna je jak chladit CPU - tu jsme si odpověděli. DarkRock ok, ale má na prd montáž. NH D15 nebo U12A je super, má super montáž a že byla hlučná? Vadný fan? :?

Důležitá je jak pak dostat všechno teplo ven ze skříně. Takže třeba v takové Fractal Rx kam dáš 6x 14cm fan. Pohraješ si s tím tak, se to dá udělat tak, že poběží v IDLE na 300RPM a LOAD na 600RPM což je ještě přijatelné.

Tak se tim dá uchladit RTX3080 nebo RX6800XT spolus s 5900X @ 4,6GHz allcore.


Ono se to nezdá ale 6x P12 PWM to jest 6x 56CFM a nebo 6x P14 PWM a tedy 6x 72CFM. To jest
336CFM vs. 432CFM.

Nicméně, pokud tam má Eagla, tak "to nemá cenu" protože ta karta fakt není tichá.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
GaGy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. čer 2006
Bydliště: Vsetin

Re: Ultra tichá PC sestava - skříň + chladiče

Příspěvek od GaGy »

Case mám stejnou a dopadla v testech pozitivně.
1. Chce to správně nastavit ventilátory - ideálně 800 Rpm.
2. Asi 2 měsíce zpět sem testovat CPU chladiče a voda jednoznačně lepší co se teploty týče! ale pozor mám Ryzen a tu je to sakra rozdíl proti intelu ,protože ten blbě odvádí teplo. Nicméně ani Ferou 3 problém nebyl ve hlučnosti chladiče a vyšší otáčky ničemu nepomohly. Jen cpu narážel na limit teploty ted v létě ,ale mám v bytě i 28C (podkroví) Za mě značku mého AIO můžu doporučit ,super je že má malej ventilátor a vzduch kolem VRM a ramek nestojí..
3. Ono je dost problém s kartama nad 300W ,protože odpadní teplo jde přímo na cpu chladič. Další důvod pro vodníka.
Hraju bez sluchátek - když vypnu na reproduktorech zvuk ve hře tak nevím o tom že PC je zapnutý.
Ryzen 7800X3D - Endorfy Fera 5 │ 32Gb 6000Mhz - CL30 │ ASUS TUF Radeon RX 7800 XT 16G │ TUF GAMING B650-PLUS WIFI │ AG32CQ - 2K - 144Hz │ EVGA GQ 650W Gold │ Phanteks Eclipse P400A │ SSD - KC3000, M.2 - 1TB + A2000, M.2 - 1TB │
Lenovo - Legion 5 - RTX 3060 + Ryzen 5600H
van Bellen
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. zář 2004

Re: Ultra tichá PC sestava - skříň + chladiče

Příspěvek od van Bellen »

Ak ides po tichu, uvazoval by som nad skrinou Fractal Design 7 (verzia bez skla).Chladic ta noctua D15 no a vetraky tieto s magnetickym loziskom od noiseblocker:

https://tichepc.sk/Noiseblocker-NB-eLoo ... 1054010009
https://tichepc.sk/Noiseblocker-NB-eLoo ... 1054010003

Tiez si nespominal, aky mas zdroj.Napr corsair rmYYYx maju pasivny mod, ked nie je system zatazeny,cize pri surfovani,pozerani filmov, by si mal takmer tiche pc...
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Ultra tichá PC sestava - skříň + chladiče

Příspěvek od python.p »

Ty NB jsou dobrý na radiátory, AC P14 PWM udělá stejnou službu, kor když to přeřve GPU ... :) A pak tu mám sterroxy :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
van Bellen
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. zář 2004

Re: Ultra tichá PC sestava - skříň + chladiče

Příspěvek od van Bellen »

Urcite sluzbu spravi aj AC, ale ukol znel jasne :) chce co najvacsie ticho pri surfovani.Preto by som nad inou znackou ako NB alebo Noctua neuvazoval.Len na pozadovany vysledok treba lepsiu bednu +este moze uvazovat na vodnym chladenim grafiky.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Ultra tichá PC sestava - skříň + chladiče

Příspěvek od python.p »

Jestli poznáš na 300RPM rozdíl mezi NB, Noctua a AC, tak máš u mě pivo. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
van Bellen
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. zář 2004

Re: Ultra tichá PC sestava - skříň + chladiče

Příspěvek od van Bellen »

Ja mam na airflow NB 750otackove (a tu by uz bol rozdiel s podobnym AC).Osobne nevidim dovod tam mat len 300rpm.Ale kazdy ma ine preferencie :) Ked dam hlavu k bedni tak pocujem viac HDD ako vetraky :)
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Ultra tichá PC sestava - skříň + chladiče

Příspěvek od python.p »

van Bellen píše: chce co najvacsie ticho pri surfovani.
Nevím proč by měli ventilátory u téhle činnosti točit víc ... Tož asi tak. :) Jasný čím víc RPM tím víc bude poznat dobrej ventilátor, o tom, ani potom.

Vidíš, já třeba nechápu, proč má dneska ještě někdo v PC HDD, poslední jsem vyndal tak 5 let zpět.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
van Bellen
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. zář 2004

Re: Ultra tichá PC sestava - skříň + chladiče

Příspěvek od van Bellen »

Asi mas pravdu,ale ja som uz sam seba presvedcil,ze to mam dobre :)

To mam disk s filmami a podobnymi datami,casom ho chcem vymenit za 2tb ssd az klesne cena.
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Ultra tichá PC sestava - skříň + chladiče

Příspěvek od crashPC »

python.p: Dvě Noctuy jsem montoval, dvě další jsem viděl a slyšel. Je to hlučný. A nebo jste hluchý, nebo máme jiný názor na to, co to je neslyšné PC. Jinak samozřejmě jdou zpomalit, ale ten geg je v tom, že když PC startuješ, nebo máš nastavený nějaký scénáře nebo je tam glitch nebo cokoli, tak se ten větrák prostě někdy probere, zabere, a máš po tom klidu, i když by podle nastavení měl jet potichu. V reálu to neni vždy pravda.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Ultra tichá PC sestava - skříň + chladiče

Příspěvek od python.p »

Hluchej nejsem, tak to nevím, žádný roztočení na hlučnou hranici nepozoruji... Jasný, že se roztočí, ale že by to bylo něco extrémního? A jak jsem psal, bez zátěže 300RPM s zátěží až 750RPM. Přesně proto je nechávám točit na minimální otáčky aby nevznikal "hluk" při sepnutí.

Na kolik jsi je měl RPM, v tom je většinou zakopanej pes. Přijde člověk, že to má hlučný PC, ale že tam má Noctua no a ejhle v BIOSu na full speed, to se pak není čemu divit, to je hlučný každý ventilátor. Neříkám, že to je tvůj případ.

Když vezmu třeba P14s Rdux 900. Tak mají 13dB(A) na plno, na poloviční RPM budou mít rozhodně méně takže třeba pod 10dB(A)?

Pokud ti teda něco pod 10dB(A) přijde hlučné, tak pak jsem hluchej... 8)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Johny109
Nováček
Nováček
Registrován: 15. čer 2021

Re: Ultra tichá PC sestava - skříň + chladiče

Příspěvek od Johny109 »

Díky za tipy... Rozhodnul jsem se tedy stejně zbavit te RTX 3080 Eagle a koupím místo toho asi RTX 3070 MSI Suprim a budu mít klid. Těch pár FPS navíc mi asi nestojí za to odpadní teplo a hluk.

Zdroj jinak mám ten Corsair RM750X a větráčky v bedně teda asi dám ty Artic PWM. 2x 140mm dopředu a jeden 120mm dozadu. Mohl bych dát 2x 140mm ještě nahoru, ale bojím se rezonance.

Pak bojuji s tím CPU chladičem... Říkám si, že když budu mít tu RTX 3070 a mám jen i5, tak už by to ta Fera zase mohla zvládat? Bez zátěže mi jinak jede na 550rpm na auto režim a s hlučností jsem spokojen. A nebo potom ten BeQuiet teda vypadá i dle recenzí zajímavě.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Ultra tichá PC sestava - skříň + chladiče

Příspěvek od python.p »

Teplo bude nejspíš pořád stejný, jen teplota bude asi nižší. :)

Neboj se, AC P12/14 jsou super. Pokud se ti nebude zdát hluk, tak vrátit.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Johny109
Nováček
Nováček
Registrován: 15. čer 2021

Re: Ultra tichá PC sestava - skříň + chladiče

Příspěvek od Johny109 »

Tak asi nakonec půjdu na CPU do tohoto, abych to dal na strop. https://www.alza.cz/arctic-liquid-freez ... 694699.htm

A dopředu 2x Artic P140 PWM

Snad to bude tiché :) Velký vzduchový chladič, se mě tam asi dávat nechce.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Ultra tichá PC sestava - skříň + chladiče

Příspěvek od python.p »

Tiché to bude, ale mohlo by to být tišší...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Odpovědět

Zpět na „Počítačové sestavy“