vypínač napájení pevného disku

Nevizuální úpravy HW, elektronika - Voltage-mody, regulace otáček, schémata... nejde o přetaktovávání.
Odpovědět
messiah_3d
Nováček
Nováček
Registrován: 10. úno 2010

vypínač napájení pevného disku

Příspěvek od messiah_3d »

Zdravím, kdysi jsem si pořídíl redukci IDE disku do USB a napájení bylo řešené pomocí vlastního zdroje co se zapojoval do zásuvky a měnil vstupní hodnoty na 5V a 12V pro napájení disku. Tento zdroj neměl žádný vypínač - po zapojení do zásuvky se disk začal točit. Z toho jsem neměl dvakrát dobrý pocit, ale výrobce to tak zamýšlel a vše fungovalo. Nicméně tento zdroj mi právě odešel a jediná možnost (kromě koupě nové redukce) jak napájet disk je přes PC a zde bych se rád vyhnul vytrhávání kabelu za chodu a tak mne napadlo zda je možné vyrobit vypínač na napájecí kabel pro disk (4 dráty - žlutý, černý atd.). Bohužel tomu moc nerozumím a nevím zda je tato úprava vůbec vhodná, takže uvítám Vaše rady a názory.
srna
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. pro 2004
Bydliště: Praha

Re: vypínač napájení pevného disku

Příspěvek od srna »

mozna to je, pouziva se to napriklad u supliku na HDD....co si to mlhave pamatuju, tranzistorem.

kazdopadne nedoporucuju trhani na behu, ani disk ani zdroj ti vdecnej nebude(hrozi problem)

mrknu ti na zapojeni toho suflete, a poslu ho...
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
MM_tank
Nováček
Nováček
Registrován: 11. črc 2005

Re: vypínač napájení pevného disku

Příspěvek od MM_tank »

No já to mám. Záleží jestli umíš trochu pájet nebo jestli bude lepší to odpojovat tak jak doteď :-D
Mám jednu verzi s dvoupolovym přepínačem http://www.flajzar.cz/spinace-prepinace ... 50v-3a.htm a druhou s malym spinacem ale přes rele http://www.flajzar.cz/rele-1/f1ca-civka-5v.htm V obou případech se přerušuje +5v (červenej drát) a +12v /žlutej drát/ na molex konektoru. Molex konektory seženeš z nějaké mole prodlužky nebo já je sebral z redukce molex-3pin fan http://www.newegg.com/Product/Product.a ... %2badapter. Sata disky - na vystup toho bastlitka dam redukci molex-sata

Zalezi jestli to treba chces dat dopredu do case
messiah_3d
Nováček
Nováček
Registrován: 10. úno 2010

Re: vypínač napájení pevného disku

Příspěvek od messiah_3d »

Jasně, díky za informaci, asi použiju ten přepínač. Kdyby byl problém tak se ozvu:) A přes to relé to máš řešené jak? Ten malý spínač přes relé přeruší oba ty vodiče?
srna
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. pro 2004
Bydliště: Praha

Re: vypínač napájení pevného disku

Příspěvek od srna »

tak u supliku se pres dva tranzistory TIP42C spina +12V a +5V. radeji bych doporucil toto nez rele(vic duvodu)

v pripade zajmi doplnim detailnejsi schema
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
messiah_3d
Nováček
Nováček
Registrován: 10. úno 2010

Re: vypínač napájení pevného disku

Příspěvek od messiah_3d »

srna píše:tak u supliku se pres dva tranzistory TIP42C spina +12V a +5V. radeji bych doporucil toto nez rele(vic duvodu)

v pripade zajmi doplnim detailnejsi schema
Jestli tě to nějak neobtěžuje, tak schema bych uvítal. Díky
srna
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. pro 2004
Bydliště: Praha

Re: vypínač napájení pevného disku

Příspěvek od srna »

tak schema zde:
Obrázek

poznamky:

R1 a R2 jsou na vetsi zatizeni, zrejme na 0,6W
hodnoty odporu jsou merene multimetrem, nemam rad barevny prouzky
ber to pouze jako inspiraci, snad jsem to nezvrtal :razz:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
petr_
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. led 2006
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: vypínač napájení pevného disku

Příspěvek od petr_ »

Já jsem si to do šuplíku dodělával taky, po odpojení usb se spustí časovač, a za cca 5min relé odpojí napájení.
Naposledy upravil(a) petr_ dne úte 5. čer 2012, 01:12, celkem upraveno 1 x.
NTB: 13" MacBook Air mid. 2013, Haswell i7-4650U, 8GB LPDDR3, 256GB SSD
PC: Xeon 5550, 6GB DDR3, geforce 8800GTS 640MB
messiah_3d
Nováček
Nováček
Registrován: 10. úno 2010

Re: vypínač napájení pevného disku

Příspěvek od messiah_3d »

Asi hloupý dotaz, ale neměl by být odpor R3 před LED D1?
Trinom
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 13. črc 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: vypínač napájení pevného disku

Příspěvek od Trinom »

Vždyť je. Možná tě mate to křížení, ale to je nevodivé (kdyby bylo vodivé, byla by tam tečka).
Obrázek Measure With Micrometer, Mark With Chalk, Cut With Ax.....................TDI = Ten Dým Ignoruj
Fox_25
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2008

Re: vypínač napájení pevného disku

Příspěvek od Fox_25 »

Proč by měl jít přes diodu velký proud? Podle zapojení vidím že nej. proud půjde přes tranzistory. A D1 s R3 jsou zapojeny správně.

A zkus si doplnit teorii, i moje chabé znalosti na tohle bohatě stačily.

led diody

tranzistor

EDIT>Kurňa kdo smazal poslední zprávu od messiah_3d? Teď je můj post výstřel do prázdna. :?
messiah_3d
Nováček
Nováček
Registrován: 10. úno 2010

Re: vypínač napájení pevného disku

Příspěvek od messiah_3d »

Fox_25: Příspěvek jsem smazal já sám, asi ve chvíli kdy jsi posílal ty svůj. Uznávám, že mé znalosti jsou méně než nedostatečné, ale rád bych to změnil. Nebylo mi jasné zda záleží na pořadí LED a rezistoru.
PeMa
Nováček
Nováček
Registrován: 22. črc 2009
Bydliště: Brno

Re: vypínač napájení pevného disku

Příspěvek od PeMa »

Zdarec, dělal jsem si vypínač disků s tímto zapojením, u disku WD2500YS mi to jede perfektně.
Napájení na štítku disku: 5VDC--0,92A, 12VDC--0,90A, Zapojení SATA, možnost zapojení napájení na sata kon i na starý 4 pin
Pak mám disk Seasgate Barracuda 7200.7 a ten se mi nechce natrvalo roztočit, jakoby pulzují otáčky.
Tam je 5V --0,72A, 12V-- 0,35A
Je na něm plně sata zapojení.

Díky za radu
Ollie
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. kvě 2007
Bydliště: Rožnov p.R., Loukov
Kontaktovat uživatele:

Re: vypínač napájení pevného disku

Příspěvek od Ollie »

Změř výstupní napětí za vypínačem, podle mě bude aspoň na jedné větvi moc malý a proto se disk nechce roztočit. V dnešní době je vhodnější místo PNP tranzistorů použít P-MOSFET s malým odporem Rdson, např. IRF4905, půjdou použít skoro beze změny zapojení, stačí jen přidat "zavírací" odpory cca 1k-10k mezi G a S.
Obrázek
PeMa
Nováček
Nováček
Registrován: 22. črc 2009
Bydliště: Brno

Re: vypínač napájení pevného disku

Příspěvek od PeMa »

Díky za radu Ollie, už mi to jede.
Použil jsem P-MOSFET dle rady, odpor jsem mohl použít jen na jeden P-MOSFET na 12V větev, když jsem dal na oba, disk se neroztočil.

:D
Behemot
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 17. srp 2006
Bydliště: 50°4'52.22"N, 14°23'30.45"E... VŽDYCKY prodávám i jinde...
Kontaktovat uživatele:

Re: vypínač napájení pevného disku

Příspěvek od Behemot »

Já bych to normálně udělal klidně i přes dvoupólovej spínač a špičky odrušil kondíkem ;-)
zajko007a
Nováček
Nováček
Registrován: 08. úno 2013

Re: vypínač napájení pevného disku

Příspěvek od zajko007a »

Ollie píše:Změř výstupní napětí za vypínačem, podle mě bude aspoň na jedné větvi moc malý a proto se disk nechce roztočit. V dnešní době je vhodnější místo PNP tranzistorů použít P-MOSFET s malým odporem Rdson, např. IRF4905, půjdou použít skoro beze změny zapojení, stačí jen přidat "zavírací" odpory cca 1k-10k mezi G a S.
Jsem úplná lama. Kdysi jsem si dělal jednoduché věci, ale zámenu toho PNP tranzistoru za P-MOSFET nezvládám. PNP tranzistor má E, C a B. MOSFET tranzistor má G, S a D. Kam se prosím vás mají připojit nožičky MOSFET tranzistoru.
Děkuji za odpověď.
:?:
PeMa
Nováček
Nováček
Registrován: 22. črc 2009
Bydliště: Brno

Re: vypínač napájení pevného disku

Příspěvek od PeMa »

Vývody GDS jsou jako vývody 123
u 12V levý vývod je 3 (S), pravý je 2 (D), spodní je 1 (G)
Ollie
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. kvě 2007
Bydliště: Rožnov p.R., Loukov
Kontaktovat uživatele:

Re: vypínač napájení pevného disku

Příspěvek od Ollie »

Přesně tak, výkonový trandy (nejen) v pouzdře TO-220 jsou zapojený vždycky stejně:
1 = Gate = Base
2 = Drain = Collector
3 = Source = Emitter
Obrázek
zajko007a
Nováček
Nováček
Registrován: 08. úno 2013

Re: vypínač napájení pevného disku

Příspěvek od zajko007a »

Děkuji za radu.
Odpovědět

Zpět na „Modifikace hardware“