osciloskop

Nevizuální úpravy HW, elektronika - Voltage-mody, regulace otáček, schémata... nejde o přetaktovávání.
Odpovědět
smoula
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. pro 2007

osciloskop

Příspěvek od smoula »

Našel jsem tohle hodně staré schéma ruského osciloskopu, jenže tam není nikde psaný jaký tranzistor a kond použít. Kdyby někdo poradil byl bych vděčný.
Trinom
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 13. črc 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: osciloskop

Příspěvek od Trinom »

Hoď to na elektro bastlírnu, třeba to někdo identifikuje. Tady sotva.

PS: Přesun k nám.
Obrázek Measure With Micrometer, Mark With Chalk, Cut With Ax.....................TDI = Ten Dým Ignoruj
smoula
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. pro 2007

Re: osciloskop

Příspěvek od smoula »

Trinom píše:Hoď to na elektro bastlírnu, třeba to někdo identifikuje. Tady sotva.

PS: Přesun k nám.
Tam už to bylo, bez odpovědi zkus se nad tím zamyslet. Já jsem vyšpekulova něco jako trand 2N398. Ale jestli to bude funkční nemám tušení.
Usuzuji podle většiny ruských osciloskopu které na měřícím vstupu mají pravě tuhle křemíkovou krásku.
termit256
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. led 2005

Re: osciloskop

Příspěvek od termit256 »

To je tedy divocina :-)
Na stavbu neceho takoveho se vyprdni, za cenu trafa a obrazovky a skrine koupis na Aukru o nekolik radu lepsi pristroj.
smoula
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. pro 2007

Re: osciloskop

Příspěvek od smoula »

termit256 píše:To je tedy divocina :-)
Na stavbu neceho takoveho se vyprdni, za cenu trafa a obrazovky a skrine koupis na Aukru o nekolik radu lepsi pristroj.
Jasný jeden takovej mám, ale toužím po vlastní výrobě. Nějakej nápad s tím trandem ?
termit256
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. led 2005

Re: osciloskop

Příspěvek od termit256 »

Tohle se hodi max. tak na sledovani sitoveho kmitoctu. Chtel jsem te jen varovat pred stavbou tohohle, abys po hodinach usilovne prace zjistil ze je to opravdu k nicemu jako vsichni co to stavili pred tebou. Ale kazdy je panem sveho casu.
Abych jen neplacal, po zadani obrazovky do google mi to mj. vyplivlo tenhle http://6072.iz.piccy.info.nyud.net:8080 ... lograf.jpg obrazek s prakticky totoznym schematem kde je tranzistor uveden.

Hodne stesti pri stavbe :-)
smoula
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. pro 2007

Re: osciloskop

Příspěvek od smoula »

termit256 píše:Tohle se hodi max. tak na sledovani sitoveho kmitoctu. Chtel jsem te jen varovat pred stavbou tohohle, abys po hodinach usilovne prace zjistil ze je to opravdu k nicemu jako vsichni co to stavili pred tebou. Ale kazdy je panem sveho casu.
Abych jen neplacal, po zadani obrazovky do google mi to mj. vyplivlo tenhle http://6072.iz.piccy.info.nyud.net:8080 ... lograf.jpg obrazek s prakticky totoznym schematem kde je tranzistor uveden.

Hodne stesti pri stavbe :-)
Proč je to dobrý leda na sledování sítě ?
Trinom
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 13. črc 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: osciloskop

Příspěvek od Trinom »

protože časová základna...
Obrázek Measure With Micrometer, Mark With Chalk, Cut With Ax.....................TDI = Ten Dým Ignoruj
termit256
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. led 2005

Re: osciloskop

Příspěvek od termit256 »

Pokud se ti to vubec podari nastavit, uvidis tam nejspis jen nejakou tlustou rozmazanou klikatou caru vzdalene pripominajici sinusovku, ktera se bude ruzne stacet k okraji obrazovky apod.
Hodi se to tak k rozliseni je signal/neni a sinus/obdelnik pri nizkych frekvencich a pokud bude zdroj signalu dostatecne tvrdy. Na nejake mereni U/f rovnou zapomen.

Kdybys napsal co s tim chces delat, mozna by ti tu nekdo poradil lip
smoula
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. pro 2007

Re: osciloskop

Příspěvek od smoula »

termit256 píše:Pokud se ti to vubec podari nastavit, uvidis tam nejspis jen nejakou tlustou rozmazanou klikatou caru vzdalene pripominajici sinusovku, ktera se bude ruzne stacet k okraji obrazovky apod.
Hodi se to tak k rozliseni je signal/neni a sinus/obdelnik pri nizkych frekvencich a pokud bude zdroj signalu dostatecne tvrdy. Na nejake mereni U/f rovnou zapomen.

Kdybys napsal co s tim chces delat, mozna by ti tu nekdo poradil lip
Bezva a bude pracovat i 7QR20 v tomto zapojení, aniž bych v něm nemusel nic upravovat ? Dík
termit256
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. led 2005

Re: osciloskop

Příspěvek od termit256 »

Nemam tuseni, pokoumej datasheet jestli se ti podari sehnat.
Pokud te neodradilo to co ti tu vsichni pisi, mrkni napr zde http://www.danyk.wz.cz/osc.html
Vysledek je pomerne otresny a to je oproti tve konstrukci velice sofistikovany pristroj :)
Ollie
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. kvě 2007
Bydliště: Rožnov p.R., Loukov
Kontaktovat uživatele:

Re: osciloskop

Příspěvek od Ollie »

Souhlasím, výsledek nebude stát za nic, pokud se ti doma válí obrazovka, tak si udělej "scope clock" nebo "scope tetris", google poradí ;-)
http://www.microsyl.com/index.php/2010/ ... ope-clock/
Obrázek
smoula
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. pro 2007

Re: osciloskop

Příspěvek od smoula »

Špatně jsem se zeptal nemuže připojení k výše uvedenému schématu obrazovku nenávratně poškodit ?
sagitarius
Nováček
Nováček
Registrován: 29. zář 2010

Re: osciloskop

Příspěvek od sagitarius »

Samozřejmě ti toto zapojení vůbec nedoporučuju, neb opravdu je jen ztrátou času a vložených financí. Jak už psali někteří, na obrazovce uvidíš opravdu jen nepovedenou imitaci osciloskopické křivky, která nemá s osciloskopem pranic společného. Na tvůj dotaz ohledně obrazovky 7QR20 - tato obrazovka má jako jediná nesymetrické vychylování, takže jako náhrada za 5LO38 naprosto nemyslitelné.
Nevím, kolik ti je, ale věř mi, že přesně tvými úvahami jsem kdysi taky procházel, a dnes už se tomu jen směju. Osciloskop je zařízení, u kterého prostě nelze všechny obvody jednoduše "odrbat" takto jednoduchým zapojením. Opravdu to NEJDE. Potřebuješ solidní časovou základnu, potřebuješ solidní obvody vertikálního a horizontálního vychylování, řízení jasu a ostrosti obrazovky, atd, atd. Na 7QR20 zapomeň a vyhoď ji, s nesymetrickým vychylováním slušný stopy nedocílíš. Taky se neobejdeš bez trafa s hromadou výstupů, který doma nenamotáš tak, aby ti nevrnělo. Dalším problémem bude postavit správnou sondu, aby "ladila" se vstupní kapacitou osciloskopu. Pokud se ti to nepovede, budeš mít zase jen "optickou hračku" stylu "vizualizace a-la Media Player".
Postavit opravdu funkční osciloskop je skutečně hodně složitý a náročný, a to tě nechci nijak odrazovat.
petr_
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. led 2006
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: osciloskop

Příspěvek od petr_ »

Sleduj aukro, pokud chceš osciloskop, dá se koupit už za pár korun.
Příp. http://www.ebay.com/itm/ARM-DSO203-Nano ... 3cbddfbbe7
NTB: 13" MacBook Air mid. 2013, Haswell i7-4650U, 8GB LPDDR3, 256GB SSD
PC: Xeon 5550, 6GB DDR3, geforce 8800GTS 640MB
smoula
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. pro 2007

Re: osciloskop

Příspěvek od smoula »

petr_ píše:Sleduj aukro, pokud chceš osciloskop, dá se koupit už za pár korun.
Příp. http://www.ebay.com/itm/ARM-DSO203-Nano ... 3cbddfbbe7
Seš vtipnej, tokovou rádoby funkční věc nechi, skop už jsem si koupil takže tohle neni pro mě aktualní, avšak ze stavby jsem neslovil něco dám dohromady jenom to chce čas.
Odpovědět

Zpět na „Modifikace hardware“