Výměna kondíků na grafikách a deskách

Nevizuální úpravy HW, elektronika - Voltage-mody, regulace otáček, schémata... nejde o přetaktovávání.
PKBO
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: Praha

Re: Point of View 7300GT grafika výměna kondíků

Příspěvek od PKBO »

Trodas- vrátim se k tý mojí desce, myslel jsem že šla do kytek, ale zkusil jsem jí zapnout s jinou ram a dostal jsem se 2x do biosu, pak jsem zkoušel obsadit slot ve kterém odešla ramka a od tý doby se mi nedaří deska zapnout - prostě nedá impulz do zdroje, občas cca minutu nebo i pět po tom co dám pokyn k zapnutí se zdroj zapne. Jinak desku mam na stole a zapínám spojením pinů místo vypínače, možná jsem to tim zkurvil - co by mě mohlo pomoct ?
Trinom
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 13. črc 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Point of View 7300GT grafika výměna kondíků

Příspěvek od Trinom »

Isopropanol seženeš od nějakých 80 Kč/l, ve skleněný flašce to bude stát víc. Jde to koupit i v 5l kanystru, ale to je pro domácí použití overkill. Sám jsem si koupil litr a odlívám si ho po deckách do malý lahvičky. Deci mi v domácích podmínkách vydrží tak rok.
Obrázek Measure With Micrometer, Mark With Chalk, Cut With Ax.....................TDI = Ten Dým Ignoruj
trodas
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. zář 2004
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Point of View 7300GT grafika výměna kondíků

Příspěvek od trodas »

Trinom - tak to asi zůstanu u svého lihu :) Já tím čistím kde co a rok by mi žádná flaška nevydržela... Také mám poměrně velkou frekvenci pájení... např. dnes výměna kondíků (ne všech, jen co bylo už po ruce) v 2 grafikách, výměna jednoho kondíku v jedné desce a šesti v další, připájení vypuštěného switche... atd.
A to nemluvím o opravě zvonku s videotelefonem...


PKBO - ne, šaháním na piny jsi nic nezkazil, pokud jsi se v zaplé desce nerejpal šroubovákem, ovšem :)
Když se to dělá opatrně, tak je riziko poškození minimální - popravdě jsem o někom tan nešikovném a nešťasném ještě neslyšel...
Tvůj problém bude asi ten hafan, co se na desku vymočil. Zkus ji pořádně vyčistit, zejména ty ram sloty a zevnitř... a pokud ani pak nepošlape, tak je asi vše ztraceno. Pomůže ti nová deska a hafík napříště musí být jen venku, ne doma :wink:
Problém může být, že psí moč bude asi podobně jako lidská, silně korozivní. Na pozlacené kontakty by to mít vliv nemělo, ale ne všechny kontakty jsou pozlacené a může to být i docela problém i do budoucna. Záruka už je asi pryč, že?
"It is dangerous to be right in matters on which the established authorities are wrong." - Voltaire
"I believe that all the people who stand to profit by a war and who help provoke it should be shot on the first day it starts..." - Hemingway
PKBO
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: Praha

Re: Point of View 7300GT grafika výměna kondíků

Příspěvek od PKBO »

Záruka je pryč i když je to v podstatě půl roku stará deska, byla na komplet pc a tahle už se 2x měnila. Já jsem byl smířenej s tim že je po ní, koupil jsem komplet nové pc a sehnal i novou desku do toho staršího, ale nedalo mě to a ještě jsem jí cca měsíc po incidentu zkusil a právě první 2 posty byli ok, pak jsem zkoušel další sloty pro ram a od té doby prostě zapnu desku přes piny, větráky se nerozjedou ale třeba po minutě nebo i delší době se roztočej - jestli to postuje i po tomhle startu netušim, CPU už mam v nové desce, ale mám tu nějakýho p4 tak to můžu zkusit, jen bych nerad riskoval paměť, protože ta jde už do prodeje a další DDR2 už tu nemam.

Na desce jsou mírně zoxidované piny okolo švábu Fintek 8000, pomohlo by mě, kdyby jsi řekl jestli má nějaká součástka na starost dodání impulzu zdroji k tomu aby pustil šťávu, abych věděl kde a co hledat (kondík, cívka, šváb nebo co :) ).

A jak vyčistit DDR slot ? Asi to celé vykoupat v lihu ?

Přemýšlel jsem, jestli hodit desku do trouby, ale nevim jestli je to vhodný způsob "opravy" v případě el zkratu z tekutiny, to se snad používá v případě studených spojů je to tak ? A hlavně bych to nerad přehnal aby nevylítali kondíky, s tim už bych si tak jako ty neporadil 8-)
trodas
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. zář 2004
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Radeon R9100 výměna kondíků

Příspěvek od trodas »

Je to už hodně dávno, co jsem si pořídil tuhle kartu. I tehdá to byl low end, tedy jsem od ní nic zvláštního neočekával. Ovšem běžela bez ventilátoru a jako záložní AGP karta tedy byla užitečná. A to je přesně ten důvod, proč jsem byl v podstatě donucen jí kompletně vyměnit kondíky za opravdu kvalitní Nichicon polymery - abych mohl disgnostifikovat problémy, které mám se svou MSI PM8M3-V deskou. Zejména tedy pády během hraní a AGP mód měnící se na PCI mód, ve kterém jsou karty mnohem pomalejší...

Jinak řečeno, potřebuji na testování 100% stabilní AGP kartu.

Bohužel, takhle karta měla smůlu hned od začítku. Nejprve proto, že dostala známé špatní Licon kondíky. Tyhle 470uF 10V potvory sice ukazují hezkou kapacity, ale poměrně hrozný sériový odpor (ESR). 60mOhmů je zřejmě při zátěži mnohem více, než je přijatelné - proto karta také vypicky padala při nahrávání SoF2 levelu:

Obrázek Obrázek Obrázek

A raději bych ani nemluvil o těch malých 100uF 16V SMD kondících, které ztratily i podstatnou část své kapacity, nemluvě velmi vysokém ESR 890mOhmů...

Tedy nelze se divit, že karta padala během hraní SoF2. Téměř výlučně při nahrávání levelu...

Dále měla karta smůlu, protože když jsem se jí rozhodl zlepšit chlazení tím, že na ní nalepím polovinu Zalman ZM80A-HP vga heatpipe chadiče, tak se mi to nepovedlo. Protože karta nemá žádné otvory kolem GPU, tak jsem ji přilepil Arctic Silver dvousložkovým teplotním epoxidem. Ovšem při zatížení mi ten blok na GPU trochu ujel do strany, takže chlazení není optimální a vypadá to škaredě...

Obrázek

Takže abych tu smůlu prolomil, tak jsem se rozhodl dát tomuhle Radeonkovi mnohem lepší kondíky (jak je vidět, už jsem vyměněny), kompletně samé polymery (a pár keramik), přidat pár vypuštěných kondíků a kapku zvýšit jejich kapacity (co to půjde):

Obrázek

Všechnno jsou to Nichicon polymery, co mají nesrovnatelně lepší parametry než ty originální špatné kondíky. I ty SMD kondíky jsou polymery a jejich kapacita byla zvýšena (s vyjímkou toho 470uF) z 100 na 330uF (220uF v případě toho 6,3V voltového, kde na tomto spodním koníku je 5V a ne 3,3V jako na zbytku):

Obrázek

Tohle je ten spodní kondík - podívejte se na šokující množství míst, kde kondíky mohly nebo měly být! Pokud by tam všude byli, tak by ta karta pravděpodobně zvládla mnohem silnější grafický čip než jen low end R9100:

Obrázek

Poblíž ram čipů jsem přidal 4 ks 22uF 6,3V SMD keramik a také jsem přidal další dva 330uF 4V Nichicon CK kondíky pro lepší stabilitu ram (uvažujíc o overclocku):

Obrázek

Dvě z čtyřech přidaných keramil jsou přidány ze spodku té karty:

Obrázek

Když se přišroubuje ten hlavní chladic, tak je špatně nalepený blok na GPU hodně očividný a nevypadá to nijak dobře. No, alespoň že se do AGP slotu tak karta vejde bez problémů...

Obrázek

Takže, na výměnu kondíků na takovémto Sapphire/PCPartner Radeonu R9100 potřebuete:

Radeon 9100
-----------
4x 470uF 10V d10 Licon - 1x 1200uF 4V Nichicon F5 (d10x13) RR50G122MDN1 - 3,3V (vrchní kondík, poblíž cívky)
- 3x 1000uF 2,5V Nichicon LF (d10x13) PLF0E102MDO1 - pod 2,5V
4x 100uF 16V d6,3 SMD - 1x 220uF 6.3V Nichicon PCK0J221MCO1GS - 5V (ten spodní kondík)
- 3x 330uF 4V Nichicon CK PCK0G331MCO1GS - (3,3V)
1x 470uF 6V d8 SMD (3,3V) - 470uF 6,3V Nichicon HA (d8) SMD RHA0J471MCN1GS
2x 22uF 16V d4 SMD (2,5V) - 22uF 6,3V Murata X5R (1206) JMK316AB7226MLHT
- přidány 2x 330uF 4V Nichicon CK PCK0G331MCO1GS (poblíž ramek)
- přidány 4x 22uF 6,3V Murata X5R (1206) JMK316AB7226MLHT (poblíž ramek)


A výsledek?
Nuž, když jsem tu kartu strčil do MSI PM8M3-V desky, tak nejdříve začala ukazovat chyby v rozbrazení, tedy docela šok. Zejména po té práci s tou kartou... Naštěstí se mi zakutálenou kuličku cínu, který zkratovala dva piny na jedné spodní ramce na kartě podařilo najít a hbitě odstranit a tím problémy skončily. Ufff! A karta pracuje nyní jako nová!

Okamžitě šla do AGP 4x módu (ufff, konec PCI "rychlosti"!) a přesto, že je sakra pomalejší než PNY 6800GT, tak systém je teď rychlejší a odezva i v 2D je svižnější. To je holt proto, že AGP 4x je něco jiného než PCI mód... Takže nyní mohu zkoumat, co je špatného s milým mainboardem. Protože grafika je teď v nejlepším pořádku :)
"It is dangerous to be right in matters on which the established authorities are wrong." - Voltaire
"I believe that all the people who stand to profit by a war and who help provoke it should be shot on the first day it starts..." - Hemingway
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Radeon R9100 výměna kondíků

Příspěvek od havli »

Par postrehu:

1. neni (nebyla) to lowend grafika. Radeon 9100 = Radeon 8500LE. Takze neco jako HD 7950 dneska - druha nejrychlejsi karta predchozi generace.
2. V taktovani tohodle konkretniho kusu ti nepomuze ani svecena voda, protoze ADATA 5ns. To je naprostej odpad.
3. polofunkcni AGP bych nehazel na grafiku, ale spis naprosto shitovou MSI 775 desku s VIA chipsetem. To je snad nejhorsi mozna kombinace. :wink:
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
termit256
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. led 2005

Re: Výměna kondíků na grafikách a deskách

Příspěvek od termit256 »

Mi pripominas naseho byvaleho obvodniho lekare. Ten taky lecil skoro vsechny nemoci praskem co se jmenoval B-komplex (nejaky vitamin) :-)
Odpovědět

Zpět na „Modifikace hardware“