Trosku "technickejsi" otazka ohledem pocitani otac

Nevizuální úpravy HW, elektronika - Voltage-mody, regulace otáček, schémata... nejde o přetaktovávání.
Odpovědět
Jackar
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 28. zář 2003
Bydliště: UK, Manchester (Povodne SR)
Kontaktovat uživatele:

Trosku "technickejsi" otazka ohledem pocitani otac

Příspěvek od Jackar »

No, tohle bude trosku neobyklejsi otazka...

Kdyz sem spravne pochopil dokumentaci, po zltym kabelu jedou vlasnte impulzy z napajeni. Jedna otacka, jeden impulz. Takze nam to vlasnte dava frekvenci ventilatoru v Hz. A tak me napadlo, jak by se dal zhotovit externi LCD citac otacek. V kazdym lepsim el.obchode se da zehnat skladacka citace impulzu s vytupem na 8-mi segmentovy display. Takze kdyz bychom osetreny signal z citaciho vodice privedli na vstup citace, tak by nam to teoreticky melo dat presne otacky...

Ale je tady jedno ALE (uz jste asi tusili, co... :-D ):

Vsechny citace co jsem videl dokazali spracovavat signaly max. do 999 Hz. A vetraky maji otacky v rozmezi 1000-6000 otacek, takze by nam "otackomer" stale ukazoval 999 otacek.

A tu prichazi moje "reseni". Citaci signal vetraku by se nejprve "osetril" delicem kmitoctu, ktrery by nam podeli kmitocet deseti. Takze kdyz bychom meli otacky napr. 3200, tak by byl signal 320Mhz. A to by uz citac dokazal zpocitat. PAk bychom jenom napriklad pridali jeden display co by stale ukazoval nulu ...

Takze se ted ptam skusenejsich eletktrotechniku:
JE TOHLE MOZNY ZREALIZOVAT a kdyz ne, tak proc ?

Diky za precteni, doufam ze to pochopi jeste nekdo jiny nez ja :-D ...
A doufam ze vas to taky pozene k nejakym dalsim extravagantnym napadum :lol:

JACKAR
Jafido
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 02. čer 2003
Bydliště: Brno,Přerov,Podhoří

Příspěvek od Jafido »

Na žlutém kabelu je výstup z Hallovy sondy. Ventilátor je napájen stejnosmerným proudem a takže žádné impulzy se v napájení nekonají(kromě zapnutí a vypnutí). U 99% procent ventilátorů připadají na 1 otáčku 2 impulzi, ale vyrábějí se prý i 1:1, 1:3 a 1:4

Obrázek

To co jsi napsal by s v principu funguvalo, jen by výstup z čítače musel být obslužným programem převáděn na frekvenci (např http://www.ova.inecnet.cz/bartsoft/citac/ ) jinak by ti to čítalo od 0 do 999 a měnila by se ti pouze rychlost zobrazovaných znaků.

Pokud chceš neco na měření otáček realizovat podívej se pro inspiraci sem
Prescott 650@17x200/1,4V,Intel i915 GAG,3072MB DDR400 ( 2.5-3-3-8 ),WD 320GB,MSI 6600 500/600 s VM-101
Barton 2500+@11x200/1,7V,Asus A7N8X Deluxe,2x1024MB DDR400 ( 2.5-3-3-11 ),Maxtor 400GB,ATI R9550@R9600 485/500 s VHC-L61
JirkaH
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Praha

Příspěvek od JirkaH »

Dobře si prohlédni http://helium.webz.cz/ , možná tam najdeš nejenom inspiraci.
Jackar
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 28. zář 2003
Bydliště: UK, Manchester (Povodne SR)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jackar »

Diky moc za odpovedi. Trosku jsem to jeste pordobneji studoval a zistil jsem ze to mam popsane troskicku spatne. Ale napad je dobrej :).

Ale jak to myslis prevest impulzy na frekvenci ? Dyt napriklad:
3600ot/min = 7200impulzu/min = 120Hz (pri prepocte 2impuzly na otacku)

Takze kdyz bychom vstupni signal osetrili delicem 120, tak by to melo ukazovat otackyx10, ne ? Newim, je to jen teorie a na mne uz trochu husta (predse jsem jen strojar...)...

Takze jaky delic bych tam mel PRESNE dat ?

A k te strance. Je velice povedena, nektere reseni sem si uz stahnul. Ale co tam je ten "super nadupany" pristroj na mereni a regulaci otacek s displayem, tak to je uz na mne trochu moc :)....

JACKAR
Jafido
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 02. čer 2003
Bydliště: Brno,Přerov,Podhoří

Příspěvek od Jafido »

myslel jsem to tak, že čítač impulzy pouze čítá, tzn zobrazuje počet impulzu které prošli, ale nezáleží mu za jak dlouho prošli. Ty ale potřebuješ počet impulzů za jednotku času (v tomto případě minuty) a to ještě v nějakém poměru např po 20 impulzech mi to vezme jen jeden => čítač dvaceti a tzn dělil by se počet impulzů 20 a výstup by se připojil na další čítač.

teoretický uvod
Prescott 650@17x200/1,4V,Intel i915 GAG,3072MB DDR400 ( 2.5-3-3-8 ),WD 320GB,MSI 6600 500/600 s VM-101
Barton 2500+@11x200/1,7V,Asus A7N8X Deluxe,2x1024MB DDR400 ( 2.5-3-3-11 ),Maxtor 400GB,ATI R9550@R9600 485/500 s VHC-L61
Jackar
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 28. zář 2003
Bydliště: UK, Manchester (Povodne SR)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jackar »

Ehm.. trosku huste...

No, co jsem koukal, tak maji take citac frekvence, takze by to nemel byt az takovej problem. A jinak jsem se zmylil. Delic by nam to cele vykratil, treba tam dat nasobitel, ale to je jen takovej malej detail :-D

No nic, asi si budu muset vnorit do internetu jeste jednou...

btw: znate nejaky dobry EL.technicky stranky? Beru taky anglicky...
Jafido
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 02. čer 2003
Bydliště: Brno,Přerov,Podhoří

Příspěvek od Jafido »

Jackar píše:Ehm.. trosku huste...

No, co jsem koukal, tak maji take citac frekvence, takze by to nemel byt az takovej problem. A jinak jsem se zmylil. Delic by nam to cele vykratil, treba tam dat nasobitel, ale to je jen takovej malej detail :-D

No nic, asi si budu muset vnorit do internetu jeste jednou...
k některým čítačům se opravdu přidávají obvody pro převod na frekvenci, ale to tohle pořád neřeší problém, předtím jsem se asi špatně vyjádřil (nechtělo se mi to moc rozepisovat) ale prostě potřebuješ, aby na display byly zobrazovány otáčky za minutu, ale aktualizace zobrazených hodnot byla častější např.1x za sekundu (ne jen jednou za minutu) => proto bych převody řešil programem, ať už v počítači nebo naprogramovaným obvodem.
Prescott 650@17x200/1,4V,Intel i915 GAG,3072MB DDR400 ( 2.5-3-3-8 ),WD 320GB,MSI 6600 500/600 s VM-101
Barton 2500+@11x200/1,7V,Asus A7N8X Deluxe,2x1024MB DDR400 ( 2.5-3-3-11 ),Maxtor 400GB,ATI R9550@R9600 485/500 s VHC-L61
Jackar
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 28. zář 2003
Bydliště: UK, Manchester (Povodne SR)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jackar »

No, tak se nam to postupne vic a vic vzdaluje realite.... Koukal jsem dneska na skladacky co maji u nas v El.kramu a mikroprocesorovej citac frekvence stoji pres 1000,- Sk !!!Se snad zblaznii ci co... TO se mipak u vazne oplati koupit si ten hotovy panel...

No nic, presto diky za vase odpovedi na my otazky :)

JACKAR
Odpovědět

Zpět na „Modifikace hardware“