Nulové otáčky ventilátoru

Nevizuální úpravy HW, elektronika - Voltage-mody, regulace otáček, schémata... nejde o přetaktovávání.
Odpovědět
JardaD
Nováček
Nováček
Registrován: 17. čer 2021

Nulové otáčky ventilátoru

Příspěvek od JardaD »

Zdravím.
Rád bych poprosil o radu. Dají se nějak nastavit na ventilátorech ve skříni nulové otáčky? Mám ventilátory Lian Li BR120 Digital RGB PWM. Jde o to, že mají regulaci otáček mezi 900-1800 ot. a i na nejnižší otáčky jsou docela hlučné. Chtěl bych to zapojit tak, aby se při malé zátěži roztočily jen některé a další se připojily až při vyšší zátěži cpu. Dá se to takto nějak udělat? V programu k desce (mám desku Asrock B550 Taichi) nulové otáčky nastavit nejdou.
Alfajk
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. kvě 2009

Re: Nulové otáčky ventilátoru

Příspěvek od Alfajk »

myslim, ze to 0 neumozni, leda je zapojit na nejakej rucni regulator otacek a proste je vypinat
CPU: AMD Ryzen 5 7600X@5,5GHz | GPU: ASUS TUF RTX 3070 GAMING 8GB@2000MHz | MB: ASUS PRIME X670-P WIFI | RAM: 32GB DDR5 6000MHz CL36 FURY EXPO | SSD: WD Black SN770 NVMe 2TB | PSU: Seasonic Focus GM-850 Gold | CPU Cooler: Noctua NH-D15 | Case: be quiet! Pure Base 500DX Black | OS: Win 10 Professional | Monitor: ASUS TUF Gaming VG27AQL1A
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Nulové otáčky ventilátoru

Příspěvek od Jey »

Není moc desek, co by uměly fanstop. Vlastně o žádné nevím, pokud nejde o profi desky, které nejsou určeny pro retail segment.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Nulové otáčky ventilátoru

Příspěvek od python.p »

Myslet znamená...

Většina desek ti umožní "fan stop". Teda většina desek která má aspoň trošku normální BIOS.

Fanstop je na kokot. Každopádně na Taichi by mělo jít nastavit rozhodně méně RPM jak 900. Tedy za předpokladu, že to ventilátor umí. Jedna věc je co umí deska a pak co umí ventilátory...

Druhá věc je, že než fanstop je lepší to mít nastavené na minimalní RPM, kdy se fan ještě točí. Protože neustále zapínání a vypínání fanů je jednak otravné a druhak to zbytečně zvětšuje opotřebení.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Nulové otáčky ventilátoru

Příspěvek od Jey »

No a právě z tohoto důvodu jsem něco jako fanstop pro větráky, co jsou připojené do desky, ani nehledal. Prostě nějakých 800rpm u 120mm ventilátoru mi přijde jako neslyšných u PC, které mám vedle monitoru na pracovním stole. Nakonec jsem skončil u Noctua, které mají PWM 1300rpm, dokáží točit až 1800rpm a dlouhodobě jedou na minimální otáčky (1300rpm). Pořád jsou relativně tiché.

Ale třeba grafické karty mají už dlouho fanstop a že by tam větráky houfně odcházely, jsem si za posledních deset let nějak nevšiml.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Nulové otáčky ventilátoru

Příspěvek od python.p »

To je šílený, takových otáček... Na druhou stranu ti závídím, že neslyšíš fany na 1300 RPM ani u PC který máš na stole, to by mi vyřešilo spoustu problémů.
Klasické PC co stavím jedou v IDLE cca 300RPM a v LOADu je to podle modelu, ale bavíme se o 600RPM, maxi 900RPM. :)

Nevím kolik jsi jich měl, já už jich pár jednotek řešil. Nicméně fanstop u GPU zásadně vypínám a nechávám je motat na nejnižší RPM. Páč se to v drtivé většina případů řídí podle teplot jádra, ale VRM a VRAM taky chcou lehce chladit, takže není problém aby se po delší pěkně vypekli, ale fany se netočí protože jádro se přes heatsink zvládá krásně v IDLE chladit.

No každý svého štěstí strůjce.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Nulové otáčky ventilátoru

Příspěvek od Jey »

Já jsem napsal, že jsou z mého pohledu / slechu relativně tiché, ne že je neslyším. Noctua. S PC mám často puštěné i audio / video.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Nulové otáčky ventilátoru

Příspěvek od python.p »

Však jasný, každý máme jiné uši. Co já bych za to dal, v době před SSD jsem HDD zavíral do dvou himur aby mě nerušili v PC pod stolem :D
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Nulové otáčky ventilátoru

Příspěvek od Jey »

Vjemové smysly člověk během života jen ztrácí. O klasických HDD bych napsal tolik, že jsem řešil to samé, 3,5'' disk do 5,25'' pozice na gumových antivibračních úchytech. Protože jinak během čtení / zápisu rezonovala celá skříň (a tehdy jsem ji měl radši na zemi).
Odpovědět

Zpět na „Modifikace hardware“