Projekt: WCPC

Hotové nebo rozdělané projekty - úpravy a modifikace počítačových skříní krok za krokem.
V této sekci se nezapočítají příspěvky.

Moderátor: L4mka

M4r1hu4n3
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 27. srp 2006

Re: Projekt: WCPC

Příspěvek od M4r1hu4n3 »

A co černá s měděnými prvky?
"Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti." Jan Amos Komenský
thorgal
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 25. čer 2008
Bydliště: Zlín, ČR

Re: Projekt: WCPC

Příspěvek od thorgal »

Nakonec mě lakovna postavila před celkem jednoduché rozhodnutí. Buď to bude dvoubarevné v metalíze s krycím lakem a bude to stát přes čtyři tisíce nebo jednobarevné bez metalízy a krycího laku za osmnáct set. :D Takže černá z toho bude jen vykukovat z otvorů pro ventilátory a v interiéru bude černý zdroj a deska.

Barva je RAL 2013 - Perlová oranžová. Moc jsem si nehrál s kalibrací barev takže odstín nesedí. Ve skutečnosti vypadá spíš hnědo-červeně nebo řekněme tmavě měděně.

V dohledné době se k tomu nejspíš nedostanu. Potřebuji vytisknout pár plastových dílů a Reprap mám rozebraný. Ale už se to blíží :D

Přední pravý pohled - v plném rozlišení
Obrázek

Zadní pravý pohled - v plném rozlišení
Obrázek

Zadní levý pohled - v plném rozlišení
Obrázek

Přední pohled - v plném rozlišení
Obrázek

Zadní pohled - v plném rozlišení
Obrázek

Boční pohled - v plném rozlišení
Obrázek

Spodní pohled - v plném rozlišení
Obrázek
GAME: ASRock Z77 Extreme4-M, Core i5 3570K + EK-Supremacy, 4x8GB Patriot G2 DDR3 + EK-RAM Dominator X4 CSQ + XSPC Memory Side Plate, EVGA GTX 680 SuperClocked + EK-FC680 GTX CSQ, Asus Xonar XD, Kingston HyperX 3K SSD 240GB, Mo-ra 3 + EK-DCP 4.0 + Cawedog Expa Cyclon1, Corsair GS800, 28" Samsung U28D590D, WCPC Case
HTPC: ASUS E45M1-I DELUXE, 2x4GB Kingston HyperX DDR3, Kingston SSD V 64GB + 2x3TB WDC RED, Samsung SH-B083L, PicoPSU-80, Casemod EuroCase MC 8107
iZ3D a TriDef Stereoskopie, Grub4DOS RamDrive, Seznam užitečných programů, RepRap Prusa-Mendel, Case WCPC
veteran13
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2010
Bydliště: Vsetín/Brno

Re: Projekt: WCPC

Příspěvek od veteran13 »

pěkná barva, to je komaxit?
Má milá rozmilá neplakej! Život už není jinakej.
Dnes buďme ještě veselí, na naši bílé posteli.
Zejtra, co zejtra? Kdožpak ví, zejtra si lehnem do rakví.
Stratos
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. zář 2003
Bydliště: Hvožďany
Kontaktovat uživatele:

Re: Projekt: WCPC

Příspěvek od Stratos »

ja bych sel mozna do matnyho laku, o tohle se budes muset dost starat protoze je na tom pak videt veskerej sebemensi bordel tj prach apod:).. Ale jinak pekna prace.
thorgal
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 25. čer 2008
Bydliště: Zlín, ČR

Re: Projekt: WCPC

Příspěvek od thorgal »

Není to komaxit, jen metalícká barva a bezbarvý lak. Přemýšlel jsem ještě o polomatném laku, úplně matné bych to asi nechtěl. Jednou za čas utřít bednu mi až takový problém nedělá :D.

Omlouvám se za kvalitu fotek, ale teď jsem to zkusmo sestavil a vyfotil aspoň za mizerného osvětlení.

Instalované ventilátory
Obrázek
Těch šroubů je nějak moc ...

MORA-3 a ventilátory
Obrázek
Ano radiátor ještě bude muset ven a profouknout, přece jen ho už mám asi čtyři roky a za tu dobu jsem s ním nic nedělal :D

Zadní pohled na Expu
Obrázek
Zatím co montážní otvory pro expu jsem z nějakého, mě neznámého důvodu, naprosto podělal, otvory pro záslepky na radiátoru a šroubu pro čerpadlo sedly dokonale. Takhle to ještě není moc vidět, ale hladinový senzor bude trčet 5 cm nad skříň a uvnitř se nevejde kromě grafiky ani zvukovka. Měl jsem ji posunout víc ke kraji a níž. Nahoře je otvor pro odvod teplého vzduchu z radiátoru.

Zdroj
Obrázek
Všechno, co trčí ze skříně, půjde pryč. Jsem s tímto zdrojem spokojený a kupovat nový s modulární kabeláží by stejně nesplnilo to, co potřebuju. Nejen že nevyužité kabely budou odstraněny, ale i to co zbude bude zkráceno na přesnou délku.

Pohled na interiér
Obrázek
První pokus do skříně naskládat součástky. U zdroje ještě nejsem úplně rozhodnutý, jestli ho otočit ventilátorem do skříně nebo ven. Hadice jsem zatím nechal z původní skříně, ale ve finále je budu muset přeskládat. První bude asi grafika, pak procesor a pak zbytek. Na dolním chladiči mosfetů je připevněný i průtokoměr a na radiátoru průtokové teploměry. Škoda, že je budu muset zase oddělat, až budu zapojovat ventilátory. Dalo mi docela práci je tam dostat.
GAME: ASRock Z77 Extreme4-M, Core i5 3570K + EK-Supremacy, 4x8GB Patriot G2 DDR3 + EK-RAM Dominator X4 CSQ + XSPC Memory Side Plate, EVGA GTX 680 SuperClocked + EK-FC680 GTX CSQ, Asus Xonar XD, Kingston HyperX 3K SSD 240GB, Mo-ra 3 + EK-DCP 4.0 + Cawedog Expa Cyclon1, Corsair GS800, 28" Samsung U28D590D, WCPC Case
HTPC: ASUS E45M1-I DELUXE, 2x4GB Kingston HyperX DDR3, Kingston SSD V 64GB + 2x3TB WDC RED, Samsung SH-B083L, PicoPSU-80, Casemod EuroCase MC 8107
iZ3D a TriDef Stereoskopie, Grub4DOS RamDrive, Seznam užitečných programů, RepRap Prusa-Mendel, Case WCPC
Stratos
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. zář 2003
Bydliště: Hvožďany
Kontaktovat uživatele:

Re: Projekt: WCPC

Příspěvek od Stratos »

nevypada to zle :) Jinak pokud se nechces patlat s prachem dej vsude prachovy filtry.. (vyborna vec)
M4r1hu4n3
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 27. srp 2006

Re: Projekt: WCPC

Příspěvek od M4r1hu4n3 »

Moc pěkná práce, líbí se mi to. :thumbsup:
"Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti." Jan Amos Komenský
thorgal
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 25. čer 2008
Bydliště: Zlín, ČR

Re: Projekt: WCPC

Příspěvek od thorgal »

To Stratos: Tak tady by ty prachové filtry dát šly, ale protože mám komp na stole, tak se dovnitř moc nepráší. Jediné kde se mi trochu zanáší prach je pravě na radiátoru, ale protože má řídké žebrování, tak je na něm maximálně vidět šedé kolečka :D. Zkusím se podívat, co by stály. Přecejen jich potřebuju 9 pro 12cm a 1 pro 14 cm a nesmí být tlustší než 1mm. Hlavně musím ale sehnat USB 3.0 zásuvky i s kabelem, ten se mi totiž nechce vyrábět. Maximálně jsem ochotný rozřezat nějakou PCI záslepku.

To M4r1hu4n3: Díky za pochvalu. Zatím jsem na tom ale vlastníma rukama moc neudělal. A hodlám se toho držet, jinak by to už tak dobře nevypadalo :D.

Mimochodem, už jsem si vzpomněl, že to čerpadlo má být otočené o 90°, aby se tam vešly aspoň čtyři karty. Tak to dopadá, když se projek táhne pár let a ztratí se vám skicy s návrhem :D.
GAME: ASRock Z77 Extreme4-M, Core i5 3570K + EK-Supremacy, 4x8GB Patriot G2 DDR3 + EK-RAM Dominator X4 CSQ + XSPC Memory Side Plate, EVGA GTX 680 SuperClocked + EK-FC680 GTX CSQ, Asus Xonar XD, Kingston HyperX 3K SSD 240GB, Mo-ra 3 + EK-DCP 4.0 + Cawedog Expa Cyclon1, Corsair GS800, 28" Samsung U28D590D, WCPC Case
HTPC: ASUS E45M1-I DELUXE, 2x4GB Kingston HyperX DDR3, Kingston SSD V 64GB + 2x3TB WDC RED, Samsung SH-B083L, PicoPSU-80, Casemod EuroCase MC 8107
iZ3D a TriDef Stereoskopie, Grub4DOS RamDrive, Seznam užitečných programů, RepRap Prusa-Mendel, Case WCPC
Stratos
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. zář 2003
Bydliště: Hvožďany
Kontaktovat uživatele:

Re: Projekt: WCPC

Příspěvek od Stratos »

hele ja kupoval ted jeden filtr na zadni 140mm ventilator pod radiatorem co nasava v pripade vyzsi teploty vody vzduch do vnitr do horniho radiatoru.
Pouzil jsem toto:
http://www.czc.cz/silverstone-sst-ff141 ... 39/produkt

jinak uz mam vsechny prachove filtry ve skrini uz od vyrobce a funguji paradne, momentalne funguju uz pul roku a ve skrini neni skoro zadnej prach a to se mi tam ta troska dostava hlavne ruznejma pruduchama co jsou ve skrini hlavne v zadni casti nad zdrojem (ty planuju taky ucpat plechem vyriznutym na laseru na miru)
HentaiRush
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2007
Bydliště: Téměř Praha

Re: Projekt: WCPC

Příspěvek od HentaiRush »

Sakra práce, pěknej Scratchbuild s Morem. :)
Až si to říká o nějáký Tri-SLI a podobnou hovadinu. :)

Já mám vyzkoušený praxí, že nejlevnější a nejlepší prachovej filtr jsou prostě silonky, 2 a více vrstev a neproleze tím ani smítko. Pokud jsou ty silonky černý, tak ani nejde poznat, že to jsou silonky. :lol:
Wannabe dickface... :]
thorgal
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 25. čer 2008
Bydliště: Zlín, ČR

Re: Projekt: WCPC

Příspěvek od thorgal »

SLI není moje krevní skupina, ale až to vychytám a opravím drobnosti, tak uvolním výkresy a může se předvés někdo jiný. Je to dělané podle ATX standardů, takže není problém používat jakékoliv počítačové součástky, včetně hodně dlouhých grafik. Mohl bych to i vyrábět na zakázku, ale zatím mě to vyšlo zhruba na 5500, a nejsem si jistý, jestli by to bylo prodejné, byť by s minimální marží. Asi by se dala srazit cena tím, že by se použil 2mm tlustý ocelový plech místo 3mm hliníku a na to komaxit, ale zas by to nabralo na váze. Už teď je pěkně těžké a to jsem ještě nezavodnil okruh :D.

Silonky asi nakonec nepoužiju, ale díky za nápad. Možná zkusím nějakou řídkou látku. Ta by se mohla dát vlepit pod celou bočnici a bude se s ní dělat snáz než s natahovacíma silonkama. Jen musím vymyslet, jak by se čistila, aby se nemusel komp rozebírat. A taky se trochu bojím, že jakýkoliv "filtr" bude bránit proudění vzduchu při pasivním provozu.
GAME: ASRock Z77 Extreme4-M, Core i5 3570K + EK-Supremacy, 4x8GB Patriot G2 DDR3 + EK-RAM Dominator X4 CSQ + XSPC Memory Side Plate, EVGA GTX 680 SuperClocked + EK-FC680 GTX CSQ, Asus Xonar XD, Kingston HyperX 3K SSD 240GB, Mo-ra 3 + EK-DCP 4.0 + Cawedog Expa Cyclon1, Corsair GS800, 28" Samsung U28D590D, WCPC Case
HTPC: ASUS E45M1-I DELUXE, 2x4GB Kingston HyperX DDR3, Kingston SSD V 64GB + 2x3TB WDC RED, Samsung SH-B083L, PicoPSU-80, Casemod EuroCase MC 8107
iZ3D a TriDef Stereoskopie, Grub4DOS RamDrive, Seznam užitečných programů, RepRap Prusa-Mendel, Case WCPC
jamesbond007
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 16. úno 2013
Bydliště: Liptovsky Mikulas

Re: Projekt: WCPC

Příspěvek od jamesbond007 »

https://www.google.sk/search?q=USB+3.0& ... h&imgdii=_

Tady si jen vybrat. sam jsem vykuchal Lian Li ctecku a Zalmana regulator ventilatoru
ZOTAC H77-ITX WiFi,Cpu i5 3570k, Kingston HyperX 8Gb ram, Kingston HyperX 128Gb SSD,
thorgal
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 25. čer 2008
Bydliště: Zlín, ČR

Re: Projekt: WCPC

Příspěvek od thorgal »

Další postup je už hodně pomalý. Omlouvám se za mizerné fotky, ale většinu jsem napráskal mobilem, protože foťák si odnesla manželka do práce.

Zkrácená kabeláž
Obrázek
V průběhu svátku práce se mi podařilo rozebrat zdroj a zakrátit kabeláž. Bohužel se poté ukázalo, že mé domácí vybavení nestačí na to, abych dostal zbytky drátů z plošňáku a tak jsem musel požádat kamaráda elektrotechnika, aby mi ten zdroj zase rozchodil. Snad ho dostanu teď o víkendu.

Kabeláž ve skříni
Obrázek
Doufám že se mi podaří udržet skříň aspoň trochu uklizenou. Bohužel jsem už od začátku kvůli co nejmenší tloušťce skříně počítal s tím, že kabeláž povede pod deskou. Teď se začíná ukazovat, že to možná nebude stačit. Na fotce totiž chybí kabeláž k čelnímu panelu, pumpě, ventilátorům a dvěma teplotním čidlům.

Rozbočovač pro ventilátory
Obrázek
Pohled na sestavený rozbočovač s připojenými ventilátory. Zapojit všechny konektory ve stísněných podmínkách skříně mi zabralo asi hodinu.

Obrázek
Detailní fotka vytištěného rozbočovače na devět ventilátorů. Je to bastl, ale funguje dobře. Vlepil jsem ho oboustrannou lepící páskou do prostoru vedle radiátoru, takže pod deskou povede jen jeden kabel od Aquaera.
Kromě toho jsem vytiskl čelo na koš disků a držák Aquaera 5 LT do 5 1/4" pozic. Bohužel tyhle fotky z mobilu vypadají úplně strašně. Obě záslepky potažené černou samolepkou jsou aspoň vidět na následující fotce.

Zkušební chod
Obrázek
Chybí mi dodělat kabeláž pro zvuku a USB na čelním panelu a vlomit do skříně původní zdroj. Pak samozřejmě taky nějaké polepy a boční plexy a v neposlední řadě nové víčko na expu, do kterého umístím měřák hladiny vody.

Obrázek
Jedna fotka pro pobavení, jak by to dopadlo, kdybych si s těma káblama nehrál a jen tak je tam v rychlosti nabouchal. Přece jen už mám po asi 14 dnech bez kompu absťák a navíc jsem byl zvědavý na fungování regulátoru pumpy a ventilátorů. :oops: V pozadí druhý rozdělaný projekt Stiletto, který teď nouzově používám jako pracovní komp, než dám dohromady WCPC. Původně byla tahle skříň určená právě pro Thubana ve Stilettu, ale tenhle projekt se táhne už tak dlouho, že jsem mezitím stihl i upgrade. :D

Zkušební chod
Obrázek
Po asi třech hodinách štelování a několika infarktových situacích, kdy jsem si nastavením regulace vypnul za chodu pumpu a nebyl jsem schopný ji v rychlosti nahodit se mi podařilo počítač aspoň trochu zregulovat. Ventilátory se řídí podle vody. Pod 30°C jsou vypnuté a nad jim lineárně rostou otáčky až ke 40°C. Minimální otáčky, které je schopný ventilátor SilentuimPC Zephyr 120 snést jsou okolo 170RPM při 3,2V :D. I to ale stačí, aby teplota začala strmě klesat. Maximálka je pak kolem 1000RPM.

Pumpa EK DCP 4.0 mi fungovala na 5V a byl jsem zvědavý jestli půjde ještě níž. Podařilo se mi ji nakonec stabilně udržet na 4,0V při 980RPM. To v mém okruhu znamená průtok okolo 80l/h a stačí na téměř neslyšný provoz. Nejhlučnější je teď ventilátor v náhradním zdroji. Při práci ve Windows jsou ventilátory většinu času vypnuté.

Jediné co mě štve je extrémní teplota mosfetů přesahující 70°C. Začínám litovat, že jsem místo pasivu nevzal na Aquaero radši vodní blok. Takhle na něj budu muset něčím foukat ...

USB porty
Obrázek
Měl jsem už objednaný USB panel, který se nakonec ukázal jako celkem vhodný pro modding. Je totiž dobře rozebiratelný a jednotlivé porty nemají moc balastu kolem sebe. Jenom škoda, že ten kabel je skoro metr dlouhý. Mám dvě možnosti, buď to risknou a rozebrat ho nebo ho někam zkusit schovat. Uvidím, kolik se ho vleze pod základní desku, až budu dělat kabeláž na čisto.
GAME: ASRock Z77 Extreme4-M, Core i5 3570K + EK-Supremacy, 4x8GB Patriot G2 DDR3 + EK-RAM Dominator X4 CSQ + XSPC Memory Side Plate, EVGA GTX 680 SuperClocked + EK-FC680 GTX CSQ, Asus Xonar XD, Kingston HyperX 3K SSD 240GB, Mo-ra 3 + EK-DCP 4.0 + Cawedog Expa Cyclon1, Corsair GS800, 28" Samsung U28D590D, WCPC Case
HTPC: ASUS E45M1-I DELUXE, 2x4GB Kingston HyperX DDR3, Kingston SSD V 64GB + 2x3TB WDC RED, Samsung SH-B083L, PicoPSU-80, Casemod EuroCase MC 8107
iZ3D a TriDef Stereoskopie, Grub4DOS RamDrive, Seznam užitečných programů, RepRap Prusa-Mendel, Case WCPC
Stratos
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. zář 2003
Bydliště: Hvožďany
Kontaktovat uživatele:

Re: Projekt: WCPC

Příspěvek od Stratos »

koukam taky pouzivas Aquasite :)

Ja si tuhle aplikacku nemuzu vynachvalit fakt super mam to vice mene podobne nastavene jako ty
do teploty 30°C jedu pasivne

-Pri 30°C se mi sepnout 3 ventilatory na dolnim radiaotoru a zacinaji na 350rpm
-pri 31°C se mi sepnou 2 dalsi ventilatory co pomahaji odsavat ohraty vzduch z dolniho radu
pokud teplota klesne na 30°C opet se tyto 2 vypnou...

-Pri 35°C se mi sepnou dalsi 3 vetraky na hornim radiatoru. pro 34°C se opet vypnou.
-pri 35.5°C se mi sepne dalsi vetrak co privadu studeny vzduch zepredu skrine a ze zadu skrine pro ten horni rad.. Pri 34.7°C se opet vypnou..

Pumpu mam stale na 25% zjistil jsem ze vetsi prutok je zbytecny a na teploty to nema vliv.
(vice mene se mi prutok pohybuje kolem 46-50 litrů za hodinu)

tady dyztak fotky pro inspiracku :)
http://stratos1.rajce.idnes.cz/Aquasite

jeste mam planu tam hodit naky cidla a ochranu kdyby nekde vodnik vytekl aby se komp ihned vypnul...
thorgal
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 25. čer 2008
Bydliště: Zlín, ČR

Re: Projekt: WCPC

Příspěvek od thorgal »

Jojo Aquaero je super, jen k Aqua Suite mi tak nějak chybí pořádný návod. Za tak mizernou dokumentaci, jakou má Aqua computer, bych někoho nakopal.

Včera v noci se nakonec teplota mosfetů na aquaeru vyškrábala k 77°C. Po té, co jsem nasadil i plexi bočnici, začala hned po zapnutí růst přímo raketovým tempem, takže jsem to nevydržel a do skříně vrazil aspoň jeden 8cm ventilátor, který fouká přímo na pasiv. S 50-55°C jsem spokojený, ale s tím ventilátorem navíc rozhodně ne. Sice nedělá randál, ale tak nějak jsem s ním v návrhu nepočítal a bude tam teď jak pěst na oko.

Na pasivní chod radiátoru se asi nakonec vykašlu. Především proto, že náběh ventilátorů je poměrně hlučný (v porovnání s konstantním tichým chodem) a taky kvůli tomu děsně skáčou teploty vody v okruhu, což komplikuje regulaci. Bohužel nemůžu zapínat ventilátory postupně, to by asi ledacos změnilo, protože by v chlazení nebyl takový skok.

Za pár hodin si jdu vyzvednou zdroj, takže do té doby poslední screen se současným nastavením Aquaera. Pak tam přibude ještě řízení otáček ventilátoru podle teploty zdroje a měření venkovní a vnitřní teploty ve skříni. A pak se začnu učit nastavovat alarmy a je mi jasné, že než s tím skončím, budu vůči Němcům trpět jistou "předpojatostí" :twisted: .
Obrázek
GAME: ASRock Z77 Extreme4-M, Core i5 3570K + EK-Supremacy, 4x8GB Patriot G2 DDR3 + EK-RAM Dominator X4 CSQ + XSPC Memory Side Plate, EVGA GTX 680 SuperClocked + EK-FC680 GTX CSQ, Asus Xonar XD, Kingston HyperX 3K SSD 240GB, Mo-ra 3 + EK-DCP 4.0 + Cawedog Expa Cyclon1, Corsair GS800, 28" Samsung U28D590D, WCPC Case
HTPC: ASUS E45M1-I DELUXE, 2x4GB Kingston HyperX DDR3, Kingston SSD V 64GB + 2x3TB WDC RED, Samsung SH-B083L, PicoPSU-80, Casemod EuroCase MC 8107
iZ3D a TriDef Stereoskopie, Grub4DOS RamDrive, Seznam užitečných programů, RepRap Prusa-Mendel, Case WCPC
Stratos
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. zář 2003
Bydliště: Hvožďany
Kontaktovat uživatele:

Re: Projekt: WCPC

Příspěvek od Stratos »

ja mam na aquaeru vodniblok tj teplotu neresim :) (tohle by asi vyresilo tvuj problem)
Jinak zajimavy je ze ti tak silene skace prutok kapaliny v okruhu me se drzi stabilne.. (pride mi ze mas zbytecne moc velky prutok vody ja mam 1/2 a bohate to staci a to chladim vic odpadniho tepla nez ty, prece jenom chladim komplet desku k tomu zravej SB-E + GTX780 + jeste panel od Aquaera.. Skus schvalne snizit otacky pumpy na treba 20-30% napevno.. co to udela s teplotama
thorgal
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 25. čer 2008
Bydliště: Zlín, ČR

Re: Projekt: WCPC

Příspěvek od thorgal »

Vodní blok by mě i s fitinkami obral o dalších zhruba 1300,- :D Ne že by to byla v porovnání se skříní nějak velká částka, ale tak nějak jsem chtěl věřit tomu, že hliníkový pasiv stačí na regulaci uváděných 40W a ona to bohužel není pravda. Když přestanu regulovat napětí, tak paradoxně okamžitě klesnou teploty na regulátorech (překvapivě :D) a pasiv je prakticky studený. Dokonce jsem se dočetl v manuálu, že když stoupnou teploty regulátorů napětí nad 95°C, tak je firmware sám vypne a pustí do ventilátorů plné napětí, aby se regulátory zchladily. Paráda! Regulátor přestane regulovat a ještě je to vydáváno za funkci. Asi své nadšení z Aquaera 5 hodně rychle přehodnotím.

Ty skoky jsou mezi 82 a 84l/h :D díky za upozornění, změním si měřítko grafů a budu začínat od nuly, aby to tak nemátlo. Jinak je ale v okruhu blok na CPU, fullcover GPU, RAM, 2x Mosfet, Flow Meter a MoRa3, takže je, řekl bych, hodně restriktivní. A pak je taky možné, že díky kolísání napětí a proudu na regulátoru se mění i aktuální průtok.

Jinak při použití režimu řízení příkonu pumpy místo otáček se mi podařilo dostat při 4V (33%) až na 800RPM a průtok 65 l/h. To je naprosté minimum, níž už EK DCP 4.0 přestane točit. Jenže snížení otáček o dalších 200RPM hlučnost prakticky nezmění a při zátěži mám vyzkoušené, že mezi pumpou na 12V (180 l/h) a 5V (85 l/h) je rozdíl v teplotě vody asi 2-3°C. Takže minimální otáčky pumpy budu držet jen v Idle. Pak hodlám zvyšovat průtok tak, aby pumpa hlučností dorovnala ventilátory a zbytečně nezhoršovala výkon. Ne že by to bylo tak moc zapotřebí. Jak jsi napsal, mám teď poměrně úsporné komponenty, ale ten okruh byl původně dimenzovaný pro přetaktovaný Thuban s odemčenou a přetaktovanou HD6950, kde 500W odpadního tepla nebyl problém a 250W jsem mohl chladit pasivně. Byla by škoda nevyužít potenciálu Aquaera, ikdyž funguje dost podivně. 8)

Update: Ve skříni je už původní zdroj a schované kabely. Ke spokojenosti mi chybí dodělat audio a USB na čelním panelu, to bych mohl stihnout ještě dneska. Bočnici s polepem a nový top na expu si nechám na jindy, teď potřebuju rychle dodělat Stiletto a hlavně novou skříň na 3D tiskárnu :D. Fotky sem chodím, až zas bude doma zrcadlovka. Nebudu vás týrat dalším humusem z mobilu.

Mimochodem, o víkendu jsem skříň se zavodněným okruhem zvážil. Má to celé 19kg! Paradoxně skříň samotná z toho dělá jen zlomek hmotnosti. Většinu váhy tvoří komponenty vodního chlazení.
GAME: ASRock Z77 Extreme4-M, Core i5 3570K + EK-Supremacy, 4x8GB Patriot G2 DDR3 + EK-RAM Dominator X4 CSQ + XSPC Memory Side Plate, EVGA GTX 680 SuperClocked + EK-FC680 GTX CSQ, Asus Xonar XD, Kingston HyperX 3K SSD 240GB, Mo-ra 3 + EK-DCP 4.0 + Cawedog Expa Cyclon1, Corsair GS800, 28" Samsung U28D590D, WCPC Case
HTPC: ASUS E45M1-I DELUXE, 2x4GB Kingston HyperX DDR3, Kingston SSD V 64GB + 2x3TB WDC RED, Samsung SH-B083L, PicoPSU-80, Casemod EuroCase MC 8107
iZ3D a TriDef Stereoskopie, Grub4DOS RamDrive, Seznam užitečných programů, RepRap Prusa-Mendel, Case WCPC
Stratos
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. zář 2003
Bydliště: Hvožďany
Kontaktovat uživatele:

Re: Projekt: WCPC

Příspěvek od Stratos »

hele ja uz tu skrin sotva unesu :) A to me ceka jeste par plechu co do ni budu davat :)
thorgal
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 25. čer 2008
Bydliště: Zlín, ČR

Re: Projekt: WCPC

Příspěvek od thorgal »

Tak na dlouhou dobu asi poslední update. Počítač je smontovaný, a pokud jsem nezapojil špatně audiokonektory nebo nefizne něco ve zdroji, tak ho po zavodnění začnu používat a vrhnu se na další projektíky. Polepy na plexi bočnici a záslepky mechanik přijdou až bude zase trochu čas na kompletní rozborku.

Čelní pohled z prava - v plném rozlišení
Obrázek
Protože zdroj je nakonec ventilátorem dovnitř, musel jsem bílý štítek se specifikacemi zalepit černou samolepkou. A protože nemám doma jinou než lesklou, tak tam skončila ta samá, co na záslepkách. Až budu někdy počítač čistit, tak to všechno musím vyměnit za matnou černou.

Čelní pohled z leva - v plném rozlišení
Obrázek
Ze strany, která bude otočená ke zdi je na skříň asi nejpěknější pohled :D

Pohled zdola - v plném rozlišení
Obrázek
K šroubkům na PCI záslepkách se dostává opravdu špatně. V pravé bočnici by to nad nimi chtělo sedm děr. Protažení hadice ze skříně do radiátoru není nejelegantnější, ale funkční.

Detail interiéru - v plném rozlišení
Obrázek
Sice se některých kabelů nedalo zbavit, protože není prostor na cablemanagement za plechem desky, ale i tak je uvnitř docela uklizeno.

Detail interiéru - v plném rozlišení
Obrázek
Prostor kolem procesoru s bloky EKWB a chladiči mosfetů od Cawedoga. Klubko USB a audio kabelů nad zdrojem naštěstí není moc vidět.

Ikdyž WCPC není ještě úplně hotové, tak se musím posunout dál a bylo by asi na místě udělat nějakou tečku za celým projektem.

Od původní černobílé plexibedny je to docela "krok stranou", ale nelituji toho. Celohliníková svařovaná skříň je výrazně pevnější než by kdy byla lepená plexi bedna, zvlášť když uvážím celkovou hmotnost skříně 19kg po naplnění okruhu. Barva je sice trochu křiklavější, na druhou stranu je to počítač nejen na práci, s bílými bednami se za ty tři roky roztrhl pytel a když o tom tak přemýšlím, tak k modro hnědému interiéru pracovny bude taky líp sedět.

Přesnou cenu asi nedám dohromady, protože spoustu věcí jsem si nakoupil hned na začátku, abych si je změřil a připravil na zamontování do první verze, ze které nakonec zbyl jen princip stavby, otočení desky konektory dolů, mechaniky nad deskou s procesory, zdroj vepředu dole a zástavba radiátoru MoRa 3. S trochou fantazie bych odhadl náklady následovně:
2500,- vyřezané hliníkové díly
900,- svařování a broušení
2000,- základ a stříkání barvou + bezbarvým lakem z vnějšku
1200,- USB 3.0 záslepka, 5 1/4" redukce na disky, PCI záslepky, 30cm SATA kabely
800,- kovové tlačítka, kabely, oplety, smršťovací bužírky, konektory, ledky a další drobnosti
Celkem 7400,-
Některé ceny jsem asi nadsadil, ale i tak přiznávám, že je to víc než jsem původně plánoval. S levným plastem, který nebylo nutné nákladně svařovat a lakovat bych byl se asi dostal hodně pod pět tisíc a ke konci už jsem ani moc nehledal výhodnější nabídky, nesmlouval ceny a nepokoušel jsem se na tom dělat co nejvíc sám, protože jsem to chtěl konečně co nejrychleji dokončit.

Skříň svou funkci plní dobře. Přes to všechno, co je v ní nacpané, je relativně kompaktní. Vnější rozměry jsou zhruba 39x42x25,5cm, takže mi proti skříni s radiátorem na bočnici ušetří místo a zjednoduší manipulaci. Běžný formát miditoweru tedy přesahuje jen do šířky a to se do ní přitom vejde zdroj délky až 16,5cm a grafické karty přesahující 31cm. Pokud oželím tři krajní sloty a optickou mechaniku, vejde se ATX deska a čtyři grafiky v SLI/CF. Splňuje standardy a je možné ji v budoucnu upgradovat jakýmikoliv počítačovými součástkami.

Nevýhodou je, že kvůli demontáži většiny komponent je nutné vypustit okruh, některé šroubky se montují hodně krkolomně a k mechanikám a diskům se nakonec dostanu jen po demontáži všech ventilátorů a radiátoru. Naštěstí je zas tak často neměním. Nabyté zkušenosti nakonec především zúročím při stavbě Stiletta, u kterého se budu snažit lepším návrhem snížit cenu a zlepšit ergonomii.

A na závěr uvolňuji slibované plány dílů k nekomerčnímu použití. Přestože, jejich sestavením vznikne funkční skříň, mějte na paměti, že jsou navržené na specifické komponenty vodního chlazení, mohou se v ní vyskytovat chyby nebo odchylky proti standardům, používáte je na vlastní nebezpečí a nenesu odpovědnost za případné škody. Verzi WCPC 1.0 stahujte zde.

Obrázek
WCPC - Water Cooled PC, jehož autorem je Martin Hřib, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní.

Update 18.5.2014: Zdrojový soubor dočasně nedostupný.
Update 25.5.2014: Zdrojový soubor uvolněn pod licencí CC BY-NC-SA
Naposledy upravil(a) thorgal dne ned 25. kvě 2014, 11:02, celkem upraveno 2 x.
GAME: ASRock Z77 Extreme4-M, Core i5 3570K + EK-Supremacy, 4x8GB Patriot G2 DDR3 + EK-RAM Dominator X4 CSQ + XSPC Memory Side Plate, EVGA GTX 680 SuperClocked + EK-FC680 GTX CSQ, Asus Xonar XD, Kingston HyperX 3K SSD 240GB, Mo-ra 3 + EK-DCP 4.0 + Cawedog Expa Cyclon1, Corsair GS800, 28" Samsung U28D590D, WCPC Case
HTPC: ASUS E45M1-I DELUXE, 2x4GB Kingston HyperX DDR3, Kingston SSD V 64GB + 2x3TB WDC RED, Samsung SH-B083L, PicoPSU-80, Casemod EuroCase MC 8107
iZ3D a TriDef Stereoskopie, Grub4DOS RamDrive, Seznam užitečných programů, RepRap Prusa-Mendel, Case WCPC
M4r1hu4n3
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 27. srp 2006

Re: Projekt: WCPC

Příspěvek od M4r1hu4n3 »

Navrhuji uvolnění pod CC BY-NC-SA 3.0. A díky moc.
"Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti." Jan Amos Komenský
Odpovědět

Zpět na „Projekty“