PCTuning
https://pctforum.tyden.cz/

Cosmos II Silent mod
https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=68&t=202848
Stránka 1 z 4

Autor:  Mr Lucas [ st 30. říjen 2013, 20:58 ]
Předmět:  Cosmos II Silent mod

Zdravím všechny. Dlouho jsem se rozhodoval, kterou prostornou case koupit a volba nakonec padla na Cosmos II hlavně kvůli její šířce, bytelnosti - prázdná váží 22kg a v neposlední řadě kvůli kvalitě provedení. Takže zde uvidíte mé počínání a snahu přizpůsobit si tuto case obrazu svému.

Jestli očekáváte, že zde uvidíte montáž vodního chlazení, zklamu Vás, jsem zastánce vzduchového chlazení a velkých pasivních chladičů. Možná se bude také zdát divné, že v takovém to ohromném casu je spíše PC o výkonu HTPC a ne supervýkonná mašina. Jelikož ale chci docílit absolutně tichého PC a vnitřní prostor předešlého Big Tower od Thermaltaku se po aplikaci odhlučňovací hmoty doslova scvrknul, místa není nikdy dost :)

Současná sestava:

MB: Asus P8P67 B3
CPU: Core i5 2500K + Phanteks PH-TC14PE
RAM: Kingston HyperX Genesis Grey 8GB
GPU: HD 6850 + Accelero S1
SSD: Crucial M4
HDD: WD Green 2TB + Silentmaxx HDD Silencer
AUDIO: Onkyo Wavio SE-200PC
PSU: Enermax PRO82+ 385W

Obrázek

Obrázek
Jako u každého svého casu jsem nejprve vyřízl zadní krycí mřížku ventilátoru, protože sebemenší překážka za ventilátorem zvyšuje hluk. Na hranu ještě přijde lemovací bužírka.

Obrázek


Otvor pro zdroj je také dost nešťastně vyřešen :( Na šířku má pouhých 8cm, kdežto dnešní zdroje mají ventilátory o průměrech 12-14cm. Zdroj je sice umístěn cca 2cm nad tímto otvorem, ale kombinace malého otvoru s mřížkou + velice jemným prachovým filtrem, je dost velká překážka pro proudící vzduch. Takže pryč s mřížkou.

Původní otvor pro zdroj:

ObrázekVyříznutý otvor pro zdroj - bude také doplněn lemovací bužírkou:

ObrázekDalší věcí do které jsem se pustil, bylo vyplnění bočnic odhlučňovací hmotou. Zde vidím nedostatek výrobce. Bočnice je tlustá cca 2cm a tento prostor je prázdný, což u takovéto case nechápu.

Zde dutá bočnice:

Obrázek


A bočnice vyplněná odhlučňovací hmotou:

Obrázek


Bohužel práce se neobešla bez komplikací a přes opatrnou demontáž a montáž "klipsny" držící bočnici po hromadě vesele odskakovaly, takže následovalo lepení:

Obrázek

Autor:  Mr Lucas [ st 30. říjen 2013, 22:10 ]
Předmět:  Re: Cosmos II Silent mod

Co se týče vestavěného kontrolního panelu v case, tak bylo potřeba zredukovat počet kabelů, protože počet kabelů vedoucí z něj je enormní:

Obrázek

Většinu kabeláže od vestavěného regulátoru ventilátorů jsem odstranil, protože vlastním regulátor jiný, konkrétně Zalman ZM-MFC1 a navíc odstraněné 3-pinové kabely se hodí jako prodlužky od tohoto regulátoru k ventilátorům:

Obrázek


Při instalaci regulátoru Zalman ZM-MFC1 ale došlo ke kolizi potenciometrů s předními zašupovacími dvířky casu. Bylo potřeba regulátor zapustit o cca 0,5cm dovnitř. Následovalo převrtání montážních otvorů regulátoru a vytvoření závitu pro šroubky:

Obrázek
Obrázek


Zde je vidět zapuštění regulátoru dovnitř casu. Teď již jdou přední dvířka pěkně zašupovat :)

Obrázek

Autor:  jagoda [ st 30. říjen 2013, 22:14 ]
Předmět:  Re: Cosmos II Silent mod

nice, chcem pokracovanie ! :D

Autor:  Mr Lucas [ čt 31. říjen 2013, 19:55 ]
Předmět:  Re: Cosmos II Silent mod

Na řadu také přišlo chlazení grafiky a uchycení ventilátorů pod ní. Na grafiku jsem namontoval populární Arctic Cooling Accelero S1 rev. 2 a pod něj přidělal dva 120mm ventilátory Noiseblocker BlackSilentPRO PL-1 se svým maximem na 900rpm. Tyto ventilátory jsem sice mohl přidělat přímo na Accelero, ale z důvodu váhy chladiče s ventilátory jsem se rozhodl nainstalovat je pod ní na samostatný držák. Výhoda spočívá ve snadném vyjmutí ventilátorů např. při čistění a větší mezeře mezi pasivem a samotnými ventilátory (cca 5mm), vzduch tak nenaráží přímo na pasiv.


Nejprve bylo nutné vyrobit jakýsi mezikus, pomocí kterého bude celý držák na ventilátory připevněn ke casu. Stačilo vyříznout kus plechu, provrtat dva otvory a vyrobit závit pro šrouby:

Obrázek


Mezikus přišroubovaný k držáku na ventilátory:

Obrázek


Celý držák na ventilátory jsem sestavil pomocí dvou profilovaných plechů dodávaných ke skříni, určených pro montáž radiátoru vodního chlazení do prostoru s pevnými disky:

Obrázek


Montáž Accelera S1 na HD 6850:

Obrázek


Zde hotový výtvor :)

Obrázek


Dále ještě foto upevnění držáku na ventilátory zezadu casu. První profil je přišroubovaný k ke svislé PCI záslepce a druhý prostrčený vyříznutým otvorem v záslepce pod grafikou a jejími DVI výstupy:

Obrázek


Podpěru držáku z druhé strany (od HDD košů) vyrobím později. Case bude nakonec vystlána odhlučňovací hmotou a bez toho neodhadnu výšku této podpěry. Zatím je to jen provizorně podepřeno :)

Autor:  jagoda [ so 2. listopad 2013, 15:44 ]
Předmět:  Re: Cosmos II Silent mod

nice nice , len tak dalej 8)

Autor:  Mr Lucas [ út 5. listopad 2013, 19:05 ]
Předmět:  Re: Cosmos II Silent mod

Jelikož zatím čekám na objednávku od Gumexu, aplikoval jsem odhlučňovací materiál zbylý z předešlého casu. Nebylo ho mnoho, takže jsou zde zatím jen některé části.

1. vrstva odhlučnení šachty na HDD pomocí materiálu Gumex Typ 500 o tloušťce 1cm. Disk je tam jen SSD, jelikož HDD jsem umístil do samostatného prostoru, viz níže:

Obrázek


V přední spodní části je umístěn WD Green ve ztišovacím boxu od Silentmaxxu. Část tohoto prostoru je již odlučněna materiálem Gumex Typ 500 (1cm) a leště materiálem Gumex Typ 505 s bosáží o tloušťce dalších 1+1,5cm. Zde ještě přijde odhlučnit vrchní část tohoto prostoru tímtéž materiálem:

Obrázek


Na vodorovné spodní plochy přijde odhlučňovací hmota od Gumexu Typ 503 s PVC vrstvou o tloušťce 1cm, ze které se perfektně utírá prach:

Obrázek


A zde dnešní poslední foto 1. vrstvy odhlučnění vrchní a zadní části casu. Materiál je použit opět Gumex Typ 500 o tloušťce 1cm.

Obrázek

Autor:  jagoda [ út 5. listopad 2013, 20:59 ]
Předmět:  Re: Cosmos II Silent mod

:o :o :o

Autor:  Mr Lucas [ pá 8. listopad 2013, 17:40 ]
Předmět:  Re: Cosmos II Silent mod

Tak konečně dorazil balíček - 2m čtvereční odhlučňovací hmoty :)

Obrázek


Odhlučňovací hmota Gumex Typ 505 o celkové tloušťce 2,5cm:

Obrázek


Detail řezu:

Obrázek


Lemovka:

Obrázek


Detail průřezu:

Obrázek

Autor:  jagoda [ pá 8. listopad 2013, 19:50 ]
Předmět:  Re: Cosmos II Silent mod

nice len tak dalej

Autor:  Voracek [ pá 8. listopad 2013, 20:25 ]
Předmět:  Re: Cosmos II Silent mod

jagoda napsal:
nice len tak dalej
omg proc vsechno komentujes porad "nice/luxus/paráda jen tak dál" :D

Autor:  jagoda [ pá 8. listopad 2013, 22:49 ]
Předmět:  Re: Cosmos II Silent mod

aby ses mel na co ptat ty vul , tvl sprostejsi votazku si nemnel asi co ?

asi kdyz se mi neco libi tak to podporim ne ?

Autor:  Mr Lucas [ ne 10. listopad 2013, 18:34 ]
Předmět:  Re: Cosmos II Silent mod

Tak jsem o víkendu mírně pokročil. Nainstaloval lemovku a odhlučnil část casu (foto dodám v průběhu týdne).


Lemovka na zadním otvoru pro ventilátor:

Obrázek


Vrchní otvor pro ventilátor. Zde jsem použil lemovku z důvodu zamezení případného přenosu vibrací z ventilátoru do konstrukce casu:

Obrázek
Obrázek

Obrázek


A zde již ve vrchní pozici nainstalovaná Noctua NS-S12-800:

Obrázek

Autor:  jagoda [ ne 10. listopad 2013, 19:19 ]
Předmět:  Re: Cosmos II Silent mod

len tak dalej nice :shock: :shock: :shock:

Autor:  leonin [ ne 10. listopad 2013, 19:41 ]
Předmět:  Re: Cosmos II Silent mod

Ahoj jaky maš teploty grafiky s tim Accelera S1?Musel jsi dat pryč ten plast na tom chladiči nebo udělat nějake upravy aby pasoval na 6850?taky se chystam jej dat na grafiku.

Autor:  Mr Lucas [ ne 10. listopad 2013, 20:10 ]
Předmět:  Re: Cosmos II Silent mod

Accelero S1 padlo na mou HD 6850 od Sapphire bezvadně, samozřejmě záleží na PCB - v jakých místech má karta jádro, je možné, že u některých výrobců by mohl nastat problém. Osobně jsem ale nic upravovat nemusel. Ty plasty jsem sundal z toho důvodu, že nijak nepomáhají chlazení, spíš brání v průtoku vzduchu (v případě 120mm ventilátoru).
Momentálně jsem ale ve fázi ladění, jen jsem zkoušel bechmark Unigine Valley. S těma Noiseblockerama na 900rpm jsem se dostal po 40minutách na 49°C.

Autor:  Shakall605 [ ne 10. listopad 2013, 20:15 ]
Předmět:  Re: Cosmos II Silent mod

Budeš mít nějaké srovnání teplot, před a po?
Nebude to trochu rušit airflow, když si zadělal horní 3x360 otvory? Mám taky Cosmos II a zrovna z vrchu to pěkně sálá, takže si myslím že odvod tepla jde velmi dobře právě přes tu horní část.

Autor:  Mr Lucas [ ne 10. listopad 2013, 21:35 ]
Předmět:  Re: Cosmos II Silent mod

Myslíš srovnání teplot grafiky nebo celého PC?

Jinak veškerý nepotřebný otvory jsem zadělal schválně, protože právě chci, aby vzduch proudil okolo nejvíce zahřívajících se komponent. Bočnicí okolo grafiky vstupuje všechen vzduch, co jde dovnitř, následně proudí přes pasivní chladič CPU a VRM na desce, dál pak ohřátý vzduch vystupuje poslední vrchní a zadní pozicí ven.
Pokud bych nechal všechny vrchní otvory volné, snížil bych tím proudění kolo CPU a VRM, což právě nechci. Takhle uchladim CPU pasivně na 4,5GHz a přitom je napájecí kaskáda velice dobře chlazena.

Autor:  Shakall605 [ ne 10. listopad 2013, 22:28 ]
Předmět:  Re: Cosmos II Silent mod

Tahle možná zvýšíš rychlost průtoku vzduchu, ale zároveň snížíš jeho objem odváděný z case. Ta skříň je velmi dobře konstruována. Právě kvůli airflow je primárně určena pro multi GPU řešení.

Nemyslel jsem jen GPU, ale i MB, CPU... Celoplošně.

Autor:  Mr Lucas [ po 11. listopad 2013, 10:04 ]
Předmět:  Re: Cosmos II Silent mod

Horní ventilátory akorát zvyšují hlučnost, takže by to bylo úplně proti mému konceptu, postavit co nejtišší PC. Hodně jsem uvažoval i nad tím jedním v té poslední pozici, ale ten tam nakonec nechám, je těsně nad chladičem CPU a VRM na desce a celkem rapidně snižuje teplotu, i když jede jen na cca 380rpm.

Nějaké porovnání teplot zkusím sesmolit, ale mám jen změřené teploty v předchozí bedně (celohliníkový Thermaltake), kde měla grafika jiné chlazení, zdroj byl nahoře nad chladičem CPU... V rychlosti zatím mohu říct jen to, že teploty jsou cca stejné (v rozmezí 1-2°C), ale hlučnost rapidně poklesla, přece jen tuhost skříně dělá své.

Jinak rozdíl teplot mezi Cosmosem bez a s odhlučněním mít nebudu, bednu mám od doby zakoupení pořád otevřenou, spíš polo rozebranou, instalované ventilátory jsem okamžitě vyndal (jsou nepoužitelné) a na zátěžové testy krom grafiky zatím nedošlo.

Autor:  Mr Lucas [ čt 14. listopad 2013, 21:58 ]
Předmět:  Re: Cosmos II Silent mod

Takže box na HDD hotov :) Obával jsem se teplot disku, naštěstí ani po cca 6 hodinách nepřelezla teplota 38°C. Nicméně v létě se ukáže, zda lze takto disk provozovat, pravděpodobně budu muset odendat přepážku mezi HDD a zdrojem, bez ní má disk o 4°C méně.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Stránka 1 z 4 Čas je uváděn v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/