[Scratch Build] Projekt: Aurora

Hotové nebo rozdělané projekty - úpravy a modifikace počítačových skříní krok za krokem.
V této sekci se nezapočítají příspěvky.

Moderátor: L4mka

Neeo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2009

[Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Neeo »

Obrázek

Zdravím Vás.
Začínam úplne s novým projektom od základov. Všetko je môj návrh aj realizácia. Postupne sem budem pridávať postup prác, tak ako sa mi ho podarilo zachytiť. Zatiaľ bude téma venovaná iba samotnej skinke lebo o komponentoch nie je rozhodnuté. Chladenie bude voda. Ale to všetko neskôr.
Pridám aj krátky opis postupu prác a samotnej realizácie aby mal každý predstavu, čo všetko projekt obnáša.

Na úvod samotné rendery skrine
Obrázek

predné čelo bez mriežky

Obrázek
Obrázek

Detail masky ventilátorov

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

pravá bočnica bez výplne

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Dvierka s osadenou mriežkou a logom

Obrázek
Obrázek

pravá bočnica s výplňou

Obrázek
Obrázek
Obrázek
CageJ
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 31. bře 2011
Bydliště: Praha, Prešov
Kontaktovat uživatele:

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od CageJ »

v MSI duchu ? :)
AMD RYZEN 2700X 4.2GHz@watercooled, 32GB DDR4 2,8GHz, AsRock B450 GAMING K4, RIOTORO GOLD 650W; ASUS DUAL RTX 2060; CoolerMaster ML500; AMD RYZEN 3600X, NOCTUA NH-D15, ASUS STRIX B450-F GAMING, SuperFlower GK550, 32GB CL14 G.SKILL 3200, FRACTAL DESIGN XL R4, ASUS STRIX RTX 3080 OC; APPLE MacBook AIR M1 iPhone 12 Pro 128GB
Neeo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2009

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Neeo »

Možno, doska je od MSI Z270Gaming Pro, ale žiadne logá dávať nebudem. Len sa mi hodil ten drak do obrázku.
L4mka
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 05. říj 2013

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od L4mka »

To je skrin In Win 303?
Neeo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2009

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Neeo »

Nie, je to vlastný návrh, ničím som sa neinšpiroval. Obrázky sú síce fajn, uvidím čo urobí prášková farba na celkovom dojeme. Progres je už ďaleko a ide do nástreku, len som to sem začal dávať až teraz. Ale postupne.
Neeo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2009

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Neeo »

Obrázek
Úvod

Pre začiatok poviem niečo o sebe a potom predstavím samotný projekt.
Moddingu sa venujem už nejakú dobu cca 5 rokov. Môj prvý mód bola skrinka zakúpená cez bazár, klasická pásovka ktorú kúpite všade. Vtedy (4roky dozadu tuším) som iba s moddingom začínal, tak som si netrúfol do nejakého náročného rezania a úpravy. Prešiel, naštudoval som kopec článkov, vyskúšal rôzne postupy úprav materiálov atď. kým bol výsledok, aký sa mne pozdával. Tu niekde na fóre je projekt Shuriken, čo som robil ako prvú komplexnú úpravu pc skrine. A keďže prešlo veľa času, technika sa mení aj postupy a samozrejme aj príležitosti. Preto dozrel čas na nový mód skrinky a to úplne od základov cez samotný návrh, realizáciu a montáž.

Príprava a návrh
S myšlienkou prípravy novej pc skrine som sa začal zaoberať niekedy septembri – októbri (září – říjen) 2016. Paradox je, že skladáte pre ľudí počítače, ale Vaša samotná bedňa prejde iba minimálnym upgrejdom a tak ma čas doslovne kopol do zadku. Nechcel som však kupovať niečo z eshopu preto som hľadal nejaký podnet, kde začať. Mal som približnú predstavu ako by mala skrinka vyzerať, ale presné detaily som ešte nevedel zhmotniť. Tak som zobral ceruzku, papier, gumu a samozrejme pravítko plus ešte šubleru a pre istotu aj meter a začal som čarbať. Najprv len klasické návrhy z každej strany, potom detaily alebo všetko v jednom. Niektoré návrhy som zahodil, niektoré zasa prekreslil. Postupne som musel pridať meranie komponentov, medzier, rôzne vzdialenosti káblov od komponent, prietok vzduchu, základnú modifikáciu skrine atď. Čím viac som pridával, tým som z toho mal väčší guláš, tak som si povedal dosť. Vrátil som sa na začiatok a vybral jeden návrh podľa ktorého som sa odrazil. Na výkresoch je to logo s veľkým N.

Výkresy
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Od tohto momentu už bola jasná predstava, čo bude dominujúce a ako sa budú jednotlivé diely formovať. Môj nick je Neeo čiže všade, kde to priestor dovoľoval som písmeno N zakreslil do návrhu.
Návrhy som vždy pripravoval postupne. Zobral som diely z rozobratých skriniek a vybral také, ktoré mi vyhovovali a následne zmeral. Každú časť znovu zakreslil, pomeral a znovu zakreslil. Všetko čo sa pc skrinky týka a rozloženia komponentov malo svoju nakreslenú podobu a tak bolo načase toto všetko preniesť do CADu a dať tomu reálne rozmery.
Neeo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2009

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Neeo »

CAD obrázky

S kreslením v CADe som už nejakú skúsenosť mal, ale vždy sa jednalo o nejaké nenáročné projekty povedal by som na doma. Preto som vedel, že to tak jednoduché nebude. Zhltne to príliš veľa času a nervov preto som rozmýšľal, či by nebolo dobré celé kreslenie zveriť na odborníka (bodol by aj študentík). Tak som zháňal, písal, volal..výsledok = jedna veľká nula. Neskutočné prachy za náčrty a to som nežiadal firmu, ale iba jednotlivcov. No koniec. Hovorím si, čo ďalej? Neostávalo nič iné, iba sa vrhnúť na kreslenie vo vlastnej réžii. Mne by stačilo aj niečo obyč, čo sa však pri tomto druhu kreslenia nedá. Medzi CDčkami som mal odložený Inventor 2010, ani neviem odkiaľ som to dostal. Pozrel youtube, čo treba v základoch robiť a začal kresliť. Ako som začal tak aj hneď skončil. Úplná pakáreň, keď neviete, čo stlačiť, ako pripraviť len základný obrazec. No hovorím si, nech je ako je mám tri možnosti začnem pomaličky študovať, čo ako kresliť a možno tak za 3 mesiace niečo nakreslím, vyprdnem sa na to úplne alebo kúpim z eshopu pc bedňu a mám kľud (túto formulku si zapamätajte bude ešte o nej reč).
No ja som zvolil práve tú ťažšiu možnosť a tak som sa začal učiť na vlastných chybách, čo, ako a kde pridať ubrať atď. No makačka, kto to pozná určite mi dá za pravdu. Od začiatku októbra (říjen) a vždy, keď bolo trochu času som postupne urobil náčrty, pridal kóty, 3D modelovanie a tak celkovo na miesto chodenia do krčmy sa venoval tejto bohumilej činnosti. Síce, keď toho už bolo veľa nejaké pivko v pube bodlo. Aspoň sa trocha vyčistila hlava 
Základný 3D model bol hotový, hotové boli aj samotné náčrty jednotlivých dielcov. Teraz prišla samotná realizácia projektu či už v dielni alebo vo forme zákazky u firmy. Viď základné náčrty.

Bočnica ľavá
Obrázek
Bočnica pravá
Obrázek
Dvierka
Obrázek
horný diel
Obrázek
kryt 5,25 šachty
Obrázek
kryt BD mechaniky
Obrázek
spodný MB plát
Obrázek
predná maska
Obrázek
vnútorná maska PSU
Obrázek
spodný plát
Obrázek
zadná maska
Obrázek
kryt ventilátorov
Obrázek
kryt ventilátorov vonkajší
Obrázek
plexi nožička 8x
Obrázek
výplň pravej bočnice
Obrázek
pánt 2x
Obrázek
MB plát hlavný
Obrázek
logo hlavné
Obrázek
Neeo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2009

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Neeo »

Obrázek
Obrázek
Dielce

Realizácia, výber firmy a čo ďalej
Po čas modelovania som si uvedomil, že nie všetko čo je možné v pc dovolí aj samotná technika v realite. Niektoré dielce majú ohyb a program Vám to normálne dovolí ohnúť ako potrebujete, ale aký druh materiálu ohýbate musíte definovať Vy. Programu je to u prdele, či je to kartón, plexi alebo hliník. Vtedy som to neriešil a nastavil iba hrúbku materiálu v tomto prípade Al plech 2mm. Ono je to tak, niekde v kútiku duše dúfate, že to bude mať hladký priebeh, však je to iba plech, čo na tom môže byť také zložité. No realita je úplne inde na míle vzdialená. Mám v ruke flešku a na nej potrebné výkresy a súbory.
Pán google vždy rád pomôže.  Stanovil som si nejaké podmienky, musím vyhľadať firmu ktorá mi dielce nareže, ohne a nemusím zháňať materiál a musí to byť za dobrú cenu. No máme síce 21 storočie, ale myslením sme niekde v komunizme. Prístup niektorých firiem bol úplne mimo realitu. Aspoň tu v Bratislave čistá katastrofa, celé zlé. Volal som, posielal maily, zháňal som informácie od známych no všetko. Slušnosť káže aspoň odpovedať na dotaz alebo na mail. No boli prípady, že ani nenapísali. No krása... :(
Postupne som vyselektoval veľké prevádzky, kde sa s Vami ani baviť nebudú, ak to nie je niečo veľké a vybral tie menšie s lepším prístupom k zákazníkovi. Asi najdlhšie je to čakanie, kým prídete na radu a potom príde mail s cenovou ponukou. Panenky sa mi pretáčali. No v jednej prevádzke som dostal otázku, či si bedňu radšej nekúpim na eshope ?? Povedomé že? Je ťažké niekomu stále vysvetľovať, že modding je pre mňa niečo iné ako kúpiť pc bedňu, narvať tam hardwér a tešiť sa. Proste ručná práca je ručná práca .
Ale zasa nikto nie je taký bohatý, aby len mávnutím ruky všetko prebiehalo ako to robí Harry Potter. Preto základným určujúcim faktorom bola cena. Dal som si nejaký sumár cca 500€ ako strop a skúšal, čo všetko sa do tejto ceny vmestí. Mám skúsenosti, že ako náhle necháte všetko na firmu cena vzrastie o takých 30% preto som sa snažil všetko, čo nesúviselo priamo s koncovou pracou nedávať do kopy. Výber plechu bol na mňa, vyrezanie a ohýbanie realizovala vždy iná firma. Vysvetlím neskoršie.
Vybral som plech 2mm AL konkrétne má označenie EN AW 5754(AlMg3) 1000x2000mm pre jeho zloženie pri opracovaní (týmto ďakujem ľuďom s výberom z tohto fóra). Cenu mali perfektnú a to 42€ za túto tabuľu. Rozmer sa vmestil do môjho auta a tak som nemusel nikoho volať dodatočne a hurá do firmy.
Pre rezanie dielcov bola zvolená technika vodným lúčom, firma ktorá prácu realizovala dielce vyrezala, ale ohýbačku nemala (čerstvo založená). Okrem toho vyrezala aj dielce z plexi (tabuľa 800x1000mm Perspex vyšla 37€ a mal som ju už dávnejšie odloženú v dielni). Cena všetkého plexi+ plech bola 317€. Čo čert nechcel dvierka do výrezu nevošli lebo nebolo ich už kam umiestniť. Ale to nebolo na škodu lebo som ich ani neplánoval zadať hneď na začiatku, ale až po celkovom zostavení skrinky. Keď boli dielce vyrezané zákazku som zaniesol do ďalšej výroby, kde sa zameriavali na hliníkové plechy a ich opracovanie. Stačilo pripojiť pdf a technik sa na to mohol vrhnúť. Len, že pekne sa tieto riadky píšu, ale skutočnosť sa natiahla na 3 týždne aj to som musel 2x upresňovať pozície ohybov. Vec sa má tak, že ohraňovací lis síce pracuje so súbormi dwg, ale fyzicky ich zadáva človek a ako som mohol vidieť potrebovali iba vonkajšie rozmery výrobku a žiadne iné výpočty a pozície ohybov. Preto som prekresľoval a prekresľoval. Ohyby zvládli presne a tak som si vychutnal preberanie zákazky a dohodol ďalší postup prác. Cena za opracovanie a ohýbanie 42€.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Leon_
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. pro 2015

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Leon_ »

GL s nervami :D ani nevieš ako ti rozumiem. Tiež som dlho špekuloval, a od začiatku decembra som to ale začal realizovať. CAD ani nevravím koľkokrát som musel prekresľovať, a to som mal 2 roky na škole technické kreslenie, furt mi niečo uniklo, a hlavne väčšina času estetické prekresľovanie :D U nás v KE ma 4 firmy poslali s rezaním do rite, + 1 zváračská, že robia iba veľké zákazky. Tiež som potom nakoniec narazil až na menšie. V jednej mi to vyrežú a ohnú a v druhej pozvárajú. Cenu som ešte nezisťoval, najprv som sa pýtal, či mi to hlavne zrobia. Ešte ma čaká viac nervov :D takže podľa teba už aspoň viem odvodiť :D takže za robotu si opýtali 200+ eur hej? (keďže plexi + plech stál cca 80) kokos ...
.
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Shaquille »

zatim moc pekne, at ti to dopadne
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Neeo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2009

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Neeo »

Leon_ píše:GL s nervami :D ani nevieš ako ti rozumiem. Tiež som dlho špekuloval, a od začiatku decembra som to ale začal realizovať. CAD ani nevravím koľkokrát som musel prekresľovať, a to som mal 2 roky na škole technické kreslenie, furt mi niečo uniklo, a hlavne väčšina času estetické prekresľovanie :D U nás v KE ma 4 firmy poslali s rezaním do rite, + 1 zváračská, že robia iba veľké zákazky. Tiež som potom nakoniec narazil až na menšie. V jednej mi to vyrežú a ohnú a v druhej pozvárajú. Cenu som ešte nezisťoval, najprv som sa pýtal, či mi to hlavne zrobia. Ešte ma čaká viac nervov :D takže podľa teba už aspoň viem odvodiť :D takže za robotu si opýtali 200+ eur hej? (keďže plexi + plech stál cca 80) kokos ...
jj..presne a to je ušetrené na nákresoch, neviem koľko stojí kreslenie v CADe, ale keď spočítam čas a meranie tak cena by bola raz taká. Ja sem postupne budem dávať aj náklady, aby každý videl, čo stojí podobný projekt. Vyhráva ten, čo má známosti v nejakej konštrukčnej dielni lebo aj to som si zisťoval. Ak nechceš faktúru, doklad a pod. je to lacnejšie to je jasné.
L4mka
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 05. říj 2013

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od L4mka »

Máš hodně pevné nervy :-D Ty ceny, které tu píšeš, jsou naprosto šílené no :-(
Neeo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2009

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Neeo »

Obrázek

Tu je ešte malý dodatok hlavnej nosnej časti. Tu som zabudol doložiť. Tie diery si nevšímajte, pozície som zmenil a vysvetlím neskôr prečo.
Obrázek
Obrázek

Tu zadnú I/O časť som si požičal z tejto staršej skrinky, rozmery a pozície umiestnenia základnej dosky iba skopíroval a preniesol do nového projektu.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Montáž a realizácia
No konečne sem môžem pridávať aj samotnú realizáciu ako je známe aj pod slovom progres.
Na začiatok trochu toho komentu.
Keď po vytúženom čakaní boli dielce pripravené, začala samotná stavba skrinky. Postupne, ako sa jednotlivé dielce dostávali na pozície bolo nutné dokupovať rôzne AL profily a dokonca aj náradie. Ale ono to tak chodí. Poznáte to. Priznám sa, lenivý som bol viac času venovať 3D projektovaniu a preto mnohé dielce (vidno na obrázkoch) dostávali svoj tvar až pri finálnom pridaní na miesto. Niekde bolo nutné pridať profil inde zasa zrezať z toho stávajúceho.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Tu je malá vzorka ohybov, urobili mi to na počkanie aby som mal predstavu ako budú vnútorné kryty ohnuté a tiež aj ako stroj ohýba. Pôvodne som chcel sem pridať samostatnú sekciu "ohyby", ale to by sa téma natiahla a usúdil som, že obrázky to vysvetlia samé. :-D
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Niektoré časti boli iba provizórne uchytené skrutkami alebo som rovnou spojil plech nitom. Finálne budú čierne aj nity a skrutky. Matice dostanú ochranný kryt, ale iba tie, čo budú viditeľné.
Neeo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2009

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Neeo »

Tu som nahral krátke vídejko z rezania. Všimnite si ten bazén v ktorom je výrobok ešte o tom bude reč neskôr.
Najskôr fotečky ovládacieho pultu a samotného ploteru.
Obrázek
Obrázek

A tu je video s rezania bočnice...ehm skôr z skracovania. Mimochodom ten rez má 48cm a pánko si za to vypýtal 10€ :?
https://youtu.be/zA6Ci8yddME
Neeo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2009

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Neeo »

Obrázek

Tak trošku malý update. Skriňa postupne dostáva tvar aspoň tu na obrázkoch. Vec sa má tak, že progres je dosť vpredu a ja nestíham nahadzovať obrázky a konvertovať ich. Tu je zatiaľ malá časť čo sa mi podarilo ešte pred Vianocami 2017 :wink:
Momentálne sú práce v štádiu, kedy som začal už z demontážou jednotlivých dielcov a čakám na iné, ktoré musím objednať zo zahraničia. Počítam, že do nástreku pôjde tak do mesiaca možno dvoch ako mi vyjde čas. Ale to som už predbehol.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Tu som odfotil časť ktorú síce vidieť nebude, ale nie som na to hrdý. Fréza išla trochu mimo. Už je to opravené a pôjde tade kábel na vodnú pumpu.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Držiak HDD/SSD pohľad z vnútra skrine a následne od kabeláže (pravá bočnica).
Obrázek
Obrázek
Pozícia pre 5,25 časti, bude zakrytá, na priečnom plechu bude umiestnený regulátor pumpy a ventilátorov. Celkovo aj vypínače lediek tu nájdu miesto.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Neeo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2009

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Neeo »

Obrázek
Obrázek

Mám tu ďalší veľký update
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Výrezy na kabeláž boli robené dodatočne. na pôvodnom návrhu pre rezací ploter niesú.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Uchytenie rohových skrutiek. Pôvodne bola predstava taká, že vo vnútri prilepím matice, ale plán sa zmenil a tento spôsob bol efektnejší.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Keď som písal, že niečo prerábať už prerobené je problém tak teraz sa ukázalo o čom píšem. Pre firmu ktorá mi rezala plechy som uložil súbory do jedného archívu, pre druhú kde realizovali ohyby ďalší archív. Pri prerábaní došlo k tomu, že bočnice ostali v starom archíve neaktualizované a tak pri rezaní bočníc som poslal súbory pre bočnice ešte so starým návrhom. Pri novom boli bočnice zväčšené o 5mm do výšky, ale stroj ich vyrezal po starom. Až pri samotnej montáži som prišiel na to, kde „soudruzi idělali chybu“.
Obrázek
Nie je problém podobné chyby opraviť, pošlem správne súbory a stroj ich vyreže nové. To ale v mojom prípade nie je možné, lebo vyrezať nové bočnice by si vyžiadalo nový plech a to najhlavnejšie peniaze navyše. Preto moja cesta smerovala do predajne s AL profilmi a nakúpil som potrebné profily, aby daný problém nebol problém, ale súčasť projektu.
V pôvodných renderoch chýbajú drobné koľajnice, ktorými bočnice zasuniem na miesto a zaistím skrutkami. Od začiatku to bola predstava ako bočnice uchytiť na miesto. Teraz to prišlo vhod lebo výška koľajníc presne zakrýva chýbajúcu medzeru, ktorá vznikla kratšou bočnicou.
Obrázek
Koľajnice neskôr prilepím 3M páskou po nastriekaní a finálnom zmontovaní skrinky.
Základ je hotový a tak prichádzajú časti ktoré pre začiatok neboli potrebné a dostali priestor až teraz. Jedná sa o predné dvierka, nohy, výplň pravej a ľavej bočnice. Ľavá bočnica je jasná príde tam kus plexiskla Perspex 5mm číreho ako priehľadná bočnica.


Dvierka
Výrobu dvierok som opäť zveril firme, ktorá postarala o ohyby. Návrh aj rozmery som poslal a opäť čakal, našťastie iba týždeň. Výsledok je na fotkách. Presne zapadol na miesto aj s medzerou 0,5mm na každej strane. Spodná a horná strana dostali po 1mm aby dvierka nekolidovali pri otváraní.
Dvierka pracujú na dvoch pántoch, vyrobené sú so zliatiny hliníka konkrétne sa jednalo o hranol 4x3x3cm a to horný a dolný. Uchytené sú dvomi zapustenými skrutkami M4 s vnútorným imbusom a so skriňou sú dvierka spojené so skrutkami M4 viď obrázky.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Neeo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2009

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Neeo »

Obrázek

Pokračujeme
Obrázek
Uchytenie magnetmi s protikusom, ostré hrany na niektorých dielcoch v záverečnej fáze budú do oblúka
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Nožičky z plexi
Nožičky sú tiež z plexi, ale materiál som vyhrabal ešte zo starého projektu. Spolu s dielmi plechu boli vyrezané vodou. Každá noha má 3 časti (horné a dolné plexi plus medzi nimi je plech). Uchytenie je realizované pomocou skrutky M8. Každá nožička svieti dvomi farbami biela a červená, nožičky som prevŕtal na dvoch miestach a zhora zaviedol kabeláž. Ten plech ktorý ich delí na dve časti je preto, aby sa nemiešali svetlá do seba a pre estetiku . No a tu by som sa mal priznať o jednom probléme ktorý vznikol pri rezaní vodou.
Na priloženom videu (vyššie) je možnosť vidieť ako stroj reže materiál a okolo je všade voda. Vec sa má tak, že, v tej vode sú utopené také priečky na ktorý sa materiál pokladá a aby sa neprepadol. Keď reže tvrdý materiál ako je kov nič sa nedeje, ale pokiaľ niečo mäkké ako je plexisklo, tak úlohou obsluhy je aby pod tento materiál dal nejaký iný materiál (stačí aj preglejka) aby sa lúč pri prechode priečkami neodrážal hore. No a presne to sa stalo, že chlapík mal za málo a jednoducho sa na to vyprdol však klasika také slovenské. Nožičky ten lúč doslova rozstrieľal, ale na šťastie iba zvnútra a pár škrabancov na vonkajších hranách ale menej viditeľných. Keď som to videl, tak mu hovorím, že nech si podobnú prácu nechá. Vedel som, že ešte sú použiteľné a tak som čakal ako zareaguje. Našťastie spustil z ceny 12€. No neber to. Možno ešte využijem laser, ale to až neskôr.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Výplň pravej bočnice a zameranie pozície
popis- Pozostáva z dvoch častí a to z plexi, ktoré je upevnené skrutkami M4 s imbusom (tieto skrutky som použil na všetky možné dielce), na plexi je nalepený znovu plech pomocou 3M pásky. Nechcel som, aby bočnica svietila do priestoru, ale chcel som docieliť, aby svietilo logo N vytvorené s dielcov a spojených k sebe. Svetlo zabezpečuje LED pás s bielim studeným svetlom. Najväčšia robota bola s plexi obrúsiť, vyleštiť a namontovať na presnú pozíciu. Horné vystupujúce diely z bočnice sú výduchy horného chladenia od HDD/SSD a upevnené sú na distančných sťpikoch 0,8cm. Pod nimi je mriežka z ťahokovu vtlačená a vyformovaná podľa výrezu prilepená 3M páskou.
......
Postupne ako projekt rástol som dostával ďalšie nápady a ako ich realizovať. Na začiatku o veľa veciach uvažujete, ale v konečnom dôsledku zistíte, že mnoho toho, čo máme v hlave a bolo by fajn zhmotniť myšlienku sa jednoducho nedá realizovať. Asi najjednoduchší dôvod je čas. Hovorí sa, že čas sú peniaze a pri projektovaní to platí obzvlášť. Preto ak pri plánovaní niektoré detaily nezapracujete, tak postupom času sa im nevyhnete a doslova Vás počkajú. Na začiatku článku som písal, že projektovanie v CADe mi išlo ťažko a veľa vecí sa riešilo za pochodu a možno práve tu bola z mojej strany chyba, že veľa prvkov na projekte chýbalo. Jasné, že to nie je problém vyrobiť pri postupe prác. Ja osobne s tým problém nemám a veľa drobností nechávam pri stavbe. O tom je modding a celkovo aj projektovanie a realizácia väčších konštrukčným prvkov sa realizuje aj povedzme v automobilkách. Skôr mám na mysli drobnosti pri presnom meraní, vŕtaní alebo rezaní. Ako príklad uvediem plexisklo v tomto prípade Perspex. Dal som si záležať na tvare, umiestnení a samotnom výreze, ale čo som nedotiahol do detailov bolo samotné spojenie plechu a plexi skrutkami z vnútra skrinky. Proste v CADe ako je na obrázku je to len tak vložené do priestoru, ale nie je použitá žiadna skrutka. A tak prišla na radu znovu ručná práca a meranie. To stálo veľa času, ktorý mi následne chýbal inde. No dobre poviem si o jednu starosť menej a ide sa ďalej.
Tou druhou veličinou je materiál a s ním spojený rozpočet. Dalo by sa povedať, že najprv je rozpočet a potom projekt, ale peniaze sa dajú ukladať postupne po čiastkach ale čas nie. Ten si jednoducho musíte vytvoriť alebo zadeliť. Ja si môžem povedať, že v práci máme dielňu a ak mám robotu urobenú tak dielničku často využívam. Ale späť... dnes sa cez internet dajú objednať doslova nezmysly. Čo však na našom trhu chýba sú rôzne špecifické materiály ktoré často nájdete iba pri pc technike.
Ako príklad uvediem takú banalitu ako sú skrutky pre uchytenie radiátora. Ako základ mám radiátor od slovinskej firmy EKWB a skrutky mali dĺžku 30mm. Je to dané štandartom pre montáž do skrinky pričom pred radiátor umiestnite ventilátory. No to je síce pekné a normálne, ale platí to iba v prípade ak je montáž realizovaná do klasickej kupovanej skrinky z obchodu. Neplatí to, ak tento postup nahradíte alebo doplníte ešte iným materiálom. To o čom píšem je kryt ventilátorov o hrúbke 2mm. Ten je namontovaný na predné čelo ktoré je tiež hrubé 2mm, no a čo čert nechcel tak skrutka (originál z balenia) má spomenutých 30mm, len že ventilátor, závit na radiátore a plus predné čelo do kopy majú 27mm. Ostáva tak 3mm aby som skrutku dostal do závitu, ale neostane rozmer na pripojenie predného krytu ventilátora. No prúser, čo teraz.
Pozriem na stránku výrobcu a zistím, že dlhšie nemajú. No dobre, kašlem na to dám svoje klasické imbusové skrutky 40mm a zrežem z nich. Nič také sa nedeje lebo závity na radiátore sú v palcoch konkrétne 6-32. A to sú tie špecifické materiály o ktorých som písal vyššie. Sme v EÚ a tu sa používa metrický závit iba že v pc je to skôr Phillips závit. Hádajte koľko obchodov predáva palcové skrutky?
Žiadny....
Musíte objednať online a použiť skôr niečo zahraničné povedzme eBay, Gosumodz alebo nejakú inú náhradu a pod. Mne osobne dizajnovo ladia skrutky s vnútorným imbusom. :)
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Kryt socketu a predbežné spony na kabeláž, pozície ešte nie sú dané iba miesto, kade sa kabeláž bude ťahať
Obrázek

Výroba okna pre ľavú bočnicu z plexiskla
Okno ľavej bočnice je z Perspexu konkrétne 5mm číre, kompletnú realizáciu som robil v dielni pomocou hornej frézky. Najprv som vytvoril po obvode žľaby hlboké 2mm ako má plech, aby okno zapadlo presne do bočnice a bolo v jednej rovine s plechom. Potom som vyrezal presný tvar vonkajšieho rozmeru, očistil, obrúsil a vyleštil okraje. Nalepené je(bude)
3M páskou.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Fotky pre túto časť prác pridám na budúce lebo skrinka už ide do nástreku a doťahujem posledné detaily. preto mi neostáva čas na upload obrázkov. 8-)
Neeo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2009

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Neeo »

Tu je zvyšok obrázkov ktoré som predtým nestihol priložiť, tak až teraz.

Výplň pravej bočnice
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Otvor pre ventilátory HDD
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Začal som postupne osadzovať komponenty chladenia zatiaľ iba skúšobne. Obrázky hardwéru priložím v samostatnej časti až neskôr.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
uchytenie pre SSD
Obrázek
Obrázek
Uchytenie kastlíka pre HDD
Obrázek
Obrázek
Mám pripravené fotky z leštenia plexi a flexovania kabeláže ktorú musím dokončiť. Začínam riešiť zapojenie kabeláže. Niektoré časti som musel prerobiť. K slovu sa dostal aj tzv. tekutý kov MetalCeys a prakticky drobné ryhy a dierky museli prejsť korekciou. Ale všetky tieto práce podrobne popíšem s priloženými fotkami neskoršie. :wink:
Banana
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. led 2004

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Banana »

Ahoj, já jsem vyřešil problém s krátkými šrouby na radiátoru tak, že jsem tam ty původní diry provrtal větším vrtakem a pak udělal zavit na 4ku šroub
Nemáš obavu z vibraci, kdyz nemas na nozickach gumu?
Vidim dobře že máš vetraky na airflow a ne na static?
Neeo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2009

Re: [Scratch Build] Projekt: Aurora

Příspěvek od Neeo »

Problém s krátkymi skrutkami som vyriešil. Sú objednané cez ebay, čo sa týka tej gumy, tak bude pri záverečnej monáži.
Airflow ano, ale ešte sa rozhodujem. Je to foto zadných ventilátorov na výtlak vzduchu zo skrinky. Nieje to konečné riešenie. Priestor som vytvoril pre 120kový radiátor a plus aj pre dva samostatné ventilátory.
Odpovědět

Zpět na „Projekty“