správa napájení - výkon cpu

Cokoli kolem procesorů - výběr, technologie, informace, problémy a rady.

Moderátoři: flanker, Eddward, Baneshee, PKBO

Odpovědět
luckerr
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. kvě 2012

správa napájení - výkon cpu

Příspěvek od luckerr »

Zdravím,

poslední dobou jsem začal pozorovat takové mírné trhaní (použil bych víraz - micro stuttering) při hraní např. jako je Diablo 3, GW2 beta atd.. tento problém se začal projevovat většinou když přišla na scénu nějaká nepředvídatelná událost. Např. rychlá změna pohledu z méně náročného prostředí do velice náročného, vygenerování nějakého předmětu co padne z potvory atd atd. Začal jsem tedy googlovat a narazil jsem na plno podobných problémů, že to bylo způsobené hdd, že je doporučené tyto hry hrát z SSD disku.. to je podlě mě blbost. Po asi 2 hodinovém brouzdání jak v pc, tak na internetu.. mě napadlo.. co kdybych zkusil v Možnosti napájení přepnout z Rovnováha (bylo defaultně) na -> Vysoký výkon. Problém po této změně přestal! A nyní nastává situace, která mě přivádí do tohoto topicu a doufám, že pár lidí se mi pokusí poradit .

Na Rovnováhu mi padal procesor při idle na 1,6 ghz (vše přes cpu-z). Nyní na vysoký výkon jede na 3,4 ghz v idle a při zátěži 3,7 ghz. Z PC jde samozřejmě neustále teplejší vzduch, čehož bych se chtěl když jsem třeba ve windowsech vyvarovat. Mě by nedělalo problém 2x kliknout a před hraním si tam změnit Rovnováha -> Vysoký výkon a po skončení opačně. ALE! Chtěl bych se tedy zeptat, zda při přetaktování a podle různých návodů co jsou zde (případně mi pár lidí poradilo přes SZ - díky nonestaci, edd, jesp22) se tohoto vyvaruji a procesor bude při nastavení v Možnosti napájení na -> vysoký výkon <- v idle na 1,6 ghz. Zda jde přechod této frekvence tedy nějak ovlivnit, protože předpokládám, že toto trhání je způsobené příliš rychlému přeskakování frekvence (co si určuje sama hra?) v praxi to tedy vypadá dle mého v ghz např. takto a tím vzniká to mírné trhaní .. příklad: 2.0 .. 3,7 .. 1,9 .. 3,5 .. 3,7

Co jsem pozoroval GPU v gpu-z, tak ta na nastavení v možnostech napájení nemá žádný vliv, takže jde asi pouze o CPU.
CASE: Fractal Define R3 ZDROJ: Seasonic X-560 GOLD MB: MSI Z77A-GD65 CPU: INTEL i5-3570K CPU FAN: Noctua NH-D14 GPU: GIGABYTE GTX 670 OC RAM: Patriot DDR3 16GB KIT 1600MHz CL9 Viper 3 HDD1: Crucial M4 128GB HDD2: Seagate Barracuda 7200.12 3.5" 2TB ST2000DM001 OS: Win10 64bit
Alfajk
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. kvě 2009

Re: správa napájení - výkon cpu

Příspěvek od Alfajk »

mam stejnej problem,muze za to to,co rikas,tedy setrici funkce,zkus je vypnout

me to teda nepomohlo,cpu se porad prepina mezi max taktem a polovicnim,i kdyz jsou veskery funkce na setreni off a ve windows je nastaven max vykon
CPU: AMD Ryzen 5 7600X@5,5GHz | GPU: ASUS TUF RTX 3070 GAMING 8GB@2000MHz | MB: ASUS PRIME X670-P WIFI | RAM: 32GB DDR5 6000MHz CL36 FURY EXPO | SSD: WD Black SN770 NVMe 2TB | PSU: Seasonic Focus GM-850 Gold | CPU Cooler: Noctua NH-D15 | Case: be quiet! Pure Base 500DX Black | OS: Win 10 Professional | Monitor: ASUS TUF Gaming VG27AQL1A
Odpovědět

Zpět na „Procesory“