Bottleneck? i5 6600 a GTX Zotac 1060 6gb APM

Cokoli kolem procesorů - výběr, technologie, informace, problémy a rady.

Moderátoři: flanker, Eddward, Baneshee, PKBO

600oplan600
Nováček
Nováček
Registrován: 14. pro 2016

Bottleneck? i5 6600 a GTX Zotac 1060 6gb APM

Příspěvek od 600oplan600 »

Dorý deň, kúpil som procesor i5 6600 3,3Ghz mám ho cca týždeň, kúpil som ho ku GTX ZOTAC 1060 6gb ram APM.. vymenil som ho za môj starý i5 3450 3,10Ghz.. nakoľko ten už nestíhal GPU, grafika išla v hrách na 50-80% (GTA V, Rise of the Tomb Raider, Watch Dogs 2, Mafia 3, všetky hry sú originál, žiadny warez, STEAM, UPLAY, pravidelne aktualizované, atď), kdežto procesor na 100%.. tento procesor je na tom veľmi podobne ako ten starý a pýtam sa ako je to možné, vyťaženie procesoru je 90-100%, kdežto GPU sa ani len ,,nazapot,,, môžem, mať len niečo zle nastavené? mám originál win 10 pro 64bit OEM verziu, aktualizovanú, najnovšie ovládače atď, UEFI (bios) som nechal na pôvodných nastaveniach..
Ostatné komponenty:
Zák.doska: ASUS B150 PRE GAMING
Ram:Kingston 16GB KIT DDR4 SDRAM 2133MHz CL14 HyperX Fury Black Series
Zdroj: Corsair CX430 W
win je na SSD diskoch, hry na klasickom disku SATA 3.0 6Gb 7200 ot, (sú v 100% stave skontrolované cez HD tune, HD sentinel pro, žiadny vírus (skontrolované cez Kaspersky-originál, Malvarebytes)
WIN 10 PRO 64bit
Prosím o radu,
PKBO
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: Praha

Re: Bottleneck? i5 6600 a GTX Zotac 1060 6gb APM

Příspěvek od PKBO »

Ahoj, před koupí to chtělo přijít se prve poradit...

Skylake potřebuje rychlé paměti, jinak je rozdíl ve výkonu oproti té staré i5 skutečně minimální.
Aby jsi mohl mít rychlé paměti, potřebuješ Z170 desku kterou také nemáš

To znamená ve tvém případě ideálně věci do obchodu vrátit, koupit levně třeba AS rock Pro 4 za tři tisíce k tomu i5 6400 která bude podstatně levnější a k tomu 3200 Mhz pamětové moduly s co nejnižším časováním za rozumnou cenu na které narazíš.

Další výhodou tohoto systému krom faktu že bude stát stejné peníze ale bude fungovat lépe je fakt, že můžeš s tou deskou i procesor po nějakých SW úpravách v budoucnu přetaktovat, tyhle procesory běžně zvládají 4,5Ghz, to jest 25-30% výkonu navíc, které z toho dostaneš zadarmo.

* pokud jsi kupoval to CX430 nové, rovněž ho vrať, je to příšerný zdroj.
600oplan600
Nováček
Nováček
Registrován: 14. pro 2016

Re: Bottleneck? i5 6600 a GTX Zotac 1060 6gb APM

Příspěvek od 600oplan600 »

moc si ma nepotešil :( kupoval som to presne pred týždňom, takže by sa to dalo vrátiť, myslel som, že to všetko bude spolu ladiť, neplánoval som taktovať i keď i5 6600 K, bol dokonca v tom čase lacnejší o cca 5 e, takže som kupoval túto dosku, bola za relatívne dobrú cenu a mala dobré hodnotenia.. ramky som kúpil také, ktoré mi dovolovala doska.. zdroj mám už takmer 5 rokov a slúži mi dobre a nikdy som s ním nemal problémy, priamo človek z obchodu, kde som kupoval mi vravel, že zdroj bude plne dostačovať..,ak by som teda teda kúpil napr. túto dosku ASROCK Z170 GAMING K4 Fatal1ty + tieto ramky Corsair 16GB KIT DDR4 SDRAM DRAM 3200MHz CL16 Vengeance LED - red LED
3x, zdroj by som nechal, takisto procesor, predsa len i5 6600 musí byť výkonnejši ako i5 6400, (nemám už ani ten blister, kde bol procesor zabalený - dal som doňho ten starý procesor a predal) navýšil by sa mi ten výkon? alebo aspoň nešiel by mi procesor na 100% a GPU na 60?.. ďakujem za odpoveď..
spajdr
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. bře 2004
Bydliště: Ostrava Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Bottleneck? i5 6600 a GTX Zotac 1060 6gb APM

Příspěvek od spajdr »

No pokud si vezmes to co jsi navrhnul, tak to muze byt, ale ten zdroj bude treba urcite vymenit, to ze ti fungoval tak dlouho je maly zazrak.
600oplan600
Nováček
Nováček
Registrován: 14. pro 2016

Re: Bottleneck? i5 6600 a GTX Zotac 1060 6gb APM

Příspěvek od 600oplan600 »

A zdroj by si mi aký odporučil? Len nerozumiem, prečo je tak nekvalitný, recenzie konkrétne na môj typ neboli vôbec zlé..
PKBO
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: Praha

Re: Bottleneck? i5 6600 a GTX Zotac 1060 6gb APM

Příspěvek od PKBO »

Já osobně jsem měl CX třikrát, dvakrát šel na RMA během prvních dvou let a třetí jsem prodal s vadou, že při vypnutém PC pískal.. A tak minimálně třikrát jsem CX nahrazoval jiným zdrojem, prakticky jsem jich viděl za poslední 4 roky minimálně 3x více problémových než těch co s nimi problémy nebyli, hold máš štěstí na kus :lol:

6600 je samozřejmě rychlejí, o nějakých 17% v singlethreadu aj multithreadu. Ovsem rozdíl v ceně je 1950 Kč, to je trochu drsný, vzhledem k faktu, že ta 6400 na takovém taktu umí fungovat také, jen ne třeba tomu věnovat hodinu času s nastavením a stažením správného biosu.. Jestli ti nevadí ten fakt, že to stojí o tolik více a prakticky jen díky SW úpravě, to už je na tobě..

V každém případě bych si ho nenechal ani tak, viz to co jsi sám psal, že tě stál i více, než odemčený model -> tam je OC natolik jednoduché, že ti pro nějakých 4,3 ghz bude stačit změnit jedno číslo v biosu a ještě si můžeš locknout turbo na všechna jádra, práce na 2 minuty... Také to oceníš při dalším upgrade, za tři roky bude Káčko stát v bazarech určitě zas minimálně o tisícovku více, tak jako to bylo u všech předchozích řad... Za ten plastovej obal ve kterém cpu máš ti snad nenaúčtují tolik, případně můžeš na pobočku objednat tu 6600K, rozbalíš, zabalíš starý a vyřešeno.
600oplan600
Nováček
Nováček
Registrován: 14. pro 2016

Re: Bottleneck? i5 6600 a GTX Zotac 1060 6gb APM

Příspěvek od 600oplan600 »

momentálne, nemám peniaze na nový zdroj, ten zdroj má Ochrany: prepäťová, proti preťaženiu, podpätiu, proti skratu.. Spĺňa normu 80PLUS Bronze.. nebol to žiadny šmejd typu eurocase a pod., ostatne funguje dodnes a funguje aj v tomto momente.. každopádne zrejme sa vyznáš a ja si nechám poradiť, no momentálne nemám ešte navyše 70 - 100 e na nový zdroj.. myslíš, že ak by náhodou odišiel, tak mi môže zobrať so sebou aj ostatné komponenty?? tá zostava ma stála nemalé peniaze..
PKBO
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: Praha

Re: Bottleneck? i5 6600 a GTX Zotac 1060 6gb APM

Příspěvek od PKBO »

Ano, sebrat ostatní komponenty může, papíry tam jsou spíš na papíře než ve skutečnosti...
To že ti ale shoří komponenty zas takový problém nebude, když je máš v záruce.. :)
Spíš bude škoda dat a čekací doby na RMA.

Na zdroj by jsi měl, když by jsi ušetřil oněch 70E za nákup CPU s nižším násobičem, ale to už je na tobě, nutný to prostě není, rozumný ano.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Bottleneck? i5 6600 a GTX Zotac 1060 6gb APM

Příspěvek od killerek »

Zdroj muze umrit jen sam a i sebou vzit jine komponenty. Zazil jsem osobne oboje. 5 let je na zdroj uz slusna vydrz a pri skladani noveho PC by si zaslouzil jiz take odpocinek.
Draken69CZ
Nováček
Nováček
Registrován: 01. zář 2016

Re: Bottleneck? i5 6600 a GTX Zotac 1060 6gb APM

Příspěvek od Draken69CZ »

PKBO píše:Skylake potřebuje rychlé paměti, jinak je rozdíl ve výkonu oproti té staré i5 skutečně minimální.
Mohl bych poprosit o nějaký konkrétní příklad popřípadě odkaz na nějaký test? Už jsem to tu několikrát četl a přijde mi, že je to jen nějaká představa bez reálného základu. Sám jsem nic co by to potvrzovalo nenašel. Myslím samosebou ve hrách nějaké obskurní testy zaměřené pouze na propustnost ram mě nezajímají, díky.
ArgCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2010

Re: Bottleneck? i5 6600 a GTX Zotac 1060 6gb APM

Příspěvek od ArgCZ »

PS5, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
Blaf
Nováček
Nováček
Registrován: 10. lis 2012

Re: Bottleneck? i5 6600 a GTX Zotac 1060 6gb APM

Příspěvek od Blaf »

Draken69CZ píše:
PKBO píše:Skylake potřebuje rychlé paměti, jinak je rozdíl ve výkonu oproti té staré i5 skutečně minimální.
Mohl bych poprosit o nějaký konkrétní příklad popřípadě odkaz na nějaký test? Už jsem to tu několikrát četl a přijde mi, že je to jen nějaká představa bez reálného základu. Sám jsem nic co by to potvrzovalo nenašel. Myslím samosebou ve hrách nějaké obskurní testy zaměřené pouze na propustnost ram mě nezajímají, díky.
Ve hrach to imho moc nepoznas, rychlejsi pameti maj znatelnej vliv treba u renderovani nebo tak.
Zkousel jsem to s i7-5930k - RAMky 2333 Mhz render sceny 6:30, pri 3000 Mhz to slo na 5:55 (cca) - render volumetriky ve VUE 2015.
PKBO
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: Praha

Re: Bottleneck? i5 6600 a GTX Zotac 1060 6gb APM

Příspěvek od PKBO »

Jenže blafe, zde je řeč o Skylake, kde je přínos celkem zásadní, ty máš Haswell, tam rozdíl opravu neni dramatický.
Michael24
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. led 2009
Bydliště: Rakovník/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bottleneck? i5 6600 a GTX Zotac 1060 6gb APM

Příspěvek od Michael24 »

Přesně tak, u ostatních procesorů to není tak podstatné, ale Skylake škáluje s frekvencí RAM více než dobře.
PC: CPU: Intel Core i5 2500K @4.4 GHz + Coolink Corator DS Gk: MSI Radeon R9 280X Gaming RAM: Kingston 8GB 1600MHz CL9 SSD: Crucial MX300 1TB MB: Asus P8P67 Pro OS: Windows 10 Home x64
Draken69CZ
Nováček
Nováček
Registrován: 01. zář 2016

Re: Bottleneck? i5 6600 a GTX Zotac 1060 6gb APM

Příspěvek od Draken69CZ »

PKBO píše:Jenže blafe, zde je řeč o Skylake, kde je přínos celkem zásadní...
Michael24 píše:Přesně tak, u ostatních procesorů to není tak podstatné, ale Skylake škáluje s frekvencí RAM více než dobře.
Mohu poprosit o ukázání toho zásadního rozdílu a toho dobrého škálování v nějakém testu? Zatím to je jedna/dvě paní povídala/y.
Michael24
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. led 2009
Bydliště: Rakovník/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bottleneck? i5 6600 a GTX Zotac 1060 6gb APM

Příspěvek od Michael24 »

Zcela upřímně - nemám teď čas jít a procházet tady sekci "Intel procesory", abych ti dohledal hlavně asi nějaký uživatelský test, abys to viděl v praxi. :) Nicméně věř mi, že místní zkušení lidé, jako PKBO a ostatní, si to sami otestovali několikrát na různých kusech CPU i pamětí a není jediný důvod jim nevěřit. Výsledky tady byly někde zveřejněné na fóru.

Ale pokud chceš raději věřit tomu, že je to jedna paní povídala... Klidně, je mi to fuk :)
PC: CPU: Intel Core i5 2500K @4.4 GHz + Coolink Corator DS Gk: MSI Radeon R9 280X Gaming RAM: Kingston 8GB 1600MHz CL9 SSD: Crucial MX300 1TB MB: Asus P8P67 Pro OS: Windows 10 Home x64
Draken69CZ
Nováček
Nováček
Registrován: 01. zář 2016

Re: Bottleneck? i5 6600 a GTX Zotac 1060 6gb APM

Příspěvek od Draken69CZ »

Michael24 píše:Zcela upřímně - nemám teď čas jít a procházet tady sekci "Intel procesory", abych ti dohledal hlavně asi nějaký uživatelský test, abys to viděl v praxi. :) Nicméně věř mi, že místní zkušení lidé, jako PKBO a ostatní, si to sami otestovali několikrát na různých kusech CPU i pamětí a není jediný důvod jim nevěřit. Výsledky tady byly někde zveřejněné na fóru.

Ale pokud chceš raději věřit tomu, že je to jedna paní povídala... Klidně, je mi to fuk :)
No potom je divné že to tak vychází jen lidem tady na fóru a nikde jinde ne takže asi tak no... ale chápu není čas to najít ono by to bylo na dlouho když to nenajde ani google, ale zkušeným uživatelům...
PKBO
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: Praha

Re: Bottleneck? i5 6600 a GTX Zotac 1060 6gb APM

Příspěvek od PKBO »

https://youtu.be/G5ejBlynOV8

Důvodem, proč rozdíl není vidět tolik v testu co je výše je jednoduše v tom, že zde není bottleneck CPU, ale samotná GPU, takový test je pak jednoduše k ničemu. Někde ve vlákně o ddr4 najdeš třeba i výsledky Michal86, kde to testuje i na CSGo, rozdíly naměřil v desítkách fps.
Draken69CZ
Nováček
Nováček
Registrován: 01. zář 2016

Re: Bottleneck? i5 6600 a GTX Zotac 1060 6gb APM

Příspěvek od Draken69CZ »

PKBO píše:https://youtu.be/G5ejBlynOV8

Důvodem, proč rozdíl není vidět tolik v testu co je výše je jednoduše v tom, že zde není bottleneck CPU, ale samotná GPU, takový test je pak jednoduše k ničemu. Někde ve vlákně o ddr4 najdeš třeba i výsledky Michal86, kde to testuje i na CSGo, rozdíly naměřil v desítkách fps.

Takže k jeho 1060 by mu byla ta lepší ram asi na dvě věci nehledě že on má i5
Michael24
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. led 2009
Bydliště: Rakovník/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bottleneck? i5 6600 a GTX Zotac 1060 6gb APM

Příspěvek od Michael24 »

Draken69CZ píše:No potom je divné že to tak vychází jen lidem tady na fóru a nikde jinde ne takže asi tak no... ale chápu není čas to najít ono by to bylo na dlouho když to nenajde ani google, ale zkušeným uživatelům...
Ono ani tak nejde o to, že by to jinde vycházelo jinak. Spíš je problém většiny testů, že se na to nezaměřují. Protože většinou platilo, že vliv frekvence RAM byl zanedbatelný. Takže v testu většinou otestují CPU na defaultní takty, pak po přetaktování a hotovo. Vliv RAM netestují. A když už, tak je to samozřejmě potřeba otestovat na hrách, které jsou limitované procesorem a grafika se fláká. Ve hrách, kde je bottleneck grafika a procesor se fláká, tam samozřejmě rozdíl nebude. Ani vlivem RAM, ani vlivem frekvence procesoru. :)

//
Draken69CZ píše:Takže k jeho 1060 by mu byla ta lepší ram asi na dvě věci nehledě že on má i5
Co? Koukal jsi na to video? Je jedno, jestli i3 nebo i5. Jde o to, že je to Skylake architektura. A proč by mu to k GTX 1060 mělo být k ničemu? Vždyť píše, že se grafika fláká, tedy určitě není bottleneck GTX 1060.
Naposledy upravil(a) Michael24 dne pon 19. pro 2016, 17:30, celkem upraveno 2 x.
PC: CPU: Intel Core i5 2500K @4.4 GHz + Coolink Corator DS Gk: MSI Radeon R9 280X Gaming RAM: Kingston 8GB 1600MHz CL9 SSD: Crucial MX300 1TB MB: Asus P8P67 Pro OS: Windows 10 Home x64
Odpovědět

Zpět na „Procesory“