Problémy s I5 2500K

Vše o procesorech Integrated Electronics.

Moderátoři: Eddward, Baneshee

Odpovědět
Lajnhard
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. bře 2012

Problémy s I5 2500K

Příspěvek od Lajnhard »

Dobrý den, moc rád bych se poradil a popřípadě získal od vás nějaké rady či doporučení.

Nevím jestli je to například stářím procesoru nebo už odchází. Mám ho cirka 4 roky, porovnám to s hrou kterou na něm převážně hraji. Několik let zpátky hra běžela bez problému a měl jsem stabilních 60-80 fps(žádný velký dropy). Teď ale poslední rok mi to strašně skáče a trhá se. V jiných hrách je to stejný, fps skáčou např. ze 300 na 100(CS:GO). Při čemž na 100 fps se obraz trhá.

Podle návodu jsem zkusil procesor přetaktovat. Zkontroloval jsem to přes CPU-Z a ze začátku se to tvářilo že je přetaktováno Core speed byl 4000 Mhz. Po ale hodině se to vrátilo na původní hodnoty a to 3300 Mhz. K tomu jsem si všiml že samotný procesor neustále přeskakuje mezi 3300 a 1600 Mhz a Multiplier x33 a x16(jen informace, nevím jestli je to špatně).

Desku mám ASUS P8Z68-V a grafickou kartu gtx 960.

Jak z toho procesoru vymačkat maximum na nějakou dobu alespoň než začnu přemýšlet o koupi nového a i tak aby ten takt zůstal.

Děkuji za pomoc.
mlrs
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. kvě 2006
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy s I5 2500K

Příspěvek od mlrs »

Mno a mas zmereny a zalogovany vytizeni CPU a GPU? -> pokud ne, tak to zmer...

2500K i na zakladnim taktu pro Geforce 960 staci - ale samozrejme přetaktovat ho muzes...
Preskakovani multiplieru je normalni u CPU - dela to dle vytizeni.

Samozrejme muzes přeinstalovat Win a nejlíp na SSD.

Obecne bych ale řekl, ze za propady by mohla byt prehrata grafika, co snizuje takty - teda rozhodne bych si to tipl vic, nez ten CPU...
Ryzen 5 5600 + Wraith Prism RGB, RTX 3070 EAGLE 8G, ASUS PRIME X470-PRO, Patriot Viper 4 32GB DDR4 3000Mhz, 2,25TB SSD, 1TB HDD, Seasonic Focus GX 650, Xigmatek Asgard, Dell U3023E
PC2: Intel NUC 11 Performance Lite, Core i5-1135G7, Iris Xe, 32GB RAM DDR4 3200MHz, 1TB Samsung 970 EVO PLUS + Xbox Series X
van Bellen
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. zář 2004

Re: Problémy s I5 2500K

Příspěvek od van Bellen »

Tiez mam 2500k@4.2ghz (ale ako pise mlrs,aj zakladne takty stacia) a 960gtx. v cs:go mam nastavene max detaily, fps mam vacsinou nad 200.zalezi od mapy,niekde mam 120-160.Par krat sa mi stalo,ze mi dropli fps na 70-30 a dost to sekalo.Neviem,co to sposobilo,lebo som nemal zapnuty afterburner.Tak skus nahodit posledne ovladace a hrat so zapnutym msi afterburner.nastavis si zobrazovanie osd udajov o grafike,cpu a ram (teploty a %zataze).A okrem toho mozes pretaktovat cpu,na youtube mas vela navodov (skus pre zaciatok len 4ghz,napatie cpu vcore nastav 1.2V).
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Problémy s I5 2500K

Příspěvek od AllowedCry »

lol, doporučuješ mu taktovat, což jeho problém vůbec nevyřeší (nehledě na to, že to udělal), protože neví co mu dělá propady, tipuji to na vysokou teplotu GPU, takže chceme vidět čísla.
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ OC || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
van Bellen
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. zář 2004

Re: Problémy s I5 2500K

Příspěvek od van Bellen »

No asi to neurobil korektne,ked mu hodilo spat do defaultu a navyse ziada radu,ako z toho cpu dostat maximum,tak nabuduce si precitaj viac krat a az potom reaguj.
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Problémy s I5 2500K

Příspěvek od Atapi »

Pokud hledám takovouhle chybu, tak to poslední co udělám je přetaktování, abych ještě případně zhoršil stabilitu... píše poslední rok, za tu dobu vyšlo několik updatů windowsů například, který některým lidem snížili fps (game DVR a ještě něco), může to bejt antivir, špatnej aktivátor jestli nemá legální windows, update ovladačů to za poslední rok u nvidie minimálně jednou udělal.
Začal bych teplotami jak psal AllowedCry, jestli se nic nezjistí, tak update ovladačů, windowsů a všeho co tě napadne co máš v PC (nebo naopak pro grafiku třeba zkusit vrátit starej ovladač z doby kdy to fungovalo), deaktivovat antivir a všechno co je v PC navíc (utility od razeru a podobný hovadiny) a jestli nic ze SW "oprav" nezabere, tak komplet přeinstalovat systém.
Naposledy upravil(a) Atapi dne pon 21. srp 2017, 15:38, celkem upraveno 3 x.
Obrázek
Nerdis
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 07. čer 2011

Re: Problémy s I5 2500K

Příspěvek od Nerdis »

Ale my neřešíme jak správně nataktovat cpu, ale řešíme proč má tyto problémy a jak již bylo řečeno, je nepravděpodobné, že by to způsobovalo cpu. Takže nejdřív eliminujem to a pak jestli chce se může nataktovat. Ale jestli jsem to pochopil správně, tak si Lajnhard myslí, že se "zhoršil výkon" jeho cpu a proto chtěl taktovat, ale to je nesmysl.

Čistíš pc někdy? Pokud ne, tak zkus otevřít case a vyčistit.
van Bellen
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. zář 2004

Re: Problémy s I5 2500K

Příspěvek od van Bellen »

Nerdis, ja som mu len dal voditko ohladom pretaktovania,kedze to mal zjavne zle a tiez sa na to pytal.Je logicke,ze to bude spravi az ked sa pozrie na teploty a percentualne vytazenie komponentov.

Lajnhard,mohol by uviest presny typ grafiky.
Lajnhard
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. bře 2012

Re: Problémy s I5 2500K

Příspěvek od Lajnhard »

Pro lidi jako já by někdo mohl poradit i jakým programem to udělat. :-) Nenašel jsem přímo nějaký aby mi vytiskl text ale SpeedFun mi ukázal že GPU hoří a AUX je zvýšen.

Plus přiložím screenshot z jiného programu:
https://imgur.com/a/d2p3X
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Problémy s I5 2500K

Příspěvek od Atapi »

Speedfan sem dej teda celou tu první obrazovku se všema teplotama když je pc v zátěži... o celkovou zátěž se může postarat třeba furmark burn test... a nebo ta hra když ti padnou fps.
Obrázek
spajdr
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. bře 2004
Bydliště: Ostrava Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy s I5 2500K

Příspěvek od spajdr »

Speedfan je uz davna minulost dnes pouzivat.
Kdyz uz teploty, tak si stahni HWINFO32 nebo HWINFO64 podle toho jakou mas edici windows.
van Bellen
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. zář 2004

Re: Problémy s I5 2500K

Příspěvek od van Bellen »

Zrovna som hral csgo a zacalo mi to sekat.Zapol som afterburner a vysledky nasledovne:

cpu: teplota okolo 60°, vytazenie cez 90%,
ram: cca 6200mb
gpu: teplota do 62° ,vytazenie nad 90%

No ked to zacalo sekat, vtedy vytazenie gpu skakalo.pod 70% no casto aj menej ako 30%.Takto strasne mi to sekalo prvy krat..Podozrievam posledne ovladace 385.28,lebo predtym sa mi to stalo dak davno,ze si na to ani nepamatam.Skusim to prejst antivrom a hodim predosle 384.94
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Problémy s I5 2500K

Příspěvek od AllowedCry »

Si od Lajnharda chytil nějaký vir? :-D
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ OC || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
van Bellen
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. zář 2004

Re: Problémy s I5 2500K

Příspěvek od van Bellen »

Asi :) po nahodeni predoslych ovladacov 384.94 som pohral cca 3hodky a bez problemov...
Odpovědět

Zpět na „Procesory Intel“