Vysvětlení - co je to offset u napětí CPU a jak to funguje?

Cokoli kolem procesorů - výběr, technologie, informace, problémy a rady.

Moderátoři: flanker, Eddward, Baneshee, PKBO

Odpovědět
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Vysvětlení - co je to offset u napětí CPU a jak to funguje?

Příspěvek od Abby »

Ahojky, potřebovala bych, jestli byste mi mohli vysvětlit jak přesně funguje nastavení napájení přes offset, nějak tomu nerozumím a v manuálu to popsané není.
Jde mi o to, že můj CPU i5 7600k dost topí (mám jinak chladič Acrtic Freezer 33 a je to v základní desce ASRock Z270M PRO4) a chtěla bych mu trochu snížit napětí, jestli by to s teplotou nepomohlo. Zkusila jsem projít nastavení v UEFI a našla jsem tam nastavení napětí přes přesnou hodnotu ve voltech a právě offset, kde je možné jít do plusu a do mínusu a že je to v mV. Jenže to nějak neumím spočítat, jsou tam hodnoty jako -5, -10, -15 atd. Zkusila jsem to postupně a dostala jsem se na stabilních -25. Na -30 řekl OCCT po asi minutě chybu, ale systém se nijak nezhroutil, tak jsem to vrátila na -25 a tam to běží už několik dnů a z maximálních 75°C je teplota najednou maximálně 60°C. Stabilní to asi bude, běží mi výpočty v Boinc a jsou všechny validní, hry také nepadají a jiné náročné úkoly jsou také v pořádku. Ovšem Aida64 ukazuje úplně stejnou maximální hodnotu napětí a to 1.115 V (tohle to ukazuje ať je napětí na default nebo použiju ten offset) a já tomu prostě nerozumím, jak to funguje. Můžete mi to prosím někdo teoreticky vysvětlit jak to vlastně funguje? Děkuji.
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Vysvětlení - co je to offset u napětí CPU a jak to fungu

Příspěvek od werygood »

Jen takova poznamka, dnes jsem testoval OCCT na me stare Ivy Brigde i5 a taky to hazelo chybu, ale jen proto, ze tam bylo nastavenych 8 vlaken. Po zmene na 4 to bezelo bez chyby.
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Vysvětlení - co je to offset u napětí CPU a jak to fungu

Příspěvek od Abby »

Mám nastavená čtyři vlákna, ten CPU je čtyřjádrový.
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: Vysvětlení - co je to offset u napětí CPU a jak to fungu

Příspěvek od alienGT »

7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Vysvětlení - co je to offset u napětí CPU a jak to fungu

Příspěvek od Abby »

alienGT: děkuji, trochu mi to pomohlo, ale oni tam řešili něco trochu jiného, takže stejně v tom mám nejasnosti.
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: Vysvětlení - co je to offset u napětí CPU a jak to fungu

Příspěvek od alienGT »

Abby: pro kontrolu napeti zkus pouzit CPU-Z. Je to jak pises, OFFSETEM upravujes defaultni napeti smerem nahoru ci dolu. Vetsibou je default dost vysoko - vyse, nez je treba, proto se pouziva minusovy offset. OOCT je dost mimo realitu. Klidne bych jeste trochu ubral a zkusil stabilitu v normalnim provozu.
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Vysvětlení - co je to offset u napětí CPU a jak to fungu

Příspěvek od Abby »

CPU-Z mi tvrdí to samé co Aida64, tak nevím. Kolik vůbec je default napětí na tom i5 7600k? A když tedy mám nastaveno -25, o kolik se to snižuje? Je tam napsaná hodnota mV, ale já jsem nikdy nebyla na matematiku moc dobrá abych si to dokázala přepočítat :-D
V čem je OCCT mimo realitu? A čím bych to tedy měla otestovat? Nerada bych to testovala v ostrém provozu :-)
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: Vysvětlení - co je to offset u napětí CPU a jak to fungu

Příspěvek od alienGT »

-25mV znamena, ze z 1.000V mas 0.975V. OCCT je svou zatezi mimo. Pokud ti to zakvaka a jinde to nepada, je to porad v pohode stabilita. Na realnou stabilitu staci AIDA a Intel® Extreme Tuning Utility (Intel® XTU)
Naposledy upravil(a) alienGT dne sob 24. úno 2018, 19:57, celkem upraveno 2 x.
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Vysvětlení - co je to offset u napětí CPU a jak to fungu

Příspěvek od Abby »

Aha, děkuji, takhle polopatě jsem to potřebovala :-)
Co bys tedy doporučil na důkladné otestování?
Odpovědět

Zpět na „Procesory“