Taktování procesoru i7- 5820K

Vše o procesorech Integrated Electronics.

Moderátoři: Eddward, Baneshee

Odpovědět
Ptak666
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. čer 2008
Bydliště: Liberec

Taktování procesoru i7- 5820K

Příspěvek od Ptak666 »

Zdravím Vás,

Měl bych na Vás asi lamáckou otázku. Ale poradí mi někdo z Vás jak nataktovat procesor? A jestli se taktování vůbec vyplatí? A jestli mi to chlazení vůbec utáhne? Mám procesor i7- 5820K na desce ASUS RAMPAGE V EXTREME a chlazení procesoru má na starost Noctua v bedně Zalman Z11. Nikdy jsem netaktoval a chtěl bych to zkusit. Aspon o kousek. Nebo dá se někde dohledat jak to někdo taktoval a na kolik aby mi to šlapalo? Jaké prográmky bych si měl přichystat? Atd. Najde se tu někdo kdo mě někam odkaze nebo poradi abych to pochopil i ja ?! :D Budu moc rad za pripadne info.
Mainboard: ASUS RAMPAGE V EXTREME/U3.1 - Intel X99 , CPU:Intel Core i7-5820K 3.3GHz, RAM: Kingston HyperX Savage Black 32GB (4x8GB) DDR4 3000, GPU: ASUS STRIX-GTX980TI-DC3OC-6GD5-GAMING, 6GB GDDR5, PWRS: OCZ ZX Series 1250W , OS: Win7 64bit,COOLER: Noctua NH-D14, CASE: Zalman Z11 NEO, modrá/černá , HDD: Transcend SSD370S - 512GB, Seagate Desktop SSHD - 2TB, Monitor: ASUS ROG PG278Q - 3D LED monitor 27"
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Taktování procesoru i7- 5820K

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Kdybys aspoň minutu hledal hned by jsi narazil na toto:

https://pctforum.tyden.cz/viewforum.php?f=2

Ala návod na taktování tvého CPU a ano, jde taktovat a o hodně a u tohodle CPU se to hodně vyplácí.
Ptak666
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. čer 2008
Bydliště: Liberec

Re: Taktování procesoru i7- 5820K

Příspěvek od Ptak666 »

Bohužel jsem v linku nenašel nic potřebného pro mě. Nikde nevidím návod na taktování a už vůbec ne meho procesoru :/
Mainboard: ASUS RAMPAGE V EXTREME/U3.1 - Intel X99 , CPU:Intel Core i7-5820K 3.3GHz, RAM: Kingston HyperX Savage Black 32GB (4x8GB) DDR4 3000, GPU: ASUS STRIX-GTX980TI-DC3OC-6GD5-GAMING, 6GB GDDR5, PWRS: OCZ ZX Series 1250W , OS: Win7 64bit,COOLER: Noctua NH-D14, CASE: Zalman Z11 NEO, modrá/černá , HDD: Transcend SSD370S - 512GB, Seagate Desktop SSHD - 2TB, Monitor: ASUS ROG PG278Q - 3D LED monitor 27"
Ptak666
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. čer 2008
Bydliště: Liberec

Re: Taktování procesoru i7- 5820K

Příspěvek od Ptak666 »

Dekuji moc !!! :oops:

Edit: Jen tak mimochodem. Ani jeden odkaz nemíří přímo na můj procesor. Mam to chapat tak, ze je to stejne jako u tech co jsou v odkazech nebo jak si to mam spojit? Diky
Mainboard: ASUS RAMPAGE V EXTREME/U3.1 - Intel X99 , CPU:Intel Core i7-5820K 3.3GHz, RAM: Kingston HyperX Savage Black 32GB (4x8GB) DDR4 3000, GPU: ASUS STRIX-GTX980TI-DC3OC-6GD5-GAMING, 6GB GDDR5, PWRS: OCZ ZX Series 1250W , OS: Win7 64bit,COOLER: Noctua NH-D14, CASE: Zalman Z11 NEO, modrá/černá , HDD: Transcend SSD370S - 512GB, Seagate Desktop SSHD - 2TB, Monitor: ASUS ROG PG278Q - 3D LED monitor 27"
-Vladimir-
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. bře 2016
Bydliště: SZ od Dačic / jižně od Brna

Re: Taktování procesoru i7- 5820K

Příspěvek od -Vladimir- »

Ano - všechny moderní taktovatelné procesory jdou taktovat podobným způsobem...
ignorelist: Stratos (již trvale)
Ptak666
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. čer 2008
Bydliště: Liberec

Re: Taktování procesoru i7- 5820K

Příspěvek od Ptak666 »

Tak že :D

Zkusil jsem taktovat pomocí desky dle instrukci. A nevím zda jsem to dobře pochopil nebo ne ale ze 3.3 GHz, se to nataktovaloautomaticky na 4.2 GHz. Jak rikam nevim jestli to dobre chápu. Přes prográmek který byl zminovan v odkazu ( CINEBENCH_11.529 ) Jsem "testoval" CPU a pres program CPU-Z jsem se koukal na CORE speed. Kdyz jsem testoval pred taktem tak to vylezlo v CPU -Z na 3.397 MHz a po taktování na 4.235 MHz. Nevim jestli se mam ridit podle toho nebo podle neceho jineho. Ale v testu pres CINEBENCH_11.529 jsem vylezl asi o 3,5bodu nez pred taktem. Pak jsem jeste zkousel pres program Cpu-Z ten Bench, nevim jestli to slouzi k testu procesu nebo nevim. Ale kdyz jsem dal polozku "Stress CPU" tak se teploty vysplhaly az k padesati stupnum. Coz nevim jestli je zrovna dobre. A pritom mi to merilo procesor a tam zase ukazoval nejaka cisla ( myslim si, ze to byly MHz) a tam bylo stale okolo 3385. TAk nevim jestli se to nataktovalo nebo jak to mam chapat. :/

Edit: Tak jsem zkoušel testovat jeste v pgm OCCT a ten mi to zastavil jelikoz teplota prelezla 85 stupnu :/ TAk nevim. Jestli to takhle muzu nechat nebo ne. Zajimalo by me, jestli kdyz si zapnu nejakou hru, tak jestli procesor pojede na max nebo jen na to co je potreba?
Mainboard: ASUS RAMPAGE V EXTREME/U3.1 - Intel X99 , CPU:Intel Core i7-5820K 3.3GHz, RAM: Kingston HyperX Savage Black 32GB (4x8GB) DDR4 3000, GPU: ASUS STRIX-GTX980TI-DC3OC-6GD5-GAMING, 6GB GDDR5, PWRS: OCZ ZX Series 1250W , OS: Win7 64bit,COOLER: Noctua NH-D14, CASE: Zalman Z11 NEO, modrá/černá , HDD: Transcend SSD370S - 512GB, Seagate Desktop SSHD - 2TB, Monitor: ASUS ROG PG278Q - 3D LED monitor 27"
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Taktování procesoru i7- 5820K

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jestli že to nevzrtostlo skóre v cinebenchi tak jsi něco podělal, zapomněl jsi možná zmněnit power limity takže ti CPU throtluje nebo něco takového. Po OC by se skóre mnělo citelně zlepšit. Dívej se během průběhu testu na CPU-Z jestli ti drží takt.

Dále co se týče OCCT testu tak je to AVX burn benchmark, to používat nemusíš je to enormní výtop. Bohatě stačí prime95, ale starší verze bez AVX, ty nové jsou ještě větší burn jak prime95. Obecně AVX testy hroti nemusíš protože oproti reálnejm programům CPU vytopěj nerealisticky hodně. Tak i tak ale přehřát na 4,2Ghz by se ti to nemělo, možná tam pouštíš zbytečně velkou voltáž. Tyhle CPU obvykle jdou na 4,4-4,6Ghz, tzn pokud jsi jen na 4,2 mněl by jsi mít pomněrně nízké voltáže a teploty, možná tam pereš moc voltů.

Pointa je v tom že každej CPU je jinej, nenastavuj frekvence a voltáže co jsi si přečetl, ten návod ti jen dá inspiraci na to co se m á mněnit, ne jak to přesně nastavit, musíš najít vlastní optimální voltáž pro tvůj CPU na danné frekvenci. Začni třeba na 1,25v a zjisti na kterej takt tato voltáž stačí a od toho se odpíchni.
Ptak666
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. čer 2008
Bydliště: Liberec

Re: Taktování procesoru i7- 5820K

Příspěvek od Ptak666 »

No, je to pro mě španělská vesnice :D Já to "taktoval" přes Asus desku které je na to dělaná. Je tam jakoby taktování pro nováčky. Že stačí jen zadat jestli to chceš na hry a jaké máš chlazení a bum ono se to všechno nastaví samo. Ja jsem nic nenastavoval. Nevím ani kde a jak :/ Jak říkám, nikdy jsem netaktoval. A do hlavy mi to moc neleze z těch článků co jsem kde četl. Bohužel v mém okolí není nikdo kdo by si se mnou o tom mohl popovídat abych to lépe pochopil.

A ano v cinebenchi skóre vzrostlo asi o tři body. A když jsem pouštěl test jak v cinebenchi nebo v OCCT tak přes CPU-Z šlo vidět že takt drží na 4.199 MHz oproti předchozímu 3.3 MHz

Jinak jsem si ten OCCT nechal zaplej a zkoušel jsem hrát. A maximální teplota se vyšplhala na 69 stupňů. Je to takhle normální? Mimoto. Přemýšlel jsem do budoucna nad vodníkem. Ale nedokážu si představit jakej by to byl rozdíl. Dá se to nějak odhadnout?
Mainboard: ASUS RAMPAGE V EXTREME/U3.1 - Intel X99 , CPU:Intel Core i7-5820K 3.3GHz, RAM: Kingston HyperX Savage Black 32GB (4x8GB) DDR4 3000, GPU: ASUS STRIX-GTX980TI-DC3OC-6GD5-GAMING, 6GB GDDR5, PWRS: OCZ ZX Series 1250W , OS: Win7 64bit,COOLER: Noctua NH-D14, CASE: Zalman Z11 NEO, modrá/černá , HDD: Transcend SSD370S - 512GB, Seagate Desktop SSHD - 2TB, Monitor: ASUS ROG PG278Q - 3D LED monitor 27"
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Taktování procesoru i7- 5820K

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Proč přemejšlíš nad vodníkem když jsi se ještě ani nenaučil taktovat.... máš dobrej vzduch tak napřed využij jeho potenciál. Experimetuj, hraj si, pokud nikam nenarveš extrémní voltáž tak nic zničit nemůžeš, v nejhoršim jen resetneš bios.

Co se tvé Asus desky týče, tak všechny X99 desky jsou na overclock, neni to o tom že "má deska je na to dělaná", ee, neni, jediná výhoda Asus desek je jejich OC socket což ti umožní manuální override voltáže do cache/ringbusu/uncore což ti umožní dosahnout větších taktů u L3 cache (ne CPU jader), ale to už je fakt detailní ladění a tam ještě ty zdaleka nejsi, napřed se soustřeď na CPU jádra. Prostě si hraj, zkus najít co nejmenší stable voltáž pro tvůj takt, to je cíl odladělného systému. Nikdy nepoužívej automatické OC pokud to v biosu máš, to ti nikdy nedá optimální nastavení. Většinou to nastavuje zbytečně vysoké voltáže takže ti to pak zbytečně moc žere a topí a obecně to neni odladěný.
Ptak666
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. čer 2008
Bydliště: Liberec

Re: Taktování procesoru i7- 5820K

Příspěvek od Ptak666 »

Dobře, dobře. A kde najdu tu voltáž kterou mám nyní nastavenou na CPU? Abych se od toho mohl odvíjet atd. Když jsem najel do biosu tak je tam mraky takových údajů
Mainboard: ASUS RAMPAGE V EXTREME/U3.1 - Intel X99 , CPU:Intel Core i7-5820K 3.3GHz, RAM: Kingston HyperX Savage Black 32GB (4x8GB) DDR4 3000, GPU: ASUS STRIX-GTX980TI-DC3OC-6GD5-GAMING, 6GB GDDR5, PWRS: OCZ ZX Series 1250W , OS: Win7 64bit,COOLER: Noctua NH-D14, CASE: Zalman Z11 NEO, modrá/černá , HDD: Transcend SSD370S - 512GB, Seagate Desktop SSHD - 2TB, Monitor: ASUS ROG PG278Q - 3D LED monitor 27"
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Taktování procesoru i7- 5820K

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Sorry ale já z hlavy neznam tvůj bios, hledáš položku CPU voltage, nebo také vcore. Tak se to jmenuje, obvykle jde nastavit v režimu offset nebo manual, použij režim offset a tam určíš o kolik se + nebo - má voltáž zvednout či snížit z automatickýho stavu.
Ptak666
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. čer 2008
Bydliště: Liberec

Re: Taktování procesoru i7- 5820K

Příspěvek od Ptak666 »

Děkuji moc za info.
Mainboard: ASUS RAMPAGE V EXTREME/U3.1 - Intel X99 , CPU:Intel Core i7-5820K 3.3GHz, RAM: Kingston HyperX Savage Black 32GB (4x8GB) DDR4 3000, GPU: ASUS STRIX-GTX980TI-DC3OC-6GD5-GAMING, 6GB GDDR5, PWRS: OCZ ZX Series 1250W , OS: Win7 64bit,COOLER: Noctua NH-D14, CASE: Zalman Z11 NEO, modrá/černá , HDD: Transcend SSD370S - 512GB, Seagate Desktop SSHD - 2TB, Monitor: ASUS ROG PG278Q - 3D LED monitor 27"
pute
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. bře 2008
Bydliště: Prague

Re: Taktování procesoru i7- 5820K

Příspěvek od pute »

Když použiješ Google (zadej klidně název své desky + i7 5820K) tak najdeš mraky odkazů, kde bude i detailní nastavení.

Tenhle procesor jde hodně snadně na 4,4 - 4,5 GHz s voltáží CPU do 1,3V. Když máš kliku na lepší kousek, dostaneš se třeba při 1,25V na 4,6 GHz.

Pokud s tim nechceš laborovat, nastav si turbo (pro všechny jádra) na 42, voltáž na Auto a mělo by to fungovat.
Casio SF-4300R, 32kB
Odpovědět

Zpět na „Procesory Intel“