ARM vs. x86 - informace, spekulace

Cokoli kolem procesorů - výběr, technologie, informace, problémy a rady.

Moderátoři: flanker, Eddward, Baneshee, PKBO

Blue Storm
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2006

Re: ARM vs. x86 - informace, spekulace

Příspěvek od Blue Storm »

Qualcomm nemá důvod něco takového vyrábět, jelikož pro to není pořádná SW platforma. Současný stav Win ARM je hodně bídný. Až se zlepší a i emulace bude fungovat o dost lépe, tak věřím tomu, že něco pořádného ARMového vypustí. Bude to nějak dobu trvat, než se k tomu dostanou, ale dle mého mají dost bohaté zkušnosti na to, aby dokázali udělat CPU výkonem podobný M1.
PC: Intel Core i7-8700K | Asus Strix Z370-G Gaming | GTX 980 Ti | Corsair Vengeance LPX 2× 8 GB | HyperX Fury 240 GB | Intel 600p 512 GB | WD Blue SSD 250 GB | Corsair RM550 | Fractal Design Define R5 | Dell U2515H
NTB: Apple MacBook Pro 13" 2020 | Phone: Apple iPhone XS
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: ARM vs. x86 - informace, spekulace

Příspěvek od mr.qeg »

Blue Storm píše:
mr.qeg píše:
Tak to není ani tak DOCův názor jako fakt celého trhu. Tyhle tabletoidní sračky se nikdy noc neprodávaly, spíš naprosto minimálně, proto jak rychle ty levné hybridy tabletu a notebooku přišly, tak rychle odešly. Mrkni do Alzy a do 15k najdeš 13 notebooků s dotykovým displejem, kdežto v minulosti jich byly desítky snad i do 10k. A to jsou z většiny fakt jen klasické notebooky s dotykovým otočným displejem.

Osobně si taky myslím, že je potřeba něco výkonnějšího, jak psal DOC. Prostě něco výkonem, jako má M1 u Applu, co stačí a hodí se 90 % uživatelů a zvládne i náročnější práci, když na to hodíš. A k tomu ten SW, což ale v případě Win vidím dost bídně, to bude ten největší zádrhel, protože si nemyslím, že by měl třeba Qualcomm problém vyrobit něco, jako je Apple M1.
No já jsem netvrdil, že mám jiný názor, než DOC (mám jej v podstatě skoro stejný, až na ten SW), přesto si nemyslím, že je většinový, ale žádnými hard daty to podloženo nemám. Za sebe to tedy vidím, Zen/Skylake/Haswell výkonový level a stejný model řekněme laptopu za nižší cenu, než ekvivalentní x86 model.

Zatím si to však naopak výrobci naceňují, jak nejvyšší x86 modely a výkon se pravděpodobně těžce nechytá. Viz např. Huaweii https://www.gizmochina.com/2021/05/10/h ... n-990-soc/

Kdyby to fungovalo s open-source ovladači a nějakým normálním distrem a bylo pod 15k, tak proč ne.
ArgCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2010

Re: ARM vs. x86 - informace, spekulace

Příspěvek od ArgCZ »

když jsem vybíral pro dceru učební stroj na google classroom, wikipedii a internet tak volba padla na chromebook a světe div se nejlépe poměrem ceny a užitné vlastnosti mě vyšel x86 model CPU v takovým stroji, jak chtějí porážet x86 v jeho výsostných vodách když dostávaj klepec i v těch svých, já totiž před výběrem myslel že to logicky bude něco na ARMu.
PS5, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
Blue Storm
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2006

Re: ARM vs. x86 - informace, spekulace

Příspěvek od Blue Storm »

mr.qeg píše:No já jsem netvrdil, že mám jiný názor, než DOC (mám jej v podstatě skoro stejný, až na ten SW), přesto si nemyslím, že je většinový, ale žádnými hard daty to podloženo nemám. Za sebe to tedy vidím, Zen/Skylake/Haswell výkonový level a stejný model řekněme laptopu za nižší cenu, než ekvivalentní x86 model.
Já bych to zase viděl stylem, jakým šel Apple... notebook lepší úrovně, za stejnou cenu, ale s o kus lepšími vlastnostmi (lehce vyšší výkon, mnohem menší spotřeba a zahřívání, o to násobně větší výdrž na baterku). Tím si myslím, že by někdo dokázal prorazit trh. Ale ten SW to zabíjí :|
PC: Intel Core i7-8700K | Asus Strix Z370-G Gaming | GTX 980 Ti | Corsair Vengeance LPX 2× 8 GB | HyperX Fury 240 GB | Intel 600p 512 GB | WD Blue SSD 250 GB | Corsair RM550 | Fractal Design Define R5 | Dell U2515H
NTB: Apple MacBook Pro 13" 2020 | Phone: Apple iPhone XS
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: ARM vs. x86 - informace, spekulace

Příspěvek od mr.qeg »

Ten reálný praktický rozdíl ve spotřebě je, něco, co mě na tom nejvíc zajímá. Někde jsem viděl čísla, že u x86 se spotřebuje snad o 20% více tranzistorů na dekodérech.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: ARM vs. x86 - informace, spekulace

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Dekodérech které se pak stejně často nepoužijou, to je ale problém hlavně OS versus aplikace a toho jak se na tuhle platformu dělaj aplikace, ala zkonstantělej vývoj stejnej jak dekádu dozadu, není snaha ždímat HW ale psát pokud možno co nejlevnější a nejuniverzálnější soft co pojede na všem od Nehalemu dodnes.

Já bych byl ok s tim kdyby tam byl ňákek neakcelerovanej SW fallback mode, ale často to bejvá naopak, ala je to optimalizovaný pro ten starej krám a z novýho HW to moc nebenefituje.
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: ARM vs. x86 - informace, spekulace

Příspěvek od mr.qeg »

Ty dekodéry jsem myslel hlavně kvůli teoretické možné výhodě ARM architektury v oblasti perf/watt.
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: ARM vs. x86 - informace, spekulace

Příspěvek od mr.qeg »

DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: ARM vs. x86 - informace, spekulace

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Chvíli jsem si říkal cool konečně, ale pak jsem viděl specifikace a cenu a záíjem opadl. Low-end telefon
HW v pixle za cenu malého kompu. Takhle ne hoši, kdyby tam byl aspoň pořádnej ARM.
del42sa
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 18. lis 2009
Bydliště: Omicron Persei 8

Re: ARM vs. x86 - informace, spekulace

Příspěvek od del42sa »

V létě Microsoft vydá vývojářský kit určený pro portování a vývoj aplikací pro Windows 10 na ARM procesorech Snapdragon
nejde o výkon, ale nástroj pro portování a vývoj aplikací pro ARM verzi windows.
"The more you buy, the more you save" AI everywhere - Nvidia CEO at Computex 2023 https://www.youtube.com/watch?v=FhlE3m1trM4
Vega Primitive Shader combines the functions of vertex and geometry shader and with the right knowledge you can discard game based primitives at an incredible rate" https://pcper.com/2017/01/amd-vega-gpu- ... tecture/2/

Case NZXT H230 Silent, CPU AMD Cezanne, Ryzen 7 5700G + SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024, GPU Sapphire Radeon RX 7600 8GB, MB Gigabyte Aorus B550-PRO V2, 16GB DDR4 4400Mhz CL18 Patriot Viper 4 Blackout, system HDD SSD M.2 Kingston FURY Renegade NVMe 1TB, Seagate Baracuda HDD 1TB SATA III , data HDD WD RED 1TB SATA III, Quad HD VA monitor 27" MSI Optix G27CQ4 Free Sync 165 Mhz 10bit HDR, Win 10-64 bit Pro, zdroj Cooler Master V550 Semi-Modular 550W 80 PLUS GOLD
Blue Storm
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2006

Re: ARM vs. x86 - informace, spekulace

Příspěvek od Blue Storm »

Tak tak, Apple měl taky developer verzi Macu mini s A14, jestli se nepletu, a ne s M1. Takže z toho bych ještě nic neusuzoval.
PC: Intel Core i7-8700K | Asus Strix Z370-G Gaming | GTX 980 Ti | Corsair Vengeance LPX 2× 8 GB | HyperX Fury 240 GB | Intel 600p 512 GB | WD Blue SSD 250 GB | Corsair RM550 | Fractal Design Define R5 | Dell U2515H
NTB: Apple MacBook Pro 13" 2020 | Phone: Apple iPhone XS
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: ARM vs. x86 - informace, spekulace

Příspěvek od mr.qeg »

Usuzovat se z toho dá akorát to, že je Snapdragon Developer Kit pro Windows, ne ARM. Tedy kompatibilita zaručena a otestována pouze s ním.

Někde jsem ještě viděl, že by Samsung měl taky vydat svůj CPU s licencovanou AMD grafikou do podobného segmentu, tak snad se to bude rozrůstat a Windows4ARM bude funkční všude.
LastPCgamer
Začátečník
Začátečník
Registrován: 25. pro 2012

Re: ARM vs. x86 - informace, spekulace

Příspěvek od LastPCgamer »

Pomaličky sa ARM na Windowse rozbieha a teraz sa už len čaká na výrobcov hardvéru, ARM procesorov.

Cortex-X2 môže byť až v 8 jadrovej konfigurácii to by už bolo celkom použiteľne ako taký základ pre nasadenie v bežných počítačoch a notebookoch:
https://www.cnews.cz/arm-uvadi-armv9-ja ... hitektura/
CPU: Intel Core I7 5820K@4.5GHz; Cache 4GHz + Noctua NH-D15;*** MB:ASUS X99-A;*** RAM: 4x4GB DDR4 3000MHz CL 15-17-17-35 1T Corsair;*** GK: EVGA GeForce GTX 1080Ti SC Black Edition Gaming ICX***;*** M.2 NVMe SSD: Samsung 970 EVO PLUS 500GB;*** SATA III SSD: Samsung EVO 850 500GB, Crucial MX500 1TB;*** SATA II HDD: 500GB Hitachi 7200RPM ;*** Op. Drive: Samsung DVD-RW SH-S223F;*** Sound Card: ASUS Xonar Phoebus;*** PSU: Seasonic SS-860XP Platinum;*** MOUSE: RAZER Deathadder Chroma;*** MOUSEPAD: Roccat Taito;*** KEYBOARD: Roccat Isku;*** HEADSET: Sennheiser PC 360 G4ME;*** MONITOR: 27" Acer Predator XB271HU 144Hz, IPS, G-Sync;*** CASE: Cooler Master HAF 922;*** OS: Windows 10 64bit Home; Herné konzoly: Playstation 5, NINTENDO Switch
alberttjohn8
Nováček
Nováček
Registrován: 15. lis 2021

Re: ARM vs. x86 - informace, spekulace

Příspěvek od alberttjohn8 »

Taky nechápu proč je zrovna nutno emulovat. Můžeme mít klidně hybridní nebo heterogení systém co bude mít jak x86 tak ARM CPU. v Době třeba 5nm CPU nebude vůbec žádnej problém mít třeba 4 x86 jádra pro legacy purposes a k tomu třeba 16 high perf ARM jader, nebo ještě lépe 8 a 32. Diktuje snad licence x86 nebo ARM že v systému nemůže bejt ještě jinej CPU? Řekl bych že ne.
jonesnickk57
Nováček
Nováček
Registrován: 11. lis 2021

Re: ARM vs. x86 - informace, spekulace

Příspěvek od jonesnickk57 »

Já bych byl ok s tim kdyby tam byl ňákek neakcelerovanej SW fallback mode, ale často to bejvá naopak, ala je to optimalizovaný pro ten starej krám a z novýho HW to moc nebenefituje.
hello dear
Teatv
LastPCgamer
Začátečník
Začátečník
Registrován: 25. pro 2012

Re: ARM vs. x86 - informace, spekulace

Příspěvek od LastPCgamer »

Konečne sa zobudil aj Qualcomm. Len nechápem na čo stále čaká nVIDIA, práve od nich by som čakal, že budú medzi prvými ktorí to budú skúšať s ARM na Windows PC.

https://www.cnews.cz/qualcomm-procesory ... ia-v-lete/
CPU: Intel Core I7 5820K@4.5GHz; Cache 4GHz + Noctua NH-D15;*** MB:ASUS X99-A;*** RAM: 4x4GB DDR4 3000MHz CL 15-17-17-35 1T Corsair;*** GK: EVGA GeForce GTX 1080Ti SC Black Edition Gaming ICX***;*** M.2 NVMe SSD: Samsung 970 EVO PLUS 500GB;*** SATA III SSD: Samsung EVO 850 500GB, Crucial MX500 1TB;*** SATA II HDD: 500GB Hitachi 7200RPM ;*** Op. Drive: Samsung DVD-RW SH-S223F;*** Sound Card: ASUS Xonar Phoebus;*** PSU: Seasonic SS-860XP Platinum;*** MOUSE: RAZER Deathadder Chroma;*** MOUSEPAD: Roccat Taito;*** KEYBOARD: Roccat Isku;*** HEADSET: Sennheiser PC 360 G4ME;*** MONITOR: 27" Acer Predator XB271HU 144Hz, IPS, G-Sync;*** CASE: Cooler Master HAF 922;*** OS: Windows 10 64bit Home; Herné konzoly: Playstation 5, NINTENDO Switch
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: ARM vs. x86 - informace, spekulace

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jo aha, takže za rok a půl vyvinou architekturu co udělá takovej skok na kterym Apple dělal dekádu? No, papír snese všechno, uvidíme jaká bude realita.
Naposledy upravil(a) DOC_ZENITH dne úte 30. lis 2021, 20:07, celkem upraveno 1 x.
LastPCgamer
Začátečník
Začátečník
Registrován: 25. pro 2012

Re: ARM vs. x86 - informace, spekulace

Příspěvek od LastPCgamer »

Ja do toho nevkladám prehnane veľké očakávania typu, že to prekoná konkurenciu na celej čiare. Ale ako "prvá lastovička" to nemusí byť zlé. Za úspech by som považoval, keby to malo použiteľný výkon a cez emuláciu by dobre fungoval x86 Windows softvér.
CPU: Intel Core I7 5820K@4.5GHz; Cache 4GHz + Noctua NH-D15;*** MB:ASUS X99-A;*** RAM: 4x4GB DDR4 3000MHz CL 15-17-17-35 1T Corsair;*** GK: EVGA GeForce GTX 1080Ti SC Black Edition Gaming ICX***;*** M.2 NVMe SSD: Samsung 970 EVO PLUS 500GB;*** SATA III SSD: Samsung EVO 850 500GB, Crucial MX500 1TB;*** SATA II HDD: 500GB Hitachi 7200RPM ;*** Op. Drive: Samsung DVD-RW SH-S223F;*** Sound Card: ASUS Xonar Phoebus;*** PSU: Seasonic SS-860XP Platinum;*** MOUSE: RAZER Deathadder Chroma;*** MOUSEPAD: Roccat Taito;*** KEYBOARD: Roccat Isku;*** HEADSET: Sennheiser PC 360 G4ME;*** MONITOR: 27" Acer Predator XB271HU 144Hz, IPS, G-Sync;*** CASE: Cooler Master HAF 922;*** OS: Windows 10 64bit Home; Herné konzoly: Playstation 5, NINTENDO Switch
del42sa
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 18. lis 2009
Bydliště: Omicron Persei 8

Re: ARM vs. x86 - informace, spekulace

Příspěvek od del42sa »

https://www.anandtech.com/show/17091/qu ... 22-devices

Po 4nm TSMC Mediateku Dimensity 9000 nyní i Qualcomm taky oznámil nové 4nm SoC, tentokrát na 4nm od Samsungu
"The more you buy, the more you save" AI everywhere - Nvidia CEO at Computex 2023 https://www.youtube.com/watch?v=FhlE3m1trM4
Vega Primitive Shader combines the functions of vertex and geometry shader and with the right knowledge you can discard game based primitives at an incredible rate" https://pcper.com/2017/01/amd-vega-gpu- ... tecture/2/

Case NZXT H230 Silent, CPU AMD Cezanne, Ryzen 7 5700G + SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024, GPU Sapphire Radeon RX 7600 8GB, MB Gigabyte Aorus B550-PRO V2, 16GB DDR4 4400Mhz CL18 Patriot Viper 4 Blackout, system HDD SSD M.2 Kingston FURY Renegade NVMe 1TB, Seagate Baracuda HDD 1TB SATA III , data HDD WD RED 1TB SATA III, Quad HD VA monitor 27" MSI Optix G27CQ4 Free Sync 165 Mhz 10bit HDR, Win 10-64 bit Pro, zdroj Cooler Master V550 Semi-Modular 550W 80 PLUS GOLD
LastPCgamer
Začátečník
Začátečník
Registrován: 25. pro 2012

Re: ARM vs. x86 - informace, spekulace

Příspěvek od LastPCgamer »

Nový Snapdragon 8cx Gen3 pre notebooky. Toto už vyzerá oveľa použiteľnejšie než predchodcovia.

https://www.cnews.cz/qualcomm-snapdrago ... ych-jader/
CPU: Intel Core I7 5820K@4.5GHz; Cache 4GHz + Noctua NH-D15;*** MB:ASUS X99-A;*** RAM: 4x4GB DDR4 3000MHz CL 15-17-17-35 1T Corsair;*** GK: EVGA GeForce GTX 1080Ti SC Black Edition Gaming ICX***;*** M.2 NVMe SSD: Samsung 970 EVO PLUS 500GB;*** SATA III SSD: Samsung EVO 850 500GB, Crucial MX500 1TB;*** SATA II HDD: 500GB Hitachi 7200RPM ;*** Op. Drive: Samsung DVD-RW SH-S223F;*** Sound Card: ASUS Xonar Phoebus;*** PSU: Seasonic SS-860XP Platinum;*** MOUSE: RAZER Deathadder Chroma;*** MOUSEPAD: Roccat Taito;*** KEYBOARD: Roccat Isku;*** HEADSET: Sennheiser PC 360 G4ME;*** MONITOR: 27" Acer Predator XB271HU 144Hz, IPS, G-Sync;*** CASE: Cooler Master HAF 922;*** OS: Windows 10 64bit Home; Herné konzoly: Playstation 5, NINTENDO Switch
Odpovědět

Zpět na „Procesory“