Poškozená deska?

Vše týkající se základních desek. Od problémů, výběru, informací, BIOSů, ovladačů a další.

Moderátoři: Eddward, PKBO

Xnovic
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 20. zář 2007
Bydliště: Plzeň

Poškozená deska?

Příspěvek od Xnovic »

Ahoj

Mám desku viz podpis (ASUS P8Z68-V PRO/GEN3).
Dnes když jsem vyndaval VGA, tak jsem si asi omylem někde "škrábnul" desku. Sice vše funguje, ale nejde zvuk, respektive mi ve sluchátkách praská a hučí..

V odkazu je pár fotek u odřeného místa.
https://www.dropbox.com/sh/yt45o39ydtpo ... aGkaa?dl=0

Myslíte, že je to na výměnu desky?
Předpokládám, že ano, ale radši se zeptám. Díky
CPU:Ryzen 7 5800xMB:ASUS ROG Strix X570 - F GamingChladič:Noctua NH-D14 RAM:Kingston HyperX Black 2x16Gb 3600MHzVGA:Asus RTX 3080 TUFCase:ASUS ROG Strix HeliosHDD:Samsung 960 Evo 500GB+2TB WD Red+2TB SSD AData+4TB Seagate Zdroj:EVGA Supernova P2 1000W
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Poškozená deska?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Snažil ses ale stejně se z těch fotek nedá poznat jestli jsou vodivý cesty přerušený. Já mam jednoho Asus P55 Sabertootha s mrtvou zvukovkou. to se občas stane i bez přerušenýho PCB.

Na výměnu desky to rozhodně neni, zbytečné, respo jestli jí nechceš tak mi jí dej, okud je PCB skutečně poškozené tak že jsou cesty KO, dává tomu 90% že to dovedu opravit s pájkou v ruce. A i kdyby ne, tak si můžeš koupit blbou interní či externí zvukovku za 300kč ta má +- stejné kvality jak ta integrovaná. Rozhodně bych kvůli tomu neměnil desku.

Z těch tvejch fotek ale vypadá že to sice je podrápaný ale ne hluboce, nevypadá to že to jde až na měď, kor skrz ní. Mohl jsi jí taky random zabít čip výbojem, ala statická alektřina, držíš v ruce grafiku, ta se dotkne tim plechem při nandavání obvodu u toho čipu, vybiješ skrz tu grafiku v ruce statickou elektřinu co jsi měl v sobě do toho čipu a zabiješ ho. To se klidně mohlo stát pokud jsi se předtim neuzemnil. Přijde mi to jako pravděpodobnější.
Xnovic
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 20. zář 2007
Bydliště: Plzeň

Re: Poškozená deska?

Příspěvek od Xnovic »

Neuzemnil..
Tím to být může.. Na to jednom obrázku je v rohu čipu něco, jako šedivá šmouha, ale bylo to něco, co připomíná teplovodivou pastu.. Nevím, kde se to tam vzalo.. Ale pravda je, že tam není zadní hluboký vryp, myslel jsem si, jestli tam není urvanej nějakej kondik, nebo tak..
CPU:Ryzen 7 5800xMB:ASUS ROG Strix X570 - F GamingChladič:Noctua NH-D14 RAM:Kingston HyperX Black 2x16Gb 3600MHzVGA:Asus RTX 3080 TUFCase:ASUS ROG Strix HeliosHDD:Samsung 960 Evo 500GB+2TB WD Red+2TB SSD AData+4TB Seagate Zdroj:EVGA Supernova P2 1000W
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Poškozená deska?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Zrytý je to dost ale měď tam prostě nevidim. A hlavně kde je sara ta zvukovka. To co fotíš je Intel síťovka, a 2 čipy Asmedie. Jeden (ten co má na sobě tu pastu) je USB 3.0 controller, a ten druhej velkej je převodník PCI-E na PCI (aby fungovaly staré PCI sloty protože chipset už je nativně neumí) ani jeden z těchto čipů neni zvukovka ani s ní nemaj nic spoelčnýho. Ten Realtek čip je ta zvukovka a tam je to realtivně čistý, nic tam nevidim...
Xnovic
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 20. zář 2007
Bydliště: Plzeň

Re: Poškozená deska?

Příspěvek od Xnovic »

U sítě se mi stalo, že taky párkrát vypadla, ale jinak šlape. Měl jsem i párkrát zámrz, ale to jsem přikládám oc VGA (během hrani)..

Nemůže to způsobit i vadná VGA? Dnes jsem dal jinou a od té doby to blbne..
CPU:Ryzen 7 5800xMB:ASUS ROG Strix X570 - F GamingChladič:Noctua NH-D14 RAM:Kingston HyperX Black 2x16Gb 3600MHzVGA:Asus RTX 3080 TUFCase:ASUS ROG Strix HeliosHDD:Samsung 960 Evo 500GB+2TB WD Red+2TB SSD AData+4TB Seagate Zdroj:EVGA Supernova P2 1000W
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Poškozená deska?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hmm spíš ne.... samo sebou může se oběvit ňákej skrytej bug biosu / konflikt prostředků, ale uff... to fakt spíš ne.
Xnovic
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 20. zář 2007
Bydliště: Plzeň

Re: Poškozená deska?

Příspěvek od Xnovic »

Tak jsem zjistil, že nefungují výstupy na 3,5mm jack.
Když připojím monitor přes hdmi, tak zvuk přes hdmi šlape..
CPU:Ryzen 7 5800xMB:ASUS ROG Strix X570 - F GamingChladič:Noctua NH-D14 RAM:Kingston HyperX Black 2x16Gb 3600MHzVGA:Asus RTX 3080 TUFCase:ASUS ROG Strix HeliosHDD:Samsung 960 Evo 500GB+2TB WD Red+2TB SSD AData+4TB Seagate Zdroj:EVGA Supernova P2 1000W
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Poškozená deska?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jistě, HDMI generuje úplně jiná zvukovka, ta v grafice. No máš to jistý zvukovka KO, pokud to nechceš moc řešit, jdi a kus si USB externí zvukovku a jeď přes ní. Pokud ti stačila ta integrovaná, nepoznáš rozdíl. Ještě jí radši vypni v biosu ať tam náhodou nedělá bordel.

Já dřív než jsem přešel na E-MU system používal toto na propojení Pc mezi sebou optikou:

http://www.czc.cz/sweex-7-1-external-us ... 92/produkt

A analog aut hrál rovněž akceptovatelně, prostě jak integrovaný zvukovky, ale ugh koukám že dnes stojí 2x tolik než za co jsem jí kupoval já. :/
Xnovic
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 20. zář 2007
Bydliště: Plzeň

Re: Poškozená deska?

Příspěvek od Xnovic »

Teď na ně koukám.. Kolem 1000Kč.. Přemýšlím, že spíš půjdu do nové (jiné) desky...
Ještě dodám, že jsem zkoušel zapojit mojí starou zvukovku do PCI slotu (mám jí od dob Celeronu 400MHz :-) ) a s tou se PC ani nezaplo, jen pípalo, ale tak rychle, že jsem nestihl spočítat kolikrát, abych podle manuálu omrknul error (ale nemůžu zaručit, že není špatná ta zvukovka)..
CPU:Ryzen 7 5800xMB:ASUS ROG Strix X570 - F GamingChladič:Noctua NH-D14 RAM:Kingston HyperX Black 2x16Gb 3600MHzVGA:Asus RTX 3080 TUFCase:ASUS ROG Strix HeliosHDD:Samsung 960 Evo 500GB+2TB WD Red+2TB SSD AData+4TB Seagate Zdroj:EVGA Supernova P2 1000W
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Poškozená deska?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Pokud je z té doby tak možná nebyla kompatibilní, a stejně by ti nefungovala, neexistujou drivery na dnešní OS. Desku každopádně nevyhazuj, kdyby jsi se jí chtěl zbavit tak jí prodej jako s vadou v bazaru, funkčních desek je škoda, jsou lidi co int zvukovku nikdy nepoužívaj. Tohle je totiž jinak jedna z nej desek pro 1155 socket, hlavně OC má nádherný. Já jsem tuhle měl v době 2600K a jel jsem 5Ghz vzduch rock stable.
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Poškozená deska?

Příspěvek od Zivan »

Jestli ti staci nejobycejnejsi zvukovka, tak do USB za 30Kc z Ciny do mesice nebo za 65Kc od Odoriku v obalce do par dni :)
https://www.odorik.cz/obchod/kategorie/ ... kova-karta
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Poškozená deska?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Heh, dej si tam na ten web ještě něco jinýho. Tahle mini zvukovka je USB 1.1 a je USB HID audio 1.0 compatible. Tzn funguje bez driverů instant plugnplay i ve windows 98. Mam odzkoušeno jednu doma mam.
showtek
Nováček
Nováček
Registrován: 30. zář 2012

Re: Poškozená deska?

Příspěvek od showtek »

Kup externu zk a hlavnu tu integrovanu zakaz v biose aby si vypol stavu v poskotenom obvode.
wolfstone
Začátečník
Začátečník
Registrován: 08. zář 2004

Ulomená páčka,klip zajištění modulu RAM

Příspěvek od wolfstone »

Chtěl bych se zeptat ,zda mohu použít desku s ulomeným clipem na zajištění modulu RAM. Clip je ulomen jen na jedné straně.
Opravit to asi nepůjde.

Foto Obrázek

Předem děkuji.
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: Ulomená páčka,klip zajištění modulu RAM

Příspěvek od racecar »

Mozes pouzit.
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
wolfstone
Začátečník
Začátečník
Registrován: 08. zář 2004

Re: Ulomená páčka,klip zajištění modulu RAM

Příspěvek od wolfstone »

A kdybych chtěl obsadit všechny sloty RAM.
Bude to funguvat i s ulomeným clipem ?
pilarius
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. bře 2006
Bydliště: Pardubice

Re: Ulomená páčka,klip zajištění modulu RAM

Příspěvek od pilarius »

Je to jen čistě mechanické zajištění modulu v pozici. Za zkoušku nic nedáš.
NZXT H440: AMD Ryzen 7 5700X, Noctua NH-D15, Asus Prime X570-P, XFX SWFT309 AMD Radeon RX 6700XT 12G, 2x16GB G.Skill 3200 MHz CL16, Corsair RM650x; Win 11 64bit; iiyama GB3271QSU-B1: 2560x1440
Wiruz
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 29. říj 2003
Bydliště: Pardubice

Re: Ulomená páčka,klip zajištění modulu RAM

Příspěvek od Wiruz »

dokud nebude PC nejak zvlast mechanicky namahan (otresy, vybrace), tak neni problem. Pamet ve slotu drzi sama. Nektere packy se daji velice jednoduse vymeni, staci rozevrit klestema, vyndat starou a zacvaknout novou. Jen je problem, ze co generace desek, to jiny system pacek :( , takze bude dost problem najit stejnou. Pripadne najit alternativni system uchyceni, treba gumickou, kdyz by nahodou pamet mela tendenci vyskakovat.
CPU: Intel Core i5 12600K @ -0,05mV COOLER: Deepcool AK400 MB: Gigabyte B660M Gamming X DDR4 RAM: Kingston 2x 16GB DDR4 3600 CL18 VGA Gigabyte Aorus RTX 3070 8GB @ 1800MHz/0,825V > 170W SSD / HDD: 1TB KC3000 NVME / Seagate BarraCuda 3TB CASE: Fractal Design Define Mini C PSU: Corsair RM550x 550W LCD: 27" Samsung ViewFinity S60UA IPS 2560x1440 @75Hz REPRO: Logitech Z3 2.1 MOUSE: CM MM720 KEYBOARD: MS Sidewinder X4 OS: Win 11 Pro 64
Obrázek
Obrázek
wolfstone
Začátečník
Začátečník
Registrován: 08. zář 2004

Re: Ulomená páčka,klip zajištění modulu RAM

Příspěvek od wolfstone »

Ok moc dík za vysvětlení.
smht
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. pro 2013

poskodena doska MSI 970 GAMING

Příspěvek od smht »

hou..mam otazku...kamarat ma mastny flak na doske...predchadzalo tomu prasknutie pri OC...respektive pri testovani stability...CPU je fx 8300 a bol taktovany na 4,6Ghz..ked na doske nieco silno prasklo..a ostala mastna..teraz padaju frekvencie CPU pri hrani...

osobne si mylsim ze odisiel ten teplovodivy vankusik pod pasivom.

Nechcem to ale este rozobrat aby sa to cele nerozpadlo,kym teda nema kupene nove vankusiky..

nema stym niekto skusenost?
Odpovědět

Zpět na „Základní desky“