Barva PCB mainboardů

Vše týkající se základních desek. Od problémů, výběru, informací, BIOSů, ovladačů a další.

Moderátoři: Eddward, PKBO

Odpovědět
Raikkonen
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. kvě 2008

Barva PCB mainboardů

Příspěvek od Raikkonen »

Při prohlížení mainboardů mě napadla jedna otázka na nevážné, ale zajímavé téma - proč jsou dnes prakticky všechny PCB jen v černé barvě? Kromě několika modelů MSI s bílým PCB se nic jiného neprodává (když nepočítám ještě nějaké speciální nebo obstarožní modely). Přitom minulou dekádu desky hrály všemi barvami a odstíny - kdo si např. vzpomene na tradiční červenou MSI, žlutou DFI, fialovou Soltek, modrou Gigabyte, levné desky měly klasickou zelenou, některé modely hnědou, později ty lepší černou. Jenže postupem času někteří skončili, MSI klasickou červenou opustila snad v době Core2, Gigabyte modrou někdy okolo Ivy Bridge a všichni skončili jen na té černé. Přitom zase na druhou stranu výrobci přidávají všemožné kryty, barvy slotů nebo LED osvětlení, aby nějak desky na pohled vylepšili, pro skříně s oknem. Vlastně něco podobného proběhlo i u grafik, jenže tam je PCB zakryté chladičem.
Takže otázka - proč jsou nyní všechny PCB černé, to se z černé stala "nová zelená" že je nejlevnější, nebo je to taková móda a nikdo by jinou barvu ani nechtěl, nebo s těmi barvami byl nějaký jiný problém a výrobcům se nevyplatí vyrábět nic jiného?
ArgCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2010

Re: Barva PCB mainboardů

Příspěvek od ArgCZ »

OEM či ES desky jsou stále zelené, někdy červené nebo modré, třeba deska v níž byl ES Ryzen na té poslední akci byla tuším normálně červená
PS5, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
shorty25
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. srp 2014
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Barva PCB mainboardů

Příspěvek od shorty25 »

Podle mě je černá univerzál, nenadchne, ale ani neurazí.
Vždy prodávám i jinde.
CageJ
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 31. bře 2011
Bydliště: Praha, Prešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Barva PCB mainboardů

Příspěvek od CageJ »

Lebo skrinky....
AMD RYZEN 2700X 4.2GHz@watercooled, 32GB DDR4 2,8GHz, AsRock B450 GAMING K4, RIOTORO GOLD 650W; ASUS DUAL RTX 2060; CoolerMaster ML500; AMD RYZEN 3600X, NOCTUA NH-D15, ASUS STRIX B450-F GAMING, SuperFlower GK550, 32GB CL14 G.SKILL 3200, FRACTAL DESIGN XL R4, ASUS STRIX RTX 3080 OC; APPLE MacBook AIR M1 iPhone 12 Pro 128GB
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Barva PCB mainboardů

Příspěvek od havli »

Cerna je v mode, vic bych za tim nehledal... urcite ne rozdil v cene. Ja osobne cerne desky nemam rad, zejmena pak v matne povrchove uprave, co se dneska dela prakticky vyhradne. Jsou tam spatne videt spoje a kdyz je nahodou potreba opravovat prerusene cesty, je to na palici.

Schvalne si porovnejte http://hw-museum.cz/view-mb.php?mbID=53 vs http://hw-museum.cz/view-mb.php?mbID=20
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Raikkonen
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. kvě 2008

Re: Barva PCB mainboardů

Příspěvek od Raikkonen »

No móda je to až moc přehnaná, vždyť prakticky vše je jen černý bubák a jedno od druhého pomalu nerozeznáš (a dát k černé ještě barevné ledky, to už fakt nechápu). Ono vlastně skoro vše od PC "ztmavlo" - protože dřív bylo vše do bílé/šedé (časem zežloutlé), pak přišla jeden čas do módy šedo-stříbrná (mám stále takovou skříň), ale nakonec to všechno přebila černá. Poslední dobou zase začíná být bílá jako symbol luxusu (nejspíš kvůli Applu). Chápu tedy důvod, že ta černá časem nezmění barvu vlivem používání, od sluníčka apod. (pokud to není nějaký šmejd) a není na tom vidět tak špína. No ale zrovna do skříně s oknem, když to má být pěkné na pohled, tak by to taky chtělo trošku nějaký výběr, jedině teď je ta bílá MSI, jinak fakt nic. Mě by se právě líbily modré PCB Gigabyte (ale taky s mírou, někdy to spolu s různěbarevnými konektory už byl pomalu kolotoč, proto se mi třeba jeden čas vůbec nelíbil Asus)
x-rated
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 20. pro 2007
Bydliště: Praha

Re: Barva PCB mainboardů

Příspěvek od x-rated »

černá je super - hezky se doplňuje s šedou (stříbrnou), navíc spousta beden je vevnitř taky černá :)
Intel Core i9-9900K - 5 GHzAsus Maximus XI Formula - Intel Z390Gigabyte GeForce RTX 4090 Gaming OC - 3 GHz / 24 GT/sG.Skill Trident Z - 2x 32 GB, 4 GT/sSabrent Rocket - 4 TBCorsair HX1000i - 1 KW, 80Plus PlatinumFractalDesign Define R6 Blackout TGEKWB XRES 140 Revo D5 + Velocity + Vector + 2x CoolStream XE 360; 6x Noiseblocker NB-eLoop B12-PSDell UP2715K - 27", AH-IPS, 5120x2880 pxCreative SoundBlaster X-Fi Titanium HDSennheiser HD 660 SLogitech G403 Prodigy WiredLogitech G815 LightSync
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Barva PCB mainboardů

Příspěvek od Hladis »

Cerna je dobra. Me se moc nelibily ty zeleny, fialovy, modry a cerveny desky. Pokud mam ještě skrin v cerny barve, tak to pekne ladi. Hlavne cerna jde kombinovat snad se vsim.
Obrázek
CageJ
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 31. bře 2011
Bydliště: Praha, Prešov
Kontaktovat uživatele:

Re: Barva PCB mainboardů

Příspěvek od CageJ »

Ono dnes nejaké RGB podsvietenie či LEDky na doske urobia krajšiu robotu ... práveže c minulosti boli čierne iba premium dosky ....
AMD RYZEN 2700X 4.2GHz@watercooled, 32GB DDR4 2,8GHz, AsRock B450 GAMING K4, RIOTORO GOLD 650W; ASUS DUAL RTX 2060; CoolerMaster ML500; AMD RYZEN 3600X, NOCTUA NH-D15, ASUS STRIX B450-F GAMING, SuperFlower GK550, 32GB CL14 G.SKILL 3200, FRACTAL DESIGN XL R4, ASUS STRIX RTX 3080 OC; APPLE MacBook AIR M1 iPhone 12 Pro 128GB
lostsoul
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. bře 2013
Bydliště: Brno

Re: Barva PCB mainboardů

Příspěvek od lostsoul »

Osobně, nechápu vůbec to šílenství s prosklenýma case, různě svítícími a blikajícími led diodami, barevnými kabely atp. Já preferuji hezkou skříň, nejlépe hranatou, bez zbytečných kudrlinek a neprůhlednou. Co je uvnitř musí být funkční a je mi v celku jedno jakou barvu má PCB. Každému se ale líbí něco jiného a já diskotéku ve své pracovně nechci.
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: Barva PCB mainboardů

Příspěvek od racecar »

Tak najprv nechapes vobec to sialenstvo a potom ze kazdemu sa paci nieco ine. Tak bud chapes alebo nie.

Neviem si predstavit zlte ci cervene dosky dnes v pocitadlach (pcb). Keby nieco take nejaky vyrobca spravil tak by sa z toho stal prepadak. Vid. ako vsetci idu rgb ledky a vsade plast...
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
lostsoul
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. bře 2013
Bydliště: Brno

Re: Barva PCB mainboardů

Příspěvek od lostsoul »

Kritika za projev názoru? Copak, snad jsem se tě nedotkl? Jo takhle, ty máš 3 větráky a já jen 1. Pak je mi to jasné..... 8)
shorty25
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. srp 2014
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Barva PCB mainboardů

Příspěvek od shorty25 »

Já spíš absolutně nerozumím tomu, co tím chtěl racecar říct.
Vždy prodávám i jinde.
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: Barva PCB mainboardů

Příspěvek od racecar »

lostsoul píše:Kritika za projev názoru? Copak, snad jsem se tě nedotkl?
Prečo by si sa ma mal dotknúť. Ja mám na výber z pekných dosiek dosť. To skôr ty nevieš vybrať dosku s inou farbou PCB. :wink:
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
lostsoul
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. bře 2013
Bydliště: Brno

Re: Barva PCB mainboardů

Příspěvek od lostsoul »

Vyloženě nechápeš o čem píšu. Mě je osobně úplně jedno, jakou barvu má PCB. Mě zajímají u HW jiné věci, např. poměr cena/výkon. Ty si desku vyber jakou chceš, třeba hráškově-fialovou, hlavně ale už začni používat v textu interpunkci, ať se to po tobě dá aspoň trochu číst. Dík.
Raikkonen
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. kvě 2008

Re: Barva PCB mainboardů

Příspěvek od Raikkonen »

Ono je ale ta pointa v tom, že dneska si na 99% vybereš jenom to černé PCB (nebo možná ještě to bílé od MSI). Takže to trochu připomíná slova Henryho Forda, že si zákazník může vybrat auto jaké barvy bude chtít, pokud to bude černá... Nakonec mě je to taky vlastně jedno, jak to vypadá, když je to zavřené v bedně, a hlavní je poměr cena/výkon. Jen mě to prostě přišlo divné, když se prodávají dohromady desítky milionů desek ročně a všechno vypadá skoro stejně...
Woyta
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2004
Bydliště: Hořice

Re: Barva PCB mainboardů

Příspěvek od Woyta »

Me spise stve moda, ze vsechno musi blikat.
B350 Prime Plus co mam je cerna ale po vybaleni z krabice cervene pulsuje.
Nastesti to jde vypnout.
AMD Ryzen 7 3700X, XFX Radeon RX 7900 GRE, Asus TUF Gaming B550, 2x8GB Corsair Vengance LED 3200mhz, 2x8GB G.SkillRGB 3200mhz, 256GB SSD Patriot, 1TB SSD Samsung 840 EVO, 3TB Western Digital, 4TB Western Digital,Creative Sound Blaster Z, Seasonic Focus+ 550W, 34" MVA 4k LCD Samsung , myš Logitech G602, klávesnice Tesoro Colada, volant Logitech G25

Intel C2Q Q9400@3,3ghz, Saphire RX 550, DFI Blod Iron P35, 4x2GB G. Skill PI Series 1066mhz, 640GB Seagate,Creative Sound Blaster Audigy, Seasonic S12 550W

It is better to live dangerously for 34 years than to be bored for 84 years. (Adelaide Siffert)
Odpovědět

Zpět na „Základní desky“