Zvuková karta nejde v PCI-E x1, jde v PCI-E x16

Vše týkající se základních desek. Od problémů, výběru, informací, BIOSů, ovladačů a další.

Moderátoři: Eddward, PKBO

Odpovědět
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Zvuková karta nejde v PCI-E x1, jde v PCI-E x16

Příspěvek od Abby »

Ahojky, mám zajímavý problém, kterému bych ráda přišla na kloub. Mám základní desku ASRock Z270M PRO4 s CPU Intel i5 7600k, GPU Nvidia 1050Ti, 16 GB DDR4 (2x8 GB), M.2 SSD Crucial MX300 275 GB, SATA SSD OCZ ARC 100 240 GB (s Crucialem jsou v RAID0) a 3x SATA HDD a koupila jsem si zvukovou kartu Sound Blaster Z.
A v čem je problém.
Dala jsem Sound Blaster do PCI-E x1 (třetí slot), zvuková karta se po zapnutí rozsvítila, UEFI mi řeklo, že tuto zk mám v tom správném slotu (tedy v tom třetím) a Windows 10 ji nevidí a odmítají nainstalovat ovladače. Tak jsem dala zk do PCI-E x16 (poslední slot, označený jako čtvrtý) a tam se zk ve Windows 10 nainstalovala a normálně funguje. Podle UEFI je označená úplně stejně jako ve třetím slotu PCI-E x1. Zkusila jsem ji dát zpátky do toho třetího slotu a opět ji Windows 10 nevidí. Zkusila jsem tedy spustit OpenSUSE Leap 42.3 nainstalovaný na jednom HDD a tam fungovala naprosto bez problémů včetně 5.1 režimu. Ale Windows 10 o ní prostě neví. Asi by nebyl problém tu kartu provozovat ve čtvrtém "dlouhém" PCI-E x16, ale jde mi o princip, ta karta je x1, není tedy důvod ji mít v x16 slotu. Sice nemám v plánu si pořídit druhou GK, navíc moje deska neumí SLI, jen Cross Fire a AMD si opravdu kupovat nehodlám, ale zkrátka si myslím, že krátká karta má být v krátkém slotu. Netušíte někdo, proč v tomto slotu Windows 10 tu kartu nevidí, zatímco UEFI a Linux ano? A případně jestli je nějaká možnost Windows 10 donutit aby tu kartu viděly bez čisté instalace?
Bohužel použít druhý slot PCI-E x1 nemůžu, je zakrytý grafickou kartou.
Děkuji.
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: Zvuková karta nejde v PCI-E x1, jde v PCI-E x16

Příspěvek od racecar »

Mas kartu v x16 mode? Potom by som to neriesil.

Ten tvoj “dlhy slot” aj tak nema 16 liniek nie?
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Zvuková karta nejde v PCI-E x1, jde v PCI-E x16

Příspěvek od Abby »

Jasně že nemá 16 linek, prý v případě zapojení Cross Fire funguje v režimu x4, ale to je jedno, jde mi o princip. Prostě proč to nejde když to má jít a vlastně to jde všude kromě Windows 10, jestli mi rozumíš jak to myslím :-) Ráda bych tomu přišla na kloub, to je celé.
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvuková karta nejde v PCI-E x1, jde v PCI-E x16

Příspěvek od dexterav »

ja by som pozrel do manuálu kedže máš toho osadeného dosť
čo sa ti kedy vypína alebo ktorý slot je zdielaný z ktorým a kedy :)
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Zvuková karta nejde v PCI-E x1, jde v PCI-E x16

Příspěvek od Abby »

O tom tam nic nepíšou co se kdy vypíná nebo nevypíná, jen co se kam osazuje. Navíc bych logicky řekla, že když jsou tam tyto možnosti, tak tam jsou proto, aby se mohly všechny společně využít :-) Proto třeba nechápu umístění druhého PCI-E slotu hned vedle prvního bez mezery, když tam je grafická karta, která použití onoho slotu znemožňuje. Ale už trochu vím, že logika v počítačích často nefunguje :-)
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: Zvuková karta nejde v PCI-E x1, jde v PCI-E x16

Příspěvek od racecar »

Vsetko tam nieje ani nahodou preto aby si to mohla zapojit naraz. Precitaj pozorne manual (alebo aj ine) a budes sa divit ake restrikcie su pri tychto socketoch (vypinanie usb, m2, sata, sloty...).

Preco je x1 slot pod kartou? Lebo naklady su nulove a nenechaju tam dieru. Tiez nie kazdy chce vyuzivat kartu v prvom slote ale pojde na iGPU.

Podla mna ti nieco odpojilo. Tipoval by som kvoli tym mnohym diskom.
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Zvuková karta nejde v PCI-E x1, jde v PCI-E x16

Příspěvek od Abby »

Chápu, ale v manuálu není o žádném omezení ani zmínka, takže nemám nejmenší tušení, v čem může být problém a proč to UEFI detekuje a tvrdí mi, že mám ve slotu 3 Sound Blaster Z, OpenSUSE to umí použít a Windows 10 to nevidí. To je to čemu nerozumím.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Zvuková karta nejde v PCI-E x1, jde v PCI-E x16

Příspěvek od DOC_ZENITH »

V řízení ACPI. Během bootu si chipset driver přebere zařízení a přiřadí prosředky a na win to failne a sound blaster se neukáže. Řešení? Krom nového biosu (kterej to na 99% stejně nevyřeší) asi neni, bohužel nejsi ani první, už jednou tu byla debata kde X-FI nefungovala v některejch slotech na novejch chipsetech a tehdy jsme se k žádnému pozitivnímu řešení nedobrali.
ifkopifko
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. říj 2009

Re: Zvuková karta nejde v PCI-E x1, jde v PCI-E x16

Příspěvek od ifkopifko »

Podľa toho čo píšeš DOC, tak problém nie je v BIOSe, ale skôr v driveri... veď aj podľa popisu vyššie to pod OpenSUSE funguje.

Napadá ma už len skúsiť v UEFI nastaviť "link speed" pre ten PCI-E x1 na niečo iné ako "auto".
CPU: R7 7700 COOLER: Endorfy Fera 5 MB: ASUS B650M-E RAM: 2x16GB DDR5
VGA:
Asus GTX 1060 3GB OC HDD: Samsung 980 Pro 1TB + Crucial MX500 1TB + WD Red 4TB
PSU: Seasonic Focus GM550 CASE: Thermaltake Swing Silver w/o window -trošku modifikovaná (skôr znásilnená) DISPLAY: Asus MX239H
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Zvuková karta nejde v PCI-E x1, jde v PCI-E x16

Příspěvek od Abby »

Možná v ovladači, ale spíš v nějaké nekompatibilitě nebo chybě ve Windows, když totiž jsem spustila instalaci ovladačů s zk v onom inkriminovaném slotu, tak se instalace ukončila s tím, že není přítomen požadovaný HW. A když jsem dala kartu do toho čtvrtého, tak instalace v klidu proběhla. Po instalaci normálně všechno funguje, ale když kartu přendám tam, kde bych ji chtěla mít, tak Sound Blaster Control Panel oznámí, že karta není přítomna nebo že jsou odpojeny kabely (ani jedno není pravda).

Co bych měla zkusit nastavit pro ten slot? Jsou tam tuším možnosti Gen 1 - Gen 3 a pak ono auto, které tam mám. Počítačům sice celkem rozumím, ale tohle už je na mě moc odborné :-)
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvuková karta nejde v PCI-E x1, jde v PCI-E x16

Příspěvek od dexterav »

spústa ľudí po prechode na w10 tie staršie SB vyhodilo lebo to nerozchodili
creative malo vždy nejaké trable z ovládačmi
Naposledy upravil(a) dexterav dne stř 21. úno 2018, 21:04, celkem upraveno 1 x.
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Zvuková karta nejde v PCI-E x1, jde v PCI-E x16

Příspěvek od Abby »

Když ona mi funguje, jen tedy v jiném slotu než jsem plánovala :-) Já vím že je to prkotina, ale jde mi zkrátka o princip :-D Proč to v tom požadovaném slotu ve Windows 10 nefunguje, když v Linuxu ano a deska sama o té kartě také ví? Můžu klidně dodat fotky, které to dokazují.

Jinak zkusila jsem i to ruční nastavení pro onen slot, všechny tři možnosti a nezměnilo se vůbec nic...

Jasně že nejsnazší by bylo prostě to nechat plavat a nechat kartu ve čtvrtém slotu, ale já zkrátka bych chtěla vědět proč to v tom třetím nejde i když by mělo :-D
PixleFMixle
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. úno 2018

Re: Zvuková karta nejde v PCI-E x1, jde v PCI-E x16

Příspěvek od PixleFMixle »

Zkus se v BIOSu podivat nekde v okoli Boot settings na jakousi tajemnou formuli "windows 10 driver blah voodoo". Me to rozdejchalo z nicehonic USB radic (ja sem si puvodne myslel, ze sem ho jenom malo zarval)
Sharp MZ-821 Z-80@6MHz OC Yeah!, 64kB RAM!, 256kB RAMdisk!, 32kB VRAM!, 4 barvy pri 640x400! JapanUberPower!
...mam rad mistni druzici a jeho asijsky kamaradicky...
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Zvuková karta nejde v PCI-E x1, jde v PCI-E x16

Příspěvek od Abby »

Tak žádnou takovou možnost tam nemám, ale to možná bude tím, že oficiálně mám podporu pouze pro Windows 10, alespoň tak to píšou v manuálu, jestli to tedy nějak souvisí

Kód: Vybrat vše

- Microsoft® Windows® 10 64-bit (For 7th Gen Intel® CPU)
- Microsoft® Windows® 10 64-bit / 8.1 64-bit / 7 32-bit / 7 64-bit (For 6th Gen Intel® CPU)*
Mám i5 7600k.
Odpovědět

Zpět na „Základní desky“