GPU (APU) pro next-gen konzole - spekulace

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
durod
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2005

Re: GPU (APU) pro next-gen konzole - spekulace

Příspěvek od durod »

jj, SSD to pekne zrychli, uz na PS4 pro to jde poznat. Puvodni HDD jsem nenil za cheap SSD Kigston A400 960GB za litr z bazaru a udela jsem jeden test na porovnani.

Zapnuti konzole: HDD 0:36 SSD 0:22 (cca o 39% rychlejsi)
Days Gone - nacteni menu HDD 2:26 SSD 1:07 (cca o 54% rychlejsi)
Days Gone - loading pozice HDD 1:40 SSD 0:48 (cca o 52 rychlejsi)
i5 2500K, 16GB RAM, HD7750
ArgCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2010

Re: GPU (APU) pro next-gen konzole - spekulace

Příspěvek od ArgCZ »

mimo času na PS4 Pro s SSD odpadne "doskakování" textur viz DF
https://www.youtube.com/watch?v=E07IM_bArGQ
PS5, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
Riku
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 01. zář 2005

Re: GPU (APU) pro next-gen konzole - spekulace

Příspěvek od Riku »

Raikkonen píše:XBox Series X má 1TB SSD, ale pro hry nabídne jen 802 GB. Pro srovnání PS5 má mít 825 GB SSD (využitelné místo pro hry jsem zatím nikde nenašel).
Srovnání loadingu některých her na XSX a XOneX zde:
http://www.hrej.cz/novinky/2020/09/29/d ... her-55973/
No z 825GB je reálně 768GB a jestli bude mít systém +/- 95GB jako na PS4 tak bude na PS5 dostupných tak 670GB?

Celkem jsem hlavně zvědavej jak bude řešeno 10-20% volného místa na SSD.

Stejně nechápu proč ten systém na Xboxu zabírá tolik, na XOX je na nový konzoli asi 780GB pro uživatele.. což je 151GB pro systém z 931GB. Windows 10 mají asi 15GB?
PS5 | LG OLED CX55
durod
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2005

Re: GPU (APU) pro next-gen konzole - spekulace

Příspěvek od durod »

Pravdepodobne tam bude fixne kopu balastu kolem, ktere nepujde odinstalovat, mozna tam bude taky windows 10 a vime jak umi byt po roce rozezrany, logy z BSOD taky neco zabiraji (pokus o vtip) :-D

Jinak prumer zrychelni loadingu her z odkazu je cca 52%, coz teda neni az takove senzacni, to budete mit vice mene i ted na starem xku, kdyz vymenite HDD za SSD. Zajimave bude spise nahravaci casy na PS5, kdyz se budou porovanavat stejne hry na obou systemech...
i5 2500K, 16GB RAM, HD7750
Riku
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 01. zář 2005

Re: GPU (APU) pro next-gen konzole - spekulace

Příspěvek od Riku »

Právě že na XOX toho balastu moc není ale i tak je dostupných jen 780GB. Dost by mě zajímalo, k čemu těch 151GB xbox potřebuje. (napadají mě savy a prostor pro ukládání videí/screenshotů)

Loadingy jsem taky čekal lepší, hlavně to ani moc neodpovídá rychlostem nvme disků v PC, nějaký divný to je.

Na PS5 jsem hodně zvědavej, jestli se hry načtou opravdu za vteřinu jak tvrdí :D
PS5 | LG OLED CX55
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: GPU (APU) pro next-gen konzole - spekulace

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Možná, ale hry na PS5. Ne hybridní zmetky psaný pro PS4 PRO s tím že jedou i na PS5 (což bude dlouho drtivá většina her).

Bude se muset použít trochu méně agresivní komprese. Paradoxně, při příchodu SSD to byl obrovskej boost ale pak se začaly používat na herní data hodně komprimovaný kontejnery, což je easy pro loading pro 5400RPM disky že, a zároveň to snižuje nároky na prostor, ale ukrajuje loading time benefit SSD, protože krom přístupovky neni žádnej benefit. Sekvenčka je fuk protože bottleneck je dekomprese dat z onoho kontejneru. Proto je dnes naprosto mizivej rozdíl mezi Sata a top NVME SSD.

Ta komprese co se použije bude taková kterou bude schopen dekódovat "on the fly" ten koprocesor a pravděpodobně bude prostorově méně agresivní, a s tim že už dnes máme 200GB+ hry no tak, na default PS5 se vejdou 3 nainstalovaný hry. :P
ArgCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2010

Re: GPU (APU) pro next-gen konzole - spekulace

Příspěvek od ArgCZ »

durod píše:to budete mit vice mene i ted na starem xku, kdyz vymenite HDD za SSD.
Viděl jsi výměnu disku na Xku? To nechceš.... jeden z důvodů proč jsem se tam ani nepokoušel o tom přemýšlet.
PS5, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
durod
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2005

Re: GPU (APU) pro next-gen konzole - spekulace

Příspěvek od durod »

je pravda, ze jsem to nehledal :D
myslel jsem, ze je to user friendly jako u PS4 pro - dat pryc krytku a vysrobouvat jeden sroubek no.

Jink k XSX
https://www.sector.sk/novinka/247835/pr ... adzaju.htm
-konzola je veľmi tichá, tichšia ako Xbox One X
-nabootuje za 10-12 sekúnd
-miesta na 1TB disku je 802GB, kde si svoje zobral systém a miesto na cachovanie
-miesto na externom 1TB disku je 920GB
-môžete hrať všetky Xbox One hry rovno z externého USB disku
-framerate v nelocknutých spätne kompatibilných hrách stúpa na 60 fps oproti Xbox One X, napríklad ak Sekiro ide v 37 fps na Xbox One X, na Xbox Series X ide 60 fps
-loading Red Dead Redemption 2 bežiaceho v spätnej kompatibilite na SSD sa skrátil z 2:08 na 0:38, Control z 0:58 na 0:10, Final Fantasy z 1:11 na 0:13
-Quick resume funguje, prepínate sa medzi hrami rýchlo za 5-8 sekúnd bez nutnosti nového štartu hry, pričom počet spustených hier záleží len od toho koľko pamäte zaberú (pri spätne kompatibilných mal jeden tester 12 hier). Xbox má na toto vyhradené určite miesto na disku (nekonkretizoval koľko ale možno 40-50GB).
-presúvanie hier medzi interným diskom, externým SSD alebo HDD potrvá pár minút. Napríklad presun 50 gigového Assassina medzi USB 3.0 ssd a interným SSD trval 2:18 min. Medzi HDD a interným SSD 7:46 min.
-spätne kompatibilné hry majú štandardne HDR, len pri tých, na ktorých to nebude pôsobiť dobre to Microsoft vypne
tech jenom 802GB volneho mista bude take souviset s Quick resume, jak se pise nahore, alokuje kolem 40-50GB

Rozbor na DF
https://youtu.be/7oe1LUJyCCs
i5 2500K, 16GB RAM, HD7750
Riku
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 01. zář 2005

Re: GPU (APU) pro next-gen konzole - spekulace

Příspěvek od Riku »

Tady to už dává smysl, ale u XOX fakt nevím proč je volný h 780GB :D
PS5 | LG OLED CX55
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: GPU (APU) pro next-gen konzole - spekulace

Příspěvek od MV »

Raikkonen píše:XBox Series X má 1TB SSD, ale pro hry nabídne jen 802 GB. Pro srovnání PS5 má mít 825 GB SSD (využitelné místo pro hry jsem zatím nikde nenašel).
Srovnání loadingu některých her na XSX a XOneX zde:
http://www.hrej.cz/novinky/2020/09/29/d ... her-55973/
No někde jsem četl, že:
- SSD u PS5 bude nějakej NVMe disk, Sony stanovilo poměrně drsně specifikace (rychlost, IOPS, možná i PCIe 4.0?) ale když je dodržíte, můžete si časem interní ssd vyměnit
- SSD u Xboxu bude nějaký proprietární formát, maximálně se tak snad bude dát připojit externí SSD přes USB-C ....
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
Raikkonen
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. kvě 2008

Re: GPU (APU) pro next-gen konzole - spekulace

Příspěvek od Raikkonen »

Já četl jen o tom, že u PS5 ten rozšiřující disk nebude vyrábět pouze Sony, ale budete si moci vybrat jakýkoliv splňující specifikace od x výrobců (což pomůže ceně). Naopak u XBoxu bude možné rozšířit jen tím vlastním diskem od Microsoftu. O výměně interního jsem zatím nic nečetl.
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: GPU (APU) pro next-gen konzole - spekulace

Příspěvek od Srandista »

U Xboxu je to tak, ako pise Raikkonen, s tym, ze ten interny je jednoducho naletovany na doske. Uplne rovnako to inak ocakavam aj u PS5, s tym, ze Sony na dosku dalo k dispozicii aj M.2 NVMe slot, do ktoreho pojdu dat certifikovane SSDcka (ktore budu splnat rychlosti a IOPSy dane Sony).
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Scythe Mugen 4, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
Riku
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 01. zář 2005

Re: GPU (APU) pro next-gen konzole - spekulace

Příspěvek od Riku »

Taky to tak vidím. Rozšiřující karta pro XSX bude stát u nás 6319,- https://www.xbox.com/cs-CZ/accessories/ ... nsion-card

Ja si teda vystačím s interním úložištěm a připojím klasickej externí HDD, na kterém budu mít odložené hry a v případě potřeby si je během pár minut přetáhnu do konzole.
PS5 | LG OLED CX55
ArgCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2010

Re: GPU (APU) pro next-gen konzole - spekulace

Příspěvek od ArgCZ »

Pajka píše:já spíš vycházím z toho co má AMD v PC momentálně k dispozici a nedávám takovou váhu novým konzolím, kor když ještě nejsou ani venku, ona ta grafika nemusí mít takový výkon, protože do 250W se musí vejít úplně všechno a ještě nějaká rezerva, stačí se podívat co jsou schopný vývojáři udělat za grafiku na ps4 s tim blátem co je v těch konzolích, pokud bude grafika mít opravdu výkon radeonu 5700XT což si nemyslím, tak to bude obrovský skok v nárocích na grafiku, protože díky optimalizacím jsou schopný z toho vymačkat klidně i o 50% víc "grafiky" než v klasickém "univerzálním" PC světě
eghm, RX 5700XT má 9.7TFLOPS 40CU na ~ 1950MHz, Series X má 12TFLOPS 52CU na 1825MHz, jak z toho můžeš nepředpokládat že dosáhne výkonu RX 5700XT???? Ta grafika jen hrubýma parametrama je +23% proti RX 5700XT, když k tomu přidáš nějaké to architektonické vylepšení RDNA1/RDNA2 tak jsi kde?
PS5, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
Pajka
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. led 2017
Bydliště: Mimoň

Re: GPU (APU) pro next-gen konzole - spekulace

Příspěvek od Pajka »

ArgCZ píše: eghm, RX 5700XT má 9.7TFLOPS 40CU na ~ 1950MHz, Series X má 12TFLOPS 52CU na 1825MHz, jak z toho můžeš nepředpokládat že dosáhne výkonu RX 5700XT???? Ta grafika jen hrubýma parametrama je +23% proti RX 5700XT, když k tomu přidáš nějaké to architektonické vylepšení RDNA1/RDNA2 tak jsi kde?
v pr**li? :)
to přece neznamená, že pro PC to bude stejně a spíš bych se zaměřil na to co má teď amd k dispozici a kam to může posunout, než odovozovat od konzole, který nejsou venku btw jak může xox žrát míň když má výkonější hw než ps5?
ale uvidíme jsou to jenom odhady, který nemusejí být pravda
ArgCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2010

Re: GPU (APU) pro next-gen konzole - spekulace

Příspěvek od ArgCZ »

parametry konzolí jsou oficiálně potvrzeny

první co bys měl vědět je to že RDNA2 v konzoli je stejná jako RDNA2 v PC(potvrzeno samotnou AMD)

druhá věc jsou parametry XSX aka 12TFLOPS 52CU a 1825MHz vs RX 5700XT 40CU 9.7TFLOPS vs PS5 36CU 2200MHz 10.3TFLOPS, vše potvrzeno

jedině bys nechtěl uznat že 52CU RDNA2 je výkonějších než 40CU RDNA, to samozřejmě uznávám že můžeš jelikož RDNA2 bude v PC pro porovnání až v listopadu, já jen logicky nevím jakej by k tomu měl být důvod
PS5, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
Raikkonen
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. kvě 2008

Re: GPU (APU) pro next-gen konzole - spekulace

Příspěvek od Raikkonen »

Tak PS5 by mělo mít 664GB volných pro hry (disk 825GB, reálně 768, system tedy zabere 104). Pro porovnání - XSX dostupných 802GB z 1TB disku (reálně 930GB, 128 zabere system)
https://www.eurogamer.cz/articles/2020- ... neho-mista
Riku
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 01. zář 2005

Re: GPU (APU) pro next-gen konzole - spekulace

Příspěvek od Riku »

jsem se docela trefil :D
Riku píše: No z 825GB je reálně 768GB a jestli bude mít systém +/- 95GB jako na PS4 tak bude na PS5 dostupných tak 670GB?
@Pajka: PS5 asi bude žrát víc kvůli výše taktované GPU? Nebo mají jen silnější zdroj, ale nemusí žrát víc, třeba aby měli rezervu pro ten boost?
PS5 | LG OLED CX55
ArgCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2010

Re: GPU (APU) pro next-gen konzole - spekulace

Příspěvek od ArgCZ »

PS5, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
durod
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2005

Re: GPU (APU) pro next-gen konzole - spekulace

Příspěvek od durod »

Mozna duvod proc je PS5 udajne ticha konzole...
Dalsi pozitivum je, M2 PCIe4 slot je dostupny po oddelani bocnice a odpada kupovani drahe proprietarni karty(SSD) jako u Xbox series, ktera stoji jako pulka konzole :thumbsup:
PS5 Teardown: An up-close and personal look at the console hardware
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
i5 2500K, 16GB RAM, HD7750
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“