Pečení :)

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

-- DiL --
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2005
Bydliště: V zamestnani, u notebooku, pod pritelkyni...
Kontaktovat uživatele:

Re: GTX 280 odchádza?

Příspěvek od -- DiL -- »

Maxtor píše:Takze znovu.. odpovis nekdy na nejakou otazku a prestanes tady akorat poucovat lidi jak vedi ho*no..? padlo tady na tebe uz spousta dotazu a nikdy jsi nerekl nic jineho nez jen "jste vsichni debi*ove"..
asi jsem trochu pomalejsi - to vis, starsim lidem uz to tak rychle nemysli - ale:

- kde konkretne jsem nekoho nazval tim osklivym slovem?
- muzes mi prosim polozit konkretni otazku? rad odpovim (pokud samozrejme budu schopen).
POZOR! koupim pouzity rostlinny / fritovaci olej v jakemkoliv mnozstvi!
www.NTBOOK.cz - DIY opravy, pouzite notebooky, nahradni dily pro notebooky, informace o rework-u BGA (reflow, reball - prekulickovani)
DELL Precision M70 s WUXGA (1920 x 1200) a nVidia Quadro FX Go1400
BGA rework stanice ACHI-IR-PRO-SC
Yiri
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. led 2010

Re: GTX 280 odchádza?

Příspěvek od Yiri »

-- DiL -- píše: rad se necham poucit - tak co se tedy s "..tou pajkou pri tech teplotach v troube deje.."? co je to ta obnova zrn? nema to co delat s eutektickymi slitinami? ty se ale pouzivaji jen pro pripojeni chipu k substratu. ale to ty urcite vis, ze? :wink:
No to jsem myslel, že nám to objasníš.
Proč zrovna s eutektickýma slitinami, lead-free pájka je slitina, sice ne zrovna eutektická, ale to neznamená, že nekrystalizuje v zrnech.
Ty říkáš, že pod 225°C se nic neděje. Jenže se něco děje, protože to uzdravuje grafický karty, tak jsem plácnul tu obnovu zrn, nic víc.
Ranger666
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 19. led 2010

Re: GTX 280 odchádza?

Příspěvek od Ranger666 »

Maxtor: jj, presne tak. zapnem pc, zapnem nejaku hru a hned fragmetny. Vypnem PC, zapnem a uz vsetko ide ako ma. To je normalne? :-D
MB: Asus Striker II Formula CPU: Intel Core 2 Quad Q9550 2.83 GHz Chladič: Cooler Master CM Sphere VGA: nVidia GTX 280 RAM: Kingston HyperX 2x2GB 1066 MHz HDD: WD Caviar Blue 2x 500GB Zdroj: Forton Black Power 750W
-- DiL --
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2005
Bydliště: V zamestnani, u notebooku, pod pritelkyni...
Kontaktovat uživatele:

Re: GTX 280 odchádza?

Příspěvek od -- DiL -- »

Yiri píše:No to jsem myslel, že nám to objasníš.
Proč zrovna s eutektickýma slitinami, lead-free pájka je slitina, sice ne zrovna eutektická, ale to neznamená, že nekrystalizuje v zrnech.
Ty říkáš, že pod 225°C se nic neděje. Jenže se něco děje, protože to uzdravuje grafický karty, tak jsem plácnul tu obnovu zrn, nic víc.
cemu rikas zrno?

co je eutektikum viz. http://cs.wikipedia.org/wiki/Eutektikum . tam uvedene principy plati obecne, tzn.i v materialech, ktere apriori nemaji byt eutektikem. respektive to vysvetluje, co se v BGA kulickach deje pri teplote nizsi, nez je teplota taveni respektive proc dojde k "oprave" poskozenych BGA spoju i pod teplotou taveni. zamerne pouzivam uvozovky, jelikoz se samozrejme nejedna o plnohodnotnou opravu. duvod? takto "opraveny" spoj nebude mit ani elektricke ani mechanicke vlastnosti, se kterymi bylo pri navrhu IC pocitano. vysledek? nadmerne namahani spoje vedouci k jeho pozdejsimu selhani. a prave kvuli tomu dochazi pri nedostatecnem "prohrati" BGA spoju behem reflow k jejich opetovnemu selhani.

btw - kde tvrdim, ze se pod 225°C nic nedeje? muzes me citovat?
POZOR! koupim pouzity rostlinny / fritovaci olej v jakemkoliv mnozstvi!
www.NTBOOK.cz - DIY opravy, pouzite notebooky, nahradni dily pro notebooky, informace o rework-u BGA (reflow, reball - prekulickovani)
DELL Precision M70 s WUXGA (1920 x 1200) a nVidia Quadro FX Go1400
BGA rework stanice ACHI-IR-PRO-SC
Yiri
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. led 2010

Re: GTX 280 odchádza?

Příspěvek od Yiri »

-- DiL -- píše:snad vsechny GPU nekde od ATI Mobility Radeon 7500 pouzivaji lead-free BGA kulicky, tzn.teplotni profil musi kulminovat na nejmene 225°

BGA spoje se samozrejme musi pretavit, pokud ma dojit k jejich regeneraci. to je preci princip reflow.

ze grafiku, jejiz GPU vyuziva lead-free BGA kulicek, mame "pect" v troube pri teplote, ktera je ani nedokaze roztavit.
Přetavit/roztavit/225°C

Zrno, krystal kovu v polykrystalickém materiálu s nedokonalým geometrickým uspořádáním, které souvisí s omezenými možnostmi růstu pri krystalizaci. [Fyzikálně metalurgický slovník, Jana Skálová]
JONY560
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 07. led 2012

Re: Pečení :)

Příspěvek od JONY560 »

Tak asi před týdnem mi přestala fachat moje 4870x2. Hrál jsem CoD MW3 a najednou se sekl obraz.
Restartoval jsem PC ale už při nabíhání jsem viděl že je obraz nějakej rozsypanej. Po cca. pátém restartu už PC vůbec nechtělo naběhnout. Zkusil jsem ji pro jistotu ještě u kámoše a tam se potvrdila moje nejhorší obava , 4870X2 být mrtvá. :cry: No jelikož jsem už neměl co ztratit tak jsme se rozhodli s kámošem že kartu zkusíme zapéct. Kompletně jsme ji odstrojili a na 9min. při 200 stupních šouply do pece. :twisted: Po vytažení jsme ji nechali pomalu zchladit a já se smiřoval s faktem že ji vystrojím pohřeb. Jaké však bylo moje překvapení když jsme PC s opečenou kartou spustili a ta naběhla jako by se nikdy nic nestalo. :lol: Provedli jsme pár zátěžových testů a karta zatím šlape. Z toho plyne že pečení karet funguje a je to docela dobrá adrenalinová zábava. :twisted:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Intel Core i5-2500K @ 4,5 GHz 1,3V + CoolerMaster Hyper 212+ , MSI Z77A-GD65 - Intel Z77 , Corsair Vengeance Low Profile Black 8GB (2x4GB) DDR3 1600 , MSI N680GTX-PM2D2GD5 , Samsung SpinPoint F3 - 1TB + Seagate Barracuda 7200.12 - 320GB , Seasonic SS-650HT-F3 650W , Thermaltake VL10001W2Z Element G , WINDOWS 7 ULTIMATE 64bit
Jeltík
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. říj 2004
Bydliště: HK, /edit-promaz!
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečení :)

Příspěvek od Jeltík »

Good Job, 2jádrovou kartu jsem ještě péct neviděl :-)
A aspoň sis ji vyčistil a přepastoval...
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Pečení :)

Příspěvek od AllowedCry »

já sem pekl 9800X2 a takový smrad ste ještě necítili :| je to vlastně sendvič takže 2x PCB.
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ OC || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečení :)

Příspěvek od havli »

AllowedCry:

a povedlo se?


Jinak, ja jsem opravoval 7950GX2. Ne v troube, ale horkovzdusnou pistoli pofoukat obe jadra.... a zase na chvili fungovala. :) Akorat to rozebirani a pak skladani je dost zdlouhavy a pracny. :roll:
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Pečení :)

Příspěvek od AllowedCry »

@havli
Bohužel nevím jestli se to povedlo :( upekl sem nechtěně i SLI můstek který se nedá sehnat..
a i kdyby tak už sem ji při úklidu HW vyhodil.
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ OC || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
Adraj
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. kvě 2011
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Pečení :)

Příspěvek od Adraj »

To je docela škoda, myslím, že by ti pár lidí klidně zaplatilo za to ji mít ve sbírce.
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Pečení :)

Příspěvek od AllowedCry »

jestli sem jim chce procházet smetiště nebo kam se to sváží tak ať si ji najdou... pro mě to byl nefunkční kus šrotu.
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ OC || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
diego
Nováček
Nováček
Registrován: 10. led 2012

Re: Pečení :)

Příspěvek od diego »

dle mého názoru a i logicky pokud se bude pect na plechu tak to sice bude fungovat ale zase to vytvoří studený spoje ! deska se potřebuje prohřás z obou stran strana s bga cca 210-230stupnu a druhá tak kolem 175-180 to....
takle to vytvoří zas studený spoje ... aspon to takle posilam já do stroje a zatim se ani jedna nevrátila
ps:nehledě na to že nepoužijou pájedla (flux a pod....)
Kohyx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. bře 2011
Bydliště: Domažlice
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečení :)

Příspěvek od Kohyx »

Tak asi největší problém je, když upečeš křemík... :)
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Pečení :)

Příspěvek od AllowedCry »

Kohyx píše:Tak asi největší problém je, když upečeš křemík... :)
a ty máš na troubě tlačítko "péct při 3000st" ? :lol: :lol:
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ OC || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
Kohyx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. bře 2011
Bydliště: Domažlice
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečení :)

Příspěvek od Kohyx »

AllowedCry píše:
Kohyx píše:Tak asi největší problém je, když upečeš křemík... :)
a ty máš na troubě tlačítko "péct při 3000st" ? :lol: :lol:
Já tam mám Turbo Boost! :)
Pruber
Nováček
Nováček
Registrován: 29. úno 2012

Re: Pečení :)

Příspěvek od Pruber »

Děkuji všem těm co sem dali recept na pečení. Moje zkušenost je taková, že mi během roku odešly dvě karty GF8800GT a porozhlížel jsem se podlední tři dny na netu po jiné starší. Zabrouzdal jsem na tyto stránky a po přečtení zkušeností několika z Vás jsem přinesl starou kartu ze sklepa, co házela hned po zapnutí chybu na obrazovce a při tom se vždy sekl počítač, zkusil jsem jí upéct 10 minut na 210 stupňů se zapnutým horkovzduchem, po 15-ti minutách jsem na ní upevnil chladič a zatím funguje bez problémů.

Tak jsem zkusil i tu druhou, která dělala to, že vůbec nenaběhl počítač, jen se všechno točilo, ale obrazovka se nezsvítila, podle zapnutého reproduktoru se ani nenačetli windows. Předtím jsem jí snad 10x zkusil vyndat a nandat, vyměnit za jinou - s touhle se nikdy počítač nezapnul a s druhou ano. Upekl jsem jí tedy taky (jen kdyby náhodou), dal do počítače, zapnul a počítač naskočil a jede v pohodě. Takže pokud se to nepokazí, nemusím kupovat novou kartu, naopak mám ještě jednu náhradní. Ještě jednou díky. Už jen vyměním tu pastu (zatím jsem to dal jen na starou) a hotovo.

Jedna karta byla od Asus a ta druhá od Zotac. Před troubou jsem z nich jen sundal ten chladič a očistil pastu z procesoru. V troubě jsem je vždy položil na plech a podložil pečícím papírem zmuchlaným do válečku.
JONY560
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 07. led 2012

Re: Pečení :)

Příspěvek od JONY560 »

Gratuluju a vítám tě v klubu pekařů. :D
Intel Core i5-2500K @ 4,5 GHz 1,3V + CoolerMaster Hyper 212+ , MSI Z77A-GD65 - Intel Z77 , Corsair Vengeance Low Profile Black 8GB (2x4GB) DDR3 1600 , MSI N680GTX-PM2D2GD5 , Samsung SpinPoint F3 - 1TB + Seagate Barracuda 7200.12 - 320GB , Seasonic SS-650HT-F3 650W , Thermaltake VL10001W2Z Element G , WINDOWS 7 ULTIMATE 64bit
jurasko69
Nováček
Nováček
Registrován: 26. kvě 2011

Re: Pečení :)

Příspěvek od jurasko69 »

Caute,

Mna by zaujimalo, ci by pecenie pomohlo aj mrtvej zakladnej doske na notebooku. Predpokladam ze na nom odisla grafika, pretoze par mesiacov pred smrtou mi to hadzalo fragmety.
CPU: INTEL Core i3-540 RAM: 4GB (KIT 2x2GB) DDR3 1333MHz PC10600 CL8-8-8-24, ZEPPELIN s chladičem GOLD GPU: MSI N460GTX Cyclone 768D5/OC MB: MSI H55M-E33 HDD: SAMSUNG SpinPoint F3 1000GB, SATA II 32MB cache, 7200ot., 8.9ms DVD-RW: SAMSUNG SH-S223C SATA Wifi: TP-LINK TL-WN350GD CASE: KME MidiTower ATX CX-8062G, P4-500W 250mm fan Monitor: Samsung SyncMaster BX2331 23" Keyboard: Logitech Wave cordless Mouse: Logitech LX8 laser cordless Speakers: Logitech S-220 2.1
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Pečení :)

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ano mohlo by, já to jednou zkoušel s desktop boardem ale bez úspěchu + jsou na něm plastové části co to prostě odnesly. Ale tady by to spíš chtělo lokální zásah, profesionálnější opravu.
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“