V-Sync synchronizace obrazu - info a vše okolo

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
Michal86
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. led 2005
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

Re: V-Sync a vse okolo synchronizace obrazu

Příspěvek od Michal86 »

Takže FreeSync jede, ve windows 144 stable a ve hře to trošuk kolísá podle počtu fps. Nic vážného to však není. Těžko soudit jestli je to lepší / horší. Asi budu moci hodnotit až za pár dní. Když jsem nechal vyšší FPS jak 144, tak jsem nepozoroval změny. Přišlo mi to stejné jako se zámkem fps na 144
Xele
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 31. říj 2011
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: V-Sync a vse okolo synchronizace obrazu

Příspěvek od Xele »

Chtěl bych se zeptat na jednu věc. Pokud mám 60Hz monitor a grafiku, u které nemám problém u her převyšovat hranici 60FPS je lepší mít zapnutý nebo vypnutý V-sync resp. dochází u vypnutého V-syncu k tearingu, pokud mám 60Hz monitor a FPS vyšší jak 60?

Děkuji
CPU: Intel Core i9 9900K + Noctua NH-D15 chromax.black ; MB: ASUS Z390 MAXIMUS XI HERO ; RAM: Corsair 32 GB (2x16Gb) RAM DDR4 3200Mhz CL16 ; GPU: EVGA RTX 3080 Ti FTW3 Ultra 12GB ; SSD1, HDD1, HDD2: 1x Samsung SSD 970 EVO PLUS M.2 - 1TB, 2x Seagate 4TB 5400, 1x Seagate 2TB 7200.14 ; ZDROJ: Seasonic Prime Ultra Gold - 850W ; CASE: Fractal Define R6 White ; MONITOR: Dell Alienware AW3418DW ; OS: Microsoft Windows 10 Home CZ (FPP)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: V-Sync a vse okolo synchronizace obrazu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Je lepší mít vypnutý vsync, protože zapnutej zvyšuje inputlag a dělá potíže v situacích kdy ti to nedá oněch 60fps.
Jája
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2003
Bydliště: Prostějov

Re: V-Sync a vse okolo synchronizace obrazu

Příspěvek od Jája »

K tearingu může docházet kdykoliv nemáš aktivovaný nějaký typ synchronizace (Vsync, freesync, Gsync..) Otázka je jestli to jsi schopen postřehnout a jak často se to děje.
Teoreticky čím vyšší fps tím menší šance že si toho všimneš, protože rozdíl mezi jednotlivými snímky (obrazu v pohybu) je menší.
Core i7 8700K , Asus Prime Z370-A, 2x8GB DDR4 3200 G.Skill TridentZ, GTX1060 6GB, Adata SX 8200 Pro 512GB, 120GB Intel SSD 320, 2x Crucial MX500 1TB, X-Fi Titanium, 22" LG W2252TQ, EK water blocks (CPU+GPU, DDC1+EKtop, NexXxos Pro III+II), Avance C001 Terminator, Seasonic Focus GX-650
Xele
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 31. říj 2011
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: V-Sync a vse okolo synchronizace obrazu

Příspěvek od Xele »

Chápu tedy správně, že k tearingu při vypnutém V-syncu bude docházet i když budu mít + 60FPS (na 60 Hz monitoru)?
CPU: Intel Core i9 9900K + Noctua NH-D15 chromax.black ; MB: ASUS Z390 MAXIMUS XI HERO ; RAM: Corsair 32 GB (2x16Gb) RAM DDR4 3200Mhz CL16 ; GPU: EVGA RTX 3080 Ti FTW3 Ultra 12GB ; SSD1, HDD1, HDD2: 1x Samsung SSD 970 EVO PLUS M.2 - 1TB, 2x Seagate 4TB 5400, 1x Seagate 2TB 7200.14 ; ZDROJ: Seasonic Prime Ultra Gold - 850W ; CASE: Fractal Define R6 White ; MONITOR: Dell Alienware AW3418DW ; OS: Microsoft Windows 10 Home CZ (FPP)
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: V-Sync a vse okolo synchronizace obrazu

Příspěvek od Hladis »

Xele:
Je lepsi to mit zapnuty, pokud mas rock stable 60fps. Pokud mas rock stable, nemá to zadny velky inputlag, hra je plynula a hlavne nemas tearing. Pokud v-Sync vypnes, plynulost a inputllag se meni s tim, jak ti skacou fps a jako bonus mas tearing. Pokud nedas 60 rock stable, v-sync vypni, nebo hru nastav, aby to tech 60 davalo.
Obrázek
Jája
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2003
Bydliště: Prostějov

Re: V-Sync a vse okolo synchronizace obrazu

Příspěvek od Jája »

Vsync = vertikální synchronizace - pokud není synchronizovaný výstup grafiky s monitorem, tak snímky lezou jak se jim zachce a ne pravidelně po 16,6ms jak by potřeboval monitor.

Jinak jak píše Hladis + já třeba používám adaptive sync, ten se chová jako Vsync pokud je fps vyšší než 60, a pokud náhodou klesne pod 60 automaticky se jakoby vsync vypne a fps neklesá skokově na 30/45, ale může se objevit tearing.
Core i7 8700K , Asus Prime Z370-A, 2x8GB DDR4 3200 G.Skill TridentZ, GTX1060 6GB, Adata SX 8200 Pro 512GB, 120GB Intel SSD 320, 2x Crucial MX500 1TB, X-Fi Titanium, 22" LG W2252TQ, EK water blocks (CPU+GPU, DDC1+EKtop, NexXxos Pro III+II), Avance C001 Terminator, Seasonic Focus GX-650
durod
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2005

Re: V-Sync a vse okolo synchronizace obrazu

Příspěvek od durod »

Ja radsi vyuzival fps limiter, protoze lag pri vsync me vzdy vadil a nopomohl zadny buffering. Dalsi vyhoda limiteru byla, ze grafarna tolik netopila/nehucala.
i5 2500K, 16GB RAM, HD7750
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: V-Sync a vse okolo synchronizace obrazu

Příspěvek od webwalker »

Xele píše:Chtěl bych se zeptat na jednu věc. Pokud mám 60Hz monitor a grafiku, u které nemám problém u her převyšovat hranici 60FPS je lepší mít zapnutý nebo vypnutý V-sync resp. dochází u vypnutého V-syncu k tearingu, pokud mám 60Hz monitor a FPS vyšší jak 60?

Děkuji
Tady si něco přečti, snad ti pak bude jasné:
http://gpureport.cz/clanky/61-graficka- ... =61&page=1

I Frame limiter způsobuje vyšší input lag (latency)!!

Pokud máš 980 TI vyzkoušej si vynutit FastSync!!!
Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: V-Sync a vse okolo synchronizace obrazu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jde o to jak je frame-limiter implementovanej. Třeba ten v MSI afterburnetu (rivatuner static server) mi nědělal inputlag žádnej. Některé limitery přímo v hrách mi dělaly stutter a ten co má třeba AMD přímo v driverech mi trochu zvedal lag.
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: V-Sync a vse okolo synchronizace obrazu

Příspěvek od webwalker »

Dělá i v AB a záleží jen na hře jak vysokej bude :)
Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
mindstorm
Nováček
Nováček
Registrován: 10. dub 2014

Re: V-Sync a vse okolo synchronizace obrazu

Příspěvek od mindstorm »

Zdravim,
Odporúčam aj ostatné videá tohto typka , sú celkom k téme
https://youtu.be/rs0PYCpBJjc

V podstate najlepsie je limit fps in game, ak sa dá
i7 7700K, RTX 3080
jankisler
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. úno 2008

Re: V-Sync a vse okolo synchronizace obrazu

Příspěvek od jankisler »

Aktuální článek shrnující rozdíly mezi FreeSync a G-Sync:

https://www.techspot.com/article/1454-g ... -freesync/
AMD Ryzen 7 5800X3D + Corsair H115i PRO RGB, MSI MPG X570 GAMING PLUS, MSI RTX 4080 SUPRIM X, 2x16GB DDR4 Corsair VENGEANCE LPX BLACK 3200MHz CL16, GIGABYTE AORUS NVMe Gen4 SSD 1TB + Crucial P2 NVMe 2TB + Kingston A400 SSD 240GB + OCZ Vertex 4 SSD 256GB + WD Velociraptor 300GB + Samsung Spinpoint F1 1TB + Seagate SkyHawk 6TB + LaCie PORSCHE USB3.0 3TB, EVGA Supernova 750 G3, Fractal Design Define R5, Razer Viper 8K + Razer Firefly V2, 27" Acer Predator XB271HU
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: V-Sync a vse okolo synchronizace obrazu

Příspěvek od webwalker »

Bude to vůbec potřeba? :)
Obrázek
Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
Krteq
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 22. dub 2005
Bydliště: Brno

Re: V-Sync a vse okolo synchronizace obrazu

Příspěvek od Krteq »

Nice :mrgreen:
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: V-Sync a vse okolo synchronizace obrazu

Příspěvek od Ache »

Proč ne - na takovým monitoru zase není nutný zapínat nějaký SYNC. :) Protože i bez SYNCu bude tearing nepostřehnutelný (aktualizace obrazu defakto každé 2ms). Vysoký refresh bude i nutit displej k rychlé odezvě a při vysokém overdrive nebudou artefakty tak pozorovatelný... (prostě každý 2ms nový snímek)
Akorát při takovým refreshi bude asi hodně omezený max. rozlišení, a displeje budou jen mizerný TNka jako v případě těch 240Hz displejů.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
stylar
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. říj 2014
Bydliště: Bučovice

Re: V-Sync a vse okolo synchronizace obrazu

Příspěvek od stylar »

amd enhanced sync dobrý, ale stává se na některých enginech, že při používání (vynucení kupodivu funguje snad na všechny hry), po delší době způsobí zamrznutí hry (zásek obrazu a zvuku), pomůže alt+tab ke crashu nedojde asi to nebude jen problém u mě našel jsem nějaký dotazy na webu ohledně toho, kde mi to dělá třeba GTA V a NFS16
DISPLAY: LG OLED48CX 3840x2160@120Hz 4:4:4 HDR 10bit GPU: MSI GeForce RTX 4090 SUPRIM X 24GB GDDR6X CPU: AMD Ryzen 7 5800X 3,8GHz@4,7GHz boost CPU COOLER: ARCTIC Liquid Freezer II 420 MB: MSI X470 GAMING PLUS - BIOS 7B79vAM1 - ComboAm4v2PI 1.2.0.A. RAM: Corsair Vengeance RGB RT 64GB (4x16GB) DDR4 3200MHz@CL22 STORAGE: Samsung 970 EVO 1TB@PCIe x4 3.0 (OS), Samsung 980 1TB@PCIe x4 2.0, Crucial MX500 1TB@SATA, Crucial BX500 480GB@SATA, HDD Seagate BarraCuda - 4TB (ST4000DM004) PSU: Corsair RMx Series RM850x (v.2021) - 850W CASE: Corsair iCUE 7000X RGB Black (5x Noctua NF-A14 PWM) KEYBOARD: SilentiumPC Gear GK550 Omnis Kailh Brown RGB MOUSE: Glorious Model D Wireless (+Grip Tape) SPEAKERS: Edifier R1280T (42Watt RMS) OS: Microsoft Windows 11 Pro CZ 64-bit v22H2
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: V-Sync a vse okolo synchronizace obrazu

Příspěvek od Hladis »

ArgCZ píše:
Hladis píše:U HDMI 2.1 bych rozlisoval co je "standart" a co "optional feature". To je dulezity rozlisovat. VRR je jen "optional feature" a nV na to muze hodit bobek, dal stat na G-sync a splnovat standart HDMI 2.1.
nV může, ale dodnes byla situace že bylo pár modelů s podporou freesync a pak pár s G-sync, post HDMI 2.1 doba bude taková že bude vše s freesync včetně TV a nejspíše i notebooky a bude to podporovat jak Intel tak AMD od nejnižšího lowendu
Nvidie ma ale byznys uplne jinde nez konzole, televizory a laciny notasy. nVidia resi Gaming segment a to predevsim na PC a na jejich privatnich platformach a tam tlaci svoje vlastni G-sync reseni v hernim segmentu, kde to ma smysl. Zbytek muze ignorovat (a ignoruje) a tam se ani jeji cipy nepouzivaji. I notebooky jsou predevsim ve vyssich tridach a zvlaste ty s nejakou Gaming znackou, s jejim HW, tak i monitory tam muzou nest G-Sync. Proste nV netlaci neco menit a nevsiml jsem si nejakych kroku z nV, ze by je VRR nejak palilo, spis naopak predstavuji dalsi G-sync monitory.
Obrázek
nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: V-Sync a vse okolo synchronizace obrazu

Příspěvek od nou »

Zaujimavy clanok o tom preco hry sekaju aj ked idu 60FPS
https://medium.com/@alen.ladavac/the-el ... 8f899aec92
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: V-Sync a vse okolo synchronizace obrazu

Příspěvek od killerek »

nou: Diky za link. Dobre pocteni.
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“