Techreport - testování frametimes, ala skutečná plynulost.

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

del42sa
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 18. lis 2009
Bydliště: Omicron Persei 8

Re: Techreport - testování frametimes, ala skutečná plynulost.

Příspěvek od del42sa »

"špatně" myšleno ve smyslu zpracování informace na začátku řetězce 8) přičemž za bodem měření je ještě spousta proměnných...
"The more you buy, the more you save" AI everywhere - Nvidia CEO at Computex 2023 https://www.youtube.com/watch?v=FhlE3m1trM4
Vega Primitive Shader combines the functions of vertex and geometry shader and with the right knowledge you can discard game based primitives at an incredible rate" https://pcper.com/2017/01/amd-vega-gpu- ... tecture/2/

Case NZXT H230 Silent, CPU AMD Cezanne, Ryzen 7 5700G + SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024, GPU Sapphire Radeon RX 7600 8GB, MB Gigabyte Aorus B550-PRO V2, 16GB DDR4 4400Mhz CL18 Patriot Viper 4 Blackout, system HDD SSD M.2 Kingston FURY Renegade NVMe 1TB, Seagate Baracuda HDD 1TB SATA III , data HDD WD RED 1TB SATA III, Quad HD VA monitor 27" MSI Optix G27CQ4 Free Sync 165 Mhz 10bit HDR, Win 10-64 bit Pro, zdroj Cooler Master V550 Semi-Modular 550W 80 PLUS GOLD
Krteq
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 22. dub 2005
Bydliště: Brno

Re: Techreport - testování frametimes, ala skutečná plynulos

Příspěvek od Krteq »

Tak nejenom že AMD už má lepší průběhy frametimes na single GPU, ale i CF už vypadá líp jak SLI :mrgreen:
The State of Smoothness and Frametimes

Before we dive into the questions above, there is one topic that has been burning on our minds to talk about since we've been testing a lot of SLI and CrossFire lately. We need to discuss where we are in terms of SLI and CrossFire smoothness and frametimes. That old issue about choppy or stuttering gameplay under SLI and CrossFire which we have been addressing subjectively for many years now.

In the past it was commonplace to complain about stuttering or choppiness with any AMD CrossFire solution. Times have changed, and we actually find that the roles have now reversed, at least at 4K. AMD has introduced its frametime averaging technology and is fully implemented on AMD R9 290X. AMD R9 290X also introduced new CrossFire technology that does not require a bridge atop the video card and improves communication through the PCI-Express bus. These improvements have proven to be successful in reducing the awful stuttering AMD used to be known for with CrossFire.

In all of our gaming we have shown you today, in every single game AMD CrossFire feels smoother to us than NVIDIA SLI. That's right, the tables have turned on this issue. In fact we experienced many situations where there was choppiness or stuttering with the two ASUS STRIX cards in SLI. It was noticeable, and when we switched to AMD R9 290X CrossFire; CrossFire just felt smoother.

One example of this is in Crysis 3. When we ran 4X MSAA at 3840x2160 with "High" settings we had a smooth experience with ASUS R9 290X CrossFire. However, with ASUS STRIX 780 6GB SLI we had a definite stutter, non-smooth experience despite what the framerates read and despite having 6GB of VRAM. This is a case where the framerates were reading what looked to be playable, at times in the 40's of FPS yet the actual gameplay felt choppy, like it was under 30 FPS! This is exactly the type of phenomenon we used to experience with AMD CrossFire.

Another example of this also happened in Far Cry 3 even running at just 2X MSAA "Ultra" settings. Our experience was altogether smoother with AMD CrossFire. It was as if the numbers we were seeing in FRAPS wasn't matching what we actually felt in game with SLI and this is exactly the way it use to be with AMD CrossFire.

Yet another example is the actual frametime results we have from BF4. Since we are now running that game under Mantle on AMD cards we have to use its built in frame time recorder and from that derive the average framerate. This displays to us the actual frametimes of the game. We often find that the AMD CrossFire frametimes are less than (better) than the NVIDIA SLI frametimes in the game. Granted we are using Mantle on AMD cards, but we have seen that to be true.

Today we can confidently state that AMD CrossFire is going to give you the better gameplay experience than SLI at 4K.
[H]ard|OCP - GTX 780 OC 6GB vs. R9 290X 4GB Overclocked at 4K
oneb1t
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. dub 2010

Re: Techreport - testování frametimes, ala skutečná plynulos

Příspěvek od oneb1t »

za chvili dorazi rad-x a vysvetli ti ze je to vsechno podplaceny a ze jemu to tak nefunguje :D
i7-12700K, 2x16GB DDR5-4800MHz, ASUS B660-I, 1TB WDS100T1X0E
i5-12400F@5.5GHz, 4x8GB DDR5-4800MHz CL40, Asrock B760M PG riptide, A-data 1TB XPG SX8200, Radeon MI25@WX9100 16GB, NZXT S340 Elite, X4071UHSU
HP ENVY x360 13" Ryzen 3 4300U
HEAD
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2005
Bydliště: Usti n/L
Kontaktovat uživatele:

Re: Techreport - testování frametimes, ala skutečná plynulos

Příspěvek od HEAD »

Sem docela prekvapenej.Vzdycky vsichni tvrdili, ze crossfire je horsi jak SLI, ale koukam ze to uz neplati.
Ted jeste aby AMD poresilo vykon s TRAA.
CPU-Ryzen 7800X3D, MB-MSI X670E Tomahawk, RAM-64GB 6600mhz CL32@6400mhz CL30, GPU-Sapphire 6800XT 16GB, ZDROJ-Seasonic GX 850W, Monitor-LG OLED C1 48"
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Techreport - testování frametimes, ala skutečná plynulos

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Já potvrdim že oproti svejm předchůdcům je Hawaii mnohem menší stutter-fest. Ale jen Hawaiii, ne přechozí GCN 1.0 radeony, ty patřej do té staré "useless" škatulky.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Techreport - testování frametimes, ala skutečná plynulos

Příspěvek od Ache »

oneb1t píše:za chvili dorazi rad-x a vysvetli ti ze je to vsechno podplaceny a ze jemu to tak nefunguje :D
Tak pravidlo jedna je: Nevěř zaplaceným recenzím... :twisted: Já po Vágnerovo zlatý hvězdě pro odpadkový MSI GTX780 (hoří i jinde viz. OCN) už na recenze totálně kašlu - můžu je brát jen jako hrubý orientační bod.

Jinak v tom testu nejsou ani testovaný frametimes / FCAT, takže jen jen teoretický pokec o tom jak AMD je plynulejší. Navíc CF = stále AFR = stále lag. + AF kvalita. Jak HEAD zmiňuje TRAA... Nebo Martasovi v treadu o R9 290 vysvětlete proč musí vypínat HV akceleraci kde se dá aby karta nežrala jak tank...
Ale když údajně "lepší" AMD bude mít pozitivní vliv na ceny konkurence tak proč ne. Jen ať si lidi AMD kupují a já si pak můžu koupil levnou NVidii. Mainstreamové GTX880 za cenu TITANa se fakt dočkat nechci.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: Techreport - testování frametimes, ala skutečná plynulos

Příspěvek od webwalker »

Podle toho, co mám k dispozici já, tak to můžu jen potvrdit (mám nějaké výsledky v FCATu).
Nejmarkantnější rozdíl je při použití Mantle, kde jsou to až neuvěřitelně hladké křivky. Pokud bude i DX12 takové, tak jsou imho mGpu zpět na scéně se vší parádou.

PS: Nevím, jestli to už v AMD napravili, ale problémy jsem viděl u DX9 her.
Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Techreport - testování frametimes, ala skutečná plynulos

Příspěvek od Ache »

webwalker píše:Nejmarkantnější rozdíl je při použití Mantle, kde jsou to až neuvěřitelně hladké křivky. Pokud bude i DX12 takové, tak jsou imho mGpu zpět na scéně se vší parádou.
Tobě ten graf s techreportu o kterým je řeč není podezřelý? Jak to může být v multi GPU hladčí než se single? že by vyhlazování latencí snímků = ještě jako bonus další lag? :)
mGPU bude použitelný až 4xGPU = render jednoho snímku.
Tady ty triky na vyhlazování microstutteringu jsou sice hezká věc na FCAT a měření latencí mezi snímky. Ale na celkovou latenci to má jistě spíš negativní vliv.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
oneb1t
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. dub 2010

Re: Techreport - testování frametimes, ala skutečná plynulos

Příspěvek od oneb1t »

muze bejt hladsi proc by nemoh?
i7-12700K, 2x16GB DDR5-4800MHz, ASUS B660-I, 1TB WDS100T1X0E
i5-12400F@5.5GHz, 4x8GB DDR5-4800MHz CL40, Asrock B760M PG riptide, A-data 1TB XPG SX8200, Radeon MI25@WX9100 16GB, NZXT S340 Elite, X4071UHSU
HP ENVY x360 13" Ryzen 3 4300U
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: Techreport - testování frametimes, ala skutečná plynulos

Příspěvek od webwalker »

@Ache: Něco z vlastní zahrádky (měřeno FCATem) :-D
FrameTimesChart.png
PS: Ne o žádném vyšším input lagu zdroj nic neříkal a nepochybuju o tom, že kdyby tam nějaký byl, hned by se s tím nezapomněl pochlubit.

Tady jsem ti to ještě trochu zvětšil:
FrameTimesChartZoom.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
oneb1t
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. dub 2010

Re: Techreport - testování frametimes, ala skutečná plynulos

Příspěvek od oneb1t »

ono to nejak limituje fps toho uz sem si vsim v ty predchozi recenzi (zrejme taky vliv framepacingu)
i7-12700K, 2x16GB DDR5-4800MHz, ASUS B660-I, 1TB WDS100T1X0E
i5-12400F@5.5GHz, 4x8GB DDR5-4800MHz CL40, Asrock B760M PG riptide, A-data 1TB XPG SX8200, Radeon MI25@WX9100 16GB, NZXT S340 Elite, X4071UHSU
HP ENVY x360 13" Ryzen 3 4300U
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: Techreport - testování frametimes, ala skutečná plynulos

Příspěvek od webwalker »

@oneb1t: No limituje, spíše to ty rychlé snímky (s příliš malou latencí) pozdržuje na nějakou cílenou průměrnou frame time, takže výsledné fps je nižší.
Pokud bychom se nekoukali na variabilitu a stuttering, pak by v tomto případě vyhrálo ve všech recenzích DirectX CF, protože má nejnižší průměrný frame time. Realita je ale někde jinde že :-D
ResultChart.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
oneb1t
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. dub 2010

Re: Techreport - testování frametimes, ala skutečná plynulos

Příspěvek od oneb1t »

= limituje to fps :D
i7-12700K, 2x16GB DDR5-4800MHz, ASUS B660-I, 1TB WDS100T1X0E
i5-12400F@5.5GHz, 4x8GB DDR5-4800MHz CL40, Asrock B760M PG riptide, A-data 1TB XPG SX8200, Radeon MI25@WX9100 16GB, NZXT S340 Elite, X4071UHSU
HP ENVY x360 13" Ryzen 3 4300U
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Techreport - testování frametimes, ala skutečná plynulos

Příspěvek od Ache »

webwalker píše:@Ache: Něco z vlastní zahrádky (měřeno FCATem) :-D
No to je o čem mluvím - je to podezřele vyhlazený a stejný fps na každým snímku - jako s nějakým limiterem.

Přece je blbost, aby to několik snímků po sobě šlo stejně! Vždyť během hraní se scéna mění a fps také, takže už z tohohle principu težko může mít každý snímek stejný frametime, natož celý průběh třeba 100 snímků po sobě :roll:
To je prostě podezřelý. Takhle ti to vyleze když dáš V-sync a budeš se držet na stejném fps/frametime (všechny snímky budou synchro s displejem). A nebo jen někde čuměl do zdi aby scéna byla stále stejná :-D
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: Techreport - testování frametimes, ala skutečná plynulos

Příspěvek od webwalker »

@Ache: No ono to zas tak úplně přesný není. Tady jsem ti udělal malý výřez abys to viděl.
zoom.png
Tady je krásně vidět schodovitý přechod na vyšší fps (nižší frame time) způsobený zřejmě onou cílovou frame time. Prostě mGpu v Mantle rozhodně není to samé jako u DirectX a proto si myslím, že pokud alespoň z poloviny DX12 napodobí Mantle, máme tu znovu úsvit mGpu řešení.

PS: A je tam taky krásně vidět, jak dobře se FLAC drží středových hodnot frame times :)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
RAD-x
Červená karta
Červená karta
Registrován: 24. dub 2008
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Techreport - testování frametimes, ala skutečná plynulos

Příspěvek od RAD-x »

oneb1t píše:za chvili dorazi rad-x a vysvetli ti ze je to vsechno podplaceny a ze jemu to tak nefunguje :D
Nikdy jsem nic takovýho nenapsal, tak si mě neber do huby. Jasně jsem vysvětlil co jsem měl na mysli, tak si ty svý překrucovací bláboly strč třeba do pr..le. Že redakce testujou karty s naprosto odlišný, nastavením je naprostej standart...né že je to podplacený, to jsem nikdy nenapsal, jasně si viděl muj test kterej to uvedl na pravou míru, spotřebu, výkon, teploty to všechno s real time videem který nepopřeš. Myslel jsem, že seš někde jinde než na urovni "ingamáčka" evidentně jsem se zmýlil.
oneb1t
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. dub 2010

Re: Techreport - testování frametimes, ala skutečná plynulos

Příspěvek od oneb1t »

RAD-x píše:Nevim, co se 290X a crossfire pod Mantle týče, je stejně otřesný jako pod DX....předevčírem dorazila druhá 290X a v BF4 stutter fest....zlatý SLI.
a uz legendarni test v jinym threadu
RAD-x píše: Mantle 290X
Obrázek

GTX780 DX11
Obrázek
i7-12700K, 2x16GB DDR5-4800MHz, ASUS B660-I, 1TB WDS100T1X0E
i5-12400F@5.5GHz, 4x8GB DDR5-4800MHz CL40, Asrock B760M PG riptide, A-data 1TB XPG SX8200, Radeon MI25@WX9100 16GB, NZXT S340 Elite, X4071UHSU
HP ENVY x360 13" Ryzen 3 4300U
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“