Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Nejaky ALE maji snad vsechny SB a vlastne i skoro vsechny ostatni ISA zvukovky. Ty co maji nejmin chyb jsou nejdrazsi a to si priprav 5k+ za takovou AWE32, ostani kolem 2k. Pokud nejaky jiny reseni, tak to je taky drahy, treba ten muj Ensoniq je kolem 4k, Guillemot MAXI Sound Game Theater 64 je taky za podobny penize. AWE64 Gold je strasne mimo. Jinak nejlip sezenes asi ty SB32 CT3600. Na Aukru byla nedavno jedna za 850,- a ja vyhral aukci, kde byla jedna spolu s celym zakladem 486tky bez garance funkcnosti a vydrazil to za 831,- https://aukro.cz/zakladni-deska-umc-gre ... 6967350870 kdy ten zbytek z 486 jsem rozdelal na dily a jednotlive prodal tak, ze ji mam vesmes zadara. Musis sledovat lip. :)

Jinak narozdil od DOCa OPL3 me nezajima, FM syntezu jsem nesnasel, GM je uplne jiny level. Kdyz uz chce nekdo tak moc FM syntezu, tak na to staci sehnat nejaky value s ESS cipem za par fufniku a nic neresit. Na to neni potreba AWE a podobny monstra.

PS: Ten Radeon 8500 je na 1050,- :roll: ugh.
Obrázek
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Mě by i stačilo něco na úrovni SB16/PRO s OPL-3 (na to už jsem také narazil v akceptovatelné cenové hladině), ale tam je opět x bugů a hlavně nekvalitní výstup. Tu CT3600 jsem také zaregistroval, ale jakmile někde v souvislosti s daným modelem vidím slůvko "value" nebo "vibra", tak to automaticky zavírám :) A pokud bych byl v čistém DOSu odkázán jen na CQM syntézu nebo nějaký náhodou funkční soundfont, tak to ani omylem.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Ono zase tolik her s GM, ktery nejdou ve Win v promtu, neni. Drtiva vetsina jde pod Win, kde se soundfonty problem neni. Value taky neznamena ze je to kram. Dost budget zvukovek je nekdy lepsi nez drazsi orinaly SB. Pokud ses takhle extra narocnej, tak ti nezbyde nic jinyho, nez rozbit prasatko a sehnat dobry SB klon (nebo SB s nejmin bugy) bez bugu s dobrou FM syntezou a k tomu sehnat doughterboard na MIDI, nebo druhou zvukovku s dobrym MIDI a propojit to.

//
Jinak tady v bazaru byly dve Vibry a jedna s OPL, vzal to DOC. Klidne jsi to mohl vzit.

Tady jsou SB a jejich bugy. Vesmes neexistuje bezproblemovy SB.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

JJ teď jí zrovna zkoušim, CT2640 a funguje OK (i na Abit KT7A eh).
Taky pitomej creative, pod číslem CT2640 existujou verze s/bez IDE, a s/bez OPL3 čipu, jak to asi lidi maj poznat když se neobtěžujou ani změnit číslo karty přitom osazení PCB se mění a to dost zásadně.
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

No já teď sehnal zvukovku s ESS Solo1 od Terratecu za 50 kaček, můžu si tak teď vybrat, co budu zkoušet v modernějším PC s PCI sloty pro DOS a Win9x kompatibilitu (mám klasika SB Live5.1, pak Audigy2, Yamahu744 a teď Solo1). Ten ESS by měl být z nich nejméně problémový, protože jeho dos driver nepotřebuje EMM. Srandista asi potvrdí, že?

Z ISA karet jsem si nechal jen AWE64 Value, pak ALS100 a ještě ESS1868. Tu poslední jsem měl jako svojí první a jedinou ISA kartu. Tehdy nebyly prachy na žádnou lepší a téhle se zbavoval známý. Jak mi nešlo o žádnou super kvalitu (která s plastovými genius chrchláčky ani nemohla být), tak si nevzpomínám, na žádné problémy s ní. Žila se mnou od DOSu a MMX až po K6-2 a Win9x/ME. Pak při přechodu na SocketA jsem (jo moje KT133 deska neměla ISA slot) musel využít integrovaný AC97 a to byla opravdu bída tyhle první kodeky, tam jsem poznal downgrade i na shitových repro.
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ess solo má hlavně nejlepší kvalitu DOS OPL3 zvuku ze všech PCI a karet a to o hodně. Kompatibilita je taky dobrá.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Za nej PCI zvukovku pro DOS stejne povazuju Ensoniq/Creative (CT4700) s jeho emulaci Soundscape a SB s jeho 8MB soundfontem. :)

Pujdu si zase hrat s tim Abitem zda to nejak dal nevyresim.
Obrázek
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

Hladis píše:Za nej PCI zvukovku pro DOS stejne povazuju Ensoniq/Creative (CT4700) s jeho emulaci Soundscape a SB s jeho 8MB soundfontem. :)
Obrázek
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Scythe Mugen 4, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Pfff, vis prd co je dobry. :P Muzes s tim nesouhlasit, muzes proti tomu protestovat, ale to je tak vse co s tim muzes delat. 8)
Obrázek
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

Tuhle jsem zkousel rozjet ESS Solo pod win98 a moc se nedarilo... laboroval jsem snad se vsema existujicima ovladacema a ve finale jsem sice dokazal kartu dokopat do stavu bez vykricniku v device manageru :-D nicmene zvuk se ani tak nekonal. Pritom po HW strance je karta ok, protoze v XP chodi s defaultnim ovladacem spravne.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

Na akej doske? 4CoreDual-SATA2?
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Scythe Mugen 4, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

PIII Xeon na i840 chipsetu, cili vice mene dobovy HW. Jeste to budu zkoumat dal, treba i na jinych deskach... ale rad bych tu kartu mel v tomhle PC.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

Aha. No ja viem, ze na tej SATA2 som ju skratka v 98 nerozbehal ani za nic, pritom v DOS, XP aj Linuxe vsetko v pohode. A problem bol v chipsete, jak som downgradoval na 4CoreDual-VSTA s o generaciu starsim VIA chipsetom, zvuk sa okamzite rozbehol, a ide mi teraz pod vsetkymi systemami.
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Scythe Mugen 4, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

havli: Já svůj boj se Solo už vzdal, viz:
https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php ... 3#p9580783

Vzhledem k tomu, že všechny moje retro základní desky mají ISA, používám vesele naprosto bezproblémovou zvukovku s ES1869F. Těchhle karet mám několik variant i s možností připojení wavetable - což nejspíš časem udělám koupí DreamBlasteru. Bude to asi i lepší řešení, než jakýkoliv SB.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Já uvidim, jednu PCI solo mam na cestě, tu druhou co mam už dýl to neni karta ale zvukovka v laptopu (Compaq pressario 1800T) a tam funguje na 100% ve všech os všechny funkce a DOS zvuk krásnej.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Je objektivnim faktem, ze nejlepsi emulaci u PCI zvukovek udelal Ensoniq. Na tom chodi i speky, ktery si jinde neskrtnou a jeste to ma vyhodu emulace Soundscape s jeho GM a tech vybornych Ensoniq soundfontu, ktery bohuzel jinde nefunguji. Ostatne byl to i jeden z duvodu proc ho Creative koupil. Jedina nevyhoda ty zvukovky je, ze akceleraci pocita CPU, ale to je problem jen u slabych stroju, u AthlonuXP je to uz vcelku jedno. CT4700 je asi nej verze tohohle Ensoniq cipu, ktera ma nejlepsi vybavu.

Abit postelovany, zlepsil jsem to, uz to neni takova hruza, ale dokonaly to neni. 100% to je jen kdyz je disk na radici, kazdopadne DVD mechanika muze byt aspon v IDE2. Jinak nedela bordel ani Dune2000.

Tak to chci videt kdo tohle koupi v tak otresnym stavu za prachy jak z ebay :roll: https://aukro.cz/zvukova-karta-isa-crea ... 6968719723
Obrázek
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

elcrys píše:havli: Já svůj boj se Solo už vzdal, viz:
https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php ... 3#p9580783

Vzhledem k tomu, že všechny moje retro základní desky mají ISA, používám vesele naprosto bezproblémovou zvukovku s ES1869F. Těchhle karet mám několik variant i s možností připojení wavetable - což nejspíš časem udělám koupí DreamBlasteru. Bude to asi i lepší řešení, než jakýkoliv SB.
Tak to jsi me nepotesil... tahle masina bohuzel ISA uz nema. Zase tam je PCI-X a RDRAM. :D
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hladis píše:Je objektivnim faktem, ze nejlepsi emulaci u PCI zvukovek udelal Ensoniq. Na tom chodi i speky, ktery si jinde neskrtnou a jeste to ma vyhodu emulace Soundscape s jeho GM a tech vybornych Ensoniq soundfontu, ktery bohuzel jinde nefunguji. Ostatne byl to i jeden z duvodu proc ho Creative koupil. Jedina nevyhoda ty zvukovky je, ze akceleraci pocita CPU, ale to je problem jen u slabych stroju, u AthlonuXP je to uz vcelku jedno. CT4700 je asi nej verze tohohle Ensoniq cipu, ktera ma nejlepsi vybavu.

Abit postelovany, zlepsil jsem to, uz to neni takova hruza, ale dokonaly to neni. 100% to je jen kdyz je disk na radici, kazdopadne DVD mechanika muze byt aspon v IDE2. Jinak nedela bordel ani Dune2000.

Tak to chci videt kdo tohle koupi v tak otresnym stavu za prachy jak z ebay :roll: https://aukro.cz/zvukova-karta-isa-crea ... 6968719723
Bacha na to, ty starý ensoniqy do PCI jsou celkem "meh" vesměs se jim daří jen na starejch chipsetewch, ale SB emulace na novejch bejvá mrtvola. Je to mnohem horší jak třeba Audigi nebo Live. Člověk by řekl od stejný firmy ale ne, těch desek kde mi dobře fungovala ensoniq PCI a nebylo to BX a starší je u mě myslim zatim 0. Většinu jsem jich i vyházel kvůli tomu jak hrozný problémy jsem měl s driverama.

Btw trošku jsem pogooglil a uff...

https://www.realworldtech.com/via-soundblaster-2/

Zdá se že když se použije na KT133 PCI SB s funkční emulací tak místo stutteru a lupání to způsobí ňákej interní konflik prostředků a můžou se poškodit data na IDE. Fakt briliantní chipsety tohle. :P Chtěl jsem zkusit svůj sata PCI řadič (ňákej kouwell s 4 porty a silicon image čipem), ale fail, v tom Solteku se vůbec nerozjel, jeho bios se nikdy nenačetl a ve win ho to na PCI vidí ale při instalaci driveru výtuh. Ještě zkusim Abita ale očekávám obdobnej konec. Pak tu mam ještě ňákej starej 3ware raid co používám v tom dul gallatinu a to je vše, jiný PCI řadiče nemam.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Proto taky doporucuju CT4700 a ta chodi i v "novejsich" deskach. Original Ensoniq Audio PCI jsem nemel. Driver je takovy kockopes mezi Creative a Ensoniq driverem, ale pozor, musi se sehnat prave tenhle "kockopes" ze staryho CD a ne novejsi. Jediny problem je mu dobre nastavit prostredky, jelikoz rad koliduje a problemova je odinstalace.

U toho Abita ted DVD mechanika nijak zvuk nemrvi a nezpusobuje problemy kdyz je sama jako Master na IDE2 a disk na radici. To se da takhle provozovat vcelku ok. Kdyz dam disk na IDE1, tak se to zhorsi, zvlaste kdyz tomu dam dardu s prehravanim treba flac. Kdyz dam na IDE1 DVD i disk na jeden kabel, tak je to des a kdyz tomu vypnu pro srandu DMA, tak to je totalni armagedon. Kazdopadne kdyz je disk na radici a DVD na IDE, tak s Dune2000 nebyl vubec zadny problem, ale zase ji mam patchnutou na verzi 1.06 a nezkousel jsem CaC. Proste kdo chce ISA, tak BX, KT133/A nee.

Myska z Ciny zatim dle sledovani obletava snad cely svet.........
Obrázek
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od zsdx »

Myska z Ciny zatim dle sledovani obletava snad cely svet.........
Kdyz ji nesezrali hned v Cine, tak dorazi ;)
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“