Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

elcrys píše: MV: Tuhle variantu ESS mám mimo jiné také, ale v mnohem optimalizovanější podobě :)
Obrázek

V zásadě tomu chybí onen integrovaný wavetable (2 čipy vlevo) a zesilovač pro speaker out (ten ale u těchto karet stejně vypínám přes jumpery). Překvapivé je, že výstup i takto ořezané karty je kvalitní a kompatibilita stále 100%.

Nějakou ESS s wavetable čipem jsem se pokoušel urvat před časem na Aukru, ale cena lezla až moc vysoko.
Pěkná no, evidentně referenční PCB :) Nevíš, co mělo být za ten malý čtvercový chip nahoře vlevo?
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Ten čip uprostřed vlevo je ES981 ROM se vzorky nástrojů a výrobce si mohl vybrat, zda k tomu osadí syntetizér ES689 (tvůj případ) nebo ES690.

http://www.electroscheme.ru/datasheet/E ... /PB689.PDF
https://www.datasheets360.com/part/deta ... 087452507/

Ten druhý by měl podporovat ještě navíc reverb a chorus, jinak tam asi rozdíly nejsou.
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

to ne, myslel jsem tu neosazenou pozici úplně vlevo nahoře, je prázdná jak u mě, tak u Tebe :)
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

ES689 je vždycky osazen vlevo dole, ES690 potom vlevo nahoře. Obě varianty mají odlišné formáty čipů (viz datasheet), takže jedna pozice bude vždycky prázdná.
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od werygood »

https://www.pcgamer.com/the-very-specif ... aging-art/ he he. Jako malemu se mi to hodne libilo.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Tak se mi prodal Soltek SL75KAV, zustane Abit. Jeste jsem ho dnes zkousel a zajimavy ze neblbne na integrovanym IDE s ISA tak jako Abit. Na Abitu to je daleko horsi a tam proste disk musi byt na RAID radici.

Jinak R9600XT od HIS repasovan, otestovan a beha pekne. Jsem ani nevedel ze ma podsviceny vetrak.

Audigy Platinum EX byla zasrana jak jetel, hrozny vrstvy prachu na vsem. Musel jsem to vse poradne vycistit https://abload.de/img/20200620_152622tbkte.jpg a modlit se zda to bude fungovat, ale stesti pri me stoji, je to plne funkcni. Ted mam obe Audigy Platinum EX, jedna s internim a druha s externim boxem.
Obrázek
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

elcrys píše:ES689 je vždycky osazen vlevo dole, ES690 potom vlevo nahoře. Obě varianty mají odlišné formáty čipů (viz datasheet), takže jedna pozice bude vždycky prázdná.
aha, tak to jsem špatně pochopil, dík za vysvětlení
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Takze probral jsem vsechny Levelacky CD/DVD a vyextrahoval z toho (nejen) vsechny ATI drivery. Mam tak z toho asi kompletni Catalysty od 2.5 do 4.11.
Obrázek
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Oh yeah, sehnal jsem za babku ctyri 4MB 30pin pametovy moduly. Nekdo to hodil na Aukro bez oznaceni velikosti s nic nerikajicim nazvem, tak se o ne nikdo nepral. S 8MB na SB32 s 8MB EMU soundfontem je to ted slusny rachot.
Taky by me nenapadlo, ze pitoma DVD-CD mechanika muze ovlivnovat celkovou kvalitu zvuku, kdyz je napojena pres analog. Ja porad proc slysim zvuky prace PC, tak jsem dlouho laboroval a pomohla az vymena mechaniky. Nejakym zpusobem konkretni mechanika promitala zvuky prace PC do svyho analogovyho vystupu.
Obrázek
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Nejnovější přírůstek do sbírky - Sound Blaster 16 MCD CSP:

Obrázek

Podle toho, co se píše v recenzi níže (shodou okolností identická karta), by mělo jít o jednu z nejlepších pozdních variant SB16:
http://www.vogons.org/viewtopic.php?t=49896

Kartu jsem otestoval, i s doporučeným nastavením Mixeru, a vše bez problémů funkční. U těch pár her, co jsem testoval, nenastal ani žádný problém s kompatibilitou v čistém DOSu.

Z hlediska zvukového projevu jsem od toho nic nečekal a taky jsem nic nedostal :) - v zásadě nemám důvod měnit ze své ESS (taky na obrázku). Rozdíly ve FM syntéze jsou dle mého názoru zanedbatelné (zde bych spíš ze zvyku favorizoval ESS) a ESS je navíc absolutně bug-free. V podstatě jsem si tak potvrdil názor, že ESS je ideálním řešením, s možností přípojit Wavetable, kdybych se chtěl babrat se soundfonty a MIDI syntézou.

Uvažoval jsem také o nákupu pozdějších SB, ale protože je mojí prioritou čistý DOS a spíše starší hry, upustil jsem od toho z důvodů problematičtější kompatibility karet typu AWE32 a modelů s rozšiřitelnou pamětí.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

AWE32 je to samy co SB16 jen s pridanym EMU8000 cipem pro GM a nema tedy problemy s kompatibilitou v tom co jsi na tom zkousel. Jediny problem je s GM a to pouze jen u promile DOS her, ktery nejdou spustit ve Win98 a nemaji primou podporu pro AWE. Kazdopadne jedina hra u ktery jsem narazil na tenhle problem je DMII, ktery ale i tak byl primarne delan pro syntezu a nativne bez hacku tam umi GM jen Ensoniq. Jelikoz hrajes nejaky hodne prastary hry, ktery ani GM podporu nemaji a stoji ciste na synteze, tak je AWE oproti SB16 drahej spas. Pokud ale jde o GM, tak je to naopak. AWE32 je vesmes AllinOne nejuniverzalnejsi ISA zvukarna a ty bugy nejsou zase tak podstatny, tykaji se hlavne pridavnych GM zarizeni, coz je stejne vzhledem k EMU8000 cipu a rozsiritelny pameti vcelku irelevantni. Nakonec pokud ti jde o syntezu a mas tu ESS, tak proc SB16 a jeste za tech 600,- ? SB16 vzhledem ke svym omezenim nema realne moc velkou cenu.


Jinak muj projekt univerzalniho retro PC vesmes vbiha do finise. Uz tam mam narvanou drtivou vetsinu her, je to pekne vytuneny a odladeny. Rozbehal jsem na Audigy i Ensoniq 8MB soundfont v pure DOSu. Jo byl to opruz ladit, trvalo to dlouho, ale rozbehal jsem snad vsechno. DOC tu pochyboval, ze ty vsechny hry (je jich opravdu hodne) rozbeham. Pche. :P Jen to prekapovani Voodoo schazi. Finalne to pak cely naklonuju na 120GB disky, je to uz ted vcelku dobre prenositelny na dalsi systemy a staci jen menit drivery.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Nuo dobrá. Až budeš mít ten image toho disku mohl by jsi ho někam neofiko "upnout" i s hrama samo sebou. :P

Elcrys - SB16 je fajn ale pro FM a SB klasiku je s AWE32 identickej (pokud člověk nechytne model bez OPL což se může stát u obou táborů), obecně pro mě jakožto příznivce late DOS her je SB16 good protože ihmo 16-bit mixing že, kdežto ESS audiodrive umí emulovat jen SB PRO což je 8-bit (problém to ale často neni protože ESS audiodrive bylo populární, takže spousta novejch DOS her jí zná a má nativní support přímo pro ní). Staré DOS hry což je ale tvé zaměření maj zvuky v 8-bit a tam nemá SB16 žádnou výhodu, spíš nevýhody (možnej hanging note bug, někdo říká větší noise oproti SB PRO 2.0 a pod).

Jediný dobový co mi nahání doslova noční můry je Gravis Ultrasound.
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Hladis píše:Nakonec pokud ti jde o syntezu a mas tu ESS, tak proc SB16 a jeste za tech 600,- ? SB16 vzhledem ke svym omezenim nema realne moc velkou cenu.
Za pozdní revizi CT2230 s CT1703-A DAC a navíc otestovanou, to hodnotím jako hodně slušný kup. Co jsem se díval zpátky, tak levněji na Aukru v poslední době nešla, o eBay nemluvě. Naposledy se prodalo tohle:
https://aukro.cz/isa-zvukova-karta-soun ... 6932230872

Účelem nákupu bylo obstarat si nějakou referenci/etalon a zjistit, co všichni vidí na těch SB. Tenhle model splňoval všechny moje základní podmínky, navíc MIDI syntéza nebyla nikdy můj šálek čaje - prostě mi vadí, že to s každým soundfontem zní jinak, takže se stejně o nějaké věrnosti nedá mluvit, ale to už jsme rozebírali dříve.

DOC: Vzpomínám si, jak redaktoři Score v recenzích neustále básnili, jak výborně to na GUSu zní (od té doby to mám zafixované jako naprosto TOP řešení - když se podívám na dnešní ceny, tak by to i odpovídalo :) ). Řekl bych, že u zvuku je to hodně o individuálním vkusu posluchače, víc než třeba v záležitostech grafického zpracování her.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Je rozdil za kolik se to proda a jakou to ma skutecne uzitnou hodnotu. Proste bych za to 600,- nedal, jelikoz ta hodnota tam neni. Cena 1200,- + je totalne mimo. Vzdyt ja mam SB32 vesmes sehnanou z Aukra zadarmo. Co vsichni vidi na SB ? To samy co vidi na 3Dfx, ikdyz 3Dfx karty zadny terno neni. Racionalne si do systemu das jinou kartu nez 3Dfx. Kdyz jsme nakousli GUS, tak proc takova karta, jejiz uzitna hodnota je dost problematicka, je tak draha. Za GUS bych dal realne tak 200,- korun, jelikoz je to dobry tak na koukani nez na relny pouziti. Proste sentiment,znacka, rarita.....

DOC:
No hele 120GB SSD+64GB flaska se uploaduje dost blbe. :) Vetsinu her jsem se snazil ziskat ve full verzich bez RIP verzi a hodit do image a to zabere hodne mista. K tomu shaneni ruznych patchu a reseni, s vic jak polovinou her byly nejaky problemy. Treba Gabriel Knight 3 hned hazel error u uvodniho videa s padem a hra musi byt spustena s BAT souborem, ktery eliminuje jeden codec ve Win, nebo Blood II natvrdo zasekl PC ve vyssim rozliseni, reseni bylo sehnat neofiko patch...... a takhle to je s vetsinou. Clovek by cekal, ze tyhle stary hry na dobovym systemu a HW pojedou bez problemu. Chyba lavky, uz tehda to byl bugfest.

SB16 je spis pro late DOS, nema GM a pridat tam GM je problem kvuli nekterym bugum jako hanging note bug a slow down bug. Ta karta je dobra treba ke kombinaci s mym Ensoniq, ktery ma dobry GM (tam se pri pripojeni pres Out-In nema co pokazit), ale jinak je ta karta nezajimava. Tedy kdyz mam ESS s SB PRO emulaci, tak je pro prastary DOS hry SB16 absolutne nezajimavy. AWE samozrejme pri pouziti interniho EMU8000 netrpi hanging note ani slow down bugem. Jediny bug je u nekterych modelu Single Cycle DMA bug, ale to je prkotina. Nejlepsim modelem s nejmin bugy je asi SB32 CT3670 (tedy vesmes AWE64 s memory sloty), jen holt nema OPL. Pokud nekdo chce OPL, tak se tam nejaky bug najde, ale netreba to s temi bugy prehanet. Nakonec AWE umi i na OPL syntezu aplikovat Chorus a Reverb, coz jini neumeji.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

GUS
GUS byla naprostá hrůza, hraje to (na můj vkus) meh, a SW i HW kompatibilita je tragédie. Největší bolest ale je že GUS neni zpětně kompatibilní, tzn pozdní GUS PNP nefunguje v early hrách dělanejch pro GUS 1.0, což je naprosto mimózní. Je tam emulace, pak je tam emulace pro SB, pak je tam emulace pro emulaci a emulace pro emulaci pro emulaci sama sebe a nic z toho nefunguje pořádně a polovina z toho odmítne fungovat s hláškou "your PC is not genuine" pokud nemáš jeden ze specifickejch Intel chipsetů a CPU z té doby. Nejhorší zvukovka co jsem kdy držel v ruce. Nejvíce tristní na tom je, že cca v roce 2007 jsmem jí vyměnil za jednu zpeklou (leč stále funkční) V5 5500, kdybych věděl.... nic, historie, GUS už je dávno pryč, letěl na ebay pro nepoužitelnost a stejně se o něj poprali za pár set dolarů, nemožný.
Blood II natvrdo zasekl PC
Tvůj PC se tě snažil ochránit!
Některé věci by měly zůstat mrtvé.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

GUS je proste rarita s urcitym sentimentem a jeho cena je tak prestrelena. Kdokoliv ale s nim mel co do cineni, tak rozbehat to ho muselo stat 10 let zivota. Vetsinou to proste skonci tak ve vytrine. Na nejaky realny pouziti to moc neni. Ja kdysi vlastnil tenhle klon http://geryon.ru/expertcolor_med3201.jpg Jeste k tomu mam cesky manual.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Těžko to nazívat klonem když to používá stejné čipy jak GUS 3.0 PNP, spíš bych to nazval kopií. Klonem se nazývaly třeba ty různý SB PRO klony co měly úplně jinej HW a SB emulovaly. Tohle bude fungovat stejně jak ofiko GUS 3.0 PNP ala radši se jít pověsit. :cry:
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

V tom 96 roce co jsem to mel to byl docela orisek rozbehat, ale kdyz se podarilo, tak to fungovalo obstojne. Ted je vcelku skoda ze sem se ji zbavil :) ale cesky navod mi zustal.

PS: Vim ze Blood II byl prijatej dost vlazne a zrovna super hit to nebyl, ale ja to tehda hral a patri to do myho nostalgickyho seznamu.
Obrázek
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Sehnano vicero GF 4200, nebyla u nich overena funkcnost, ale otestoval jsem to a jsou ok. Uf risk vysel. Tuhle polozku si tak muzu odskrtnout.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“