Je 30 FPS dost pro všechny?

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Je 30 FPS dost pro všechny?

Příspěvek od no-X »

Čas od času narazím tady na fóru (vlastně i jinde), na nějakého uživatele, který tvrdí, že 25-30 FPS je framerate dostatečně vysoký na to, aby hry běhaly plynule. A že lidské oko nedokáže vyšší framerate zhodnotit.

Pokaždé se snažím dokázat, že je to nesmysl (onen příklad, kdy na 22" displeji za vteřinu přeletí nějaký objekt z jednoho rohu do druhého - při 25 FPS bude mezi jednotlivými snímky skok více než 2 cm, což se nedá považovat za plynulý pohyb).

Dnes jsem si ale vzpomněl na jedno (přes 10 let) staré demo 3Dfx, které už tehdy prezentovalo, že 30 FPS nestačí a to ani pro relativně pomalý pohyb.

Pokud si ho chcete vyzkoušet, není problém (postup je vyzkoušený na grafické kartě ATi + WinXP; mělo by to ale fungovat i na nV):
  1. Stahněte si a nainstalujte 3dfx Demo "60/30/15 Hz" z http://www.falconfly.de/artwork.htm (zascrollujte, nebo si na stránce vyhledejte název dema - přesně jak jsem ho tučně uvedl)
  2. Pokud nemáte v systému nainstalovanou grafickou kartu od 3Dfx ani Glide wrapper, stahněte a nainstalujte např. wrapper ze http://www.zeckensack.de/glide/ (hned druhý řádek shora "download here")
  3. Po instalaci wrapperu zkopírujte soubory "glide2x.dll" a "glide3x.dll" z c:\windows do adresáře s 3Dfx demem (do stejného adresáře, jako je exe soubor)
  4. Spusťte configurator glide wrapperu, ignorujte hlášku, nastavte Refresh rate na 60Hz a zavřete (OK)
  5. Otevřete CCC (nebo ovládací panel grafické karty) a pokud používáte v-sync a 3D refresh rate override, přepněte ho na 60 Hz (demo by jinak neběželo korektně na 30 a 60 FPS). Pokud pro každé rozlišení nastavujete refresh zvlášť, mělo by stačit nastavit těch 60 Hz pro 640*480
  6. Spusťte demo a kochejte se, jak se balónek při 30 FPS pohybuje "naprosto plynule, že už je jakýkoli vyšší framerate úplně zbytečný" :roll:
Nejlepší moderátor ve výslužbě
axloth
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. pro 2004

Příspěvek od axloth »

Takze podle tebe je treba C&C3 vzdy, vsude a za vsech okolnosti trhanej a nikdy a nikdo ho nehral plynule?
r1pper
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. kvě 2006

Příspěvek od r1pper »

Pri tech 30FPS je rozdil jestli nejakej mamut za 1 fram urazi vzdalenost na monitoru (ja nevim kolik asi ctvrt milimetru ) a Q3 treba kde by 1 fram znamenal skok postavy o 5 cm
KDO mi odebral moji zlutou kartu
axloth
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. pro 2004

Příspěvek od axloth »

r1pper píše:Pri tech 30FPS je rozdil jestli nejakej mamut za 1 fram urazi vzdalenost na monitoru (ja nevim kolik asi ctvrt milimetru ) a Q3 treba kde by 1 fram znamenal skok postavy o 5 cm
Porad muzes divoce scrollovat a strely litaji taky rychle.
durod
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2005

Příspěvek od durod »

dle me, 30fps staci na stategie, adventury, ale i nektere FPS, napr crysis

ale take zalezi na monitoru jak pises. Jak jsem presel z 17" na wide 22" mnohe hry se stali "nehratelne"
i5 2500K, 16GB RAM, HD7750
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Příspěvek od no-X »

axloth: Rozdíl je právě v tom, že když ve strategii scrolluješ, neovlivní ti hratelnost, jestli je to 100% plynulý, nebo ne, protože během scrollování nic dalšího neděláš. Kdežto ve 1st person běháš, otáčíš se... a během těchto rychlých pohybů musíš ještě reagovat na to, co se děje kolem tebe, střílet a uhýbat se.

Nejde mi o to dokázat, že 30 FPS nestačí pro žádnou hru, ale poukazuju na to, že 30 FPS neznamená plynulost a že není pravda, že vyšší výkon je zbytečný, protože už ho oko nerozezná. Oko ho rozezná a velice snadno - viz demo (pokud teda dotyčná osoba nepoužívá low-end LCD s brutální odezvou a mazjícím se obrazem).
Nejlepší moderátor ve výslužbě
riXo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 24. bře 2007
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od riXo »

30FPS urcite neni dost fps pre kazdu hru, ale aj tak to je len o zvyku. Ked som zvyknuty hrat hru na 60FPS a raz padne framerate na 35FPS tak mi ide roztrhat oci...

Ja som si uz zvykol na aj na nizky framerate (15-25fps) pretoze jednoducho nemam na lepsi HW. Uprednostnim kvalitu pred kvantitou.
SFF1 - Ryzen 9 5900X@4.5GHz@1.1V + NH-U12A, MSI B550i, 32GB 3600MHz CL16, MSI 3080Ti, 2TB NVMe, 4TB SSD, 3TB HDD, Corsair SF750, NR200P, LG 27GL850 + EIZO EV2750 + LG C1 55, Onkyo A-9010, Quadral SM120 II
SFF2 - Ryzen 7 2700, MSI GTX970, Raijintek OPHION EVO SFF3 - Intel i7 8700k, MSI RTX2080, Dan A4 SFX v4.1
yuri.cs
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 03. led 2007
Bydliště: hl.m. piva
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od yuri.cs »

hraju jen cs 1.6. obcas modnuty css, w3ft nebo q3a. 30 i 60fps je pro me totalni utopie.
It will be amazing in case after 10GHz we will see 20GHz, 30GHz and so on, just like we witnessed the thorny way from 10MHz to 33MHz in the eighties. -xbitlabs.com
Krteq
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 22. dub 2005
Bydliště: Brno

Příspěvek od Krteq »

Myslím, že tento výklad Guru3D, který připojují ke každé recenzi/review grafické karty, vysvětluje celkem dost.
So if a graphics card barely manages less than 30 FPS, then the game is not very playable, we want to avoid that at all cost.

With 30 FPS up-to roughly 40 FPS you'll be very able to play the game with perhaps a tiny stutter at certain graphically intensive parts. Overall a very enjoyable experience. Match the best possible resolution to this result and you'll have the best possible rendering quality versus resolution, hey you want both of them to be as high as possible.

When a graphics card is doing 60 FPS on average or higher then you can rest assured that the game will likely play extremely smoothly at every point in the game, turn on every possible in-game IQ setting.

Over 100 FPS? You have either a MONSTER of graphics card or a very old game.
Podle mě stačí i těch 30 a více (pro určité hry), ale ideál je 60+
Lukfi
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. črc 2005
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukfi »

Jestli je 30 FPS málo, nelze posoudit obecně, záleží na konkrétní hře. Třeba zmíněný CnC 3 je stavěný na fixní framerate 30 FPS, takže je při tom zcela plynulý. U svižnějších her, tedy stříleček, automobilových závodů... se často setkáte s tím, že grafika je plynulá, ale celá hra je taková vláčná, cítíte zpoždění odezvy ovládání, a to je zřejmě to, co lidem spíš vadí na nízkém framerate.
A samozřejmě to záleží taky na tom, jak je kdo zvyklý - mně třeba nedělá problém hrát střílečku typu Far Cry s 40 FPS, ale na multiplayerové řežby je to málo. V singlu jde spíš o to, jak kdo snáší občas tu vláčnost (i když to je možná spíš způsobeno slabým CPU) a cukání v náročných scénách.
Výkaly prosím umisťujte do záchodové mísy a nikoliv diskuzního fóra.
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Příspěvek od no-X »

Když jsem před léty začal hrát UT99, byla to vlastně první a jediná hra, kde jsem měl zapnuté zobrazování FPS - aktuální, průměrné... A abych si zahrál, potřeboval jsem cca 45 FPS v průměru. Což při maximálních detailech dala myslím Voodoo 2 na 800*600, Voodoo 2 SLI na 1024*768 a Voodoo 5 - 5500 v 1024*768 s FSAA 2x.

Když si vezmu, že dneska se >20" LCD dávají už i k řadovým sestavám, překvapuje mě, že 30 FPS vůbec ještě může někomu stačit...
Nejlepší moderátor ve výslužbě
Lukfi
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. črc 2005
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukfi »

Jak souvisí hratelné FPS s velikostí monitoru?
Výkaly prosím umisťujte do záchodové mísy a nikoliv diskuzního fóra.
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Příspěvek od no-X »

15" monitor ~ úhlopříčka 37,5 cm
30" monitor ~ úhlopříčka 75 cm

Pokud hra poběží na 37,5 FPS (ať se to dobře počítá) a nějaký objekt za 1 vteřinu přeletí/přeběhne obrazovku, bude posun tohoto objektu mezi jednotlivými framy na 15" monitoru roven 1 centimetru, kdežto na 30" obrazoce to budou centimetry 2, tzn. pohyb bude působit více "škubaně".
Nejlepší moderátor ve výslužbě
Bez_n1ck
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2006
Bydliště: Praha - Vinohrady

Příspěvek od Bez_n1ck »

Nechci te kritizovat, ani ti to vyvracet (neskousel sem to), ale jak mi vysvetlis, ze televize bezi na 25FPS a nikdy se neskubne, ani kdyz projede formule ?
PC: MB: ASUS TUF Z370-PRO GAMING ; CPU: INTEL Core i7-8700K @ 3,7GHz ; CPUcooler: Noctua NH-D14 ; GPU: GIGABYTE GTX2070 WINDFORCE 3X 8GB ; DDR4: 2x16 GB 2666MHz CL16 ; HDD: Samsung 960 EVO M.2 500GB + WD Green 2,5TB + WD Red 4TB + 2xWD Red 8TB ; CASE: Be Quiet! Dark Base 900 ; PSU: Corsair RM650x ; MOUSE: Logitech G700s ; KEYBOARD: Razer Huntsman Elite ; SOUND: Logitech X530 ; MONITOR: 2x Dell U2515H (25" QHD IPS) | Games, that you can play with me | Diablo III - Divina
NOTEBOOK: Dell Precision 7730 ; CPU: Intel Core i7-8750H ; GPU: nVidia Quadro P4200 8GB ; DDR4: 2x16GB 2667MHz ; HDD: Samsung NVMe 256GB + Samsung 980 EVO M.2 1TB ; FullHD
karf
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od karf »

Bez_n1ck píše:Nechci te kritizovat, ani ti to vyvracet (neskousel sem to), ale jak mi vysvetlis, ze televize bezi na 25FPS a nikdy se neskubne, ani kdyz projede formule ?
Zkus si ten obraz zastavit. Co uvidíš? Uvidíš formuli? Ne. V případě Ferrari uvidíš protaženej rozmazanej červenej flek.
note:HP Pavilion Gaming i7 10870H, 16gb, rtx 2060, 1tb OS: MS Windows 10 Home x64
Workstation: HP Z2: Intel Core i7 8700@4.6GHZ, 32gb, Quadro P620, 512GB Samsung M2, 2x HP Z24 G2 OS: MS Windows 10Pro x64
Krteq
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 22. dub 2005
Bydliště: Brno

Příspěvek od Krteq »

Bez_n1ck píše:Nechci te kritizovat, ani ti to vyvracet (neskousel sem to), ale jak mi vysvetlis, ze televize bezi na 25FPS a nikdy se neskubne, ani kdyz projede formule ?
A prokládání obrazu u TV ti nic neříká?
...Aby se omezilo blikání obrazu vlivem nízkého snímkového kmitočtu, je každý snímek rozdělen na dva půlsnímky. Nepřenáší se tedy 25 snímků, ale 50 půlsnímků, kdy jeden půlsnímek obsahuje sudé řádky, a druhý půlsnímek liché řádky obrazu. Takovémuto zobrazování se říká prokládané (interlaced). V dnešní době se již začíná používat neprokládané řádkování (progressive scan), kdy je přenášeno 50 úplných snímků. Takovýto přenos se označuje HDTV – televize s vysokým rozlišením...
Doporučuju ti nastudovat toto
Maxtor
Začátečník
Začátečník
Registrován: 23. říj 2003

Příspěvek od Maxtor »

Ono se tady taky zapomina na to, ze kazdy clovek je jiny.. kdyz mi kamarad rekne, jak mu hra pekne frci, ja bych zvracel..
Proste jsou lidi, ktery se s nizkymi (pro nektere OK) framy nesmiri, protoze to vidi, at uz na cemkoli.. ja patrim mezi ne..
Hra je pro me pod 50-60 (samozrejme bavime-li se o ruznych zavodech, FPS apod.) prakticky nehratelna (ale je taky fakt, ze samotny titul to ovlivni take)..
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Příspěvek od no-X »

Bez_n1ck píše:Nechci te kritizovat, ani ti to vyvracet (neskousel sem to), ale jak mi vysvetlis, ze televize bezi na 25FPS a nikdy se neskubne, ani kdyz projede formule ?
25 FPS je hodnota z počátků dob televizního vysílání, která se považovala jako dostačující minimum pro zdánlivou plynulost. A platilo to pro obraz odpovídající rozlišení nějakých 720*570 a při dlouhém dosvitu katodové obrazovky (o úhlopříčce velikosti pohlednice), který vytvářel pseudo-motion blur. I tak se ale rychle přešlo na 50 FPS (resp. na 50 půlsnímků), z čehož je zřejmé, že ani pro tyhle specifické podmínky to nebylo dostačující (šlo o to, že dosvit nebyl dostačující pro vytvření mblur efektu, protože obrazovky tmavly dříve, než se zobrazil další snímek).
Nejlepší moderátor ve výslužbě
Sobo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2007
Bydliště: Bolatice

Příspěvek od Sobo »

Zalezi na hre. Crysis singleplayer lze hrat celkem bez problemu s dobrym pocitem ze hry uz pri 40FPS, takovy Serious Sam II uz chce spise alespon 60FPS(je mnohem rychlejsi). Pokud mi SP hra casto pada pod 40FPS(minima), vypnu AA, nebo tak neco.

Asi mne budete mit za blazna, ale v Counter Strike S 1.6(ktery hraju neco pres 4 roky) bezpecne poznam rozdil i mezi 85 a 100FPS(na svem soucasne LCD uz to samozrejme nejde, ale na LAN party mi mych 75FPS pripadalo vedle kamaradovych 100FPS jako opravdova slideshow). :)
So, Lone Star, now you see that the Evil will always triumph, because Good is dumb! - Lord Dark Helmet @ Spaceballs
axloth
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. pro 2004

Příspěvek od axloth »

To je fakt strasne individualni. Krome samotne hry strasne zalezi i na cem se to zobrazuje a hlavne na ocich kazdyho z nas. Jinak vypada 30 fps v C&C3 a The Sims oproti 30 fps v UT a CS. Jinak vypada 30 fps na stare vysvicene 15" CRT a jinak na 30" IPS. A hlavne kazdej z nas ma uplne jiny oci. Takze tvrzeni "25 fps staci na vsechno" je uplne stejne mimo jako "pod 50 fps se neda hrat". Nekdo ten rozdil vidi a vadi mu, nekdo ho vidi a je mu to fuk, nekdo ho nevidi vubec a zbytek si ho vsugeruje, aby si obhajili drazsi PC :roll:
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“