VRAM a vše kolem ní

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
hnizdo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. bře 2007
Kontaktovat uživatele:

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od hnizdo »

ne, screen od acheho fakt nestačí :lol:
MB: Asrock Z690 Extreme CPU: Core i9-12900K cooler: Be quiet! Dark Rock PRO 4 RAM: 32GB 2x16 DDR4-3600 CL16 Kingston Renegade, VGA: MSI 4090 Suprim Liquid SSD: Samsung 960Pro 1TB + EK-M.2 HS HDD: 3TB Toshiba, 18TB WD DC HC550, 8TB Seagate SMR, 2x12TB HGST DC HC520 - RAID1, Optical: LG BH16NS55 BR-RW , Mouse: Roccat Kone XTD Keyb.: Logitech G15+G13+F710, Case: BQ Dark Base PRO 900 r2 PSU: Seasonic Platinum 860W SS-860XP2, Monitor: Asus PG27UQ, Repro: Logitech Z-5500, Headset: Turtle Beach Stealth 700X Gen 2 MAX, OS: Win11/64 Pro

>>>>Fórum pro much VRAM much doge věrozvěsty otevřeno! Vstup ZDARMA<<<<
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od Ache »

DoctorD píše:Vždyť tu dával Ache screen, kde to bylo vidět? Nerozumím tomu, že to nestačí? Já bych to pro nevěřící i udělal, jen už nemám 3070:-(
S někým, kdo žije v 24GB bublině těžko něco řešit. Si tady všichni vymýšlíme. :roll:

Jinak novej AB s tím process monitoringem sem v rychlosti zkusil. A nedá se říct, že by grafická karta držela v paměti zbytečný okolní data - na pozadí běží prohlížeč a rozdíl je minimální. Díky tomu vidím, že ten prohlížeč na pozadí s pár listy nic extra nežere (vivaldi).

https://abload.de/img/cyberpunk2077_2021_01xok03.jpg :!:

Ale i tak bud zajímavé sledovat, až dojde k poklesu výkonu, jaký bude stav dedicated/shared paměti (jak celkové, tak process)... A proč to neudělat hned? Schválně sem zkusil tedy zapnout ten CUDA RAMdisk při psaní tohoto postu... Hra ukazuje méně vyžrané paměti dedicated a více shared , ale i tak po 5ti minutách od ustálení stav vypadá takto:

https://abload.de/img/cyberpunk2077_2021_01z2k1l.jpg :!:

Souboj Ramdisku a hry je tak někde mezi, většina ramdisku je v RAM, ale část zůstala v dedicated, takže na hra musela svoje data hodit do RAM. Ale jo, na monitoring to bude zajímavé.
Fakt je ten, že ta shared paměť je důležitější parametr, než process dedicated. Protože pokles výkonu vzniká tím, že se sharuje RAM = přenosy přes PCI-E = pomalejší render.

edit:
aby z toho nikdo nebyl zmaten. tak první dvě hodnoty jsou celková paměť (co jsem monitoroval do posud), a další dvě jsou hodnoty pro daný proces.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
hnizdo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. bře 2007
Kontaktovat uživatele:

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od hnizdo »

Ache píše:Si tady všichni vymýšlíme. :roll:
To lze obtizne vyloucit a nebylo by to zdaleka poprve 8-) Nicmene delsi video s realtime hodnotami uz ma podstatne vetsi vahu, ze. Mozna budu mit pristup k nove sestave s 3070 kou, holt co si clovek neudela sam...
MB: Asrock Z690 Extreme CPU: Core i9-12900K cooler: Be quiet! Dark Rock PRO 4 RAM: 32GB 2x16 DDR4-3600 CL16 Kingston Renegade, VGA: MSI 4090 Suprim Liquid SSD: Samsung 960Pro 1TB + EK-M.2 HS HDD: 3TB Toshiba, 18TB WD DC HC550, 8TB Seagate SMR, 2x12TB HGST DC HC520 - RAID1, Optical: LG BH16NS55 BR-RW , Mouse: Roccat Kone XTD Keyb.: Logitech G15+G13+F710, Case: BQ Dark Base PRO 900 r2 PSU: Seasonic Platinum 860W SS-860XP2, Monitor: Asus PG27UQ, Repro: Logitech Z-5500, Headset: Turtle Beach Stealth 700X Gen 2 MAX, OS: Win11/64 Pro

>>>>Fórum pro much VRAM much doge věrozvěsty otevřeno! Vstup ZDARMA<<<<
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od Ache »

Přesně tak, udělej si to sám a hlavně dobře. :!: Já chci vidět stream! Takže pěkně OBS ať to máme live! 8-) Jinak ti také nevěřím - střih videa dokáže každý ňouma.

Já sem jen tak z legrace zkusil RTX 3070 nastavení, co jsem po SZkách vypozoroval, tak použitelné (60fps) je 2560x1440 s DLSS balanced ultra RT. A framerate mojí karty samozřejmě neodpovídá už tomu aby se na tom dalo něco rozumně měřit (30fps), ale zatížení VRAM, je ihned po načtení (ve městě, ne v zapadákově) přes 7GB. Takže nenarazit na RTX 3070 na propady výkonu (monitorovat ty samý úseky po chvíli hraní i v jiných částech města - aby paměť musela pracovat), by chtělo opravdu hodně štěstí.

Já tyhle extrémní propady mám hodně sporadický (FHD, DLSS P). Když to je na hraně - tak kdy to vlastně mam poznat - když mi z 60 fps hra klesne na 50 fps a nezaměřím se na to (tedy v danou situaci nenačtu hru znova), tak to ani nemusím zpozorovat. Já na screenech zaznamenal už úplný extrém. Tu hru sem hrál, ale opravdu sem nekoukal každou chvilku na ukazatel fps. Ale když pak hra začne drhnout o 30 fps místo očekávaných 50-60, tak mě zajímá co se stalo. A co se stalo, lze ze screenů vypozorovat.

V mém nastavení je tedy tohle hodně sporadické (vyloženě to pak cíleně chce hledat ty části města kde to žere nejvíc), ale na RTX 3070 (v QHD to bajvoko žere o 500-800MB víc) to musí být logicky častější - takže snížení nějakého detailu (textury, nebo vypnutí RTX stínů/odrazů) je nevyhnutelné.

RTX 3070 s 8GB je prostě za mě neadekvátní kapacita, když na výrazně pomalejším GPU jsem schopen narazit na problémy s plynulostí. Ne kvůli výkonu GPU, ale kapacitě paměti. A naštěstí nejsem sám se stejným názorem.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Delarge
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. črc 2004
Bydliště: Korova Milk Bar
Kontaktovat uživatele:

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od Delarge »

Na Youtube se mi zpracovává 97minutový video. Stay tuned - je to moje první video na youtube, tak netuším, jak dlouho to bude do HD trvat.
Případně může zkusit zítra další podle vašich připomínek.
Intel Core i7 12700KF + Noctua NH-U12A CB -- Gigabyte Z690 GAMING X DDR4 -- Gainward Phantom RTX 4080 -- G.Skill Ripjaws V 2x16GB@3600CL14 -- WD Black SN850 NVMe 2TB -- Corsair RM750x -- Fractal Design Torrent -- USB DAC EarMen Eagle -- PreSonus Eris 3.5 BT -- Sennheiser HD 560S -- Samsung Odyssey OLED G8 -- Razer BlackWidow V3 Pro + Razer DeathAdder V2 Pro + Xbox Wireless Controller -- WIN 11 Home 23H2
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od Ache »

To by mělo být od doby kdy to uploadneš za pár minut, ta konverze na straně youtube je rychlá.
Máš tam viditelný monitoring té paměti (dedicated/shared) + PCI-E? Sem zvědavej. :)
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Delarge
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. črc 2004
Bydliště: Korova Milk Bar
Kontaktovat uživatele:

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od Delarge »

Tak to je něco asi špatně, v SD je to nahraný, ale HD trvá už dost dlouho. To video má asi 13 giga, že by trochu overkill? :-D
Monitoruju memory usage, GPU dedicated/GPU shared + BUS usage (předpokládám, že to je PCI-E).
Intel Core i7 12700KF + Noctua NH-U12A CB -- Gigabyte Z690 GAMING X DDR4 -- Gainward Phantom RTX 4080 -- G.Skill Ripjaws V 2x16GB@3600CL14 -- WD Black SN850 NVMe 2TB -- Corsair RM750x -- Fractal Design Torrent -- USB DAC EarMen Eagle -- PreSonus Eris 3.5 BT -- Sennheiser HD 560S -- Samsung Odyssey OLED G8 -- Razer BlackWidow V3 Pro + Razer DeathAdder V2 Pro + Xbox Wireless Controller -- WIN 11 Home 23H2
mlrs
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. kvě 2006
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od mlrs »

hele FullHD byva na youtube vetsinou v podstate hned - ale jakmile jsem tam nacpal 1440p, tak jsem cekal do druhyho dne...a teda 13GB jsem tam nikdy necpal :-D
Ryzen 5 5600 + Wraith Prism RGB, RTX 3070 EAGLE 8G, ASUS PRIME X470-PRO, Patriot Viper 4 32GB DDR4 3000Mhz, 2,25TB SSD, 1TB HDD, Seasonic Focus GX 650, Xigmatek Asgard, Dell U3023E
PC2: Intel NUC 11 Performance Lite, Core i5-1135G7, Iris Xe, 32GB RAM DDR4 3200MHz, 1TB Samsung 970 EVO PLUS + Xbox Series X
sajty
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. lis 2020

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od sajty »

Mně přijde, že řešíte úplné nesmysly. Nastavení hry máte takové, že stěží z toho dostanete 60 FPS a řešíte nějakou VRAM. V prvé řadě byste to měli nastavit tak, abyste z toho dostali více než těch prehistorických 60 FPS a potom se bavit o tom, jestli je pro dané nastavení dostatek VRAM. A pokud někomu 60 FPS přijde hratelných, pak klidně může hrát na medium textury, protože je pravděpodobně stejně slepý.
GIGABYTE B650 AORUS PRO AX | Ryzen 7 7800X3D + Noctua NH-D15 chromax.black | SAPPHIRE NITRO+ AMD Radeon RX 7900 XT Vapor-X 20G | Kingston 32GB DDR5 6000MHz CL36 FURY Beast Black EXPO | Kingston KC3000 NVMe 1TB + ADATA LEGEND 800 NVMe 1TB | MSI MPG A1000G PCIE5 1000W | be quiet! SILENT Base 802 | AOC Q27G2S/EU Gaming + Viewsonic XG2405 | CZC.Gaming Hexblade | ZOWIE S1-C | Razer Blackshark V2 | DXRACER OH/WY103/N
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od Ache »

Tak sem nakonec (abych to OSD už neměl ultra přeplácaný) nechal v monitoringu jen 3 věci.
celkovou zabranou paměť (GPU dedicated), a proces dedicated + process shared. Nejsem retard, abych schválně při hraní her měl puštěný na pozadí VRAM disk, takže vidět celkovou shared v OSD nepotřebuju.

Co mě ale překvapuje, jak výrazně se někde může ta process dedicated od celkové lišit. Překvapuje mě třeba GTA 5, které normálně hlásí kolem 5GB zabrané paměti na mé detaily (optimalizované hlavně na plynulost - hra je šíleně limitovaná CPU) ale dedicated je jen do 3GB, nejvetší extrém sem típnul zde:

https://abload.de/img/gta5_2021_01_16_21_20kijpz.jpg :o
(celková paměť / process dedicated / process shared)

Zatímco v Cyberpunku je rozdíl minimální, tak tady je to i polovina paměti. Ale za to GTA 5 nemá problém hlásit i 30% využití PCI-E. No docela zajímavé. Aspoň mam co sledovat. :-D Asi si zkusím zase DOOM ethernal a SeriousSama.:twisted:

EDIT:
mimochodem, kdybych chtěl podvádět (tedy lhát jak píše Hnízdo) na screenshotech, tak ta process dedicated paměť se dá slušně zmanipulovat ... takže nevim nevim, zda jí mam sledovat... sledovat jí budu pro zajímavost i v dalších hrách ale...

https://abload.de/img/gta5_carymaryfuk1h3jg1.jpg
... abrakadabra...
https://abload.de/img/gta5_carymaryfuk2ilj9i.jpg

Kdo uhodne jaký je rozdíl mezi screeny dostane zlatýho bludišťáka do VRAM :-D
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od killerek »

sajty: Az na to, ze textury pri dostatku VRAM nemaji moc vliv na vykon.
sajty
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. lis 2020

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od sajty »

Tady jde o princip. Když se snažíš nahnat FPS, stahuješ detaily, kde se jen dá. Furt se to omílá nějaký future proof, což je úplný nesmysl. Hraju teď AC Odyssey, mám postahované, co se dá (aby to aspoň nějak vypadalo) a stejně mám ve městě 80 FPS i méně (jen mimo město se blížím k 144). A k čemu mi ta slavná VRAM je? Alokovaná polovina a FPS jsou stejně na hranici hratelnosti. A to je to hra z roku 2018 hraná na full HD...

Dokud budou vycházet, z pohledu optimalizace, zkryplené hry, nemá smysl se o nějakém future proof bavit, ty karty mnohem dříve dojedou na hrubý výkon než VRAM. Samozřejmě se bavím o seriózním hraní (100+ FPS), ne o PowerPointové prezentaci 60 FPS nebo ještě dokonce méně.
GIGABYTE B650 AORUS PRO AX | Ryzen 7 7800X3D + Noctua NH-D15 chromax.black | SAPPHIRE NITRO+ AMD Radeon RX 7900 XT Vapor-X 20G | Kingston 32GB DDR5 6000MHz CL36 FURY Beast Black EXPO | Kingston KC3000 NVMe 1TB + ADATA LEGEND 800 NVMe 1TB | MSI MPG A1000G PCIE5 1000W | be quiet! SILENT Base 802 | AOC Q27G2S/EU Gaming + Viewsonic XG2405 | CZC.Gaming Hexblade | ZOWIE S1-C | Razer Blackshark V2 | DXRACER OH/WY103/N
Delarge
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. črc 2004
Bydliště: Korova Milk Bar
Kontaktovat uživatele:

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od Delarge »

https://www.youtube.com/watch?v=5xCw3jLmCpw

Večer jsem udělal ještě jedno cca 90min video 1080/30...bylo to pořád 6 giga a YT to pěkně doprasil (ne, opravdu to takhle tmavý nemá být), ale číslíčka vidět jsou a o to tady jde hlavně :-D V cca 40. minutě jsem musel reloadnout save, protože se zrovna bugnul relic malfunction (takže takovej klasickej CP2077 gameplay).
Tohle berte jako part 2, jestli YT dá, tak se možná dočkáme i zpracování prvního 13gb videa.
Ještě jedna poznámka, hraju se Smart_Sharp.fx (reshade sharpening filter), kterej bere cca 1-2 fps. Jo a grafika je přetaktovaná +140/800.

Ať si každej posoudí, jak moc to je a není hratelný a jak moc to brzdí malá VRAM.
Intel Core i7 12700KF + Noctua NH-U12A CB -- Gigabyte Z690 GAMING X DDR4 -- Gainward Phantom RTX 4080 -- G.Skill Ripjaws V 2x16GB@3600CL14 -- WD Black SN850 NVMe 2TB -- Corsair RM750x -- Fractal Design Torrent -- USB DAC EarMen Eagle -- PreSonus Eris 3.5 BT -- Sennheiser HD 560S -- Samsung Odyssey OLED G8 -- Razer BlackWidow V3 Pro + Razer DeathAdder V2 Pro + Xbox Wireless Controller -- WIN 11 Home 23H2
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od Trek »

Jenže ty máš DLSS balanced, ono je velkej rozdíl pokud dáš balanced nebo quality. U DLSS máš možnosti quality, balanced, performance a tomu odpovídá interní vykreslovací rozlišení.

Ono pro účely posouzení VRAM hraje důležitost každý sebemenší nastavení grafiky a rozlišení. Přesně to lze posoudit pouze pokud máš hodně VRAM a utilitu která umí zkonzumovat VRAM (jediný kdo má takovou utilitu, která pracuje správně jsem já). Ono by to chtělo pokud někdo něco tvrdí přesně vypsat každý sebemenší nastavení a přesně rozlišení ve kterým se to provozuje.
hnizdo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. bře 2007
Kontaktovat uživatele:

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od hnizdo »

Delarge píše:https://www.youtube.com/watch?v=5xCw3jLmCpw

Večer jsem udělal ještě jedno cca 90min video 1080/30...bylo to pořád 6 giga a YT to pěkně doprasil (ne, opravdu to takhle tmavý nemá být), ale číslíčka vidět jsou a o to tady jde hlavně :-D V cca 40. minutě jsem musel reloadnout save, protože se zrovna bugnul relic malfunction (takže takovej klasickej CP2077 gameplay).
Tohle berte jako part 2, jestli YT dá, tak se možná dočkáme i zpracování prvního 13gb videa.
Ještě jedna poznámka, hraju se Smart_Sharp.fx (reshade sharpening filter), kterej bere cca 1-2 fps. Jo a grafika je přetaktovaná +140/800.

Ať si každej posoudí, jak moc to je a není hratelný a jak moc to brzdí malá VRAM.
Tak tohle je prvni realworld mereni co se tu objevilo. Podle fps a zatizeni sbernice nic nenasvedcuje tvrzeni, ze 8GB je pro CB s RT na ultra limitem. Nicmene slo by to natocit v 60fps? Protoze ten frekvencni zaznej mezi 30fps capture a skutecnou snimkovou frekvenci dela to co vzdycky - gumuje to.
MB: Asrock Z690 Extreme CPU: Core i9-12900K cooler: Be quiet! Dark Rock PRO 4 RAM: 32GB 2x16 DDR4-3600 CL16 Kingston Renegade, VGA: MSI 4090 Suprim Liquid SSD: Samsung 960Pro 1TB + EK-M.2 HS HDD: 3TB Toshiba, 18TB WD DC HC550, 8TB Seagate SMR, 2x12TB HGST DC HC520 - RAID1, Optical: LG BH16NS55 BR-RW , Mouse: Roccat Kone XTD Keyb.: Logitech G15+G13+F710, Case: BQ Dark Base PRO 900 r2 PSU: Seasonic Platinum 860W SS-860XP2, Monitor: Asus PG27UQ, Repro: Logitech Z-5500, Headset: Turtle Beach Stealth 700X Gen 2 MAX, OS: Win11/64 Pro

>>>>Fórum pro much VRAM much doge věrozvěsty otevřeno! Vstup ZDARMA<<<<
Delarge
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. črc 2004
Bydliště: Korova Milk Bar
Kontaktovat uživatele:

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od Delarge »

hnizdo: První video, o kterým jsem večer psal, je 1440p/60 - bohužel to youtube pořád ještě chroustá.

Trek: jasně, že mám DLSS balanced...quality ti ubere dalších nějakých 10 fps a výkon bude tragickej, i kdyby ta karta měla 100 giga paměti.
Intel Core i7 12700KF + Noctua NH-U12A CB -- Gigabyte Z690 GAMING X DDR4 -- Gainward Phantom RTX 4080 -- G.Skill Ripjaws V 2x16GB@3600CL14 -- WD Black SN850 NVMe 2TB -- Corsair RM750x -- Fractal Design Torrent -- USB DAC EarMen Eagle -- PreSonus Eris 3.5 BT -- Sennheiser HD 560S -- Samsung Odyssey OLED G8 -- Razer BlackWidow V3 Pro + Razer DeathAdder V2 Pro + Xbox Wireless Controller -- WIN 11 Home 23H2
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od Trek »

Delarge píše: Trek: jasně, že mám DLSS balanced...quality ti ubere dalších nějakých 10 fps a výkon bude tragickej,
Ano přesně proto tvrdím, že množství VRAM má Nvidia perfektně vyladěný vůči výpočetnímu výkonu.
Prostě nemůžeš navolit detaily takový aby bylo hratelný fps aby se utilizovala ta paměť navíc.
16GB na Radeonech je nesmysl, nikdy nebude možný zvolit nastavení takový aby se ta paměť využila, nebo v minimálně případech.
Delarge
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. črc 2004
Bydliště: Korova Milk Bar
Kontaktovat uživatele:

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od Delarge »

Jenom pro představu, jak úžasná je power of reshade. První obrázek je DLSS quality (bez smart sharp), druhej je DLSS balanced + smart sharp.

Obrázek

Obrázek
Intel Core i7 12700KF + Noctua NH-U12A CB -- Gigabyte Z690 GAMING X DDR4 -- Gainward Phantom RTX 4080 -- G.Skill Ripjaws V 2x16GB@3600CL14 -- WD Black SN850 NVMe 2TB -- Corsair RM750x -- Fractal Design Torrent -- USB DAC EarMen Eagle -- PreSonus Eris 3.5 BT -- Sennheiser HD 560S -- Samsung Odyssey OLED G8 -- Razer BlackWidow V3 Pro + Razer DeathAdder V2 Pro + Xbox Wireless Controller -- WIN 11 Home 23H2
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od Ache »

Delarge píše:https://www.youtube.com/watch?v=5xCw3jLmCpw

Večer jsem udělal ještě jedno cca 90min video 1080/30...bylo to pořád 6 giga a YT to pěkně doprasil (ne, opravdu to takhle tmavý nemá být), ale číslíčka vidět jsou a o to tady jde hlavně :-D V cca 40. minutě jsem musel reloadnout save, protože se zrovna bugnul relic malfunction (takže takovej klasickej CP2077 gameplay).
Tohle berte jako part 2, jestli YT dá, tak se možná dočkáme i zpracování prvního 13gb videa.
Ještě jedna poznámka, hraju se Smart_Sharp.fx (reshade sharpening filter), kterej bere cca 1-2 fps. Jo a grafika je přetaktovaná +140/800.

Ať si každej posoudí, jak moc to je a není hratelný a jak moc to brzdí malá VRAM.
Dost často tam je vidět, že i ta process dedicated peakuje na 7,9GB (hlavně v posledních minutách videa kde si jezdil kolem té japonské čtvrti), takže by byla otázka, kdy by se to přehouplo.
Protože sám si tohle chování co sem popisoval a hodin na screeny potvrdil - že lze narazit na propady, cituji:
Delarge píše:Zkoušel jsem monitorovat v Cyberpunku (3070 na 2560x1440 + DLSS Balanced). S propady jsem se taky setkal ve výjimečných případech hlavně po delším hraní a horší se mi to zdá v interiérech (tam, kde to třeba běželo řekněme 60 fps, tak po zatížení shared ram a pci-e usage z nějakých standardních 6-8% na 15-20% to najednou bylo 40 fps). Znovuspuštění hry nebo i načtení savu to zase spraví...
I tak to video ukazuje jak extrémně na hraně to je i když si během natáčení na to nenarazil. Byla o otázka už doslova jen pár KB. Otázka tedy je proč si uploadnul vůbec video, kde si na to nenarazil. Tedy vyvracení toho, co si sám předtím potvrdil, že se i tobě děje? :|

EDIT:
Jinak ten monitoring dedicated process VRAM sem pozoroval v různých hrách a přijde mi, že v DX11 hrách ukazuje odlišné věci než v DX12/vulkan. Zatím co pod moderními API je rozdíl mezi celkovou paměťí a dedikovanou minimální (rozdíl jen asi toho prohlížeče na pozadí - 200-400MB), tak DX11 hry vykazují obrovské rozdíly (s možností "manipulace" pod tímto API). Třeba Crysis Remastered:

https://abload.de/img/crysisremastered_dsdbke3.jpg
- u téhle hry sem ale nikdy na problém s přetečením paměti nenarazil i když ukazuje 7,8GB zabráno. Ten obrovský rozdíl je zarážející, ale asi nějakou vypovídající hodnotu může mít - tahle hra na 8GB kartě jede bez problémů.

Naopak DOOM ethernal ukazuje sharování i v případě, že to ještě nebylo úplně nutné (teoreticky - nevíme, jak přesně se monitoruje ta paměť)
textury Ultra Nightmare: https://abload.de/img/doometernalx64vk_unkbja6.jpg
textury Ultra: https://abload.de/img/doometernalx64vk_u3ujuz.jpg

DOOMa sem jen zkoušel v rychlosti, to že ty propady s vyšším rozlišení textur mohou být vyšší je jasný. Tohle je situace po načtení toho levelu (předtím sem chvíli zkoušel první level, kde PCI-E vytížení bylo ok i na ultra N)
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Delarge
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. črc 2004
Bydliště: Korova Milk Bar
Kontaktovat uživatele:

Re: VRAM a vše kolem ní

Příspěvek od Delarge »

Vynechal jsi z toho postu jednu důležitou informaci:
Jednalo se o RTX na max. Pokud vím, tak s optimalizovaným nastavením podle DF (RT medium a RT shadows off) jsem se do tohohle stavu nikdy nedostal.
Tj. předtím jsem psal o RT Psycho. Tohle je komplet ultra nastavení, aby byl spokojenej i hnizdo. Nesnažím se zvýhodnit jednu stranu.
A ano, pořád si taky myslim, že na limit se narazit dá. Ale je otázka, za jakých podmínek a jak často. Určitě to není během pěti minut a v jakýkoliv části hry. V podstatě jediná kritická část je centrum města.

edit: Koukám, že youtube zamakal a je dostupná aspoň 1080p verze prvního videa:

https://www.youtube.com/watch?v=4IJ0HdPT70k
Intel Core i7 12700KF + Noctua NH-U12A CB -- Gigabyte Z690 GAMING X DDR4 -- Gainward Phantom RTX 4080 -- G.Skill Ripjaws V 2x16GB@3600CL14 -- WD Black SN850 NVMe 2TB -- Corsair RM750x -- Fractal Design Torrent -- USB DAC EarMen Eagle -- PreSonus Eris 3.5 BT -- Sennheiser HD 560S -- Samsung Odyssey OLED G8 -- Razer BlackWidow V3 Pro + Razer DeathAdder V2 Pro + Xbox Wireless Controller -- WIN 11 Home 23H2
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“