Dell E5570 - zamrznutí

Doporučení, výběry, názory a řešení problémů s notebooky, UMPC, deskbooky, apod.

Moderátor: Don

Odpovědět
The lachiM
Nováček
Nováček
Registrován: 19. lis 2009

Dell E5570 - zamrznutí

Příspěvek od The lachiM »

Ahoj, mám problém s notebookem Dell E5570, kdy se mi občas celý zasekne (bez artefaktů) a nejde nic jiného než tvrdý reset. Potom nejde skoro ani zapnout, resp. ntb zapnu, přejdu vždy přes GRUB (mám dual Ubuntu Mate-hlavní a W10) a pak se dostanu různě do fáze nabíhání systému, přihlášení, případně spuštění nějakého programu (nejčastěji internetový prohlížeč), prostě jak kdy - děje se to stejně v Ubuntu i ve Win. Z toho soudím, že se jedná o HW problém.

Tipnul jsem na SSD - HDTune ukazuje vše v pořádku, ale GSmartControl a smartctl v Ubuntu ukazují Pre-fail. Čemu věřit? Je třeba koupit nový disk?
RAM jsou v pořádku, obě jsem postupně otestoval Memtestem.
Napadá mi ještě problém s GPU. K tomu jsem dospěl, kdy se mi zprvu zasekla i live distribuce z flash disku při načítání (to mohla být i jen náhoda). Jak by se GPU dala otestovat? Mám Intel+AMD.
Jinak problém většinou časem pomine a mohu ntb opět spustit. Někdy se to podaří (jako teď, píši z něho) a vydrží zase týden v kuse, jindy se po pár minutách zasekne.
Případně jiný nápad, kde je zakopaný pes?
Děkuji za rady.

Specifikace ntb:
Dell Latitude E5570
Intel(R) Core(TM) i7-6820HQ CPU @ 2.70GHz
HD Graphics 530 + Radeon HD 8670A/8670M/8750M
SSD LITEON LGH-512V2 (viz foto)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
hanisz
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. srp 2009
Bydliště: Orlová

Re: Dell E5570 - zamrznutí

Příspěvek od hanisz »

techo laptopu sem mel pod rukama spoustu a vsechny maji problem s deskou, respektive GPU . predpokladam ze mas model s M370tkou.. zkus nejaky benchmark pro GPU.. v tom to spadne skoro vzdy. nekdy nejdou ani nove drivery nainstlovat.. to je ta levna vyroba bohuzel .. sam bych potreboval tak 5 MB. ..
PC:i7 8700K@4.7, 48GB DDR4, Z390, RTX 3070ti, RM850x
NTB: HP ZBook Fury G8, i7 11800H, 128GB DDR4, Nvidia RTX A2000, PCIe SSD 1TB
The lachiM
Nováček
Nováček
Registrován: 19. lis 2009

Re: Dell E5570 - zamrznutí

Příspěvek od The lachiM »

GPU bech zkusím, včerejší den mi zabralo jen testování SSD a RAM.
Jinak ano, jedná se o M370 2GB. V jaké GPU bývá problém? Předpokládám, že v AMD a ne v Intelu. Nešlo by případně vypnout GPU? V BIOSu jsem tu možnost nenašel, ve Win (ty téměř nepoužívám) myslím, že by to uměl správce napájení, případně software od AMD, v Ubuntu snad odinstalovat drivery, případně přidat do volby při bootu v grubu nějaký parametr.
A co SSD? HDTune říká že OK, Crystal nějak neutrálně a GSmart pre-fail. Je na výměnu?
hanisz
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. srp 2009
Bydliště: Orlová

Re: Dell E5570 - zamrznutí

Příspěvek od hanisz »

Jde vypnout jedine pres device manager a dat disable na ni.. ale ne vzdy mi to fungovalo ono tam je toho prohrateho vetsinou vice nez jen GPU.
PC:i7 8700K@4.7, 48GB DDR4, Z390, RTX 3070ti, RM850x
NTB: HP ZBook Fury G8, i7 11800H, 128GB DDR4, Nvidia RTX A2000, PCIe SSD 1TB
The lachiM
Nováček
Nováček
Registrován: 19. lis 2009

Re: Dell E5570 - zamrznutí

Příspěvek od The lachiM »

GPU bench proběhl naprosto v pořádku, spustil jsem několikrát test od Passmark a od Aida64 a ani jednou se ntb nezasekl.
hanisz
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. srp 2009
Bydliště: Orlová

Re: Dell E5570 - zamrznutí

Příspěvek od hanisz »

v tom pripade bych zkusil i zatezovy test na CPU a pak vymenil disk
PC:i7 8700K@4.7, 48GB DDR4, Z390, RTX 3070ti, RM850x
NTB: HP ZBook Fury G8, i7 11800H, 128GB DDR4, Nvidia RTX A2000, PCIe SSD 1TB
Odpovědět

Zpět na „Notebooky a netbooky“