Registrace  •  FAQ  •  Pravidla fóra  •  Uživatelské blogy  •  PCTuning.cz  •  Hledat  • Přihlášení
 • Funkce report, slouží pro upozornění na porušení pravidel, ne vzkazy moderátorům.

Právě je po 1. červen 2020, 07:46

Zobrazit příspěvky bez odpovědiZobrazit aktivní témataČas je uváděn v UTC + 1 hodina


Odpovědět na téma  [ 3 příspěvků ] 
Autor Zpráva
 Předmět: preview ASUS G53J dle Flankera :-)
PříspěvekZaslal v: po 18. říjen 2010, 16:20 
Moderátor
Moderátor
Obrázek uživatele

Založen: 13. prosinec 2005
Bydliště: Brno
Nahoru
Jak jsem již před časem psal, mám možnost odzkoušet nějaké modely notebooků čistě z uživatelského pohledu. Započal jsem s modelem vyšší třídy, herní sérii z rodiny ROG, ASUS G53J. Jedná se o zmenšenou verzi notebooku ASUS G73J.
Nejprve se podívejme na fotografie balení, příslušenství a samotného notebooku. Notebook je dodáván ve velké (zároveň napěchované) krabici s klasickým ROG potiskem. S trochou nadsázky lze použít balení i jako dočasné brašny pro přenos notebooku :).
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Samotná krabice obsahuje notebook velmi libivého vzhledu (subjektivní dojem), napájecí zdroj a tři redukce koncovek do sítě a příslušenství. To je tvořeno 3D brýlemi od nVidie 3D Vision a jejich manuálem.
Obrázek

Obrázek

Napájení je poměrně veliké a hlavně těžké-odhad 1kg :). To však není určitě nějaké výrazné minus notebooku (250g sem, 250g tam..).
Obrázek

Po vybalení notebooku z krabice a vyjmutí z ochranné folie jsem byl mile překvapen. Opravdu netradiční vzhled notebooku a přesto dle mého soudu velmi líbivý. ASUS se prý nechal inspirovat designem prvního hromadně vyráběného stealth letadla F-117. Pokusil jsem se s mým mizerným foťákem o pár fotek, kde by mohl alespoň trochu design vyniknout -viz níže pod textem. Navíc je celý notebook v matně černé barvě, čili méně otiků prstů na celém šasi notebooku, méně budou vidět i prachové částečky. Kvalita materiálu se jeví jako slušná, nedošlo k prohýbání při psaní a odolal i zatlačení mé ruky na horní víko :). Ve srovnání s 3 letým HPčkem které vlastní kamarád je kvalita materiálu rozhodně jinde :up1: .

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Teď v rychlosti k jednotlivým částem notebooku. Psaní na notebooku bylo příjemné, na desktopu používám spíše tvrdší klávesnici, takže tzv. "buším", na měkkost notebooku jsem si zvykl snad do půl hodiny :). Klávesnice se rozložením písmen a numerických znaků velmi podobá klasické klávesnici. Klávesnice navíc může být v noci osvětlená, stačí pouze zmáčknout speciální tlačítko nalevo nahoře.
Touchpad má klasické funkce, navíc má zvětšení a zmenšení (prsty od sebe/k sobě) a scroll v právé části touchpadu.
Obrázek

Obrázek

Napravo je také napájení notebooku (což osobně bych raději uvítal ze zadní strany), konektor pro RJ45 (taktéž by bylo vhodnější ho nechat na zadní straně), 2x USB a výstup na monitor. Na levé straně je Blue-ray mechanika, výstupy na sluchátka, konektory na sluchátka atd. Zadní design vypadá krásně agresivně, na fotografiích je znovu vinou fotoaparátu bídně zachyceno chlazení :) a také baterie.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


A nyní k samotným testům. Prioritou byly procesorové benchmarky a několik hreních benchmarků včetně praktické zkoušky her. Předinstalovaný systém byl windows 7 Ultimate 64-bit. Tento kousek notebooku obsahoval procesor Intel Core i7 720QM, 8 GB DDR3 a grafickou kartu Geoforce 460M 192-bit. Takže téměř to nejvýkonnější co je možné pro notebooky sehnat.

CPU core i7-720QM:
Obrázek

Obrázek

V profilu max. turbo dosahuje CPU až na hranici 3 GHz za předpokladu napájení ze sítě a ASUS módu High performance!. Tyto funkce lze přepínat buď softwarově a nebo znovu přes speciální tlačítko umístěné vpravé části nad klávesnicí. Defakto se jedná o výrobní overclock tohoto procesoru! ASUS umožnil zvýšení bclk z 133 MHz až na 143 MHz.

Obrázek

Co se mi velmi líbilo byly přiložené software utilitky a jejich přepínání. Funkce ASUS Control Desk nám umožňuje uživatelsky přívětivě přepínat různá nastavení monitoru, hlasitosti zvuku a pracovních profilů.

Obrázek

Další utilitou je ASUS Fastboot:
Obrázek

Špatný rozhodně není ASUS Splendid, kde již máme několik předvolených profilů pro normální prái, video atd a můžeme si dále v tomto programu další profily vytvořit.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

U čeho jsem se zastavil byla aplikace Game Park, zahrál jsem si tam pár oldschoolových her z dob skoro prvních počítačů 8-) . Tyto hry nepřestanou člověka nikdy bavit:

Obrázek

ASUS G53J obsahuje krom již zmíněné Blue-ray mechaniky (DVD samozřejmě vypaluje) také dvojici masivních 750 GB disků. Ty jsem otetsovl pouze v aplikaci HD Tune bench. Nejprve výkon disku ve čtení -78.2 MB/s.

Obrázek

A následně HD tune benchmark:

Obrázek

Pamětové a nejen pamětové benchmarky-Everest. Myslím, že netřeba komentáře, ačkoliv se jedná o notebookový CPU, je výkonově na špici i ve srovnání s desktopy (zajímavé, že v tomto benchmarku překonává i i7 965 EX!):

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Další částí je oblíbené superpí v 1M a 32M:

krásných 15.344s :)
Obrázek

Variantu s 32M jsem testoval snad 4x, měl jsem podezření na špatný výsledek, ale opakovaná měření mi výsledek jen potvrdila. Nejspíš jich nedocházelo k efektivnímu zapínání turba.
Obrázek

Zítra se podíváme na pokračování v dalších měřeních včetně 3D.

_________________
ROG Power PC1:AMD Ryzen 5 2600X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo 240, 256MB NVMe + 500GB Samsung SSD, 2x 8GB GSkill TridentZ RGB 3200 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, NZXT Noctis. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora


 Profil  
 Předmět: Re: preview ASUS G53J dle Flankera :-)
PříspěvekZaslal v: út 19. říjen 2010, 00:37 
Začátečník
Začátečník

Založen: 26. květen 2010
Nahoru
pekne testy a recenze, uz jen cekam az na tebe nalitnou mistni supi sheepmaster a maronov a reknou ti, ze herni notebook a jeste ktomu asus je nic...

Ja mam asusy rad nikdy jsme s nima nemel sebemensi problem a skvelej pomer cena/vykon je u me rozhodujici. (nesnasim predrazeny krabice na nevykony hw - lenovo, dell, elite/pro book).


 Profil  
 Předmět: Re: preview ASUS G53J dle Flankera :-)
PříspěvekZaslal v: út 19. říjen 2010, 13:01 
Moderátor
Moderátor
Obrázek uživatele

Založen: 13. prosinec 2005
Bydliště: Brno
Nahoru
Pokračujme ve výpočetních programech. Dalším z používaných benchmarků je HexusPi.

Obrázek

Moderní výpočet ludolfova čísla dnes již lépe obstarává například MaxxPi, navíc mnohem více zatíží procesorová jádra:
Obrázek

Zajímavým měřením je i benchmark MaxxFlops (se kterým je možno bodovat i na hwbot):
Obrázek


Další je na řadě wprime a to v obou výpočetních variantách, tj. 32M a 1024M. Druhá varianta vám již i částečně prověří stabilitu systému. Během tohoto benchmarku se procesor slušně zahrál až na teplotu kolem 85 C :-). Schválně si pro zajímavost porovnejte výsledky s vaším stolním počítačem. Nejspíš budete překvapeni.
Obrázek

Do testování jsem zařadil i pro někoho velmi málo známý real time render benchmark Arauna (http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=242688&highlight=arauna ). Doporučuje se enchat běžet několik průběhů, já jsem jej nechal běžet cca půl hodiny. Znovu ho lze použít také jako test stability!
Obrázek

Jak si vede v dalších, již známých, renderovacích programech? Prvně uvedu výsledek v Cinebench R10, následně níže v Cinebench R11.5.
Obrázek

Obrázek

Fritzchess benchmark prověří znový výkon procesorového výkonu jako celku. Výsledek nad 6000b lze považovat již za velmi slušný i mezi desktopovými procesory!
Obrázek

Posledním benchmarkem je Winrar bench. Integrovaný benchmark se v tomto případě přehoupl přes hranici 2300kb/s, což je na úrovni mnohých čtyřjádrových systémů.
Obrázek

A nyní přejdeme k testování 3D benchmarků a her. Jak jsem již zmínil v úvodu, grafická karta je mobilní verze GTX460M s 192-bit sběrnicí a 1.5 GB DDR5 paměti. Takty pochopitelně v idle klesají na úsporné hodnoty (ty jsem bohužel zapomněl odsledovat)
Prvním testem byl 3Dmark 2005, měřil jsem ho 2x po sobě a vybral lepší z výsledků. Skóre 18 356b mluví samo za sebe. Supr!
Obrázek

Následovala novější varianata 3D Mark 2006. Znovu za použití stejné metodiky měření. 13 131b.
Obrázek

A pak ještě s vyšším nastavením detailů, které vidíte na postnutém obrázku.
Obrázek

V Computemark dosáhla karta výsledku 447 bodů.
Obrázek

K syntetickým benchmarkům můžeme zařadit i výsledky OPEN GL v benchmarku CInebench. Ty jsem však již uváděl výše, takže na dosáhnuté hodnoty se můžete podívat na nich. Pokoušel jsems e i o 3D mark Vantage, ale nepodařilo se mi obejít požadavky minimálního rozlišení potřebného pro běh benchmarku :).
Následující měření již proběhlo v integrovaných benchmarích her.
Jako první jsem odzkoušel Resident Evil.
Obrázek

Potom jsem odzkoušel v Japonsku, Taiwanu populární Street Fighter IV. Benchmark zde obsahuje několik soubojů různých postaviček proti sobě.:
Obrázek

Chtěl jsem odzkoušet ještě AVP benchmark, nedařilo se mi ho ani po opakované reinstalaci spustit :-(. Pro příště ještě mohu zahrnout Ungine Heaven benchmark.
Potom jsem odzkoušel několik her v praxi. S žádnou z nich jsem neměl sebemenší problém. Jednalo se o Gothic IV, Quakelive, NFS Shift a Mafia II.
Qukelive jsem otestoval z toho důvodu, protože jsem kdysi hrál Qauke3 závodně a mohl jsem tak posoudit reálnou hratelnost nejen z pozice FSP snímků, ale i ovládání myši a rozložení kláves. Po pár minutách jsem si na Qukelive zvykl a hrálo se mi jako po másle :). Nezvyk potom byl přechod na mou desktopovou 20.5", kdy se mi najednou zdálo vše obrovské :).
V Gothic IV občas proběhlo nějaké trhnutí, ale v tomto případě nejsem příliš přesvědčen o kvalitě napsání kódu hry. U Gothica to býval vždy problém. Need for speed byla hrát radost, bez sebemenšího zakubnutí, znovu pochopitelně maximálně zvolené detaily jako i v případě Gothic IV. Potěšila i mě Mafia, podobný průběh, snad si ji časem zahraju celou.

Poslední na otestování přišlo 3D Vision, které tento notebook umožňuje. Instalace 3D brýlí je zcela triviální, stačí zapojit konektor do brýlí a do USB, zapnout na brýlích tlačítko a dle indikovaného světla jsou brýle aktivní. Kde mě brýle mile překvapily byly promo obrázky nVidie, například taková nVidia medúza byla impozantní. Domníval jsem se, že mám doma i 3D film, leč jak jsem si ověřil v praxi, k němu měl opravdu daleko, nezbývá, než skutečně někdy vyzkoušet originální verzi filmu. Pro zajímavost jsem tedy ještě zkusil změřit výdrž baterie při běžné práci, jako je případná administrativa a webování. Notebook vydržel slušnou 1h a 40 minut. To je na herní notebook spolu s výkonným procesorem core i7 slušné.

Co říci závěrem mého uživatelského testování? Noteebook G3J mě potěšil rozhodně po designové a výkonové stránce. Matný povrch je příjemný nejen na omak, ale je i praktický. Ke klávesnici a zpracování celého šasi nemám taky výhrady, rozmístění kláves problém nedělalo, psaní taky bylo bezproblémové... Nelíbí se mi však vyvedení konektoru napájení a RJ45 pro síťový kabel, dle mého mohl být vyveden zezadu.
Výkonově notebook nezklamal, ba naopak, s tímto notebookem nebude žádným problémem si zahrát jakoukoliv hru na nativní rozlišení a na plné detaily. Procesorový výkon je také nadprůměrný. Potěší rozhodně funkce ASUS Power Gear a nejen úsporné tradiční profily, ale i maximální performance profil, kdy se nám CPU vlastně přetaktuje nad základní hodnoty (o přetaktování jsem se chtěl pokusit pomocí setFSB, ale nenašel jsem v databázi ). Dostanete tedy notebook již "přetaktovaný" od výroby :up1: .

_________________
ROG Power PC1:AMD Ryzen 5 2600X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo 240, 256MB NVMe + 500GB Samsung SSD, 2x 8GB GSkill TridentZ RGB 3200 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, NZXT Noctis. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora


 Profil  
Zobrazit příspěvky za poslední:  Řadit podle  
Odpovědět na téma  [ 3 příspěvků ] 


Čas je uváděn v UTC + 1 hodina


Přejít do sekce:
  

Kdo je přihlášený

Uživatelé procházející si tuto sekci: Žádní registrovaní uživatelé a 4 anonymních


Nemůžete zakládat nová témata v této sekci
Nemůžete odpovídat na příspěvky v této sekci
Nemůžete upravovat své příspěvky v této sekci
Nemůžete mazat své příspěvky v této sekci
Nemůžete připojit přílohy v této sekci

 
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - PCT fórum, Zásady ochrany osobních údajů.