Speciální notebooky, jejich výkon vs. PC hardware

Doporučení, výběry, názory a řešení problémů s notebooky, UMPC, deskbooky, apod.

Moderátor: Don

Odpovědět
DeathFish
Nováček
Nováček
Registrován: 08. črc 2013

Speciální notebooky, jejich výkon vs. PC hardware

Příspěvek od DeathFish »

Nevím, jak jinak je mám nazvat, tak jsem je nazval "speciální noteboky" :-D

Každopádně, jde mi o to, proč notebooky od Applu nebo např. takový Sony Vaio jsou hardwarově lepší? Nebo jinak.. mám doma 2 notebooky, jeden ASUS s výkonově lepším hardwarem a pak Sony Vaio. Oba stejně staré. Sony Vaio je papírově méně výkonný, ale i přesto, je rychlejší. Nezasekává se, startuje rychleji a celkově aplikace (třeba prohlížeč) spustí rychleji. A je celkově takový více svěží. A ne, SSD nemá.

A tak mě napadlo. Je za tím něco, co to vysvětluje? Nějaká lepší komunikace hardwaru? Proč se třeba říká, že "nikdo jiný neumí takový skvělý hardware, jako Apple, udělat" ?

A pokud existuje něco jako lépe a hůře spolu komunikující hardware, dá se to něják zjistit? Chtěl bych třeba vědět, jestli je možné sestavit počítačovou sestavu, která by byla papírově třeba horší, než druhá sestava, ale i tak by byla výkonější.

Předem děkuju za všechny odpovědi :-)
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Speciální notebooky, jejich výkon vs. PC hardware

Příspěvek od Zivan »

To je naprosto jasne, u Asus je cast komponent z Ciny, cast z Indie a ty komponenty mluvi logicky ruznym jazykem a tak se dost spatne domlouvaji. Apple si vyrabi vsechno sam, HDD, displeje, plasty, kovy...vsechno umi anglicky, tak neni problem. Staci? :)
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
DeathFish
Nováček
Nováček
Registrován: 08. črc 2013

Re: Speciální notebooky, jejich výkon vs. PC hardware

Příspěvek od DeathFish »

To je to vážně tak špatná otázka, že si zaslouží takové odpovědi? :D
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Speciální notebooky, jejich výkon vs. PC hardware

Příspěvek od Zivan »

Apple ma vyhodu v tom, ze si nechava vyrabet HW (jen omezene konfigurace) a SW, takze nemusi resit miliony ruznych kombinaci HW. A navic si za to nechava zaplatit hromadu penez.

Ten tvuj rozdil v rychlosti bude v tom, ze ten Asus ma nejakou HW vadu (odchazejici HDD, deska...) nebo je problem v SW (jiny OS, chyba OS, ovladacu, breberka, spatne nastaveni)...
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
DeathFish
Nováček
Nováček
Registrován: 08. črc 2013

Re: Speciální notebooky, jejich výkon vs. PC hardware

Příspěvek od DeathFish »

Takže tedy přiznáváte, že existují lepší a horší kombinace HW, když jste napsal "nemusi resit miliony ruznych kombinaci HW" ?

OS jsou stejné, tedy Win 7, oba jsou právě po zformátování. HW je postarší (nějakých 5 let?), to jo a odcházejícímu HW se nebráním.

Chtěl jsem spíš vědět, jestli právě existuje něco jako lepší a horší kombinace HW a jestli se to dá nějak poznat a dát si třeba na to při nákupu nových komponent pozor.
Wiruz
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 29. říj 2003
Bydliště: Pardubice

Re: Speciální notebooky, jejich výkon vs. PC hardware

Příspěvek od Wiruz »

ne, to nepriznavame a zasadne odmitame. Pletes tady jablka a hrusky.

Muzes svoje tvrzeni dolozit meritelnym vysledkem a vypisem HW? Ja se vsadim ze kdyz postavim jakykoliv notebook se stejnym HW jako ma apple/sony vaio, tak bude mit srovnatelne vysledky lisici se chybou mereni za predpokladu ze oba notebooku budou ve stejnem stavu a na stejnem OS.

Intel navrhne cpu, gpu, radic ram, chipset a doporucene ram. A jeslti je das do modre krabicky nebo do zlate je uplne jedno, kdyz dodrzis doporuceni intelu.

Jeslti mas dva notebooky a jeden je vyrazne pomalejsi a maji stejnou konfiguraci, bude problem jinde. Napriklad zaneseny chladic procesoru, zaschla pasta pod chipset chladicem, pomalejsi hdd tim ze zazil vice padu, prenaseni a stabilizace hlavicek uz neni idealni. Nebo chyba driveru, ktery je v konfliktu s jinym driverem, neni spravne nainstalovan, je pouzit defaultni microsoft driver misto specialniho od vyrobce.

edit: co se tyce notebooku, HW je stejny jako maji ostatni. Apple pouziva Intel a ten se kvuli malemu Applu nebude delat se specialnim CPU. To by Apple musel prodavat tak 1000x vic nez toho proda.
CPU: Intel Core i5 12600K @ -0,05mV COOLER: Deepcool AK400 MB: Gigabyte B660M Gamming X DDR4 RAM: Kingston 2x 16GB DDR4 3600 CL18 VGA Gigabyte Aorus RTX 3070 8GB @ 1800MHz/0,825V > 170W SSD / HDD: 1TB KC3000 NVME / Seagate BarraCuda 3TB CASE: Fractal Design Define Mini C PSU: Corsair RM550x 550W LCD: 27" Samsung ViewFinity S60UA IPS 2560x1440 @75Hz REPRO: Logitech Z3 2.1 MOUSE: CM MM720 KEYBOARD: MS Sidewinder X4 OS: Win 11 Pro 64
Obrázek
Obrázek
DeathFish
Nováček
Nováček
Registrován: 08. črc 2013

Re: Speciální notebooky, jejich výkon vs. PC hardware

Příspěvek od DeathFish »

Díky za odpověď Wiruzy. Jsem stále nezkušený, tak neříkám, že se možná divně ptám. Proto se ale ptám, chci se dozvědět více.

Můžeš mi prosímtě říct, co myslíš touto větou: "Intel navrhne cpu, gpu, radic ram, chipset a doporucene ram. A jeslti je das do modre krabicky nebo do zlate je uplne jedno, kdyz dodrzis doporuceni intelu." ?

Slyším poprvé, že má Intel nějaká doporučení. Můžeš mi o tom něco více říct?
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Speciální notebooky, jejich výkon vs. PC hardware

Příspěvek od Shaquille »

Rozumim, jak to myslis... Taky mam v praci parametrove horsi notebook nez kolega, ale muj je sviznejsi.
Nemyslim si, ze je to jen HW, ale taky nastaveni HW vyrobcem a samozrejme vyladenym OS a ovladaci. Typicky priklad Tcka IBM (Lenovo), ktere se vubec nedaji srovnat s retailovymi R modely.

Ze je parametrove lepsi vec ve finale pomalejsi muze byt... Treba u RAM, kdy mas vyssi frekvenci, ale spatnou delicku. Latence a rychlosti mohou byt u slabsich pri mereni lepsi. - nejsem zadny expert, tak me neukamenujte, jestli jsem to nenapsal uplne presne.
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Wiruz
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 29. říj 2003
Bydliště: Pardubice

Re: Speciální notebooky, jejich výkon vs. PC hardware

Příspěvek od Wiruz »

Intel ma samozrejme doporuceni pro vyrobce a je na vyrobci, zda je dodrzi nebo vylepsi. At uz to je navrh pro napajeni, navrh zapojeni, proste referencni design. Na tom se pracuje behem pre-buildu treba s jednim konkretnim vyrobcem a pak se to uvolni pro ostatni. Ti to mohou cele zkopirovat a pouzit do sveho produktu a maji jistotu ze to bude fungovat.
Tomu se deje vetsinou u vydani novinek kde neni cas vylepsovat referencni navrh.

Dnesni Intel platforma je dost uzavrena, kdyz to tak reknu. Intel vyrobi CPU, ktere obsahuje klicove komponenty urcujici rychlost. Dnesni CPU jiz nahrazuji drivejsi severni mustek, ktery mohl hrat rozdil ve vykonu. Takze CPU ma v sobe radic ram, pcie radic, grafickou kartu. Vyrobce zakladni desky / notebooku pak jen pripoji napajeni a konektory a je to hotove. Jelikoz Intel doporucuje jake pameti platforma vyzaduje, ani zde neni moc volnosti vykon ovlivnit. (nebudu brat pretaktovani, to je pohadka na jindy navic si to vyrobce neriskne nebot by pak reklamace a problemy padaly na jeho hlavu a u Intelu by nic nevyreklamoval, nebot byl mimo specifikace ktere Intel garantuje).

Toto je krasne videt na zakladnich deskach u pocitacu. Drive mela zakladni deska vliv i na vykon. Drazzsi desky mely lepsi chipsety i vykonove, nejen funkcionalitou. To se dneska nedeje a rozdil v merenich zakladni desky se lisi skoro jen tou chybou mereni. Ano lisi se treba rychlost SATA ci USB, to jsou komponenty ktere muze vyrobce vylepsit ale hruby vykon bude stejny. Takze vykonovy rozdil, jestli to je premiovy nebo bezny vyrobce, neni.

Resime tu notebooky, zde je nejvetsi kamen urazu chlazeni. Skoro zadny notebook neni dimenzovany na 24/7 zatez. Pak dochazi k prehrivani a snizovani vykonu. Nektery notebook vydrzi jen na max vykon treba 20min, nektery hodinu nez se prehreje.
CPU: Intel Core i5 12600K @ -0,05mV COOLER: Deepcool AK400 MB: Gigabyte B660M Gamming X DDR4 RAM: Kingston 2x 16GB DDR4 3600 CL18 VGA Gigabyte Aorus RTX 3070 8GB @ 1800MHz/0,825V > 170W SSD / HDD: 1TB KC3000 NVME / Seagate BarraCuda 3TB CASE: Fractal Design Define Mini C PSU: Corsair RM550x 550W LCD: 27" Samsung ViewFinity S60UA IPS 2560x1440 @75Hz REPRO: Logitech Z3 2.1 MOUSE: CM MM720 KEYBOARD: MS Sidewinder X4 OS: Win 11 Pro 64
Obrázek
Obrázek
komancero
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. úno 2008
Bydliště: Holešov

Re: Speciální notebooky, jejich výkon vs. PC hardware

Příspěvek od komancero »

a zkousel jsi to s cistymi win ,ne ty originalni s hromadou marastu (i kdyz se to lepsi ,napr. pred par lety u sony vaio se z originalniho cd dele instaloval ten jejich marast nez samotne win a ikony zabiraly 1/4 obrazovky),nekdo si mysli ,ze ty jejich programy jsou uzitecne napr. vyhledavani aktualizaci ,ale kdyby byly funkcni ,minuly tyden jsem koupil hp x360 ,jejich program hlasil vse aktulni ,no minimalne bios nebyl ,dale jsem se tim nezabyval a udelam to postaru sam


//edit Wilik - promaz
DeathFish
Nováček
Nováček
Registrován: 08. črc 2013

Re: Speciální notebooky, jejich výkon vs. PC hardware

Příspěvek od DeathFish »

@Wiruz díky za odpověď. Takto mi to nejspíš stačí :-)

@komancero ano, čisté Windows bez ničeho u obou. Taky to nemám rád, když tam je plno blbostí od výrobce.
Odpovědět

Zpět na „Notebooky a netbooky“