nový notebook - power throttling

Doporučení, výběry, názory a řešení problémů s notebooky, UMPC, deskbooky, apod.

Moderátor: Don

Odpovědět
Kuub
Nováček
Nováček
Registrován: 07. pro 2016

nový notebook - power throttling

Příspěvek od Kuub »

Zdravím,

-pardon za sloh, rád jsem důkladný-
koupil jsem si nový notebook (spec. níže). Zapl jsem ho, normálně se spustil na plochu, ale už takhle na začátku mi přišlo, že větráček moc fouká - teplota je vysoká.
Použil jsem UserBenchMark a ve výsledku mi pak stránka ukázala, že background CPU je asi až 30% (nenastavený windows - zakázání aplikací na pozadí a sledování; a bloatware od výrobce) a CPU throttled 90%.

CO JSEM DĚLAL:
Samozřejmě jsem windows přeinstaloval. Dal jsem pryč oddíly co tam byly a vytvořil jsem si vlastní - celé SSD jenom pro OS a s HDD jsem ani nic nedělal (přiřadím oddíly až po úplném nastavení systému pro uživatelské používání, do té doby není podstatné, aby se s HDD něco dělalo). No a tak jsem měl clean install, to byl první pokus. Prvně jsme nepřipojil ntb na wifi, abych nejdříve odinstaloval ty hlouposti jako Xbox, Onedrive, Lidé atd. Pak jsem ho připojil k wifi a nechal doinstalovat aktualizace. Nakonec jsem doinstaloval zbylé ovladače.
Ntb testuju na Intel Extreme Tuning Utility(XTU) (tam se dá spustit stress cpu test a kontrolovat při tom teplotu, frekvenci jader, thermal throttling, power throttling, atd.) a ještě pouštím ten UserBenchMark(UBM). Jenže, když jsem pustil XTU a testoval, tak teploty začaly skákat strašně nahoru. Normálně to je ustálené tak na 40°C, ale při sebemenším záběru teplota vyskočí na 60°C, ale třeba jenom na 1-2 vteřiny a pak zpátky na 50-40°C. To je normální používání, když spustím XTU a UBM, tak to skočí klidně na 90°C a potom ustálené střídavě na 70°C a 50°C. Navíc XTU taky při stress testu ukazuje pořád power throttling, někdy i ten thermal throttling.

Přeinstaloval jsem ho podruhé. Řekl jsem si asi špatná instalace, něco si nesedlo. To jsem ho připojil k wifi hned jak se nastavoval a hned nechal dotáhnout všechny aktualizace. Dodal ovladače jako posledně... ale zase stejný problém, mega teploty, power throttling (zkoušel jsem nastavit, aby si mohl brát i 100W místo 15W, ale nic), větráček jako malé letadélko. I v BIOSu se po chvilce zahřeje na tolik, že začně dělat letadélko. (ano, v BIOSu je nekonečná smyčka a cpu je tak vytížené naplno, ale je mi divné, že na mém 6 let starém ntb a na malém 13" ntb s intel pentium N3540, se tohle neděje - teploty tam tolik nestoupnou a vše běhá krásně).

POROVNÁNÍ:
Není to ani poprvé, co se tohle stalo. Měl jsem před tímhle notebookem jeden s i5-8250U, a dělal přesně to samé. Ten jsem vrátil a koupil tenhle s i7-8550U. (spadla cena) A aby byla úplně stejná chyba u obou a abych dostal zrovna ty dva chybné, je divné.
A teď programuju právě na tom 13" s N3540 a 4GB RAM. To co vyžaduju, zvládá bez problému a teploty jsou normálně tak na 45-50°C, maximálně 60°C, když si dělá něco pro sebe navíc.

ZÁVĚR:
Hlavní problém je v tom power throttlingu, ten je furt jako active.
Tak se ptám - máte s tím někdo zkušenosti, víte co dělám špatně, věděli byste co s tím udělat? Nebýt toho throttlingu a divných teplot, tak je to (pro mě) dokonalý notebook. :)
Sloužit má hlavně jako školní. Programování v Javě, později C, a možná ještě něco. Film/seriál při večeři. Standart prohlížení internetu. Občas večer i hra - ale nic extra náročného (Skyrim, Deus Ex: HR, Metro 2033, AvP).


INFO:
ntb Acer Aspire 5 (A515-51G-8723) spec:
Intel i7-8550U (4x1,8 GHz (boost 4GHz))
12GB RAM
Intel UHD Graphics 620
GeForce MX150
SSD 128GB
HDD 1TB
15,6"
TDP 15W

Vše jsem testoval, když tam nebylo nainstalováno nic navíc, krom Windows a Opery.
zde přikládám výsledky z UserBenchMark po přeinstalaci
http://www.userbenchmark.com/UserRun/7982637
Kuub
Nováček
Nováček
Registrován: 07. pro 2016

Re: nový notebook - power throttling

Příspěvek od Kuub »

refresh
roman2277
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. bře 2010

Re: nový notebook - power throttling

Příspěvek od roman2277 »

No hlavně Acer dává hrozné pasty na CPU.A je jedno jestli je to Predator X nebo Acer swift.Doporučuji přepastovat.
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: nový notebook - power throttling

Příspěvek od dexterav »

mno to bude tým že to je 4+4 a kúri to ako pes
TDP Máš 10-25W ale záleží to aj na výrobcovi čo reálne nastaví
len tak pre info 7300HQ v pohode cucne 65W ...
čo sa teploty týka 90st je vcelku ok
skús Throttlestop
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
Kuub
Nováček
Nováček
Registrován: 07. pro 2016

Re: nový notebook - power throttling

Příspěvek od Kuub »

S tou pastou by to bylo teda rozumné, jestli to je fakt. Jednu tady mám. Máte představu kolik stojí výměna pasty v servisu? Udělal bych si to klidně sám, ale.. záruka. :\

4+4 myslíš jádra a vlákna? Tenhle je potom 4+8 :)
Tím, že vezme 65W myslíš, že je větší riziko topení nebo míříš jenom k vyšší spotřebě?
A řekl bych, že 90°C není ok. :D To už je docela alarmující. Ntbky sice jsou stavěné na snášení většího tepla, jestli se nepletu, ale nikdo nechce takové teploty... u stolního pc to už je nemyslitelné mít teplotu jako pravý úhel, že? :D
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: nový notebook - power throttling

Příspěvek od dexterav »

4core + 4ht :D
tým myslím to že to cpu je 15W a od toho sa odvíjajú takty, teplota a hlavne kedy to bude trotliť
čiže si porovnaj 65W a 15W pri takmer identických cpu
vždy ked to prekročí spotrebu 15w, zjednodušene napísané, začne power trotling a popravde 15W je na také cpu nič moc, ked uvážiš tú 7300HQ že má 65W ...
mno pre NB to zase neni až taká neobvyklá teplota, pasta je na rane prvá, chladenie za 1e je na rane 2. :mrgreen:
ten celeron/atom ani neporovnávaj on má aj výkon adekvátny tomu že ho netreba chladiť a je priamo tak urobený
celé je to o tom že tie vysoké takty/nízke teploty ten noteobook vydrží iba chvíľu cca tak 10min a potom už len bežíš na základných frekvenciách
nieje to jediný nb ktorý sa tak chová, skorej je takých väčšina
hlavne sú to tie kde je základ nízky a boost až príliš vysoký, prečo asik že :mrgreen:
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
roman2277
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. bře 2010

Re: nový notebook - power throttling

Příspěvek od roman2277 »

No 90 je vcelku běžná teplota u NTB.Mám teď na stole na test HP Omen 15 v max konfiguraci(7700HW,1060 a 16GB RAM) a zapnu Dooma a 95 jak víno.Po nastavení v napájecím profilu u CPU na 95% výkonu hned o 20 stupňů méně.GK si jede stále na 70.Prostě ty tenké NTB to neuchladí s CPU 47W.Velmi prosté.
Odpovědět

Zpět na „Notebooky a netbooky“