výmena SSD za HDD na Lenove výsledok zanedbatelný !!!

Doporučení, výběry, názory a řešení problémů s notebooky, UMPC, deskbooky, apod.

Moderátor: Don

zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: výmena SSD za HDD na Lenove výsledok zanedbatelný !!!

Příspěvek od zsdx »

najjednoduchšie bude, ak zoberieš ten starý HDD, zformátuješ a urobíš tú istú inštaláciu akú si spravil na tom SSD a porovnáš jak to bude bežať.
Prave naopak - nejlehci je naklonovat funkcni HDD na SSD a porovnat. Na cistou instalaci je casu vzdycky dost.
michal3d
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 25. úno 2007

Re: výmena SSD za HDD na Lenove výsledok zanedbatelný !!!

Příspěvek od michal3d »

To není IMHO najlepšie riešenie, jednak bude dosť pravdepodobne to HDD väčšie ako to SSD a takému riešeniu by som teda potom moc neveril. Okrem toho čistá inštalácia Win 10 je aj na HDD záležitosť tak max 10-15 min (z USB flashky) a je to riešenie ktoré nemá žiadne ale, nič viac sa spraviť nedá.
Ak to nepojde tak ako má (teda tak ako predtým), tak je jasné že nie je problém v SSD ale niekde v samotnej inštalácií. Naopak ak to pôjde vpohode, tak je určite problém v SSD alebo v kombinácií toho SSD a NTB.
Keď urobíš ten klon HDD, a pôjde to vpohode na SSD, tak je tiež jasné v čom bol problém. Ale keď to nepôjde podla očakávania, tak stále nevieš či nenastal nejaký problém s tým klonom, alebo je naozaj problém s SSD. Takže potom nakoniec budeš musieť aj tak spraviť ešte tú čistú inštalačku na HDD, aby si si bol 100% istý.
MB: ASUS P9X79 CPU: Intel i7-4820K + Noctua NH-U12P RAM: 48 GB DDR3 1333 MHz GPU: EVGA GeForce RTX 2070 XC GAMING SSD: Intel 730 240 GB, Crucial MX300 1 TB
PSU: Seasonic X-560 SOUND: ASUS Xonar Essence ST + Xonar H6 + beyerdynamic DT 990 Pro 250 Ω + Creative 6.1 6700 CASE: Cooler Master Silencio 650 LCD: HP Z32 4K
KEYBOARD: CM Storm Quickfire XT MOUSE: Logitech G502 HERO + G240 GAMING: Logitech G29, Xbox Elite Controller, Saitek X56 Rhino H.O.T.A.S. OS: Windows 10 Pro 64-bit
jano101
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. led 2004
Kontaktovat uživatele:

Re: výmena SSD za HDD na Lenove výsledok zanedbatelný !!!

Příspěvek od jano101 »

Trošku som sa odmlčal lebo som nemal čas tak až teraz zareagujem: :)

michal3d napísal pekný a určite pre niekoho aj nápomocný článok no ale mne to moc nepomohlo lebo som sa tam nedozvedel nič nové. Ale michal3d mi vytýka že prečo tajím HW konfiguráciu toho notebooku a ešte aký tajomný SSD disk tam dávam....:)
TAK NIČ NETAJÍM !!! na čo by som to robil ? vysvetlenie je jednoduché:

Po prvé nie je to môj notebook teda som nevedel jeho HW konfiguráciu keď som to písal a ani notebook som v tom čase nemal pri sebe.
A po druhé som ani nepovažoval za podstatné riešiť HW lebo ako som už niekoľkokrát napísal notebook chodil z klasickým HDD normálne a že len po nainštalovaní SSD sa mi jednoznačne zdalo že ten notebook chodí horšie pomalšie menej svižne čo logicky nie je možné aby s SSD bol horší beh ako na klasickom HDD !!!
No ak tomu tajomnému SSD :) akýkoľvek aj ten najlacnejší SSD disk dnes kúpený bude na rozdiel od starého HDD iba excelentný !!!!(samozrejme ak SSD nebude vadný) alebo ste videli SSDčko čo by chodilo horšie ako klasicky HDD ? čiže znova som to považoval za nepodstatnú otázku :)

No a teraz ešte záhadnejšie finále : :)
V nedeľu som sa k tomu notebooku opäť vrátil resp. povedal som aby mi ho doniesol že sa na to ešte raz pozriem: a hneď mi majiteľ hovorí že ten notebook chodí jednoznačne lepšie !!!! ako z HDD

Ihneď ako som ho dal na stôl bolo jasné že to behá už úplne inak ako keď som popisaval tento problém z diskom čiže : svižné reakcie žiadne zaváhanie pri otváraní/zatváraní okien otváranie bežných kancelárskych súborov...atd.. Štart z úplného vypnutia PC do načítania 1. web stránky 35sec /nie hibernácia/ čo považujem je na taký slabí HW za úplne OK.

Už teraz je ten notebook v stave že neni čo riešiť ...!!! Tak len pre zaujímavosť som zmeral disk jak SSD tak pôvodný HDD ukázalo že disk je OK

SSD: 313,7MB/s (čítanie) 301,7(zápis) na porovnanie pôvodný
HDD 90,64/s (čítanie) 72,61(zápis)

Záver:
je to jav s ktorým som sa ešte v živote pri PC nestretol ako keby si ten notebook za ten deň dva sadol a rozbehol sa a začal behať tak ako má :)

No a nakoľko som ho tu mal tak vám prikladám jeho HW

Lenovo G505 model20240
Typ procesora QuadCore AMD A4-5000, 1500 MHz (15 x 100)
Pamäť 4 GB DDR3
Grafická karta AMD Radeon HD 8330 (512 MB)
Disková jednotka ST500LT012-9WS142 (500 GB, 5400 RPM, SATA-II)
SSD Patriot SSD Burst 120 GB
SATA III
Rýchlosť čítania 560 MB/s
Rýchlosť zápisu 540 MB/s
michal3d
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 25. úno 2007

Re: výmena SSD za HDD na Lenove výsledok zanedbatelný !!!

Příspěvek od michal3d »

Tak to bolo prakticky jednoznačne doťahovanie aktualizácií a konfigurácie Win, čo je pri Win 10 relatívne bežné. Kedže ide o naozaj ultra slow PC, tak je jasné že mu to trvalo dlho kým sa tým všetkým prelúskal. Čo keby tú HW konfiguráciu napíšeš hneď, tak by to bola rozhodne jedna z veľmi pravdepodobných možností hneď odzačiatku. ;)
Ja už som sa stretol aj s takou vecou, že po nejakom update (myslím že to bol NET Framework) po naštartovaní PC trvalo tak 5-10 minút kým nabehla sieťová karta. Hladal som na nete dlho čím to je, už som z toho bol zúfalý, potom som náhodou niekde našiel že sa ten update inštaluje v nejakej zrýchlenej podobe a zvyšok sa doinštalováva už na pozadí a že treba len počkať kým to dokončí a potom by sa všetko malo vrátiť do normálu. Tak som nechal niekoľko hodín ten PC ať robí čo potrebuje a fakt, za pár hodín už štartoval úplne normálne. :)

btw...pretoto presne je potreba komplet info, to isté s tým SSD, samozrejme keď je SSD OK tak bude vždy rýchlejšie než bežný HDD, ale to neznamená že SSD nemôže byť vadné a nemôže spôsobovať rôzne problémy. Vedieť konkrétny typ, tak sa dá pozrieť či náhodou niekto nemal podobný problém, môže ísť o problém aj nejakej várky, alebo aj problém s kompatabilitou so zvyškom HW, obzvlášť keď dávaš nové SSD to historického PC.

btw2...není pravda že ti nepomohlo to čo som napísal, resp. nepomohlo lebo sa to medzičasom samé vyriešilo. Ale ja som napísal že ten problém môže byť v samotnej inštalácií, čo sa ukázalo že bola pravdepodobne pravda a tudíž keby tú čistú inštaláciu spravíš na to staré HDD, tak by to bolo to isté, resp. ešte horšie zase kým by si Win nedotiahol všetko čo potrebuje. ;)
MB: ASUS P9X79 CPU: Intel i7-4820K + Noctua NH-U12P RAM: 48 GB DDR3 1333 MHz GPU: EVGA GeForce RTX 2070 XC GAMING SSD: Intel 730 240 GB, Crucial MX300 1 TB
PSU: Seasonic X-560 SOUND: ASUS Xonar Essence ST + Xonar H6 + beyerdynamic DT 990 Pro 250 Ω + Creative 6.1 6700 CASE: Cooler Master Silencio 650 LCD: HP Z32 4K
KEYBOARD: CM Storm Quickfire XT MOUSE: Logitech G502 HERO + G240 GAMING: Logitech G29, Xbox Elite Controller, Saitek X56 Rhino H.O.T.A.S. OS: Windows 10 Pro 64-bit
jano101
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. led 2004
Kontaktovat uživatele:

Re: výmena SSD za HDD na Lenove výsledok zanedbatelný !!!

Příspěvek od jano101 »

Tak iba na spresnenie aktualizácia teda stahovanie a nainštalovanie aktualizácií na takýto notebook komplet trvá cez 4 hodiny !!!! bezohladu na rýchlosť internetového pripojenia :D

ak vynútim aktualizácie v autoupdate a už nič neponúka a je zelená fajka na autoupdate tak až potom považujem aktualizáciu za uzavretú /v tom danom čase/
Naposledy upravil(a) jano101 dne úte 8. led 2019, 10:34, celkem upraveno 1 x.
michal3d
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 25. úno 2007

Re: výmena SSD za HDD na Lenove výsledok zanedbatelný !!!

Příspěvek od michal3d »

Problem je ze aj ked je tam zelena fajka, tak to neznamena ze je to komplet nainstalovane. V ramci zrychlenia aktualizacie (co aj tak trva hrozne dlho) ale aj samotnej instalacie sa niektore aktualizacie instaluju v tej zrychlenej podobe, ze sa nainstaluje len to najnutnejsie, aby sa mohol PC potom akoze uz pouzivat s tym ze zvysok si uz dorobi na pozadi alebo v pripade potreby. Je to podobne jak dnes s hrami na konzoliach alebo aj niektorych PC klientoch, kde nemusite cakat kym sa stiahne a naindtaluje cela hra, ale hratelna je uz povedzme pri stiahmuti 50%.
Inak samotne aktualizacie MS su tradicne hroza, niekedy sa to sekne pri stahovani a kludne 30 min to nic nerobi, obecne rychlost stahovania je dost casto vyrazne nizsia nez je rychlost pripojenia, co je problem lebo to zas zabera tolko, ze z par aktualizacii by som si vyskladal komplet cely OS. O samotnej instalacii radsej pomlcim, v pripade ze nedisponujete tym najvykonnejsim HW + SSD je nutnost, tak je instalacia aktualizacii obrovska praca pre PC a nic ine sa zmysluplne pritom robit neda. A podla toho co som pocul su aktualizacie neskutocna makacka aj pre Xbox One X.
MB: ASUS P9X79 CPU: Intel i7-4820K + Noctua NH-U12P RAM: 48 GB DDR3 1333 MHz GPU: EVGA GeForce RTX 2070 XC GAMING SSD: Intel 730 240 GB, Crucial MX300 1 TB
PSU: Seasonic X-560 SOUND: ASUS Xonar Essence ST + Xonar H6 + beyerdynamic DT 990 Pro 250 Ω + Creative 6.1 6700 CASE: Cooler Master Silencio 650 LCD: HP Z32 4K
KEYBOARD: CM Storm Quickfire XT MOUSE: Logitech G502 HERO + G240 GAMING: Logitech G29, Xbox Elite Controller, Saitek X56 Rhino H.O.T.A.S. OS: Windows 10 Pro 64-bit
Odpovědět

Zpět na „Notebooky a netbooky“