DIY : Diagnostika & Upgrade ntb

Doporučení, výběry, názory a řešení problémů s notebooky, UMPC, deskbooky, apod.

Moderátor: Don

Odpovědět
DavKra
Nováček
Nováček
Registrován: 07. úno 2019

DIY : Diagnostika & Upgrade ntb

Příspěvek od DavKra »

Ahoj, pár dní si forum procházím a snažil jsem se použít i vyhledáváni, ale nezahlídl jsem nic podobného s čím bych potřeboval poradit. Trochu komplexnejší dotaz.

Short story
Koupil jsem nový ntb se kterým jsem spokojený ale ten starší bych rád dal nějak dohromady.
Mohl bych ho šoupnout do servisu , po pár dnech přijít a odsouhlasit koupi ruzných součastek. To ale nechci. Rád bych si to zkusil sám.

NTB:
Proc. : i5
Ram : 4gb
Disk : HDD
Grafika : Gforce 660m
Lenovo IdeaPad Y580
cca 5 let starý
mám na něm Linux , Ubuntu.


Long story
Jsem lajk ale ne uplně mimo. Notebook už nebeží tak uplně v pohodě, bootuje se pomalu, celkově je takový zasekaný a občas i zmrzne.

Plán byl :
1) otevřít, vyčistit, dát pastu
2) vyměnit HDD za SSD
3) dodat 4/8 gb ram do zbývajícího slotu


Nerad bych zakoupil pár věcí a zjistil, že je tam špatně něco jiného a tyhle změny nikam nevedou.
Pár konkrétních dotazů:

1) Hledal jsem nějaký návody na diagnostiku NTB, nic pořádného jsem nenašel. Doporučíte nějaký sw, které mi o tom ntb něco řekne ? Nebo jestli se používá víc sw na různé funkce ntb?

2) Pokud ntb otevřu, mohu s pomocí nějakých manuálů/fotek poznat vizuálně zda je něco špatně ?

3) Je nějaká nějaká hranice kdy nové-lepší součástky nebudou mít efekt... nwm jak se na to zeptat, prostě když koupim 16gb ram tak je mi to k ničemu protože to nebude zvládat procesor ?

Neprosím o přednášku ve stylu HW předmětu na VŠ ( i když nebyl bych proti :)), spíš mi jde o tipy/odkazy kde o tom třeba zjístit víc, popř jestli můžete sepsat jakým způsobem postupovat, co zkusit nejdřív, jaky sw použít atd. Nechci to mít zítra hotové, takže si k tomu rád něco nastuduju. Popř. jestli to ma smysl.
A pokud jsem se netrefil do správné sekce, sorry.
Díky za jakékoliv tipy!
Qefik
Nováček
Nováček
Registrován: 28. lis 2017

Re: DIY : Diagnostika & Upgrade ntb

Příspěvek od Qefik »

Jednoduše, koukneš co je to za značku, notebook otočíš a tam jen napsaný model a googluješ. S takto starým NB nemá cenu vymýšlet žádné experimenty, dokup RAM (max zvládne 8GB), vyměň to SSD a nech ho žít, dokud neumře. Poběží jako důchodce na slevy do Kauflandu.

Okem poznat můžeš akorát nafouknuté kondenzátory, případně poslechnout, jestli nepískají. Jinak bych se v tom víc nevrtal.

Nějaký SW, no, správce zařízení nestačí? Diagnostikovat můžeš tak SMART HDD, pustit Memtest na ramky a když budeš velký frajer, tak pomocí CPU-Z zatížit CPU, abys věděl, jak jsou na tom teploty v zátěži a jestli to nepadá na hubu. Špatnou baterku snad poznáš, v lepším případě vydrží 20 minut, v horším 2 minuty než najdeš nabíječku a v nejhorším je tak nafouknutá, že už rozbila šasi. Nic víc mě nenapadá, co by se na takovém NB, případně obecně na PC zkoumat.

Pokud se ti to chce krom čištění i přepastovat, budiž, ale pokud se nepřehřívá, tak mě osobně by to za tu práci nestálo, jestliže se jedná o záložní NB nebo takzvaný NB pro rodiče na brouzdání po netu.

Poslední poznámka, na youtube je určitě rozborka toho tvého NB, doporučuju se na to kouknout a dělat podle toho. Tam se i dozvíš, co všechno tam je a jak to vytáhnout.
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY : Diagnostika & Upgrade ntb

Příspěvek od Zivan »

Ten notebook by mel zvladat 16GB (2x8GB):
https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-P-Y ... d-p/811271

Edit:
Nemusi tam rovnou cpat 16GB, ale ted ma 4GB a je dobre vedet, ze kdyz uvidi/ziska za vyhodnou cenu 8GB modul, tak muze mit 12GB.
Naposledy upravil(a) Zivan dne pát 8. úno 2019, 16:27, celkem upraveno 1 x.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
Qefik
Nováček
Nováček
Registrován: 28. lis 2017

Re: DIY : Diagnostika & Upgrade ntb

Příspěvek od Qefik »

Má pravdu ten chlapec, moje chyba. Nicméně do takového stroje rvát 16GB mi přijde jako celkem overkill.
NeXt3R
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. říj 2013

Re: DIY : Diagnostika & Upgrade ntb

Příspěvek od NeXt3R »

zaleží na kolik ho používaš ? možna že i ta 4gb je v poho na tohle ,.vypnul bych swap pokud ti ram stačí a ssd víc nema smysl pokud maš teploty ok ani tu pastu neřeš jen to vyfoukni :)
DavKra
Nováček
Nováček
Registrován: 07. úno 2019

Re: DIY : Diagnostika & Upgrade ntb

Příspěvek od DavKra »

Dik za rady. Jak říkam expert nejsem ale 16gb ram by bylo pro moje účely určitě zbytečné. Používat ho chci tak , že ho nechám doma válet, připojím starej monitor s klavesnicí a budu ho používat na takový obyč věci jako web, filmy něco programovat semtam atd..

Tak diky za tipy, asi teda projedu par těch testů, vyfouknu, vymením hdd a možná dokoupim další 4gb ram, ono to zas tak drahý není.

Kdyby měl někdo ještě nějake tipy, uvítam :)
Odpovědět

Zpět na „Notebooky a netbooky“