Recenze Zephyrus S GX502

Doporučení, výběry, názory a řešení problémů s notebooky, UMPC, deskbooky, apod.

Moderátor: Don

Odpovědět
Zirging
Nováček
Nováček
Registrován: 11. lis 2019

Recenze Zephyrus S GX502

Příspěvek od Zirging »

Zephyrus GX502
Herní notebook v tělě kancelářského a s výkonem, který předčí každého očekávání. Toto je přesně extrémně výkonný laptop od společnosti Asus ROG nesoucí název Zephyrus GX502

Technické parametry

Procesor: Intel Core I7-8950H
RAM: 16GB DDR4-2666
GPU: RTX 2070
SSD: NVMe M.2 512GB
Display: 144Hz IPS G-SYNC


Konstrukce

Jeho malé rozměry a decentní vzhled na první pohled vůbec nevypovídá o hardwarových vlastnostech. Jeho pravou povahu pak zjistíme až podle specifikací, které jsou opravdu nabušené. Masivní je také napájecí adaptér, který se dá přirovnat k malé cihle.
Obrázek
Šasi tohoto krasavce je vyrobeno ze slitiny horčíku což mu dodává dostatečnou pevnost a odolnost. Díky vlastnostem této slitiny se v poslední době objevuje v konstrukcích notebooků velmi často, což je velké plus. Materiál nestudí do rukou a je příjemný na dotek.
Obrázek
Co se rámečků okolo displaye týče, ty jsou velmi úzké a tudíž dovolují snížit celkové rozměry až na úžasných 360 x 252 mm a samotná tenkost víka drží i tloušťku na skvělých 20 mm, což je pro nadupaný herní notebook velmi solidní. Laptop je tedy pohodlně přenosný a to i díky své nízké hmotnosti pouhých 2 kg.
Obrázek
Víko notebooku lze otevřít pouze v úhlu 134° což mi občas nedostačovalo. Úhel je ale nejspíš omezený mechanismem, který ohne spodní krytku větráků, takže mají dost prostoru na nasávání vzduchu. Toto umoží používání notebooku třeba i v posteli, jelikož přísun vzduchu je ze stran a nikoli ze spod.

I/O Zephyruse GX502 není nijak slavné, ale pro hráče dostačující. Pro mé překvapení Asus ponechal standardní konektor RJ-45 pro připojení UTP kabelu. USB konektivita je na tom následnovně: 2 USB 3.2 Gen 1 Typ A, 1 USB 3.2 Gen 2 typ A a 1 USB 3.1 Gen 2 typu C. Jedinou výhradu, kterou mám je absence Thunderbolt 3, při této cenovce to pro mě bylo zklamání

Touchpad

Plocha touchpadu je krásně hladká a umožňuje pohodlný pohyb prstům. V sobě má integrovaná 2 tlačítka, která tvořila malý hrbol (alespoň u mého kusu), který na mě působil trochu rušivě. Dotyková plocha je vycentrovaná vůči šasi a pro uživatele má dostatečnou plochu. Celkově se mi na touchpadu pracovalo příjemně.

Klávesnice

I přes to, že to jeho rozměry dovolují, tak se Asus rozhodl vynechat numerickou klávesnici což mu umožnilo odsadit jednu řadu kláves od zbytku a mezi ostatnímy klávesy udelat větší mezery. Popravdě mi numerická klávesnice chyběla, ale to je nejspíš jen mé rozmazlení z full-sized desktop mechanické klávesnice.

F klávesy jsou rozdělené standardně do bloků a mají podsvícené funkce, které se dají využít při podržení klávesy FN. Docela nepraktická mi připadala absence podsvícení samotného FX (X = 0 – 12) Nad F řadou můžeme najít 4 další klávesy. V tomto případě se jedná o zvýšení či snížení hlasitosti, ztlumení mikrofonu a také netypická klávesa, pomocí které otevřete ovládácí aplikaci Armoury Crate. Co musím pochválit je možnost ovládání podsvícení klávesnice pomocí klávesy FN a šipek. Tímto se vyhnete zdlouhavému otevírání softwaru.
Obrázek
Klávesy jsou vybaveny RGB podsvícením, což je u ROG v této cenové kategorii standardem. LED jsou pod klávesami umístěny tak, aby nijak neprosvítaly. Tomu také napomohá tvarování kláves. Barvu a efekty lze ovládat buď již zmíněnými klávesami nebo pomocí Armoury Crate, která umožnuje použití přednastavených profilů. Pro plnou customizaci podsvícení je ale třeba stáhnout AURA Creator aplikaci, což je dle mého zbytečné.

Celkově mam z klávesnice dobrý dojem, píše se mi na ní pohodlně a rozložení kláves je taktéž místné. Myslím, že v tomto aspktu udělali inženýři z Asusu dobrou práci a nemám prakticky co vytknout

Display

Jak už to u high-end herních notebooků bývá, tak i tento má nadupaný 144Hz IPS panel, který zaručuje pěkné barvy, pozorovací úhly a 3ms odezvu. Je možná škoda, že se jedná pouze o 1080p, ale to vzhledem k úhlopříčce není zase tak velký problém

HW parametry

I přes svoje rozměry v sobě zařízení ukrývá velmi výkonná střeva, které hravě zvládnou nejen hraní AAA her, ale i práci v určitých programech náročných na výpočetní výkon. Celkový výkon se pak odvíjí od konfigurace, kterou zvolíte.

Pohled na vnitřek

Pro přístup k vnitřnostem je třeba nejdříve sundat plastovou krytku, která se zvedá při otevření víka a umožňuje notebooku „dýchat“. Poté je nutné vyšroubovat zbylé šrouby, pak už stačí zadní kryt jen sundat.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Zde je dobře vidět jak jednoduché je notebook upgradovat. Instalace SO-DIMM modulu nebo M.2 SSD je velmi lehká a zvládne ji i lajk.

CPU

Procesorová jednotka je v tomto případě Intel I7 9750H, která se může pyšnit základním taktem 2,6GHz na všech, turbem až na 4,5GHz (v praxi ho ale kvůli teplotám neudrží) a tepelným výkonem až 45W. CPU 9750H má 6 jader a 12 vláken, což je v notebooku velmi solidní.
Při režimu turbo nasteveném v Armoury Crate se teploty vyšplhaly na 80C a to se 100% vytížením větráků. Autoboost dokázal CPU dostat až na úžasných 4GHz na všech jádrech. Horší už to je se zatížením všech komponent. Teplota je se 100% větráky na 95C a takty o 500MHz nižší. Dokonce jsem zaznamenal thermal throttling což napovídá tomu, že chlazení zase tak slavné není.
Obrázek
Toto skóre v CINEBENCH R20 bylo dosaženo při Turbo profilu z aplikace Armoury Crate

RAM

Na základní desce je 16GB pájené RAM a tudíž se nedá vyměnit. Co ale výrobce umožnil, je doplnění operační paměti o další SO-DIMM modul. Pro využití obou kanálů paměťového řadiče je bohužel nezbytné, druhů modul osadit.Absence druhého modulu může v některých aplikacích limitovat výkon.

GPU

Grafický čip je v konfiguraci, kterou mám ve studiu RTX 2070 (desktopová verze). Tento výkonný čip dovoluje plynulé hraní ve FHD 144Hz. Je škoda, že výkon se spíš blíži k RTX 2070 Max-Q a to kvůli teplotám.
Při 100% zatížení GPU (pouze GPU) se tepolty dostávají k 75C, tudíž neboostuje tak vysoko. Při zatížení všech komponent GPU své teploty ponechává na 75C, ale boost jde ještě více dolů.

SSD

Jako u velkého množství ostatních laptopů co se dnes prodávájí, tak i tento má M.2 NVMe SSD a to tentokrát od Intelu. Kapacita v mé konfiguraci je 512GB, ale na základní desce je ještě jeden slot, tudíž je možné úložiště rozšířit či vyměnit. Rychlosti tohoto NVMe SSD nejsou nijak převratné, ale přesto vysoce přesahují rychlosti SATA zařížení.
Obrázek

Síťová konektivita

Síťový řadič je v tomto případě o Realteku, který je gigabitový, což naprosto stačí. Bluetooth i Wi-Fi jsou v tentokrát řešeny Intel Wireless-AC 9560. Notebook mi po baráku chytal Wi-Fi bez jakýchkoli problémů a to i tam kde je běžně signál slabý nebo nepřítomný na jiných zařízeních.

Baterie

V notebooku nalezneme baterii o kapacitě 76Wh což není vůbec málo. Při běžné zátěži s vypnotou dedikovanou GPU se dostaneme na spotřebu okolo 14W což znamená že vám zařízení vydrží zhruba 5 hod 30 min. Při plné zátěži

Závěr

+ kvalitní 144Hz IPS display
+ pohodlná klávesnice
+ tenké tělo
+ dobře hrající reproduktory
+ úzké rámečky
+ vysokokapacitní baterie

- Absence Thunderbolt 3
- hlasitější chlazení
Odpovědět

Zpět na „Notebooky a netbooky“