AMD notebook a dokovací stanice

Doporučení, výběry, názory a řešení problémů s notebooky, UMPC, deskbooky, apod.

Moderátor: Don

Odpovědět
VVS
Nováček
Nováček
Registrován: 27. led 2017

AMD notebook a dokovací stanice

Příspěvek od VVS »

Dobrý den,

mám v plánu koupit tento laptop
https://www.alza.cz/lenovo-legion-5-pro ... ssionPosts
který bych rád používal v kombinaci s tímto monitorem
https://www.alza.cz/27-eizo-color-edge- ... ssionPosts
Sestavu budu využívat především na práci s grafickým softwarem, 3D modelování, CAD výkresy atp.

Výrobce uvádí, že notebook lze napájet přes USB-C a zajímalo by mě, jaké jsou limity dokovacích stanic připojených tímto způsobem.
Pokud bych vybral dokovací stanici, obsahující stejně výkonný adaptér, jako je ten přiložený k noteboku (235W) zaznamenám nějaký pokles výkonu, nebo jiné potíže? Nebo vše poběží jako bych měl notebook klasicky přes adaptér zapojený do sítě a rovnou k notebooku přes hdmi připojený ten monitor?
Bez_n1ck
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2006
Bydliště: Praha - Vinohrady

Re: AMD notebook a dokovací stanice

Příspěvek od Bez_n1ck »

Přes jedno Cčko do počítače fakt 235W nepošleš. Je to psané i v manuálu:
Zadní USB-C není primárně určen jako napájecí port. Pokud se používá jako jediný externí zdroj napájení, nemusí počítač fungovat na plný výkon a nabíjení baterie může trvat déle než je obvyklé. Kdykoliv je to možné, používejte pro napájení počítače dodávaný napájecí AC adaptér.
Nehledě na to, že se ten počítač na CAD vůbec nehodí. Záleží na konkrétním CADu a obvykle to "nějak jde", ale třeba podpora se s tebou obvykle bez Quadra vůbec nebude bavit. Procesor s 16 vlákny je na CAD taky dost nahovno, protože u klasického (sekvenčního) způsobu modelování se až na výjimky používá jedno jádro. Např. Autodesk Inventor ještě před pár lety vůbec nevyužíval GPU pro vykreslování, to se snad nedávno změnilo, ale podrobnosti nevím.
PC: MB: ASUS TUF Z370-PRO GAMING ; CPU: INTEL Core i7-8700K @ 3,7GHz ; CPUcooler: Noctua NH-D14 ; GPU: GIGABYTE GTX2070 WINDFORCE 3X 8GB ; DDR4: 2x16 GB 2666MHz CL16 ; HDD: Samsung 960 EVO M.2 500GB + WD Green 2,5TB + WD Red 4TB + 2xWD Red 8TB ; CASE: Be Quiet! Dark Base 900 ; PSU: Corsair RM650x ; MOUSE: Logitech G700s ; KEYBOARD: Razer Huntsman Elite ; SOUND: Logitech X530 ; MONITOR: 2x Dell U2515H (25" QHD IPS) | Games, that you can play with me | Diablo III - Divina
NOTEBOOK: Dell Precision 7730 ; CPU: Intel Core i7-8750H ; GPU: nVidia Quadro P4200 8GB ; DDR4: 2x16GB 2667MHz ; HDD: Samsung NVMe 256GB + Samsung 980 EVO M.2 1TB ; FullHD
VVS
Nováček
Nováček
Registrován: 27. led 2017

Re: AMD notebook a dokovací stanice

Příspěvek od VVS »

Díky, trochu jsem to čekal.
Používám hlavně Autocad vzácně Archicad, nebo Revit.
Nejčastěji ale pracuji v Rhinu, výstupy z něj renderuji přes V-ray, nebo Lumion a dodělávám v Photoshopu a Indesignu.

Vážně si myslíte, že je pro výše popsané programy notebook nevhodný?
V technice se tolik nevyznám, ale ze srovnání co jdou jednoduše vygooglit si ten AMD procesor vede líp než minulá generace Intelu v hi-end pracovních stanicích jako je třeba tato https://www.hpmarket.cz/productOpt.asp?konfId=119W6EA

srovnání zde
https://cpu.userbenchmark.com/Compare/I ... vsm1442974

To platí i pro grafiku. Vím, že tato karta má ovladače optimalizované hlavně pro hry, ale během cca 7 let praxe jsem používal herní karty a nikdy s tím nebyl problém. Není pro mě nemožné zaplatit 3x tolik za pracovní stanici, ale musel bych mít jistotu, že půjde o znatelný posun ve výkonu. Neuvažuji to, že se na jakoukoli pracovní stanici dnes 3 měsíce čeká.
Bez_n1ck
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2006
Bydliště: Praha - Vinohrady

Re: AMD notebook a dokovací stanice

Příspěvek od Bez_n1ck »

Tak záleží na konkrétním použití samozřejmě. Já jsem strojař, moje použití bude dost rozdílné od vašeho. Na hodnocení stavařských CADů se moc necítím, nikdy jsem v nich nedělal, nevím jaké mají limity a co potřebují.

Mám zkušenosti hlavně se SolidEdge, SolidWorks, staršími Inventory, částečně Creo a Catia a tyhle CADy chtějí hlavně co nejvyšší výkon na jádro. Je to především kvůli nemožnosti paralelizace úkonů. Rhino podporuje multi-core, ale jen v některých příkazech. Zase záleží co konkrétně děláte. A myslím, že nemusí jít nutně jen o čistý výkon. Je otázkou, jestli vyhazovat třeba 10k za lepší procesor, když single-core výkon je třeba jen +2%.

Co se grafiky týče, pokud se nic nezměnilo Inventor jí nevyužíval. A osobně si nemyslím, že by CADový grafiky měly smysl. Rozhodně se nevyplatí z poměru cena/výkon. Ale také vím, že záleží na kterýho blba člověk narazí na podpoře. Třeba když mi SolidWorks nechtěl tisknout na výkrese správně tlustý čáry, tak prní sada otázek - co máte za grafiku, máte tam podporované a SW certifikované ovladače? Uplně vo prdu, je to bugem v SW, když jsou na výkrese jak bloky, tak je v souboru výkresu netisknutelná hladina, tak se přestanou čáry tisknout v odpovídajících stylech (typ/tloušťka/barva) a všechno leze tenkou plnou černou čarou, každopádně nemít quadro, tak se semnou support vůbec nebaví.
PC: MB: ASUS TUF Z370-PRO GAMING ; CPU: INTEL Core i7-8700K @ 3,7GHz ; CPUcooler: Noctua NH-D14 ; GPU: GIGABYTE GTX2070 WINDFORCE 3X 8GB ; DDR4: 2x16 GB 2666MHz CL16 ; HDD: Samsung 960 EVO M.2 500GB + WD Green 2,5TB + WD Red 4TB + 2xWD Red 8TB ; CASE: Be Quiet! Dark Base 900 ; PSU: Corsair RM650x ; MOUSE: Logitech G700s ; KEYBOARD: Razer Huntsman Elite ; SOUND: Logitech X530 ; MONITOR: 2x Dell U2515H (25" QHD IPS) | Games, that you can play with me | Diablo III - Divina
NOTEBOOK: Dell Precision 7730 ; CPU: Intel Core i7-8750H ; GPU: nVidia Quadro P4200 8GB ; DDR4: 2x16GB 2667MHz ; HDD: Samsung NVMe 256GB + Samsung 980 EVO M.2 1TB ; FullHD
VVS
Nováček
Nováček
Registrován: 27. led 2017

Re: AMD notebook a dokovací stanice

Příspěvek od VVS »

Děkuju za reakce.
Chvilku jsem ještě hledal na internetu různý benchmarky a doporučení na notebook pro architekty a stavaře a nakonec do toho Lenova půjdu. Poměr cena/výkon je u tohoto modelu bezkonkurenční, dlouhodobě jsem se s nějakým špatným vykreslováním a problémy s nepodporovanou grafikou nesetkal, tak z toho obavy nemám.

Pokud byste na to dokázal odpovědět, rád bych si ještě udělal jasno v těch procesorech.
Chápu, že výkon jednoho jádra je tedy klíčový, ale co je vlastně ukazatelem toho výkonu?
Když srovnám 2 procesory, které bych si dnes mohl koupit dostanu toto:

https://www.cpu-monkey.com/en/compare_c ... 0885h-1607

https://www.cpubenchmark.net/singleThread.html

Na jedno jádro má AMD výrazně vyšší základní frekvenci a výrazně nižší turbo, zároveň je AMD ve výkonu jednoho jádra o 240 bodů výš než ta i9. Který procesor je tedy pro CAD vhodnější?
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: AMD notebook a dokovací stanice

Příspěvek od killerek »

Bez_n1ck: Ja teda osobne videl zlepseni behu Inventoru, kdyz se do kancl desktopu pridala uplne nejlevnejsi Quardo te doby a to uz je tak 7 let zpet. Kreslili 3D polovodice.
Bez_n1ck
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2006
Bydliště: Praha - Vinohrady

Re: AMD notebook a dokovací stanice

Příspěvek od Bez_n1ck »

VVS: Tak musím přiznat, že jsem se asi unáhlil. Přiznám se, že jak jsem viděl 8C/16T, tak jsem byl hned šmahem skeptický, ale ten výkon na jádro je dost slušnej. Alespoň v testech.

killerek: Vycházím z nějakého asi pět let starého videa, kde týpek zkoušel různý grafiky a vpodstatě bez dopadu na výkon. To konkrétní video už asi nenajdu, náhodně jsem vyhmátl třeba tohle. Na škole nám inventor lítal na kdejaký bramboře. Teď co dělám v SE a SW, máme Quadra P4200 a jako 60FPS z toho nevyrazím ani na prázdným modelu se základníma rovinama :mrgreen:
PC: MB: ASUS TUF Z370-PRO GAMING ; CPU: INTEL Core i7-8700K @ 3,7GHz ; CPUcooler: Noctua NH-D14 ; GPU: GIGABYTE GTX2070 WINDFORCE 3X 8GB ; DDR4: 2x16 GB 2666MHz CL16 ; HDD: Samsung 960 EVO M.2 500GB + WD Green 2,5TB + WD Red 4TB + 2xWD Red 8TB ; CASE: Be Quiet! Dark Base 900 ; PSU: Corsair RM650x ; MOUSE: Logitech G700s ; KEYBOARD: Razer Huntsman Elite ; SOUND: Logitech X530 ; MONITOR: 2x Dell U2515H (25" QHD IPS) | Games, that you can play with me | Diablo III - Divina
NOTEBOOK: Dell Precision 7730 ; CPU: Intel Core i7-8750H ; GPU: nVidia Quadro P4200 8GB ; DDR4: 2x16GB 2667MHz ; HDD: Samsung NVMe 256GB + Samsung 980 EVO M.2 1TB ; FullHD
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: AMD notebook a dokovací stanice

Příspěvek od killerek »

Za me to byl rozdil mezi integoravnou grafikou v procaku se sdilenou RAM a grafikou s vlastni VRAM. Plynulost CADu byla rozhodne lepsi a to i jen zoom a posun v projektu. Efektivita toho pracoviste se take zvedla a jak byli uzivatele spokojeni. Schvalne sme to porovnali vedle sebe na dvou stejnych desktopech na stejnem projektu a ten s tim Quardem byl mnohem pouzitelnejsi. Byl to i duvod, proc se kupovali notebooky s Firepro/Quardo u lidi, co cestovali a CADy upravovali na zakazkach.
VVS
Nováček
Nováček
Registrován: 27. led 2017

Re: AMD notebook a dokovací stanice

Příspěvek od VVS »

Ten posun byl určitě spíš tou velikostí VRAM než ovladači na Quadru, dřív měly ty profi karty mnohem víc paměti než ty herní, ale to dnes už neplatí. Ta RTX 3070 v řešeném laptopu má 8GB VRAM to je stejně jako Quadro RTX 4000.
Odpovědět

Zpět na „Notebooky a netbooky“