Stránka 1 z 5

AMD AM1 desky - lowend pro net, přehrávání za levno

Napsal: úte 4. bře 2014, 12:02
od flanker
AMD uvádí v těchto dnech AM1 desky, které nejsou BGA, ale můžete si poskládat kombinaci desky a procesoru. Procesory budou uvedeny do ceníků někdy v dubnu, desky se objeví každou chvíli. AMD připomene procesory AMD Sempron a Athlon A série. Procesory vycházejí z architektury Jaguar, tedy malý CPU s TDP okolo 15-25W s obstojným výkonem a podporou DX11.1 v iGPU. Tato iGPU by měla rozběhnout na nízké detaily i leckteré hry na 1280x1024, případně na 1680x1050 s nízkými detaily. Hry z roku 2008-2010 by měly být už hratelné obstojně (vzpomenmě Far Cry 2, sérii COD 4/5 apod). Hlavní prioritou bude ale domácí budget PC s nízkým příkonem pro netování, sledování filmů a případně HTPC. Takže za mě je jasné se poohlížet po ITX deskách, maximálně mATX.

Co víme:
Obrázek
Obrázek
CPU budou max čtyřvlákna (2CU/4C)
Jaguary mnají takt okolo 1600-2050 MHz, značeny jako A4 a A6 Athlon a Semprony okolo 1450 MHz
Výkonově bych je odhadl na úrovni Athlonů 64 X2 4200-5000+
CPU má PCIe 2.0 4 linky- na budget grafiku by to nemělo být limitem (kdo by třeba chtěl R7 250).
čipset má podporu SATA II 6 GB, USB 3.0, 32-64GB DDR3 1600 MHz RAM

Už nyní se sháním po CPUčku a případně zapůjčení desky, rád odzkouším budget kombinaci od AMD :). Cenově se domnívám, že desky by mohly stát okolo 1 000 Kč a procesory mezi 700-1200 Kč.

Re: AMD AM1 desky - lowend pro net, přehrávání za levno

Napsal: úte 4. bře 2014, 12:08
od del42sa
nešlo by tyhle dva topiky nějak spojit do jednoho pro lepší přehlednost ?

http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php? ... e9065cf9a3

Re: AMD AM1 desky - lowend pro net, přehrávání za levno

Napsal: úte 4. bře 2014, 12:26
od flanker
Nějak to splácám, ale zde je to více o deskách než o CPU, přesunu, upravím...

Re: AMD AM1 desky - lowend pro net, přehrávání za levno

Napsal: pon 10. bře 2014, 10:36
od flanker
Obrázek
Můžeme přivítat zástupce Asus desky. Dnes mi přišla a proč se na ní tím pádem nepodívat. Nicméně tento model nebude jediným zástupcem Asus AM1. Plného testu AM1I-A se bohužel nedočkáme, protože procesory aktuálně prostě nejsou k mání. Takže až příště. Rozeberu tedy desku po teoretické rovině.

Obrázek
Deska má kompaktní rozměr m-ITX formátu, tedy 17x 17cm. Přímo dělané do HTPC a nebo nenáročných malých počítačů. Patice AM1 podporuje několik modelů AMD Sempron a AMD Athlon architektury Jaguar. Potěší i fakt, že se jedná o dvou až čtyřjádrové procesory s integrovaným grafickým jádrem GCN a podporou DX 11.1.

Obrázek
Příslušenství je v této kategorii chudé, nic jiného než dvojici SATA kabelů, IO štítek a instalační DVD s příručkou potřebovat nebudete....

Obrázek
Původně procesory byly BGA, nyní nově i socket AM1, ten se fyzicky až na počet kontaktů neliší od běžných AM/FM socketů. Jištění je identické. Podívejme se společně nejprve na modely procesorů. Nejvyšším monstrem AM1 je procesor Athlon A6-5350 s pracovním kmitočtem 2050 MHz a sdílené cache L2 2 MB. Grafické jádro má názvosloví HD 8400 a disponuje takty 600 MHz. Paměti pak mohou tikat na podporované frekvenci až 1600 MHz. Tento Athlon má celkem 4 pracovní vlákna. Slabšími modely potom jsou A4-5150 (čtyřjádro 1600 MHz) a zástupci Sempronů E3-3850 (čtyřjádro na 1300 MHz s grafickou částí HD 8280 na 450 MHz) a E1-2650 (dvoujádro s 1 MB L2 na taktu 1450 MHz a o ještě něco nížeji taktovanou grafikou).

Obrázek
Neméně zajímavé je, jak CPU distribuje jednoltivé linky. Z CPU vychází 4 PCIe 2.0 linky do PCIe slotu, procesor zároveň umožní nativní 2x USB 3.0, 8x USB 2.0 a 2x SATA 6G.

Obrázek
Překvapila mě samotná pevnost desky, PCB je tvrdé a neohýbá se, to jsem v této cenové kategorii nečekal. Nyní už se podíváme na samotné rozložení desky. ITX formát a rozložení pamětových slotů, PCIe a SATA je myslím standardní. Okraje desky jsou plné starších i moderních konektorů, jmenuju ve zkratce COM, LPT a nebo TPM. Napájecí konektor pro procesor je čtyřpinový, somipin by byl naprosto zbytečný. 24-pin do desky je na vhodném místě napravo. Vyjmutí CMOS baterky nebude také v kolizi s žádným zařízením v desce, přístup je dobrý. Paměťové sloty jsou barevně odděleny a mají pojistku pouze z vrchní strany. To je ale z mé zkušenosti k dobru. Dva žluté SATA konektory umožňují plně využít SATA 6G disky, otočení je logicky řešeno "dolů" kvůli SATA kabelům a bezkoliznosti s RAMkami. Na desce je několik jumperů, pomocí nich lze nastavit 5V nebo 5VsB napětí pro USB. Na desce jsem si všiml, že používá stejně kvalitní kondenzátory s garantovanou životností 5 000 hodin při extrémních teplotách a nebo 50 000 hodin při běžném plném vytížení. To je potěšující fakt (většinou se používají a nebo určitě používaly na nedůležitých místech napájení mnohem horší kondíky).

Obrázek
Červeně jsem označil samotné napájení desky pro procesor a jeho integrované části (iGPU+IO). Napájení je dvoufázové, a analogově řízené. Mosfety jsou skryty pod menším pasivem zlaté barvy. Je přichycen k desce kolíky, ale drží vcelku pevně. Modrá barva náleží jednofázovému napájení pamětí (NIKOS PA102FDG). Zelenou barvu zastupují konektory desky, žlutá barvička značí konektory pro ventilátory. Ty nalezneme na desce dva. Oba jsou však čtyřpinové a tudíž PWM regulovatelné. Růžová barva patří CPU kontroléru 232GE 395RIB.
Na základní desce najdeme také několik zajímavých konektorů. Zcela nahoře je to vyznačený LPT konektor, využití najde například při zapojení starších tiskáren, hardwarových klíčů a nebo starších webkamer. Nalevo od něj je COM1 port. Čili něco obdobného, ale ještě o něco starší standard. V různých výrobních závodech se stále ale jedná o celkem rozšířený standard. Nad napájením pro paměti je další konektor - moderní TPM. Využití je především v zapezpečeném vzdáleném přístupu k PC, šifrování, ochrana soft licencí apod. Pod chasis konektorem pro ventilátor je dvojice USB 2.0 portů, které jsou schopné vyvést až 4 USB 2.0. Pod ním je kratší čtyřrychlostní PCIe 2.0 slot. Ano, grafická karta vám v něm fungovat bude, u slabších grafických karet bych se ani nebál "pouze" 4 linek. K Jaguaru prostě R9 sérii pořizovat nebudete :). Umím si však představit dané PC i jako levný domácí základ, kde by integrovaný Radeon nepostačoval a do slotu by někdo využil levný R7 Radeon.

Obrázek
Detail na jednofázové analogové napájení pamětí. Lze tam zahlédnout i malý čip, který monitoruje přepětí a působí jako pojistka.

Obrázek
Obrázek
Boční pohledy na desku přibližují část s paměťovými sloty. Ty jsou dva a základní deska umožňuje osazení až neuvěřitelnými 32 GB DRAM! Lze použít i 1600MHz pro lepší výkon integrovaného čipu. Všimněte si, že jištění slotu je pouze z vrchní strany, pro manipulaci je to snažší a skutečně se nemusíte přesto obávat, že by RAM vypadla. Nalevo je žlutý konektor pro audio.

Obrázek
Spodní okraj desky nabízí skoro tradičně konektory pro zapojení desky na case. Směrem zleva to je: konektor zapojení skříně (reset, power...), PCIe x4 slot, další konektory pro zapojení case (speaker), jumper pro smazání BIOS nastavení a front panel audia. Na obrázku jsem zvýraznil větší zvukový kodek Realtek ALC887 s možností 6+2 zvuku. Těsně vpravo nad ním se nachází malý gigabitový LAN Realtek RTL 8111GR. V pravé části fotografie jsem označil výměnný BIOS čip Windbond o kapacitě 64 MB.

Obrázek
Detail na SATA konektory:

Detail IO čipu od ITE
Obrázek

Obrázek
Detail zvukového čipu Realtek ALC887. Všimněte si 5K kondenzátorů, které nejsou použity jen u napájení pro CPU, ale i na těchto "méně důležitých" místech.

Obrázek
Zadní IO výstupy zleva doprava obsahují PS2 konektory pro klávesnici a myšku, analogový a digitální výstup, COM konektor, HDMI konektor, čtveřici černých USB 2.0 a 2x USB 3.0, nad němi je gigabit LAN konektor a nakonec audio výstupy. I USB konektory jsou přes externí čip chráněny proti elektrostatické elektřině. Kdysi jsem osobně měl případ, že se mi po zastrčení flashky občas restartoval PC. Přes samotná USB lze dobíjet dnešní smartphony rychle (software). USBčka podporují USB 3.0 Boost

Obrázek
Na této fotografii se vracím k PCIe slotu. Jak víme, Jaguar zprostředkuje 4 linky, osadit do tohoto slotu lze ale i klasickou x16 kartu.

To by pro dnešek bylo všechno a snad čas dovolí a vrátím se k desce spolu s testem nějakého Jaguaru v pár měřeních. Pokud budou ceny přiměřené, může se jednat o zajímavou platformu i pro koncové uživatele, kteří neholdují hrám a stačí jim nenáročné, levné PC pro sledování filmů, internet, poslech hudby a občas nostalgické zavzpomínání u her ze staršího období (19xx až 2008).

Re: AMD AM1 desky - lowend pro net, přehrávání za levno

Napsal: pon 10. bře 2014, 11:39
od DOC_ZENITH
Do toho slotu bych spíš strkal raid řadič, hodí se to jako platfoma na takovej malej domácí "mikro" server, kterej bude použitelnej (4 rádra, VT-D, x86 ne žádnej useless arm). A ty 2 saty jsou zde celkem limitující. Grafiku bych tam ihmo nestrkal CPU je moc slabej i na low-end, a případné HD akcelerace a pod zvládne ta integrovaná.

Celé mi to přijde poměrně useless jak Atomy (vzhledem k tomu čeho člověk může dosahnout undervolem blbýho clerona), ale je to lepší jak Atomy.

Re: AMD AM1 desky - lowend pro net, přehrávání za levno

Napsal: pon 10. bře 2014, 11:43
od flanker
Tutově to bude lepší jak Atomy, tu grafiku bych možná odzkoušel, jen co bude procesor, desku si nechám poslat znova, odzkouším nějaké oldschoolovky jako Quake3, UT2004 apod. Pak zkusím tu R7 240, jestli to má nějaký smysl.

Re: AMD AM1 desky - lowend pro net, přehrávání za levno

Napsal: stř 12. bře 2014, 23:20
od havli
Uvazuju o stavbe ITX PC na starsi hry (win XP) s haswell celeronem. Tak potom muzeme schvalne porovnat jak si povede ve vykonu/spotrebe/cene proti AM1 platforme.

Ja samozrejme pouziju na bezny provoz nejakou oldschool PCI-E grafiku, ale pro srovnani bude nejlepsi nechat jen IGP. Jinak by graficky vykon i spotreba byly predem jasne. :-D

Re: AMD AM1 desky - lowend pro net, přehrávání za levno

Napsal: čtv 13. bře 2014, 09:20
od flanker
jj, já zkusím primárně iGP v těch pár oldschoolovkách :). Nakoenc ale nebudu mít top Athlon x4, ale jen ten nižší model 1.65 GHz...Uvidíme, co OC, hodím instalaci na IDE a snad si BCLK nehcá trochu říci.

Re: AMD AM1 desky - lowend pro net, přehrávání za levno

Napsal: čtv 13. bře 2014, 09:30
od del42sa
třeba vydají i nějakou (black edition) K edici s odemčeným násobičem :lol:

Re: AMD AM1 desky - lowend pro net, přehrávání za levno

Napsal: pát 14. bře 2014, 23:20
od moshtik
nebylo by špatné zkusit podvoltovat a změřit na jak nízkou spotřebu se dá dostat. zajímalo by mě to jak pro Athlon, tak i pro Celeron, protože zvažuji nákup, ale testů těchdle low-end modelů jsem se nikde nedohledal.

Re: AMD AM1 desky - lowend pro net, přehrávání za levno

Napsal: pát 14. bře 2014, 23:39
od flanker
jenže problém je zas zdroj, mám jen mega zdroje, můj nejslabší je 750W (díky silnému zdroji bude měření nízkopříkonové sestavy dost zkreslené) :)

Re: AMD AM1 desky - lowend pro net, přehrávání za levno

Napsal: sob 15. bře 2014, 01:11
od havli
Ja mam sice jen slaby zdroje, ale vsechno to jsou 10 let stare fortrony, co nemaj ani 80+... takze ucinnosti zrovna neoplyvaji. :D Jinak ale musim udelat zmenu v sestave - na Haswell totiz nejsou ovladace pro win XP, takze holt musim zustat u IB. Nejspis nejaky pentium kolem 3GHz. Vykon ani spotreba se ale predpokladam moc nezmeni.

Re: AMD AM1 desky - lowend pro net, přehrávání za levno

Napsal: sob 15. bře 2014, 11:36
od flanker
Než se vrátím k AM1, musím říci, že mě nepřítomnost pdopory Haswellu a Win XP dost s... :angry2: . Jde to obejít přes speciální soft, ale ještě jsem neměl chuť se s tím trápit.

Snad příštím týden byhc mohl mít daného Athlona :)

Re: AMD AM1 desky - lowend pro net, přehrávání za levno

Napsal: sob 15. bře 2014, 23:40
od Trovaricon
Divim sa vobec ze existuju AM1 mATX dosky - ved to nema ziadne opodstatnenie (viem, viem, cim viac pruzkov...). Takmer vsetko je integrovane priamo v procesore. Zaroven neobstoji ani argument, ze je to koli I/O, pretoze tie SoC maju riadne limitovany pocet podporovanych rozhrani (nie druhy, ale pocetnost - napr. SATA). Skor by som ocakaval moznost priameho napajania adapterom u kazdej z dosak. Tieto systemy predsa patria do mini krabiciek. A ak chce niekto argumentovat cenou, tak skor do krabice od topanok ako do tower skrinky.

AD nepodpora Haswel IGP na XP: preco nikoho nestve, ze nepodporuje Windows 98? Uvedomujete si, ze chovat 10 takychto programatorov na Slovensku znamena rocne naklady 250-500k €? NA SLOVENSKU! Nechajte uz to XPcko laskavo zdochnut.

Re: AMD AM1 desky - lowend pro net, přehrávání za levno

Napsal: ned 16. bře 2014, 00:06
od moshtik
Taky si myslim ze ITX je vhodnejsi, nastesti nam to nikdo nevnucuje, zejo. A to prime napajeni by opravdu mit mohly vsechny desky, zatim to ma aspon asrock AM1H-ITX, tak jsem zvedavy hlavne na cenu a na kolik to vyjde dohromady i s procesorem.

Re: AMD AM1 desky - lowend pro net, přehrávání za levno

Napsal: ned 16. bře 2014, 00:15
od havli
Trovaricon píše: AD nepodpora Haswel IGP na XP: preco nikoho nestve, ze nepodporuje Windows 98? Uvedomujete si, ze chovat 10 takychto programatorov na Slovensku znamena rocne naklady 250-500k €? NA SLOVENSKU! Nechajte uz to XPcko laskavo zdochnut.
Mas snad neco proti XP? :P
Porad jeste existuje hromada SW, ktery na NT6 (Vista/7/8) proste nefunguje... takze je holt nutne zustat na XP. Jinak me osobne ovladac na IGP vubec nezajima (nezavisle od OS), vadi mi absence driveru na LAN, zvuk, chipset, atd.

Proc nikomu nevadi, ze neni podpora win98? Mno... co treba proto, ze na HW mladsim nez 10 let nejdou vubec nainstalovat/spustit? XP zadnou takovou limitaci nemaji, jen nejsou ovladace.

Re: AMD AM1 desky - lowend pro net, přehrávání za levno

Napsal: ned 16. bře 2014, 08:30
od flanker
A navíc v extrémním OC s LN2 je Haswell stabilnější v XP (alespoň u těch pár lidí, co to tam našroubovali, prý to pomáhá o více než 100 MHz taktu). Nicméně konec OT. Zpět k Kaniny a AM1

Re: AMD AM1 desky - lowend pro net, přehrávání za levno

Napsal: ned 16. bře 2014, 09:11
od Ssnake
bude nejaky rozdil ve spotrebe (po cene, velikosti a pripadnem vetraku) mezi normalni 24pin zdrojem a tim 19v adapterem? prip. nejake dalsi omezeni? (pro AM1H-ITX)

Re: AMD AM1 desky - lowend pro net, přehrávání za levno

Napsal: ned 16. bře 2014, 09:11
od AllowedCry
Někdo tady zmínil, že je lepší podvoltovaný celeron... ehm, to jako budu kupovat desku za 2 litry, abych mohl podvoltovat CPU za litr? :?

Re: AMD AM1 desky - lowend pro net, přehrávání za levno

Napsal: ned 16. bře 2014, 10:00
od moshtik
Ssnake píše:bude nejaky rozdil ve spotrebe (po cene, velikosti a pripadnem vetraku) mezi normalni 24pin zdrojem a tim 19v adapterem? prip. nejake dalsi omezeni? (pro AM1H-ITX)
Rozdíl tam nejspíš bude. Záleží totiž na maximálním příkonu zdroje a na účinnosti. Klasické zdroje se dělají minimálně 300W, kdežto pro tuto potřebu vystačí 90W, nebo i méně. A pokud se nepletu, tak zdroje dosahují nejvyšší účinnosti kolem 50% zatížení.

Kdyžtak mě někdo opravte, ale myslím, že takhle nějak to je.
AllowedCry píše:Někdo tady zmínil, že je lepší podvoltovaný celeron... ehm, to jako budu kupovat desku za 2 litry, abych mohl podvoltovat CPU za litr? :?
Nikdo se tady nezmiňoval o tom, že by byl Celeron lepší. A desky pro něj se prodávají od 1000,- Kč. Jinak vždycky záleží na konkrétním případu, nebo osobních preferencích. Někdo potřebuje vyšší výkon, někdo dá přednost menší krabičce a nižší spotřebě. Na podvoltování jsem se ptal u obou procesorů, jak u Athlonu, tak u Celeronu.