ASUS ROG STRIX B450-F GAMING nekorektní chování?

Základní desky firmy Asus a firmy MSI.

Moderátor: Eddward

Odpovědět
speer
Nováček
Nováček
Registrován: 20. říj 2016

ASUS ROG STRIX B450-F GAMING nekorektní chování?

Příspěvek od speer »

Zdravím odborníky, složil jsem si sestavu https://www.czc.cz/dic8kebn9oip687h62ondcqtd9/seznam
Grafiku mám Vegu 56 z předchozího PC.

Po složení PC jsem zjistitl, že mi disky zapojené v SATA 5 a SATA 6 neinicializuje BIOS či UEFI, v jiných konektorech fungují. Také nefunguje teplotní čidlo procesoru, pořád ukazuje -99°C, což je u Ryzenu zrovna dost nepraktické. Další věci je fakt, že v simulované zátěži dojde k restartu. Při bench stress CPU k restartu nedoje. Při Furmarku taky ne. Ale jakmile zatížím systém např. 3DMarkem nebo PcMarkem, většinou dojde k restartu během pár vteřin. RAMku jsem otestoval ve Windowsech i v MemTestu, prošla bez chyby. Popsané chování je totožné v defaultu i při nastavených profilech XMP.

Ovladače k chipsetu je ve win nainstalován, ale uvedené chování je platné i bez instalace chipsetu.BIOS jsem upgradoval na poslední 3xxx i jsem zkoušel předchozí verze BIOS 2xxx, výsledek vždy stejný.

Napadá někoho krom výměny desky něco, co jsem opomněl? Díky za odpovědi.
MB: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING, CPU: Ryzen 3600, GPU: Gigabyte 1660 Super, RAM: HyperX Predator 16GB, HDD: Samsung 970 EVO NVMe 500 GB, WD Blue 4 TB, WD Green 4TB, PSU: Fortron HYPER M 700W, Case: Corsair Carbide Serie SPEC-01
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING nekorektní chování?

Příspěvek od killerek »

Ty SATA jsou nejspíše vypnute kvůli m2 disku. Při tom testu si zapni nejak HW monitor, aby si zjistil, co to dela. Zkus priapdne zrdoj ze stareho PC.
speer
Nováček
Nováček
Registrován: 20. říj 2016

Re: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING nekorektní chování?

Příspěvek od speer »

Že jsou vypnutý kvůli M.2 mě taky napadlo. Zdroj mě taky napadnul, ale zase si říkám, že je docela předimenzovanej a sestava tak velikej odběr mít nebude. Ale vyzkoušet to můžu.
HW monitor jsem si zapnul, všechno se zdá o.k. Grafika nic nestandartního, teploty v pořádku. CPU těžko říct, jak BIOS tak i win ukazují stále -99°C. Flash Biosu nepomohl, vyjmout baterka nepomohla. Už mě nic jinýho nenapadá.

Každopádně díky za reakci.
MB: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING, CPU: Ryzen 3600, GPU: Gigabyte 1660 Super, RAM: HyperX Predator 16GB, HDD: Samsung 970 EVO NVMe 500 GB, WD Blue 4 TB, WD Green 4TB, PSU: Fortron HYPER M 700W, Case: Corsair Carbide Serie SPEC-01
Valen
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 19. dub 2004
Kontaktovat uživatele:

Re: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING nekorektní chování?

Příspěvek od Valen »

Zdravím Speer, podobnú zostavu akú máš uvedenú v zozname som montoval akurát doska bola ASUS ROG STRIX B450-E GAMING procesor ten istý aj pamäte podobne ale s iným časovaním zdroj 750W a grafika RX580, hneď po prvom štarte systému doska ukazovala teploty normálne a všetko fungovalo tak ako malo tak si myslím že veľký rozdiel nebude medzi F - E je tam iba wifi adaptér navyše , pokiaľ používaš M2 SSD tak automaticky SATA 5-6 odpojená kvôli PCI-e linkám do M2 ako napisal killerek , pokiaľ ti to nebude robiť neplechu zdroj tak bude chytená asi MB. však napíš zistenia na čo si prišiel
CPU - Ryzen 5950X/ MB - Gigabyte GA-X570 AORUS ELITE/ RAM - G.SKILL 32GB KIT DDR4 3600MHz CL16 Trident Z Neo AMD / GPU - Gigabyte Aorus RX 5700XT/ HDD - Gigabyte M.2 512GB SSD, Western Digital Purple 6TB, Power Supply Seasonic Prime Gold 1300W
speer
Nováček
Nováček
Registrován: 20. říj 2016

Re: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING nekorektní chování?

Příspěvek od speer »

Díky za info, taky už jsem to našel v manuálu, že při použití M.2 slotu se deaktivují dvě poslední SATA.

Vyměnil jsem desku kus za kus (původní za novou stejného typu a stejné značky), čidlo teploty procesoru už funguje, ale ten největší problém je pořád stejný. Pokud jede PC na "volnoběh" je všechno v pořádku a stabilní. Pokud zatížím několik hodin v kuse procesor, je to o.k., několik hodin běžel MemTest a chvíli jsem nechal běžet i Furmark, taktéž bez problému. Když je jakýkoliv zátěžový test zaměřen na jednu komponentu, je to bez problému. Jakmile zapnu nějakou hru nebo 3DMark, během pár vteřin proběhne reset celého počítače. PC zase naběhne, ale bez grafické karty, respektive není obraz na monitoru. Po dalším restartu už je zase všechno o.k. a mohu ve 2D pokračovat směle dál.
Monitoruji HW a všechno vypadá v pořádku, teploty jsou ok, napájení je při spodní hranici, zatím vše v defaultu.

Jako první mě napadla moje stará milá Vega 56, ale když valí ve Furmakru, jako by se nechumelilo (bez problému), bude asi chyba jinde. Mimochodem, u Vegy jsou teploty do 70°C.

Je možný, že je chyba ve zdroji, ale vzhledem k současné společenské situaci nemám možnost měnit komponenty jak na běžícím páse. A brát postupně všechny komponenty z e-shopu, zkoušet, následně je rozbalené zase odesílat zpět prodejci a odstupovat od smlouvy je v tuto chvíli značně nepohodlné. Avšak nic jiného mi asi nezbude.

Takže je stále zdroj žhavý kandidát na výměnu, případně kontrolu?
Díky za odpovědi.
MB: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING, CPU: Ryzen 3600, GPU: Gigabyte 1660 Super, RAM: HyperX Predator 16GB, HDD: Samsung 970 EVO NVMe 500 GB, WD Blue 4 TB, WD Green 4TB, PSU: Fortron HYPER M 700W, Case: Corsair Carbide Serie SPEC-01
spajdr
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. bře 2004
Bydliště: Ostrava Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING nekorektní chování?

Příspěvek od spajdr »

speer: Mas dobry pruvan kolem napajeci kaskady na desce? Ja tu desku kdysi mel a pokud na ni nefoukal primo vetrak, tak jsem mel nestabilni system.
speer
Nováček
Nováček
Registrován: 20. říj 2016

Re: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING nekorektní chování?

Příspěvek od speer »

Tak jsem zkusil vyměnit i zdroj a jakmile zapnu jakýkoukoliv 3D aplikaci, spadne to. Takže ani zdrojem to není a už mi začínají docházet nápady.

Průvan v bedně...no, jak se to vezme. Ventilátory mám dva do bedny a jeden z bedny. Ale že by bedna nasávala i věci kolem, to ne. Můžu zkusit vyloženě nechat foukat ventilátor proti letním teplotám přímo do bedny a uvidím, co to udělá.

Nemůže to být nějakým trapným nastavením v BIOSu? Ale AMD Ryzen a AMD Vega by neměl být asi problém, zvláště při nastaveným BIOS na default. Grafika je samozřejmě v prvním x16 PCIe slotu.
MB: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING, CPU: Ryzen 3600, GPU: Gigabyte 1660 Super, RAM: HyperX Predator 16GB, HDD: Samsung 970 EVO NVMe 500 GB, WD Blue 4 TB, WD Green 4TB, PSU: Fortron HYPER M 700W, Case: Corsair Carbide Serie SPEC-01
Valen
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 19. dub 2004
Kontaktovat uživatele:

Re: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING nekorektní chování?

Příspěvek od Valen »

Speer to čo si opísal je problém ovládačov Grafiky mali stým problémy novšie aj niektoré staršie grafiky neviem ktorý ovládač používaš ale podobne mi to robilo na mojej RX580, skus pre inštalovať novšie ovládače + amd chipset ovládače a v biose dosky nastav PCIE verziu 3.0 natvrdo a napíš čo a ako
CPU - Ryzen 5950X/ MB - Gigabyte GA-X570 AORUS ELITE/ RAM - G.SKILL 32GB KIT DDR4 3600MHz CL16 Trident Z Neo AMD / GPU - Gigabyte Aorus RX 5700XT/ HDD - Gigabyte M.2 512GB SSD, Western Digital Purple 6TB, Power Supply Seasonic Prime Gold 1300W
speer
Nováček
Nováček
Registrován: 20. říj 2016

Re: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING nekorektní chování?

Příspěvek od speer »

Vyzkoušel jsem, nainstaloval několik verzí od 18.2.5 až do nejnovějších 20.4.1 a pořád je to velmi podobný. Zkusil jsem podtaktovat grafiku a je to lepší, už to alespoň chvilku vydrží. Takže to asi nakonec tou grafikou bude. Takže děkuji za součinnost a budu shánět novou grafiku. Ještě jednou díky.
MB: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING, CPU: Ryzen 3600, GPU: Gigabyte 1660 Super, RAM: HyperX Predator 16GB, HDD: Samsung 970 EVO NVMe 500 GB, WD Blue 4 TB, WD Green 4TB, PSU: Fortron HYPER M 700W, Case: Corsair Carbide Serie SPEC-01
Valen
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 19. dub 2004
Kontaktovat uživatele:

Re: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING nekorektní chování?

Příspěvek od Valen »

Speer. skus dať dole chladič na tej Vege 56 odstraň starú pastu tech liehom skus aplikovať Grizzly pastu / poprípade tekutý kov ak si nato trúfaš a nemáš hliníkový chladič čo asi pri Vege 56 nehrozí / poprípade ternom pásiky vymeniť tam kde je treba. Vega 56 je stále slušná karta. Poprípade ešte skus urobiť poriadny Airflow v skrinke pc. 8)
CPU - Ryzen 5950X/ MB - Gigabyte GA-X570 AORUS ELITE/ RAM - G.SKILL 32GB KIT DDR4 3600MHz CL16 Trident Z Neo AMD / GPU - Gigabyte Aorus RX 5700XT/ HDD - Gigabyte M.2 512GB SSD, Western Digital Purple 6TB, Power Supply Seasonic Prime Gold 1300W
speer
Nováček
Nováček
Registrován: 20. říj 2016

Re: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING nekorektní chování?

Příspěvek od speer »

JJ, díky za nápad, ale investovat se mi do karty už nechce. To ji radši prodám a za peníz, který bych dal do dalšího chladiče, si koupím kartu novou. Možná by mi to v současné chvíli pomohlo, ale zkoušet už to nebudu. To mi přijde rozumnější koupit kartu novou.

Moc díky všem, kteří přispěli k mému problému.
MB: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING, CPU: Ryzen 3600, GPU: Gigabyte 1660 Super, RAM: HyperX Predator 16GB, HDD: Samsung 970 EVO NVMe 500 GB, WD Blue 4 TB, WD Green 4TB, PSU: Fortron HYPER M 700W, Case: Corsair Carbide Serie SPEC-01
coyd
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. led 2010
Bydliště: Ostrava TBC - The Black City

Re: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING nekorektní chování?

Příspěvek od coyd »

Pak dej vědět jestli to bylo tou GPU, osobně mám s Fortronem jen ty nejhorší zkušenosti.
CPU: AMD Ryzen 7 5700X@4,5GHz MB: ROG Strix X570-I Gaming GPU: Inno3D GeForce RTX 4070 TiS (1,0V)
RAM: 2x16gb G.Skill Trident Z RGB@3333MHz PSU: Seasonic Focus 650W Case: Metallic Gear NEO Mini V2 Silver
CPU cooler: Corsair H100x Monitor: 27" AOC AG271QG 165Hz 2K G-Sync
speer
Nováček
Nováček
Registrován: 20. říj 2016

Re: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING nekorektní chování?

Příspěvek od speer »

Takže vyřešeno, byla chyba v GPU. Zkoušel jsem i starší ovladače, různá nastavení, ale v některých aplikacích mi to okamžitě poslalo restart. Dnes jsem zkusil pro jistotu NVidia GPU a vše v pořádku. Já děkuji všem.
MB: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING, CPU: Ryzen 3600, GPU: Gigabyte 1660 Super, RAM: HyperX Predator 16GB, HDD: Samsung 970 EVO NVMe 500 GB, WD Blue 4 TB, WD Green 4TB, PSU: Fortron HYPER M 700W, Case: Corsair Carbide Serie SPEC-01
Odpovědět

Zpět na „Asus a MSI“