Fan control a větrák do bedny

Vše co se týká chlazení vzduchem - větráčky, ventilátory, žebrované pasivy, atp.

Moderátor: morke

Odpovědět
Octopuss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2007

Fan control a větrák do bedny

Příspěvek od Octopuss »

1)
Řeším regulaci větráku ve skříni podle grafiky (protože podle procesoru buď pojede hrozně nahlas, když to není potřeba, nebo sepne až když grafika vytopí bednu na 500°), a hledám nejjednodušší řešení, předpokládám softwarový. Znám Speedfan, ale slyšel jsem, že už je roky neaktualizovanej. Včera jsem objevil Argus Monitor, ale přijde mi na tu jednu věc, kterou potřebuju, jako zbytečnej overkill (jinak vypadá fakt dobře).
Má někdo nějakej nápad?


2)
Hledám novej větrák do bedny (Fractal Define R6), protože ten aktuální dělá hroznej kravál - i když se obávám, že problém je ta mřížka bedny, která je dost tlustá, a vzduch se o ní moc láme.
Je to Corsair ML140. Už ho mám pár let (edit: tři, což není moc, ale nejsem z něj nadšenej), taky je asi čas na výměnu.
Mám celoživotní pozitivní zkušenosti s Noctuou, tak bych se možná vrátil k ní, ale neorientuju se v aktuální nabídce. Na co mám kouknout?
Nagant
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 23. kvě 2007
Bydliště: Hradec Králové

Re: Fan control a větrák do bedny

Příspěvek od Nagant »

Ad 1) Ano, ten Argus Monitor by mohl být vhodný, pokud jsi vyzkoušel požadované na Trial verzi.
Koupit licenci na jeden rok, můžeš používat nastálo, jen jsi limitován posledním updatem v uvedeném zakoupeném období (když se zapomeneš a provedeš update na vyšší verzi, musíš se o jednu vrátit, abys měl registrovanou, nebo zakoupit na další období).

Nebo něco takovéhohle:
https://www.aliexpress.com/item/3297350 ... web201603_
ASUS Prime X370-A, AMD Ryzen 5 2600, 2x8GB DDR4 Ballistix Sport LT 3000 White, SSD NVME Transcend MTE220S 256GB, WD20EARX-00PAS, WD20EFRX-68EUZ, ST4000DM004-2CV104, LG BH08LS20, Pioneer DVR-112, GeForce N210, IEEE1394b PCI-E, Seasonic S12II-430; Windows 10 Pro 64bit; MS Office 2019; Vodafone GigaCube 5G (TCL LinkHub HH500V) se sim T-Mobile 100GB
Octopuss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2007

Re: Fan control a větrák do bedny

Příspěvek od Octopuss »

Moc se mi to platit nechce, ale zase nějakých 20 ojro na tři roky? To je v principu zadarmo.
A už jsem vyzkoušel, že funguje. Jen mi přijde zbytečně komplexní, a taky nevím, jestli se ty monitorovací programy nebijou mezi sebou. Normálně používám Hwinfo jako správnej očkovanej běloch.


Noctua dobrá, ale úplně jsem zapomněl na ty ceny. Au.
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: Fan control a větrák do bedny

Příspěvek od alienGT »

Tyhle Noctuy mam 4 a spokojenost. Cenovku maji o dost prijemnejsi, nez Noctua NF-A14.
https://www.czc.cz/noctua-nf-p14s-redux ... 32/produkt
Jinak mi prijde, ze to zbytecne dramatizujes. Jedu prez rizeni deskou a nemam s tim problem. V desktopu pod 400RPM,ve hrach kolem 600RPM. Ono tak nejak si nevzpominam, ze bych hral nejakou hru a mel CPU pod 10% a GPU se blizilo k 100%. Opacne taky ne.
V podstate, tam kde je vyzadovany GPU vykon, tak tam mi jde CPU 50st+ a to uz zasahuje regulace deskou.
Takze sladit to neni podle meho nadlidsky vykon. I kdyz mam na grafice moznost zapojeni 2*PWM, tak stejne to ridim deskou.
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
Octopuss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2007

Re: Fan control a větrák do bedny

Příspěvek od Octopuss »

Dost překvapeně musím konstatovat, že ten ML140 Corsair je o něco tišší než Noctua A14, takže si asi nepomůžu.
Fidor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 13. bře 2007
Bydliště: Praha

Re: Fan control a větrák do bedny

Příspěvek od Fidor »

nebo ARCTIC P14 PWM 140mm
AMD Ryzen 5 5600x; NH-D15S; Gainward GTX 1080 Phoenix GLH 8Gb; 32Gb DDR4 (3600Mhz CL16); ASUS TUF Gaming B550-Plus, Kingston A2000 M.2 - 1TB, Fractal Design Tesla R2 500W; Fractal Design Define S; Samsung C27FG73 (144hz); Leopold FC750R PD (Cherry Mx RED); Logitech G pro X superlight (800 DPI); iFi ZEN DAC V2; Edifier R1280DB; Sennheiser HD560S + Antlion ModMic 4.0. - PS4 slim 2TB -.
Octopuss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2007

Re: Fan control a větrák do bedny

Příspěvek od Octopuss »

Argus Monitor je do 5.4. ve slevě. Tříletá licence za €16 místo €25.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Fan control a větrák do bedny

Příspěvek od python.p »

Ehm... Co máš za desku? A kolik umí jakých okruhů? PWM/DC ? A kolik máš celkem fanů?

Většina těch kontrolerů je na prd.

SpeedFan sice není aktualizován ale ty SuperIO Nuvotony se moc nemění... Třeba na Asrcok B365 ITX jede úplně v klidu. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Odpovědět

Zpět na „Vzduch“