Jak ztišit HTPC ?

Vše co se týká chlazení vzduchem - větráčky, ventilátory, žebrované pasivy, atp.

Moderátor: morke

Bez_n1ck
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2006
Bydliště: Praha - Vinohrady

Re: Jak ztišit HTPC ?

Příspěvek od Bez_n1ck »

Žebrování chladiče je teplé nebo studené? Jestli třeba nejsou vadný heatpipes.
PC: MB: ASUS TUF Z370-PRO GAMING ; CPU: INTEL Core i7-8700K @ 3,7GHz ; CPUcooler: Noctua NH-D14 ; GPU: GIGABYTE GTX2070 WINDFORCE 3X 8GB ; DDR4: 2x16 GB 2666MHz CL16 ; HDD: Samsung 960 EVO M.2 500GB + WD Green 2,5TB + WD Red 4TB + 2xWD Red 8TB ; CASE: Be Quiet! Dark Base 900 ; PSU: Corsair RM650x ; MOUSE: Logitech G700s ; KEYBOARD: Razer Huntsman Elite ; SOUND: Logitech X530 ; MONITOR: 2x Dell U2515H (25" QHD IPS) | Games, that you can play with me | Diablo III - Divina
NOTEBOOK: Dell Precision 7730 ; CPU: Intel Core i7-8750H ; GPU: nVidia Quadro P4200 8GB ; DDR4: 2x16GB 2667MHz ; HDD: Samsung NVMe 256GB + Samsung 980 EVO M.2 1TB ; FullHD
Breathlless
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 08. říj 2004
Bydliště: Kralupy
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak ztišit HTPC ?

Příspěvek od Breathlless »

Bez urážky , ale ty o teplotě toho asi moc nevíš , viď.
Kdyby si měl v místnosti 19°C a CPU ukazola 20°C což by bylo vrámci chyby měření , to by CPU muselo být vypnuté.
Ten chladič máš novej ? Mě se zdá že buď má nefunkční HeatPipe nebo ho máš špatně nasazenej.
Máš to ve standartnim nastavení ? nebo si ho nějak taktoval , dělal něco s napětím CPU apd. ?
V IDE to nemůže mít za normálních podmínek 50°C ! Pokud má , je tam chyba! Buď v chladiči nebo v nastavení CPU.
Máš jinej chladič na CPU ? zkus tam dát třeba stock chladič , nebo jinej , stačí ho jen na něj položit , nemusíš to nijak festovně přidělávat , pak najeď woka a uvidí se.

I na minimální ot.ventilátoru by takovýto chladič měl vpohodě uchladit tvoje CPU na cca 35-7°C v IDE kord když máš u něj udělanej wind-tunnel.
AMD Athlon X2 7750 BLACK EDIT @3,1GHz , ASUS M3N78 pro , 4x2GB Corsair extreme 800MHz, ASUS 5770 512MB, Black Power 650W
Chlazení :Zalman ZM-WB5, ZM-NWB1, ZM-GWB3, čerpadlo AQ 1000l/h, Expanzka LQT, výměník 3x120 + 3x zalman ZM-F3
Temp: Ide: CPU 42/GPU45, Burn: CPU 48/GPU 56
BADMOPAR
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2007

Re: Jak ztišit HTPC ?

Příspěvek od BADMOPAR »

Breathlless píše:Bez urážky , ale ty o teplotě toho asi moc nevíš , viď.
Kdyby si měl v místnosti 19°C a CPU ukazola 20°C což by bylo vrámci chyby měření , to by CPU muselo být vypnuté.
Ten chladič máš novej ? Mě se zdá že buď má nefunkční HeatPipe nebo ho máš špatně nasazenej.
Máš to ve standartnim nastavení ? nebo si ho nějak taktoval , dělal něco s napětím CPU apd. ?
V IDE to nemůže mít za normálních podmínek 50°C ! Pokud má , je tam chyba! Buď v chladiči nebo v nastavení CPU.
Máš jinej chladič na CPU ? zkus tam dát třeba stock chladič , nebo jinej , stačí ho jen na něj položit , nemusíš to nijak festovně přidělávat , pak najeď woka a uvidí se.

I na minimální ot.ventilátoru by takovýto chladič měl vpohodě uchladit tvoje CPU na cca 35-7°C v IDE kord když máš u něj udělanej wind-tunnel.
Po pravdě nic moc. Spíš nic, než moc :( Nikdy jsem to řešit nemusel.
Dneska jsem se dal znova trochu do měření a asi bych měl věci uvýst na pravou míru. Počítač byl asi 20 hodin vypnutej, když jsem ho zapínal. Tady je screen z BIOSu

Obrázek

a tady plocha

Obrázek

Když budu brát hodnoty Core Temp ze všech tří programů (což jsem udělal na začátku) tak dostanu 8°C. Což je kravina a zajímalo by mě k čemu teda ta honota patří. Správná hodnota je CPU 28°C a tim se to vysvětluje. Pro ověření jsem z garage přines měřák s čidlem teploty, který jsem zapíchnul mezi žebra chladiče CPU.

Obrázek

Teď, když mám komp zapnutej ukazuje SpeedFan i měřák shodně 34 - 35°C.
Tímto se tedy všem omlouvám za mystifikaci plynoucí z vlastní nevědomosti :(
PC : ASUS M2N-VM DVI, AMD Phenom™ X4 9550 + Scythe Big Shuriken 2, 7 GB RAM, Sapphire HD 7750, 120 GB SSD Samsung, Energy knight (Seasonic) SS-400ET 400W 80 PLUS BRONZE
NTB : Acer Nitro Black Edition
Sony Xperia XZ
I don't wanna be a product of my environment.
I want my environment to be product of me.
BADMOPAR
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2007

Re: Jak ztišit HTPC ?

Příspěvek od BADMOPAR »

Dneska mi taky přišel kabel na sdílení PWM signálu z desky pro celkem 4 PWM větráky

Obrázek

Připojil jsem na něj jak CPU fan, tak i Intake fan Akasa Apache a zatim oba běží v pohodě na 610 ot. Hlučnost o proti původním 1300 ot u Akasy je úplně super a za 70,- Kč je to dobrá koupě.

Stáhnul jsem si do mobilu aplikaci na měření hluku a ráno až bude komp studenej, tak ji skusim otestovat. Nedělam si iluze o přesnosti, jenom jsem zvědavej.

BTW tady je další horkej adept do 3,5" pozice v mým HTPC:
http://www.alphacool.cz/produkt/Soundgr ... Black.html
Jenom se chci zeptat, jestli s tim nemá někdo zkušenosti.
PC : ASUS M2N-VM DVI, AMD Phenom™ X4 9550 + Scythe Big Shuriken 2, 7 GB RAM, Sapphire HD 7750, 120 GB SSD Samsung, Energy knight (Seasonic) SS-400ET 400W 80 PLUS BRONZE
NTB : Acer Nitro Black Edition
Sony Xperia XZ
I don't wanna be a product of my environment.
I want my environment to be product of me.
BADMOPAR
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2007

Re: Jak ztišit HTPC ?

Příspěvek od BADMOPAR »

Výsledky měřění hluku telefonem Xperia Z1 jsou k ničemu. Mikrofon nejspíš snímá příliš malej rozsah frekvenčního pásma (+ - lidský hlas), protože na vzdálenost 1m nezaznamenal po zapnutí žádný změy.

Informace ze stránek CoreTemp vysvětlující chybný údaj teploty procesoru:

Why is the temperature of my FX, Phenom, Athlon based processor lower than the ambient temperature?
Starting with the Phenoms, AMD's digital sensor no longer reports an absolute temperature value anymore, but a reading with a certain offset, which is unknown. It is estimated that this offset is between 10 - 20c.
http://www.alcpu.com/forums/viewtopic.php?f=63&t=892
PC : ASUS M2N-VM DVI, AMD Phenom™ X4 9550 + Scythe Big Shuriken 2, 7 GB RAM, Sapphire HD 7750, 120 GB SSD Samsung, Energy knight (Seasonic) SS-400ET 400W 80 PLUS BRONZE
NTB : Acer Nitro Black Edition
Sony Xperia XZ
I don't wanna be a product of my environment.
I want my environment to be product of me.
BADMOPAR
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2007

Re: Jak ztišit HTPC ?

Příspěvek od BADMOPAR »

Další dotaz. Existuje něco jako tichá DVD mechanika?
PC : ASUS M2N-VM DVI, AMD Phenom™ X4 9550 + Scythe Big Shuriken 2, 7 GB RAM, Sapphire HD 7750, 120 GB SSD Samsung, Energy knight (Seasonic) SS-400ET 400W 80 PLUS BRONZE
NTB : Acer Nitro Black Edition
Sony Xperia XZ
I don't wanna be a product of my environment.
I want my environment to be product of me.
Bez_n1ck
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2006
Bydliště: Praha - Vinohrady

Re: Jak ztišit HTPC ?

Příspěvek od Bez_n1ck »

Nic takovýho jsem zatím nepotkal, ale kdysi jsem k mechanice měl soft, kterej dokázal omezit její maximální rychlost (samozřejmě s následkem nižší rychlosti čtení).
PC: MB: ASUS TUF Z370-PRO GAMING ; CPU: INTEL Core i7-8700K @ 3,7GHz ; CPUcooler: Noctua NH-D14 ; GPU: GIGABYTE GTX2070 WINDFORCE 3X 8GB ; DDR4: 2x16 GB 2666MHz CL16 ; HDD: Samsung 960 EVO M.2 500GB + WD Green 2,5TB + WD Red 4TB + 2xWD Red 8TB ; CASE: Be Quiet! Dark Base 900 ; PSU: Corsair RM650x ; MOUSE: Logitech G700s ; KEYBOARD: Razer Huntsman Elite ; SOUND: Logitech X530 ; MONITOR: 2x Dell U2515H (25" QHD IPS) | Games, that you can play with me | Diablo III - Divina
NOTEBOOK: Dell Precision 7730 ; CPU: Intel Core i7-8750H ; GPU: nVidia Quadro P4200 8GB ; DDR4: 2x16GB 2667MHz ; HDD: Samsung NVMe 256GB + Samsung 980 EVO M.2 1TB ; FullHD
PKBO
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: Praha

Re: Jak ztišit HTPC ?

Příspěvek od PKBO »

tak to já tichý potkal i bez softu v PC mám hrozně hučící, ale jelikož jí použiju max při reinstalu systému tak to neřešim, bohužel si nepamatuji jestli to byl lite-on, Asus nebo LG...
Breathlless
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 08. říj 2004
Bydliště: Kralupy
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak ztišit HTPC ?

Příspěvek od Breathlless »

Jak si to tedy dořešil ? Nevidím tu žádný závěr.... takže předpokládám že ti to stále hučí (zdroj).
Zkusil si vyplnit pěnou (zatlumit) ten prostor kolem case ?
Že, řešíš další věci :-D

Na zpomalení ot. mechaniky určitě neco bude , zkus googla , nebo stahuj či slunečnici ...nebo jiné weby...
AMD Athlon X2 7750 BLACK EDIT @3,1GHz , ASUS M3N78 pro , 4x2GB Corsair extreme 800MHz, ASUS 5770 512MB, Black Power 650W
Chlazení :Zalman ZM-WB5, ZM-NWB1, ZM-GWB3, čerpadlo AQ 1000l/h, Expanzka LQT, výměník 3x120 + 3x zalman ZM-F3
Temp: Ide: CPU 42/GPU45, Burn: CPU 48/GPU 56
BADMOPAR
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2007

Re: Jak ztišit HTPC ?

Příspěvek od BADMOPAR »

Tim, že jsem přidal a zreguloval 120 mm větrák se to docela ztíšilo. Dneska si vyzvednu další 60 mm Noctuu, tak se to možná ještě trochu ztiší. K odhlučnění jsem se ještě nedostal a ten zdroj se mi fakt rozebírat nechce. V čera v noci jsem měl pocit, že slyšim jenom tichý proudění vzduchu. Dneska ráno mi to přijde o dost hlučnější, tak nevim.

Napadlo mě ještě si od kámoše pučit nějaký sklo a skusit to schovat za sklo, případně pak nechat udělat dvířka ze skla. Musel bych pak sledovat teploty.

Co se mechaniky týče, myslim, že nevětší hluk mi dělá seek. Už je to stará mechanika.
PC : ASUS M2N-VM DVI, AMD Phenom™ X4 9550 + Scythe Big Shuriken 2, 7 GB RAM, Sapphire HD 7750, 120 GB SSD Samsung, Energy knight (Seasonic) SS-400ET 400W 80 PLUS BRONZE
NTB : Acer Nitro Black Edition
Sony Xperia XZ
I don't wanna be a product of my environment.
I want my environment to be product of me.
BADMOPAR
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2007

Re: Jak ztišit HTPC ?

Příspěvek od BADMOPAR »

Po delší delší odmlce přidám pár nových zkušeností.
Co se DVD mechanik týče, měl sem doma 4 a byla to hrůza. Některý dělaly dokonce ještě větší hluk než moje původní. Porovnání se zůčastnily mechaniky :
LG HL-DT-ST - hučela asi jako moje stará a testovací soubory o velikosti 1GB vypálila s ověrěním za 17 min.
no name TSST Corp. - vrčela ze všech nejvíc, vypalování s ověřením 7 min.
Asus DRW-24 - slabě pískala, vypalování s ověřením 7 min.
další no name TSST Corp - nevypalovala vůbec.
Pokud někdo nutně DVD mechaniku nutně nepotřebuje, je lepší se obejít bez ní.
Zdroj k mému úžasu neměl vůbec žádnou záruční plombu, takže jsem ho rozebral a to co sem zjistil mě docela zaskočilo. Zhruba 40% plochy ventilátoru zakrývala průhledná, nejspíš izolační folie.

Obrázek

Folii jsem upravil tak, aby zakývala pouze tu část zdroje kde by se mohl ventilátor dotknout.

Obrázek

Nakonec jsem ještě zdroj ve skříni otočil tak, aby nasával vzduch zvenku místo zevnitř. Jako vždycky se to neobešlo bez řezání a vrtání.

Před

Obrázek

a po

Obrázek

Obrázek

Momentálně ještě zbejvá víko nastříkat.
PC : ASUS M2N-VM DVI, AMD Phenom™ X4 9550 + Scythe Big Shuriken 2, 7 GB RAM, Sapphire HD 7750, 120 GB SSD Samsung, Energy knight (Seasonic) SS-400ET 400W 80 PLUS BRONZE
NTB : Acer Nitro Black Edition
Sony Xperia XZ
I don't wanna be a product of my environment.
I want my environment to be product of me.
Breathlless
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 08. říj 2004
Bydliště: Kralupy
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak ztišit HTPC ?

Příspěvek od Breathlless »

Tak tu folii klidně vyhod uplně , ale ten ventilator musíš vrátit tak jak byl ! Protože on neofukuje jen chladič s měničem ale hlavně i kondenzátory co jsou poblíž chladičů a těm bejvá sakra horko ! Jinak se jejich životnost skoro s mocninou snižuje a zdroj ti brzy zdechne a může sebou vzít i zbytek HW.
AMD Athlon X2 7750 BLACK EDIT @3,1GHz , ASUS M3N78 pro , 4x2GB Corsair extreme 800MHz, ASUS 5770 512MB, Black Power 650W
Chlazení :Zalman ZM-WB5, ZM-NWB1, ZM-GWB3, čerpadlo AQ 1000l/h, Expanzka LQT, výměník 3x120 + 3x zalman ZM-F3
Temp: Ide: CPU 42/GPU45, Burn: CPU 48/GPU 56
BADMOPAR
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. dub 2007

Re: Jak ztišit HTPC ?

Příspěvek od BADMOPAR »

Větrák je jak byl, jenom teď nenasává vzduch od chladiče procesoru, ale mimo case 8)
PC : ASUS M2N-VM DVI, AMD Phenom™ X4 9550 + Scythe Big Shuriken 2, 7 GB RAM, Sapphire HD 7750, 120 GB SSD Samsung, Energy knight (Seasonic) SS-400ET 400W 80 PLUS BRONZE
NTB : Acer Nitro Black Edition
Sony Xperia XZ
I don't wanna be a product of my environment.
I want my environment to be product of me.
Breathlless
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 08. říj 2004
Bydliště: Kralupy
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak ztišit HTPC ?

Příspěvek od Breathlless »

jo ták :-D , tak to ju :idea: paráda
AMD Athlon X2 7750 BLACK EDIT @3,1GHz , ASUS M3N78 pro , 4x2GB Corsair extreme 800MHz, ASUS 5770 512MB, Black Power 650W
Chlazení :Zalman ZM-WB5, ZM-NWB1, ZM-GWB3, čerpadlo AQ 1000l/h, Expanzka LQT, výměník 3x120 + 3x zalman ZM-F3
Temp: Ide: CPU 42/GPU45, Burn: CPU 48/GPU 56
pipin215
Nováček
Nováček
Registrován: 24. črc 2014

Re: Jak ztišit HTPC ?

Příspěvek od pipin215 »

Prosím vás jak stišit pc ASUS z windows 8 dekuji za opdověď
Odpovědět

Zpět na „Vzduch“