chladič

Vše co se týká chlazení vzduchem - větráčky, ventilátory, žebrované pasivy, atp.

Moderátor: morke

Odpovědět
tumblr
Nováček
Nováček
Registrován: 26. pro 2013

chladič

Příspěvek od tumblr »

Ahoj, mám k i7 7700 tento chladič https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051M007N0CE0AM3D5U ale zdá se mi dost hlučný, bydlím v celkem tichém domě ale v zátěži to prostě hučí, nemá někdo zkušenost s tím to chladičem? Píšou 15dB ale nějak se mi tomu nechce věřit, že by mě 15dB štvalo .. Jedině pak koupit tento https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051K007N0BU0CK1WKF sice má trošku menší průtok vzduchu ale je asi opravdu tichý. Koukám, že ostatní chladiče (jak ventilátory tak i celé chladiče) jsou pak už jen hlučnější.

//morke - přesun do podsekce
anarkii
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2008
Bydliště: Brno

Re: chladič

Příspěvek od anarkii »

Problém není v chladiči jako takovým, ale ve špatným nastavení otáček v závislosti na teplotě. Pokud to správně nastavíš (BIOS, nebo ještě líp Speedfan), tak budeš spokojenej a otáčky budou okolo 500 RPM i v zátěži. Ono těch 500 je u orig. ventilátoru na Fera i minimum, ale pro většinu lidí dostatečně tichý.
Dell Precision 5570 | AMD Ryzen 5 5600G | PNY GeForce RTX 3060 12GB | CoolerMaster Centurion Silencio 450 | Noctua NH-U12P SE2 | Noctua NF-S12B ULN (2x) | Gigabyte A520M DS3H | PATRIOT Viper 4 Blackout Series 2x8GB DDR4 3200 MHz CL16 | be quiet! Pure Power 11 400W | WD Blue SSD SN570 1TB NVMe | SSD Intel 330 Series | Gigabyte G32QC | Cherry Stream Wireless | Logitech G502 | Klipsch R-15PM | Sony WH-1000XM4
tumblr
Nováček
Nováček
Registrován: 26. pro 2013

Re: chladič

Příspěvek od tumblr »

Super, dík to mě nenapadlo :-) No SpeedFan nějak nefungoval ale výborně to jde nastavit v Biosu, bylo to tam původně nastaveno celkem hloupě, že do cca. 50 stupňů nizké otáčky a pak to strmě stoupalo a tím pádem jel PC kolem 50ti pořád a při zátěži to hned skočilo .. Nastavil jsem nějaký default do 55 stupňů na asi 1000 otáček což nějak moc nehlučí pak jsem přidal na 65 a pak prudce zvedl pokud by to nestíhalo tak uvidíme.
tumblr
Nováček
Nováček
Registrován: 26. pro 2013

Re: chladič

Příspěvek od tumblr »

Tak jsem dnes testoval trošku to chlazení a za normálního provozu kdy pc není plně vytěžován je to OK ale jakmile převádím fotky z RAW do jpeg tak jedou všechna 4 jádra prakticky na max a teplota okamžitě během 5 vteřin skočí nahoru a ventilátor se roztočí na plné otáčky a hluk je zase tam kde byl ... Teploty skáčou až k 85 stupňům :-/ Je to normální? Pomůže větší chladič a nebo tady už jen vodní chlazení?
anarkii
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2008
Bydliště: Brno

Re: chladič

Příspěvek od anarkii »

To je divný. Fera3 by na tenhle procesor měla bezproblémů stačit i v loadu.

Jakou máš skříň ? Nějaký skříňový ventilátory máš ? Vypiš jaký (typ) a kde. A vyfoť jak máš nastavenou tu křivku v BIOSu (teplota/RPM).
Dell Precision 5570 | AMD Ryzen 5 5600G | PNY GeForce RTX 3060 12GB | CoolerMaster Centurion Silencio 450 | Noctua NH-U12P SE2 | Noctua NF-S12B ULN (2x) | Gigabyte A520M DS3H | PATRIOT Viper 4 Blackout Series 2x8GB DDR4 3200 MHz CL16 | be quiet! Pure Power 11 400W | WD Blue SSD SN570 1TB NVMe | SSD Intel 330 Series | Gigabyte G32QC | Cherry Stream Wireless | Logitech G502 | Klipsch R-15PM | Sony WH-1000XM4
tumblr
Nováček
Nováček
Registrován: 26. pro 2013

Re: chladič

Příspěvek od tumblr »

Skříň mám tuto https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051600890UR1NY3PZQ Dole je zdroj seasonic vepředu je ventilátor cca. uprostřed a tlačí vzduch ven a vzadu je naproti chladiči ventilátor, který tlačí vzduch ven. Ventilátory jsou 120mm a jsou to nějaké základní od výrobce té skříně.

Ta křivka je celkem fuk.

Výsledky jsou:

plný výkon ventilátoru 1600-1700ot max teplota 86
upravená křivka, kdy jsem nastavil max 1200ot aby PC nehučel a max teplota 92

Ona ta teplota skočí okamžitě během pár vteřin z 40-45 na 80 a víc a proto to tak hučí. I když jede ventilátor na max tak prostě to leze přes 80 a chladič musí jet na plno aby to nějak uchladil.

Fotka mého PC: https://i.imgur.com/6a6sMSQ.jpg

v Pc sice trošku prachu je ale žebra chladiče jsou čisté takže tam by problém být neměl, nejlepší bude asi první CPU přepastovat co?
anarkii
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2008
Bydliště: Brno

Re: chladič

Příspěvek od anarkii »

No, správně by měl být přední ventilátor otočenej tak, aby nasával chladnej vzduch zvenku a zadní aby vyfukoval ohřátej.

Fotku nevidím, jsem za proxy a imgur je na blacklistu, ale nepředpokládám, že bych tam něco vykoukal...

Je možný, že tam máš moc silnou vrstvu pasty. Přenos tepla z CPU na chladič můžeš otestovat - dej tomu nějakou zátěž, třeba ten převod z RAWu, rukou zastav ventilátor a zkus jestli se chladič nějak zahřívá...
Dell Precision 5570 | AMD Ryzen 5 5600G | PNY GeForce RTX 3060 12GB | CoolerMaster Centurion Silencio 450 | Noctua NH-U12P SE2 | Noctua NF-S12B ULN (2x) | Gigabyte A520M DS3H | PATRIOT Viper 4 Blackout Series 2x8GB DDR4 3200 MHz CL16 | be quiet! Pure Power 11 400W | WD Blue SSD SN570 1TB NVMe | SSD Intel 330 Series | Gigabyte G32QC | Cherry Stream Wireless | Logitech G502 | Klipsch R-15PM | Sony WH-1000XM4
tumblr
Nováček
Nováček
Registrován: 26. pro 2013

Re: chladič

Příspěvek od tumblr »

Díky za rady a za určení směru :-) PC jsem vyčistil, přepastoval CPU a rovnou i GPU. Vše dotáhnul a najednou je při 1200ot při záteži max. 64 a původně bylo 86 :-) Nevím kde se nabral takový rozdíl, použil jsem jinou pastu ale tou to asi nebude, možná jsem to fakt nějak špatně pastoval ale vždy to dělám stejně tak bůh ví :-) Šrouby, které drží uchycení chladiče na desce jsem musel dotáhnout tak možná byla chyba i tam.
donmito
Nováček
Nováček
Registrován: 02. říj 2017

Re: chladič

Příspěvek od donmito »

Něco podobného jsem řešil u 7700K. Procesor se hřál s jakýmkoliv chladičem. Pomohl až delid a teploty jsou hned o 20 stupňů dole a ventilátor se sotva převaluje (chladič fortis 3)
Odpovědět

Zpět na „Vzduch“